• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Minden kezdet nehéz (és drága :)

A CO2 topikban elkezdett BESZÉLGETÉST itt folytatom.

Akkor az már meg is van, hogy miért kevés a 45 bpm :) Az inline diffúzorral jobb lenne ugyan a beoldásod, de attól még nem biztos, hogy el is jutna a dús víz mindenhová a sűrű növényzetben. A szűrőd teljesítménye határeset ehhez az üveghez, de gondolom ha nem muszáj, nem váltanál. (pedig túlméretezett szűrővel minden könnyebb) Ezért javaslok inkább egy kifolyócserét, a poppy szerintem nem jó megoldás. Akkor lenne létjogosultsága, ha nem egy 300-as pumpával tolnád a vizet, hanem legalább 600 l/h-val. Nem tudom, mennyire gyenge ez a szűrő, de van egy olyan érzésem, hogy még a lily sem feltétlenül indokolt, jet-ként működő hajlított csővéggel se lenne túlságosan koncentrált az áramlás. Nálam a 30-as kockában lilyvel megy egy 800-as Tetra, felére-kétharmadára fojtva. Nálad is jet volt eleinte, nem? Soknak bizonyult?

A misztikus CO2 táblázattal ne foglalkozz, lényeg, hogy a DC legyen minimum zöld az akváriumban bárhol, vagyis legyen mindenütt áramlás, még ha nem is túl nagy.

Sokat beszéltetek fentebb a gyökértápozásról. Eleve nem értem ezt a koncepciót, hogy aktív talajt kaviccsal fedünk, de talán nem nagy gond, majd legközelebb másképp csinálod :) Viszont táptalajról nem olvastam, átugrottam volna? Vagy akkor végül az lett a konklúzió, hogy nem kell a növényeidnek gyökértáp?

A mágnesszelepeknél valemelyest normális, ha forró. Szerencsére nálam még nem volt túl forró sosem, nem tudom honnantól számít abnormálisnak. De ha vigyázol arra, hogy úgy helyezed el, hogy ne rázhasson meg senkit és ne is gyújthasson fel maga körül semmit, akkor végülis mi baj lehet, lezár? :) Nyilván ez félig csak vicc, de mégis elgondolkodtatónak szántam. Nem tudom, járj utána hogy tényleg gáz-e a forrósodás és fontold meg, hogy talán mégis munkába kellene állítani.
 
Na szóval köszönöm a sok hozzászólást és kérdést, örülök hogy van mire válaszolnom :)

Kezdeném a poppy pipe sztorival. Nem tetszett a zöld Eheim jet, bementem a közeli növényes akvás boltba és azt mondták hogy nekem ez fog kelleni. Mondom oké elhiszem. Egyébként nagyon filigrán kis termék, jól mutat. Amíg a jet pipe volt fenn, addig a kifolyóval szemben volt elhelyezve a diffúzor, aminek a buborékjait aláforgatta az áramlat. Én lilly típust szerettem volna, de lebeszéltek róla, hogy ilyen kis üvegbe nem kell akkora áramlás.

DC legyen minimum zöld az akváriumban bárhol
Ezt szerencsére elértem, naponta pakolgatom és mindenhol "szerintem a sötétzöld-zöld közti zöld". 😄

Eleve nem értem ezt a koncepciót, hogy aktív talajt kaviccsal fedünk
😊 A koncepció az volt hogy az értékes tápanyagokat benn tartom a gyökérzónában, elválasztva valamelyest a víztől. Gyanítom, hogy hibás a koncepcióm. Sajnos ilyen vagyok, gondolkodom, de néha rosszul :D Majd legközelebb nem így csinálom :D Következő ősszel egy picit szeretnék feljebb menni térfogatban, legalább lesz már tapasztalat.

Vagy akkor végül az lett a konklúzió, hogy nem kell a növényeidnek gyökértáp
Oldalt és hátul a rotaláknak és a crypto-nak vastagon van aktív talaj, majd 6-7 hónap elteltével tervezem gyökértápozni. Az elejébe ahol a Hm van, fogok tenni hamarabb.

Nem tudom, járj utána hogy tényleg gáz-e a forrósodás
Próbáltam. Van aki szerint igen, van aki szerint nem. Kb. mint minden az akvarisztikában, ez is megosztó. Nekem a GA-s szelep és az olcsó kínai is annyira felforrósodik pár óra után, hogy nem lehet megfogni.


Egyébiránt, reggel rámértem a pH-ra. 6,1-6,3 körülire tenném szín alapján. Ez lehet kicsit alacsony nem? :unsure: Főleg a guppiknak. (ismét: nagyon cukrok, de tudom hogy nem volt jó választás high-tech növényes üveghez a pH és a lágyvíz miatt. Legközelebb már okosabb leszek, nem gondoltam anno erre) Gondolom a folyamatos CO2 kombinálva a növények éjszakai légzésével nyomja le eddig. (kivettem egy fél deci vizet nagy üvegbe hogy párologjon ki estére a Co2, és mérek pH-t).

Hosszúra sikerült, igyekszem mindenre reagálni :) Ha valami kimaradt jelezzétek nyugodtan :D
 
Próbáltam. Van aki szerint igen, van aki szerint nem. Kb. mint minden az akvarisztikában, ez is megosztó. Nekem a GA-s szelep és az olcsó kínai is annyira felforrósodik pár óra után, hogy nem lehet megfogni.
Nekem anno a 230V-os forró volt folyamat és nem hagyott nyugodni. Egy szakember tanácsára vettem egy 12V-os 5W-os mágnesszelepet, kellet elé egy feszültség csökkentő inverter, és egy 12V-os adapter. Az egész került talán 5-6 ezer Ft-ba és max kézmeleg szokott lenni.
 
Nekem anno a 230V-os forró volt folyamat és nem hagyott nyugodni. Egy szakember tanácsára vettem egy 12V-os 5W-os mágnesszelepet, kellet elé egy feszültség csökkentő inverter, és egy 12V-os adapter. Az egész került talán 5-6 ezer Ft-ba és max kézmeleg szokott lenni.
Jó ötlet. És valami "márkás" szelepet vettél, vagy ali-ról rendeltél? Esetleg ha van linked ezekhez a cuccokhoz akkor szívesen fogadom 😊😊
 
Mágnesszelepeknél érdemes megnézni, hogy kültéri vagy beltéri használatra készült e. Beltéri hőmérséklete 40C fok kürül van általában. Kültéri ennél magasabb (60-70 körül aszem)

Korábban voltak ilyen kínai egybeépített reduktorok ahol nem melegedett a szelep. Tonnaszám lehetett látni ilyen reduktorokat felpúposodott leégett szelepekkel.
A legtöbb EU-ban gyártott szelep melegszik. Tényleg erre a kültéri. beltéri dologra kell figyelni.
 
Mágnesszelepeknél érdemes megnézni, hogy kültéri vagy beltéri használatra készült e. Beltéri hőmérséklete 40C fok kürül van általában. Kültéri ennél magasabb (60-70 körül aszem)

Korábban voltak ilyen kínai egybeépített reduktorok ahol nem melegedett a szelep. Tonnaszám lehetett látni ilyen reduktorokat felpúposodott leégett szelepekkel.
A legtöbb EU-ban gyártott szelep melegszik. Tényleg erre a kültéri. beltéri dologra kell figyelni.
Én az oxyturbo után tudnám bekötni a csőre. Csak tényleg van bennem egy kis para a (szerintem nem oké) melegedés miatt... Nálatok mennyire melegszenek fel a GA-s szelepek? Gondolom van tapasztalatotok :D
 
Én az oxyturbo után tudnám bekötni a csőre. Csak tényleg van bennem egy kis para a (szerintem nem oké) melegedés miatt... Nálatok mennyire melegszenek fel a GA-s szelepek? Gondolom van tapasztalatotok :D
nekem volt, hogy 60fokos volt és semmi baja nem volt, mert a megengedett hőmérsékleten belül volt... amiket most is használok 90 fokig vannak skálázva, de nem is megy 1/24 órában, mint nálad... (azt már írtam neked, hogy felesleges így használni)
 
Nincs időm reggelente 1-1 órát játszani a tűszeleppel.
Ezt se értem igazán... ha nincs időd játszadozni vele akkor minek neked Co2? :unsure:
Semmi nehézség nincs benne, beállítasz 2-3bps az általában mindenhol működik kezdésnek és nem bonyolult aztán ha kevés tekersz egy picit megint rajta és jó napot.
Ahogy a közmondás is mondja: nem akarásnak... , vagy ami nem megy azt... ;)
 
Ezt se értem igazán... ha nincs időd játszadozni vele akkor minek neked Co2? :unsure:
Semmi nehézség nincs benne, beállítasz 2-3bps az általában mindenhol működik kezdésnek és nem bonyolult aztán ha kevés tekersz egy picit megint rajta és jó napot.
Arra nincs időm, hogy reggel 6-kor munka előtt kinyissam, és beállítsam a kívánt 0.8 bps-t, ami elég sok idő lenne. Ezért megy folyamatosan. Nem azért mert lusta vagyok, nem azért mert minden délutánom az üveg előtt töltöm és nem is azért mert ne ismerném a C3-as fotoszintézist. (egyébként Lehet kicsit overkill lenne 2-3 bps 45L-rre, ha 0.8-nál zöldül a DC) Olyan piciket kell tekernem a tűszelepen hogy a mikroszkóp alatti munkához szokott ujjaim nem érzik mennyit mozdítottam, lehet nem is tekernem kellene hanem fújkálnom jó napot :) És azt sem hiszem hogy az oxyturbo tűszelepe nem elég "fnom". Egy pár mikron tekerés nekem már 0.1-0.2 bps-t állít, ami 10-20%! Ha 2-3 bps-t kellene belőni, lehet könnyebb lenne. De nekem ekkora az üvegem.

Megpróbálok majd szerezni egy DC üzemű szolenoidot.

Ahogy a közmondás is mondja: nem akarásnak... , vagy ami nem megy azt... ;)
Építő. Ha a naplómat olvasva "nem akarást" fedezel fel... hát te tudod. Én éppen úgy érzem hogy minden tőlem telhetőt megpróbálok megtenni a hozzá nem értésem és túlgondolásaim ellenére. Szóval ezt meg én nem értem. :unsure:
 
Utoljára módosított:
És azt sem hiszem hogy az oxyturbo tűszelepe nem elég "fnom". Egy pár mikron tekerés nekem már 0.1-0.2 bps-t állít, ami 10-20%! Ha 2-3 bps-t kellene belőni, lehet könnyebb lenne. De nekem ekkora az üvegem.

Ezért írtam talán korábban, hogy kis mennyiséghez más tűszelepek is vannak. Ezek jellemzően orvosi felhasználásra készültek. Itt egy teljes fordulat állít annyit amennyit a másik épp egy kis hozzáéréssel.
Valszeg a legtöbb pneumatikai gyártó kínálatában találsz valamit ha ez a cél.
 
Ezért írtam talán korábban, hogy kis mennyiséghez más tűszelepek is vannak. Ezek jellemzően orvosi felhasználásra készültek. Itt egy teljes fordulat állít annyit amennyit a másik épp egy kis hozzáéréssel.
Valszeg a legtöbb pneumatikai gyártó kínálatában találsz valamit ha ez a cél.
Tök jó lenne, ha ilyet is forgalmaznátok. Én is szenvedek ettől.
 
Ezért írtam talán korábban, hogy kis mennyiséghez más tűszelepek is vannak. Ezek jellemzően orvosi felhasználásra készültek. Itt egy teljes fordulat állít annyit amennyit a másik épp egy kis hozzáéréssel.
Valszeg a legtöbb pneumatikai gyártó kínálatában találsz valamit ha ez a cél.
Köszönöm. Megnézem majd, hogy merre tudok venni ilyet. Nem tudom hogy van-e esetleg valamilyen mérőszáma ezeknek. Én a gyári oxyturbo-n nem látok. Esetleg a GA kínálatában elérhető ilyen? Tervezek rendelni pár dolgot egyébként is.
 
Arra nincs időm, hogy reggel 6-kor munka előtt kinyissam, és beállítsam a kívánt 0.8 bps-t, ami elég sok idő lenne. Ezért megy folyamatosan. Nem azért mert lusta vagyok, nem azért mert minden délutánom az üveg előtt töltöm és nem is azért mert ne ismerném a C3-as fotoszintézist. (egyébként Lehet kicsit overkill lenne 2-3 bps 45L-rre, ha 0.8-nál zöldül a DC) Olyan piciket kell tekernem a tűszelepen hogy a mikroszkóp alatti munkához szokott ujjaim nem érzik mennyit mozdítottam, lehet nem is tekernem kellene hanem fújkálnom jó napot :)
Nálam is 0-24-ben megy a Co2 alacsonyabb bubi számon.
Szerintem nincs ezzel gond.
Főként, hogy még csak kb. 1,5 hónapja megy az akvád.
Majd szép lassan kialakul, hogy mit, hogyan szeretnél.
Nem kell az elején beleugrani rögtön a legdrágább technikákba. Kísérletezgess.

Negyedjére biztosan sikerül... ;):ROFLMAO:
 
Jó ötlet. És valami "márkás" szelepet vettél, vagy ali-ról rendeltél? Esetleg ha van linked ezekhez a cuccokhoz akkor szívesen fogadom 😊😊
Sajnos nem mostanában volt, mindent itthonról rendeltem, a mágnesszelephez itt egy link:

Konverter:

Adapter 600mA-os vagy fölötte, ez lényeges. Amit belinkeltem szelep, az 540mA-os, az enyém 420mA.
Valamint a mágnesszelep mindkét végére kell 1-1 pneumatikai csatlakozó.
A konvertert beleraktam egy kicsi műanyag szerelő dobozba és még egy kis kapcsolót is kötöttem bele, így bármikor tudtam ki-be kapcsolgatni a CO2-t (palack csere, karbantartás, stb..)
 
Tök jó lenne, ha ilyet is forgalmaznátok. Én is szenvedek ettől.

Akkor előző posztom értelmét és vesztette, gondolom nincs még ilyen a GA kínálatában :(

Az első időkben tartottuk. Az ADA-nak akkoriban volt egy ilyen szelepe. De ami az előnye az a hátránya is. Nem tud nagyobb bubiszámot kezelni. Szal ha később nagyobbra váltanál új szelepet kell venned.
Bevallom kb évente 1-2 darabot adtunk el anno. Talán emiatt is szűnt meg akkoriban az ADA kínálatában.

De ez egy szabvány cucc. Szal éremes körbenézni pneumatikai gyártóknál. Az ADA aszem SMC szelepeket használt (ezt gyártották japánoknál gondolom ezért is)
 
Ezért írtam talán korábban, hogy kis mennyiséghez más tűszelepek is vannak. Ezek jellemzően orvosi felhasználásra készültek. Itt egy teljes fordulat állít annyit amennyit a másik épp egy kis hozzáéréssel.
Valszeg a legtöbb pneumatikai gyártó kínálatában találsz valamit ha ez a cél.
Egyébként a Co2Art reduktor tűszelepe teljesen vállalható ebben a tartományban is. Igaz, majdnem olyan hosszú a teljes reduktor, mint az akvárium (30l), szóval trükközni kell, hogy elférjen ilyen kis akvárium alatt, de tényleg nagyon jó, tök jó, hogy bekerült a kínálatba! :)
 
Back
Oldal tetejére