• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Kezdő 64L

adenes

Kertész segéd
Sziasztok!

Gyerekkorom egyszerű halas akváriumai után legutóbb 10 éve volt szintén minimál, valiznéria és társaival növényesített, érdemi dekor nélküli halas akváriumom.
Azonban november végén feleségemtől kaptam egy akváriumot (és hozzá való bútort) születésnapomra, illetve mondta, hogy menjünk el a Green Aquaba. Aznap az első utunk oda is vezetett - nem ismertem a helyet, de leesett az állam és elkapott a gépszíj. (Teljesen véletlenül épp Black Friday volt, úgyhogy elég jó kedvezményekkel tudtam bevásárolni :) )

Mivel növényes akváriumban teljesen járatlan voltam, csak a tervezett halakról volt elképzelésem, így GA-s szakértő segítséggel állítottam össze a setupot:

Akvárium: Optiwhite 60x30x36 cm / 5mm (ez ugye megvolt már)
Szűrő: Eheim 2424 eXperience 250 + Seachem Matrix a gyári tölteten felül
Világítás: Chihiros WRGB II SLIM 60 cm LED lámpa (60-80 cm, 45 W, 2400 lm), napi 7 órát megy jelenleg
Talaj: ADA Aqua Soil Amazonia Ver.2 9 liter + Dennerle Plantahunter Baikal S dekorkavics
Dekor: Dragon kő kb 5kg + 1 db ~2 kilós vasfa

Indításhoz Seachem Stability-t használtam, Seachem Prime-mal kezelt csapvízzel töltöm azóta is.
CO2 nincs, egyelőre lowtechben nyomom - de szerintem ez már akár január folyamán változni fog :)

A fa és a kövek válogatása és összelegózása után a növények kiválasztásában is segítséget kértem, majd végül a következőkkel távoztam:
Másnap összeraktam az akváriumot, persze nem ment annyira könnyen, mint gondoltam, mert nem ellenőriztem, hogy lesüllyed-e a vasfa, és egy idő után megindult felfelé. Emiatt kicsit át kellett rendeznem az eredeti elképzeléshez képest, hogy lesúlyozzam pár kővel.
IMG_3407.jpg

Szinte egyből rájöttem, hogy pár dolgot már máshogy csinálnék, legfőképp sokkal nagyobb lejtést (emelkedést) adnék a talajnak - de már nem akartam szétszedni, marad így.

Az első időkben napi 12 órát ment a világítás - egyrészt, mert nem tudtam, hogy az sok, másrészt mert önző voltam, és minél többet szerettem volna nézni, ahogy nőnek a növények :)
Két hét után mentem vissza a GA-ba halakért, addig néhány 50%-os vízcserén voltam túl.
Viszont elkezdett kicsit algásodni, mikor ezt említettem, megtudtam, hogy 7 óra világítás is bőven elég lesz, illetve több vízcsere jót tett volna - hát igen, amatőr hibák, de szerencsére katasztrófa nem történt.

Néhány szívóharcsáért és zöld neonhalért mentem, ehhez képest igen hosszú lett a lista:
Hazaérve egy feles vízcsere során betettem az új köveket, felragasztottam az új mohát és rögzítettem a microsorumot is, illetve az addigra durván beinduló ceratopterist is megmetszettem, majd lassan, óvatosan beengedtem a halakat és csigákat.

IMG_3511.jpg

Az utána következő héten a növények szépen fejlődtek (napi 1,5ml APT3 Complete + 1,5ml Excel), az algásodáson is sikerült úrrá lennem - egy ideig 2 naponta, utána heti 1-2 50%-os vízcsere, illetve a szívóharcsák is szorgosan dolgoztak.
Viszont sajnos elveszítettem 4 neont, a zebracsigát és a hagymacsigát. Szerencsére a szívóharcsák rendben voltak, illetve a megmaradt 4 neon is láthatóan jól érezte magát.

Karácsony előtti héten ismét eljutottam a GA-ba, hogy visszahízlaljam a neonhal-állományt (+6, így 10 lett), illetve vettem még 4 szívóharcsát, két törpe gurámit és 8 narancs sakurát.

Jelenleg egész jól beállt a rendszer, a halak megvannak, viszont sajnos a garnélákból 2-nél többet nem láttam egy időben. Nem tudom, hogy csak el vannak bújva, vagy tényleg csak kettő él. Hátra nem igazán tudok benézni, és elég sűrű lett már a növényzet, így simán el tudnak bújni. Az akvárium körül nem találtam nyomukat, úgyhogy nem hiszem, hogy kimásztak volna.

A karácsonyi pihenés-internetezgetés közben rátaláltam erre a fórumra (így már tényleg a világ ideje nem lesz elég erre a hobbira, pedig nem is számolom, már hány órám ment el GA-s youtube videók nézésével :) ), és olvastam, hogy a szűrő beszívhatja a garnélákat. (Eddig azt hittem, csak a kicsikre veszélyes, ezért nem vettem extra védőt a befolyóra.) Úgyhogy tegnap szétkaptam a szűrőt, és ugyan garnélát nem, de három neonhalat találtam benne. Szegények, az elmúlt heteket elég nyomorúságos körülmények között töltötték, de most a nagy vízben szépen úszkálnak a többiekkel.

Ezen felül még annyi kalandom volt tegnap, hogy a szűrőszerelés miatt lefekvés után rossz érzés fogott el (jól raktam össze? nem fog szétcsúszni az egyik cső és szépen leereszti az akváriumot??), úgyhogy kimentem, és az egyik harcsát a földön találtam. Nem tudom, mióta heverhetett ott, kicsit száraz tapintású volt, mikor visszatettem a vízbe. Egy ideig kómázott bent, nem voltam biztos benne, hogy túléli, de szerencsére azóta is mind a nyolcan szorgosan takarítanak. Nagy mázlija volt!

IMG_3777.jpg

Holnap elutazom pár napig, úgyhogy még előtte megnyírom a növényeket, aztán kiváncsi vagyok, mi fog várni 2022-ben.
 

Attachments

  • PR5jueKbw_1bdTYHAbYmFR_Dq34n6V4375sX2CcnhsnA=w1200.jpg
    PR5jueKbw_1bdTYHAbYmFR_Dq34n6V4375sX2CcnhsnA=w1200.jpg
    300.2 KB · Megtekintések: 23
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Köszönöm a kedves fogadtatást és a visszajelzéseket, ahogy időm engedi, írok majd bemutatkozót is, de most gyorsan ide írok egy újabb bejegyzést.

A szilveszteri utazás előtt adtam a növényeknek 3 napi tápot.
Míg távol voltam, végig izgultam, hogy minden rendben lesz-e az akvával - most hagytam magára először. Tegnap délután érkeztünk haza, és örömmel láttam, hogy félelmem alaptalan volt, különösebb probléma nem történt. A növények szépen nőttek, a halak megvoltak mind, bár eleinte csak 4-5 otot láttam, de aztán előjött mind a 8.

Minimális pontalga nőtt az üvegre, annak is az ablak felöli oldalára, gondolom a napfény miatt. Kiváncsi vagyok, mi lesz nyáron, bár akkor a magasabban járó Nap valószínűleg kevésbé fog rásütni az akváriumra.

IMG_3938.jpg
(sajnos nem tudtam tükröződésmentes képet készíteni)

Csináltam egy bő 50%-os vízcserét, az algát lekapartam és a növényeket megmetszettem. A vízipáfrány nő a leggyorsabban, azzal nem tudom, hogy hosszabb távon mit kezdjek, eléggé eluralja a teret és leárnyékolja az akváriumot, levágva viszont nem annyira dekoratív. Kaptak egy kis metszést a mohák és a tripartita is.

Ma meg csomagot hozott a posta, megjöttek a lilly pipe-jaim. Egy szűrőtiszítással egybekötve beüzemeltem, sokkal letisztultabb lett a kép. Viszont kicsit üresnek is tűnik az akvárium hátsó-felső része, főleg jobb oldalon. Gondolkodom, hogy mivel oldhatnám ezt meg.

Jelenleg így néz ki:
IMG_3987.jpg

"Sajnos" holnap be fogok ugrani a GA-ba egy-két dologért, előre félek, mennyi mindennel fogok távozni :)
 
Sziasztok!
Köszönöm a kedves fogadtatást és a visszajelzéseket, ahogy időm engedi, írok majd bemutatkozót is, de most gyorsan ide írok egy újabb bejegyzést.

A szilveszteri utazás előtt adtam a növényeknek 3 napi tápot.
Míg távol voltam, végig izgultam, hogy minden rendben lesz-e az akvával - most hagytam magára először. Tegnap délután érkeztünk haza, és örömmel láttam, hogy félelmem alaptalan volt, különösebb probléma nem történt. A növények szépen nőttek, a halak megvoltak mind, bár eleinte csak 4-5 otot láttam, de aztán előjött mind a 8.

Minimális pontalga nőtt az üvegre, annak is az ablak felöli oldalára, gondolom a napfény miatt. Kiváncsi vagyok, mi lesz nyáron, bár akkor a magasabban járó Nap valószínűleg kevésbé fog rásütni az akváriumra.

View attachment 161102
(sajnos nem tudtam tükröződésmentes képet készíteni)

Csináltam egy bő 50%-os vízcserét, az algát lekapartam és a növényeket megmetszettem. A vízipáfrány nő a leggyorsabban, azzal nem tudom, hogy hosszabb távon mit kezdjek, eléggé eluralja a teret és leárnyékolja az akváriumot, levágva viszont nem annyira dekoratív. Kaptak egy kis metszést a mohák és a tripartita is.

Ma meg csomagot hozott a posta, megjöttek a lilly pipe-jaim. Egy szűrőtiszítással egybekötve beüzemeltem, sokkal letisztultabb lett a kép. Viszont kicsit üresnek is tűnik az akvárium hátsó-felső része, főleg jobb oldalon. Gondolkodom, hogy mivel oldhatnám ezt meg.

Jelenleg így néz ki:
View attachment 161103

"Sajnos" holnap be fogok ugrani a GA-ba egy-két dologért, előre félek, mennyi mindennel fogok távozni :)
Szuperül alakul, az én szemem elbírna bele egy kis vöröset ;)
 
Szuperül alakul, az én szemem elbírna bele egy kis vöröset ;)
Köszi!
A napokban tettem bele szó szerint egy kis vöröset: néhány pici Bucephalandra "Mini Red" került bele bal oldalra a moha és a kő közé. Azt gondoltam, hangsúlyosabb lesz, de egyelőre sokat nem változtatott. Illetve emellett három tő anubias nana minivel is bővül a növénypopuláció.

Vöröset illetően még a Ludwigia palustris Super red-en gondolkoztam bal hátra a vízipáfrány helyett, mit gondolsz?

IMG_4018.jpg
 
Back
Oldal tetejére