• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tranquility

Nagyot ugrunk az időben. Több mint 20 év telt el a legelső akváriumom óta.

Sajnos régebben nem tartottam fontosnak a dokumentálást. Nagyon kevés átfogó képem van, inkább csak a halakat fényképeztem.

Ez a kép 2003-ban készült:
View attachment 147397

Ha már napló, megpróbálom leírni a paramétereit (lehet, hogy nem pontosan emlékszem). Ilyen volt egy retro akvárium :)
78x50x50 üveg, zártszelvényből készített állványon (ezt még ma is használom)
szűrés: 2 db belső szűrő (Hydor+Eheim) a jobb áramlás miatt
Eheim Jager fűtő 26 fokra állítva
DIY világítás bútorlap tetőben: 2x18W T8
talaj: mozdonyhomok
dekoráció: saját gyűjtésű faágak, kövek
táptalaj, tápozás: nincs
néhány növényt cserépbe ültettem, és tettem alájuk agyaggolyót
vízcsere: heti 10% (néha 20%) friss, kezeletlen csapvízzel
CO2: nem is hallottam róla :)

Akkoriban a halakra koncentráltam, a növényzet csak díszítésnek volt. Sok ma már megszokott dolog egyszerűen nem is létezett akkor, vagy pedig csak néhány fanatikus használta (lágyvíz, CO2, tápozás, technikai berendezések stb).

A gyenge világításnak köszönhetően nagyon kevés növény maradt meg nálam. A Microsorum pteropus benőtte a fél akváriumot. Hatalmas, gyönyörű levelei voltak. Aztán néhány hét alatt kipusztult. Az Echinodorus ozelot szintén hatalmasra nőtt. Virágzott is, 1 méteres szár nyúlt ki az akváriumból, rajta több sarj. Aztán hirtelen kipusztult. Ma sem értem, miért. Hosszú távon csak néhány anubias és a Cryptocoryne affinis bírta. A talajnak és dekorációnak köszönhetően elég sok szilikát lehetett a vízben, valószínűleg ez nem tett jót a növényeknek. Természetesen akkoriban nem mértem semmit.

A képen látható, hogy mindenhol volt egy kis zöld pontalga, de egyáltalán nem zavaró mennyiségben. Akkor még hírből sem ismertem azokat az algákat, amikkel az elmúlt években találkoztam. Egy darabig kísérleteztem tápozással is, de nem vált be. A szobanövényeknek készült tápok túl sok nitrátot tartalmaznak, amit viszont a halak nem tolerálnak.

2000 körül indítottam ezt az akváriumot, és kisebb-nagyobb változtatásokkal 18 évig működött, újraindítás nélkül (még egy költözést is kibírt). Sikerült viszonylag stabil életközösséget létrehozni. A halak egészségesek voltak. Sok mindent kipróbáltam, de legjobban az ázsiai fajokat szerettem (díszmárnák, dániók, gurámik). Volt még több kisebb akváriumom is (20-60 l), de azokról nem találtam képeket.

Csatolok még néhány életképet abból az időből. Kérem, úgy nézzétek, hogy ezek majdnem 20 évvel ezelőtt készültek.

View attachment 147398

View attachment 147399

View attachment 147400

View attachment 147401


Folytatás következik.
Édesapámnak is Cryptocorine affinis volt csak. A mindent túlélő növény. Dunaparti mosott sóderben, márványzúzalékkal. Minden technika nélkül. Csak világítás volt. Már amikor volt.
 
Édesapámnak is Cryptocorine affinis volt csak. A mindent túlélő növény. Dunaparti mosott sóderben, márványzúzalékkal. Minden technika nélkül. Csak világítás volt. Már amikor volt.
Nekem is nagy kedvencem volt ez a növény. Még világítás nélkül is szépen fejlődik. Tápozás mellett vigyázni kell vele, mert hamar elszaporodik. Nagyon szép színei vannak: a levél felső része haragoszöld, az alja pedig vörös. Sajnos ma már nem nagyon lehet találkozni vele. Nem értem, miért.
 
Nekem is nagy kedvencem volt ez a növény. Még világítás nélkül is szépen fejlődik. Tápozás mellett vigyázni kell vele, mert hamar elszaporodik. Nagyon szép színei vannak: a levél felső része haragoszöld, az alja pedig vörös. Sajnos ma már nem nagyon lehet találkozni vele. Nem értem, miért.
Neked még van?
 
Elfogadnék belőle. Köszönöm. 104-es busz végállomásától messze laksz?
Cserébe adnék Finomlevelű amazonasi kardfüvet. Most vettem GA-ban. Még dobozában van. Olvasva a leírását, nem biztos, hogy megmarad nálam.
 
Cserébe adnék Finomlevelű amazonasi kardfüvet. Most vettem GA-ban. Még dobozában van. Olvasva a leírását, nem biztos, hogy megmarad nálam.
Érdekelne a dolog. Tudok adni még sok más növényt is. Majd küldök este listát privátban. A 104-es busztól messze lakom, a 96-os viszont itt áll meg a közelben.
 
Érdekelne a dolog. Tudok adni még sok más növényt is. Majd küldök este listát privátban. A 104-es busztól messze lakom, a 96-os viszont itt áll meg a közelben.
Szerda délután vagy csütörtökön meg tudnánk ejteni a boltot? Most vidéken vagyok.
 
Az erdőben is van horgászhely? :) :)
Kölyökként a Népszigeten csavarogtunk a barátokkal. Mi Szúnyog-szigetnek hívtuk. Életem első 20cm-es Pontyát ott fogtam. Te nem jártál ott régebben? Nem úgy nézett ki mint most. A naplód végén akartam kommentet írni, de ezt nem bírtam ki szó nélkül 😀
 
Kölyökként a Népszigeten csavarogtunk a barátokkal. Mi Szúnyog-szigetnek hívtuk. Életem első 20cm-es Pontyát ott fogtam. Te nem jártál ott régebben? Nem úgy nézett ki mint most. A naplód végén akartam kommentet írni, de ezt nem bírtam ki szó nélkül 😀
Nagyon jó hely volt. Régen nem jártam már arra. Úgy emlékszem, voltak elég lepusztult részei. Most már biztos beépítették drága lakóparkokkal :(
 
Szóval örülök, hogy találtam egy csapvizes akvaristát. Közben szídom magam, hogy nem regisztráltam korábban. Nem gondoltam, hogy ilyen tág növény paletta áll a rendelkezésünkre. Akkor rászántam volna akár egy hetet is a növények beszerzésére.
Én megértem az RO vizet és csapvizet használók táborát. RO vízzel tudjuk, hogy az van az akváriumban amit beletettünk. Jó támpontot ad. A csapvízes akvárium labilisabb. Egy általam nagyra tartott akvarista nyitotta fel a szemem, hogy az sem mindegy, hogy éppen árad vagy apad a Duna.
Tanulságos napló. Köszönöm, hogy belevágtál.
 
Szóval örülök, hogy találtam egy csapvizes akvaristát. Közben szídom magam, hogy nem regisztráltam korábban. Nem gondoltam, hogy ilyen tág növény paletta áll a rendelkezésünkre. Akkor rászántam volna akár egy hetet is a növények beszerzésére.
Én megértem az RO vizet és csapvizet használók táborát. RO vízzel tudjuk, hogy az van az akváriumban amit beletettünk. Jó támpontot ad. A csapvízes akvárium labilisabb. Egy általam nagyra tartott akvarista nyitotta fel a szemem, hogy az sem mindegy, hogy éppen árad vagy apad a Duna.
Tanulságos napló. Köszönöm, hogy belevágtál.
Köszönöm. Örülök, ha tetszett a napló. Igyekeztem bemutatni a saját megközelítésemet a hobbiról. Jobban örülnék, ha lágyabb víz folyna a csapból, de így sem reménytelen a helyzet. Nagyon sok növény ilyen környezetben is szépen fejlődik. Ki kell tapasztalni, hogy mi válik be.
A Duna áradásával való kapcsolatot nem biztos, hogy jól értettem. Arra gondoltál, hogy áradáskor rosszabb a víz minősége, mert belemosódik a folyóba a szennyvíz nagy része?
 
Nagyon jó hely volt. Régen nem jártam már arra. Úgy emlékszem, voltak elég lepusztult részei. Most már biztos beépítették drága lakóparkokkal :(
A Bőrgyár melletti utcán,-tán Zsilip utca-mentünk fel a gátra. Ahogy bementünk a gátra a föld úton balra volt egy kis holtág. Akkor még egy kis patak táplálta a vasúti híd felől. Oda jártak be ívni a halak. Volt ott keszeg, sneci, ponty, balin. Igazán vadregényes táj volt. A Nagy-Duna és a holtág közt van egy félsziget. Ha magasan van a Duna el lepi a víz.
 
Köszönöm. Örülök, ha tetszett a napló. Igyekeztem bemutatni a saját megközelítésemet a hobbiról. Jobban örülnék, ha lágyabb víz folyna a csapból, de így sem reménytelen a helyzet. Nagyon sok növény ilyen környezetben is szépen fejlődik. Ki kell tapasztalni, hogy mi válik be.
A Duna áradásával való kapcsolatot nem biztos, hogy jól értettem. Arra gondoltál, hogy áradáskor rosszabb a víz minősége, mert belemosódik a folyóba a szennyvíz nagy része?
Áradásnál csökken a víz keménysége. Jobban hígulnak a keménységet okozó sók. Én 4 hónapja mérem a TDS értéket. Egy 50literes obis ládában tartom a cserevizet. 4hónap alatt volt kb 10-15 vízcserém. De ugyanakkora TDS értéket sosem mértem. Van egy telefonos alkalmazás a Hydroinfo. Nyomon lehet követni mikor árad a Duna. S lám áradásnál csökken a TDS érték.
 
Csépányi Gábort idézve. Ő jobban megfogalmazta:
"A vízkeménység táblázathoz, a pesti csapvízhez: nem érzem nagyon hitelesnek a dolgot, ugyanis mivel jobbára valóban parti szűrésű víznyerőhelyekről van szó így a mért értékek nagyban módosulhatnak az adott időszak tekintetében is! Mire gondolok? Nem mindegy hogy az akvarista egy bővizű időszakban mér, főleg ha a vízgyűjtőn tetemes esőzés hóolvadás volt- vagy netán kilátszik az Ínségszikla a mederben....Véleményem szerint az anomáliák ebből is eredeztethetőek."
 
Áradásnál csökken a víz keménysége. Jobban hígulnak a keménységet okozó sók. Én 4 hónapja mérem a TDS értéket. Egy 50literes obis ládában tartom a cserevizet. 4hónap alatt volt kb 10-15 vízcserém. De ugyanakkora TDS értéket sosem mértem. Van egy telefonos alkalmazás a Hydroinfo. Nyomon lehet követni mikor árad a Duna. S lám áradásnál csökken a TDS érték.
Erre nem is gondoltam, pedig teljesen logikus. Ma is tanultam valami újat :)
 
Csépányi Gábort idézve. Ő jobban megfogalmazta:
"A vízkeménység táblázathoz, a pesti csapvízhez: nem érzem nagyon hitelesnek a dolgot, ugyanis mivel jobbára valóban parti szűrésű víznyerőhelyekről van szó így a mért értékek nagyban módosulhatnak az adott időszak tekintetében is! Mire gondolok? Nem mindegy hogy az akvarista egy bővizű időszakban mér, főleg ha a vízgyűjtőn tetemes esőzés hóolvadás volt- vagy netán kilátszik az Ínségszikla a mederben....Véleményem szerint az anomáliák ebből is eredeztethetőek."
Ő tényleg nagy akvarista volt. Sajnos nem ismertem, de nagyon megrázott a halálhíre :(
 
Back
Oldal tetejére