• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Repeta (20 literes Dennerle garnélákkal)

Iron1

VIP kertész
Anno a 20 literes Dennerle akváriumból szétosztottam a technikát, majd később mindent. Azóta üresen a polcomon volt. Volt hozzá egy Dennerle szűrő, red moor fák, s némi kő is, gondoltam,nem lenne rossz berendezni, mert a munkahelyi asztalom elé jó lenne. Végül nem oda került, mert rájöttem, hogy akkor minden vízcserénél el kellene pakolnom a laptopot és a monitort, nehogy víz menjen rá, illetve az ikeás polc sem tudom, mennyire örülne 25 kiló súlynak.

A múltkorában akció volt a GA-ban, vettem egy kis Chihiros lámpát a bettás fölé, amivel felszabadult a 10 wattos no name lámpa, meg manado talajt is beszereztem tőlük, s így - a növények kivételével - meg is volt hozzá minden. Ma úgy döntöttem, hogy összerakom. A fa annyira nem jött be, de a köves zárva volt (a GA meg túúúl messze van, azt tervezni kell), úgyhogy maradt az. A növényeket pedig a solymári halastól szereztem be - ami épp van alapon. 5000 Ft-ból kijött, így a manado felével olyan 7000 Ft körüli az összköltsége. Lámpával együtt egy huszas (mert a chihirost emiatt vettem), de kb. azzal megkerestem, hogy a múltkor megjavítottam a mosogatógép dugulását. (Amúgy a jbl csőtisztító kefe elég béna csőgörény, inkább ne használjátok annak. :D) A célom most annyi volt, hogy a maradékokat hasznosítsam (ezért a repeta név), s minél olcsóbban legyen egy olyan akvárium, ahova majd kék garnikat rakhatok. Szóval, lehetne jobb is, de ez budget és egyszerű verzió.

A setup:

20 l dennerle akvárium (karcos)
Dennerle nano sarokszűrő - ebben perlon mechanikai szűrő van, a kiegészítőjébe pedig tettem ada bio riot, de az a mennyiség kb. mint halottnak a szenteltvíz)
10 W-os led lámpa (anno 3000 Ft-ért vettem használtan, aliról 6000, egész jó fénye van)
Manado talaj
Red moor fa
Izé növények, amik remélhetőleg elvannak low-techben (Anubias nana, anubias kislevelű algás - nem tudta megmondani a halas, hogy ekkorára nő a levele vagy táphiányos :) , remélhetőleg crypto parva, valami hosszú, kemény levelű, meg egy nemtommi - lehet, majd békatutajt szerzek hozzá)
Táptalaj nincs. Vagy elvannak anélkül a növények, vagy veszek majd kapszulát.
Tervezett állatvilág: amit a 42 literesből kiszedtem kis nemtommi csigákat, azokat beleöntöm ebbe, hátha van túlélő a pixisben. Az egyik növényen volt csigapete is, amit direkt meghagytam, illetve majd szerzek postakürtöt. Ezen kívül majd valahonnan szerzek kék garnélát, mert az a kislányom vágya. :)

Az eddigi tapasztalatok:

  1. A manado öntésénél brutál volt, mekkora port csinált. (Mosás előtt meg kartam nézni, hogy mutat a scape.) Elég könnyű talaj, ültetni kb. jobb bele kézzel, mint csipesszel. Összességében tök érthető, miért kerül 2-3x ennyibe a tropica/ADA. Szerintem, ha rendes akváriumot építek, inkább kifizetem a több pénzt majd értük, megéri azt, hogy nehezebbek, illetve hogy szárazon, mosás nélkül lehet velük dolgozni.
  2. A rafia egész jó kötözőanyagnak tűnik. Lehet, ragasztani jobb lett volna, de nem szeretek a raganyával szenvedni.
  3. Mikor megnéztem a scape-et, leesett, hogy a gyorskötözők elé nem raktam növényt. Most már így marad. Majd benövi, ha akarja. :)
  4. Tudom, hogy a fák végét lehetett volna kalapálni vagy mohát rárakni. Megmondom őszintén, hogy a kalapáláshoz nem volt kedvem, mohát pedig a karbantartási macera miatt nem teszek akváriumba.

Mindjárt felrakok egy képet is, csak az telón van.
 
A fa bepenészedett, ahogy kellett. Kis részét leszívtam. Szereztem még úszónövényeket és postakürt csigákat bele (múltkor én adtam garnikat és cryptot a kollégának). A törpe tányércsigákat, amiket a nagyból szedtem ki, szintén beleöntöttem. Egy kevés alga megjelent a crypton, még nem vészes. Lassan valami tápozást elkezdek.
IMG_20211230_165223.jpg
 
Áron, ez nekem is van, az webshop moderálva árusítja Acorus decorus néven. Szerintem low-ban nem marad meg, melegágya az ecsetnek. Nálam a CO2 fejlesztés mentette meg. Iszonyú lassú még így is, ezért szeretem. Semmi nyissz-nyissz. 🤭Erősen hasonlít az Eriocaulon polarisra, de tuti nem az. 😉
Ah, köszi. A halas nem volt topon, mikor kérdeztem róla. :) Milyen magasra nő kb.?
 
Nálam kb. 10cm. Ennél lehet nagyobb is lesz, de ne nagyon számíts a mostaninál 3-4cm plusz magasságnál többre. Inkább oldalra terebélyesedik olyan módon, hogy kitolja a szélére az öregebb leveleket, mint a crypto, csak ő ezt síkban teszi, nem 3D-ben.😉
Felkészülök akkor lélekben a terminálására.

Fú, a crypto durva lenne. :D Az a laza 20 tő,amit ebből kiszedtem... :D
 
A csigák tették dolgukat, telesz*rták az egész akváriumot. Rég volt postakürtöm, akkor sem maradt fent a csigaszar a valisznérián - hát, most az anubiasokon látszott.

A 9 kék garniból 1-2 ha látszik, de fogy a fán a penész. Az ammónia oké lehet, mert sem az ő, sem a csigák viselkedésében nincs gubanc. A crypton kezd némi ecsetalga felbukkanni, pedig ott nem nagy az áramlás. Szerintem némi kínja van a táptalaj híján. Rendeltem neki tápanyagtablettát. Remélem, az kell neki. Ha meg azt rendeltem, volt a sarokszűrőhöz olcsón betét, amibe a maradék bio riot vagy matrixot bele tudom rakni. Jobb lesz, mint a perlon. Ahogy tapasztaltam, elbír még perlonnal is az akváriummal.

A kislányomnak amúgy tetszik, főleg, hogy kineveztem az ő akváriumának.
 
A fán már nincs penész, a garnélák meg a csigák mindent fényesre nyaltak. Megérkezett a rendelésem, amire már felkészítettem a biológiai anyagot és ... sikerült egy perlon betétet rendelnem a biológiai helyett. Juhé! :D Viszont legalább a kapszulák is megjöttek, s benyomkodtam őket a parvákhoz. A nyomkodás közben ismét konstatáltam, hogy legközelebb nem spórolok a talajon, mert nem a manado nem tűnik rossznak, csak irdatlan könnyű.

A csigáknak lett egy érdekes szokása: kis filmréteg (nem összefüggő) szokott lenni a felszínen. Pár csiga rendszeresen felfekszik a víz színére, s azt eszi. A szűrő meg keringeti őket körbe-körbe. Elég vicces a ringlispílező postakürt csapat. Közben gondolkodom azon, hogy a garnikat hogyan etessem. Kb. láthatatlanok, s ha beadok némi garnikaját, akkor a csigák mennek rá előbb, a garnélák elő sem jönnek.
 
Közben gondolkodom azon, hogy a garnikat hogyan etessem. Kb. láthatatlanok, s ha beadok némi garnikaját, akkor a csigák mennek rá előbb, a garnélák elő sem jönnek.
Nálam nem egyszer volt olyan, hogy a csiga ette a garnéla kaját, a garnéla meg a csiga ürülékét amit kitolt közben. Pedig lehetősége lett volna garnéla kaját is enni. szóval szeretik na :D Téged meg úgyis szavar a csigaszar, legalább feltakarítják :D
Egyébként ez változni fog, amint vedlettek egy jót a garnéláid. utána többet lesznek elől :)
És ha zödséggel/levéllel etetsz, az általában lassabban fogy el, így jobban jut mindenkinek.
 
Nálam nem egyszer volt olyan, hogy a csiga ette a garnéla kaját, a garnéla meg a csiga ürülékét amit kitolt közben. Pedig lehetősége lett volna garnéla kaját is enni. szóval szeretik na :D Téged meg úgyis szavar a csigaszar, legalább feltakarítják :D
Egyébként ez változni fog, amint vedlettek egy jót a garnéláid. utána többet lesznek elől :)
És ha zödséggel/levéllel etetsz, az általában lassabban fogy el, így jobban jut mindenkinek.
Köszönöm a tippet. :) A csigaszar az anubiasok levelén zavar csak,amúgy kell a trágya. :D
 
Nálam nem egyszer volt olyan, hogy a csiga ette a garnéla kaját, a garnéla meg a csiga ürülékét amit kitolt közben. Pedig lehetősége lett volna garnéla kaját is enni. szóval szeretik na :D Téged meg úgyis szavar a csigaszar, legalább feltakarítják
Feleségem nagyanyjának volt egy kutyája. Mindig felnyalta a tyúkok maradék daráját, meg a tyúkszart. Nem kellett a járdát seperni. A tyúkok meg sorban álltak, amikor a blöki begörnyedt, hogy kitolja az aznapi kolbászt. Mindig hecceltük az öreglányt, minek etet, megoldják az állatok azt egymás közt... 😃
 
Kapott az akvárium egy csapat törpe razbórát. Eléggé nyümiknek tűntek, de méretnek ez a jó, úgyhogy ez lett. Korábban is volt már ilyen, de egy keverés miatt vegyes csapatot kaptam, s úgy elég fisifosik voltak, meg néha kiugráltak. Na, a mostani banda kellemes csalódás. Nagyon aktívak, kíváncsiak, úgyhogy megkedveltük őket.

Közben a crypto parván szépen nő az ecsetalga, s az akvárium fala is enyhén zöldes lett. A GA konzultáció szerint 135000 oka lehet, de itt kaptam azt az infót, hogy a törpe tányércsiga, a postakürt és a hólyagcsiga sem okoznak túl nagy kárt az algában, bezzeg az amano és a süncsiga. Kísérletnek levettem a világítást napi 5 órára (reggelente úgyis kap a 4 méterre lévő ablakból úgy egy óra fényt), meg átraktam a másik akváriumból 3 süncsigát. Meglátjuk.

Közben azon gondolkodom, hogy a malawák is alighanem jók lennének amano helyett, csak a nagy szaporulat ellenére viszonylag kevés nő fel a 42-esben. Van egy 10-12 literes kis akváriumom, lehetne belőle garninevelő (elég könnyen ki tudom szedni a mulmozóval a kis garnikat). Talajom van hozzá, de nem nagyon van humorérzékem lámpát és szűrést venni hozzá.
 
Garnélát sötétben is nevelhetsz. Egy világos helyre rakott kis üveg, szigorúan low-tech gazzal, akár el naturállal...
Milyen low-tech növényt raknál bele minimál fényhez? A tripartita mini szeretné vajon? (Nagyon más most nincs.) Tudok valisznériát szerezni (de az nagy), kisebb pitiám is van. Talaj hálistennek van (manado), meg valamennyi tápkapszula is.
 
Ebben a nanoban pont a parva szenved az algától. :)

A másik két növényt megrendeltem, jön majd a Tetra szűrővel együtt. Föld-föld... Kerti komposztom van, de abban minden lehet. Virágföld most nincs, csak tőzeg az áfonyák átültetéséhez. Abban viszont tápanyag nincs. Lehet, hogy be kéne vágnom egy adag granulált csirketrágyát a manado alá? :D (Gondolom, a földet nem natúrban teszitek be, hanem valami réteg alá.)
 
Ebben a nanoban pont a parva szenved az algától. :)
Túl van világítva. Árnyékba való, mint az anubias, csak szereti a tápdús talajt. Mondtam, hogy lámpa nélkül.
A másik két növényt megrendeltem, jön majd a Tetra szűrővel együtt. Föld-föld... Kerti komposztom van, de abban minden lehet. Virágföld most nincs, csak tőzeg az áfonyák átültetéséhez. Abban viszont tápanyag nincs. Lehet, hogy be kéne vágnom egy adag granulált csirketrágyát a manado alá? :D (Gondolom, a földet nem natúrban teszitek be, hanem valami réteg alá.)
Csirketrágyát inkább ne. Sima föld vamondtúrásból az erdőből. 😉
Szerk. : a vizet meg nem tápozni.
 
Back
Oldal tetejére