• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

kezdő kérdések

Kubi_

Kertész tanonc
Szaiasztok!

Új vagyok a fórumon és életem első akvárum építésébe kezdenék bele. Olvasgattam itt és másfelé, de a tanácsotokat is kikérném. Lowtech-ben gondolkozok 40L-es (50x30x30) akváriumban, belső szűrővel, co2 nélkül.

Neonhalakat szeretnék, ehhez egy vörös (hogy kiemelje a színeit) 36w-os neon csőre gondoltam, az előtér egyik felét olyan növénnyel szeretném beültetni, ami "gyepet" alkot idővel, egy vas fa lenne középen, a háttérbe magasabb növényeket tervezek hogy valamenyire takarja a belső szűrőt, tennék még bele pár gömb mohát és később a vasfát is mohásítanám. Idővel 2-3 garnéla rákot is szeretnék.

A talaj zúzott lávakő (3-8mm-es szemcsék) majd erre JBL Mamdo talaj, és ezt ahol kell befedem vékonyan valamilyen kavics réteggel vagy ide is lávakő kerül, hogy jól mutasson.

Mivel még nincs tapasztalatom, olyan növényeket keresek amik bírják a strapát, nem akarom az egészet egyszerre beültetni, szép sorjában.

Növények:
- ami nagyon tetszene előtérbe, az a Eleocharis Parvula, ilyen körülmények között, co2 nélkül meg élne? nem a teljes talajt, csak kb a felét akarnám beültetni
- középtájon: gömb moha, Taxiphyllum barbieri (ezt ha jól olvastam a vasfára is rátehetem)
- háttérbe: Egeria densa és/vagy Vallisneria spiralis Tiger, de lehet más, nem tudom mi nézne ki jobban
- ezeken kívül random módon valószínüleg kerül bele pár darab kisebb igénytelen növény amit első körben veszek

Halak:
- kb 10 neonhallra gondoltam
- később pár darab garnéla rák, mert nekem tetszenek :) a kavicsos rész gondolom megfelelő lenne nekik

Egyik webshopban (nem tudom melyikeket lehet itt megnevezni) zselés anyagban adják a növényt, a sima és eközött van különbség? Ha valaki tudna ajánlani helyet, hogy hol érdemes (akár privát üzenetben) vásárolni, esetleg személyesen is megnézni a növényeket, azt meg köszönném, Budapesti vagyok, még nem találtam boltot, ahova be is lehet menni és tele vannak növényekkel.

Nem egyszerre tervezem a beültetést, elsőre pár növény, vízkezelő, 1-2 nap pihi, majd a halak és lassan tölteném fel az akvárium élővilágát, pár hónap múlva talán egy co2 rendszert is beszerzek, ha szükséges, aztán ha rákapok és függő leszek akkor jön a többi akvárium akkor már némi tapasztalattal :)

A fenti elgondolás szerintetek életképes?

Előre is köszönöm a segítségeteket!
Kubi
 
Kezdjük azzal, hogy neon halat ekkora akváriumba nem tennék... A talaj átgondolnám a helyedben, nem szerencsés így.

Tudom, ez most utálatosan fog hangzani, de szerintem van egy csomó olvasnivalód itt a fórumon. Jó szórakozást :D
 
Szia

Bolt ami tele van növénnyel, Green Aqua :D
40 literben kisméretű, kevés halban gondolkodj, nekem első kis aksimnál sok hal elpusztult emiatt.
Manado jó, alá inkább valami táptalaj kellene.
jbl aqua basic plus, vagy tropica substrate.
 
Napközben már ráakadtam az oldalon, hogy kell a táptalaj, teszek alá 1cm vastag réteget, köszi :) Green Aqua (Törökbállint) nekem kicsit kiesik, egyszer elmegyek, mert gyönyörű a képek alapján.

A neon halakról akkor lehet lemondok, Boraras Urophthalmoides vagy Boraras Brigittae, utóbbi szebb, csak lágy vizet szereti.
 
A neon halakról akkor lehet lemondok, Boraras Urophthalmoides vagy Boraras Brigittae, utóbbi szebb, csak lágy vizet szereti.

Mindkettő jó választás, de ott vannak az Amanda lazacok az 50m miatt szóba jöhetnek és gyönyörű színesek.
Galaxy razbóra, Neon Razbóra, törpe Coryk, kéksávos törperazbóra

- ami nagyon tetszene előtérbe, az a Eleocharis Parvula, ilyen körülmények között, co2 nélkül meg élne? nem a teljes talajt, csak kb a felét akarnám beültetni

Működik, csak lassú lesz. Táptalaj legyen!

- középtájon: gömb moha, Taxiphyllum barbieri (ezt ha jól olvastam a vasfára is rátehetem)

Mindkettőt rá lehet tenni ha gondolod

- háttérbe: Egeria densa és/vagy Vallisneria spiralis Tiger, de lehet más, nem tudom mi nézne ki jobban

Egeria nem igazán ilyen akváriumba való szerintem nagy oda. Próbálj valami más szálas vagy bokros növényt keresni az egyszerűen tartható fajták közül.
Tropica Anubias és akváriumi növények Green Aqua, Növény típusa Könnyen tartható

Egyik webshopban (nem tudom melyikeket lehet itt megnevezni) zselés anyagban adják a növényt, a sima és eközött van különbség?

Fontos - Zselés és cserepes növények tápozása | Magyar Akvakertész Fórum
 
Lowtech-ben gondolkozok 40L-es (50x30x30) akváriumban, belső szűrővel, co2 nélkül.

Üdv Néked!
A low-tech teljesen ok. Lehet szépet alkotni jól megválasztott egészséges növényekkel. Co2 akár lehet élesztős is bár macerás lehet de megszokható és több mint a semmi.
Ami viszont felejtős az a belső szűrés, főleg bruttó 40literre. Ha beruházol egy kisebb teljesítményű külsőre, sok macerától kíméled meg magad. A nano akik eléggé törékenyek biológiai szempontból (is). Belső szűréssel manapság nem illik akváriumot indítani! Főleg növényest nem. Vannak az Eheimnek a Eheim Classic szériás szűrői, vagy a Tetra sem rossz választás. Tényleg nem észosztás de érdemes!
Sok sikert!;)
 
Mindkettő jó választás, de ott vannak az Amanda lazacok az 50m miatt szóba jöhetnek és gyönyörű színesek.
Egeria nem igazán ilyen akváriumba való szerintem nagy oda. Próbálj valami más szálas vagy bokros növényt keresni az egyszerűen tartható fajták közül

Köszönöm az ötletet, az amanda lazacok tényleg gyönyörőek, és azt írták garnéla mellett is elvannak, így tökéletes lesz.

Háttérbe "Microsorum pteropus Narrow" 20cm magas és elég terebélyesnek tűnik, hogy eltakarja a technikát. Táptalajt tenni fogok mindenképp.

Két kérdésem lenne még,

- tápoldat, mikor és mennyit, kell vagy elég a táptalaj? Olvasok még a fórumon ebben a témában.

- vörös fénycső, mennyire változtatja meg az akvárium színvilágát? Mivel neon halak nem lesznek, ezért úgy gondolom normál (meleg fényű) fénycső jobb lesz.
 
Üdv Néked!
A low-tech teljesen ok. Lehet szépet alkotni jól megválasztott egészséges növényekkel. Co2 akár lehet élesztős is bár macerás lehet de megszokható és több mint a semmi.
Ami viszont felejtős az a belső szűrés, főleg bruttó 40literre. Ha beruházol egy kisebb teljesítményű külsőre, sok macerától kíméled meg magad. A nano akik eléggé törékenyek biológiai szempontból (is). Belső szűréssel manapság nem illik akváriumot indítani! Főleg növényest nem. Vannak az Eheimnek a Eheim Classic szériás szűrői, vagy a Tetra sem rossz választás. Tényleg nem észosztás de érdemes!
Sok sikert!;)

ha már a lúd kövér... meg fogadom a tanácsodat :)
 
Amit az első hozzászólásban leírtál, azok meglévő cuccok vagy csak tervek és és nincsenek kőbe vésve?
 
Akkor még jókor kérdeztél ;-)
Igyekeszem nem elrontani. A technika abban változott, hogy külső szűrőt használok, illetve akva boltos barátom felvilágosított, hogy ebben a méretben 15w-os neon a max és a tetőbe csak 1 db-ot lehet tenni, szóval a fénnyel gondok vannak, most nézek alternatívákat.
 
Jól olvastad, ProFito és Carbo kezdetben elég lesz, aztán ha akarsz egy kicsit változtatni akkor mehet a GA Mic&Mac csökkentett adagolásban.
 
akva boltos barátom felvilágosított, hogy ebben a méretben 15w-os neon a max és a tetőbe csak 1 db-ot lehet tenni, szóval a fénnyel gondok vannak, most nézek alternatívákat.
hát öö nehiggyél neki... van fénycső odavaló csak drága... Sylvania Grolux 438 mm 24W például 2 db már pirítana belőle... de lehet powerkompaktot is nézni, csak foglalatot kell keresni hozzá stb...
 
Utoljára módosított moderátor által:
Ha beindítod és szükséged van Easy Life profitora (én is ezzel kezdtem mielőtt lett co2-m, és mikro/makrom) szólj, szívesen odaadom, nekem felesleges, kb 430 ml van az 500-ból meg.

Háttérnövénynek jók a gyorsan növő, igénytelenebb stem-ek (pl limnofila sessiliflora, pogostemon erectus), szintén szívesen adok, bár a pogostemon erectus, valószínű nagy lesz az akidba
 
Back
Oldal tetejére