• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

4 nap elteltével megszűntek a darakór tünetei, senki sem vakarózik, a neonokról eltűntek a pöttyök.
5 nap elteltével csökkentettem a hőfokot. Úgyhogy működött ez a 32 fok feletti kezelés nálam is :) én 33-ra állítottam. Köszönöm a tanácsokat.

A neonokat áthelyeztem külön akváriumba, mert továbbra sem néznek ki jól. 2 fiatalabb közül 1 felpuffadt, 1 kifakult, a 2 öreg nagyon lapos hasú. A felpuffadt már feladta.
Figyelem őket, amíg nem néznek ki jól addig biztos nem mennek vissza. de szerintem nem is fognak már...
Valószínűleg nem csak a darakór volt a bajuk. Gondolom, mint minden betegség, ez is a leggyengébbeken jön ki a legjobban.

A maradék (1 tetra, 1 anci, 2 cory, 5 amano) tök jól van, nem is volt dara tünetük.
Amúgy ancit látott már valaki vakarózni? az hogy nézhet ki? :D
A coryk sem biztos, hogy dara miatt vakaróztak, mert azóta találtam hydrákat. és ha azoknak ütköznek akkor bizony fintorognak :) (a hydrákat azért gyérítettem egy kis carboval, szintén itt tanultam)
Zsoltiabéka-nál gyakorlatilag nem volt elhullás, ugyanilyen kezelésnél.
Biztosan nem ment 32fok fölé a vízhőmérséklet? Milyen hőmérővel ellenőrizted, nem lehetett valami pontatlanság?
 
Zsoltiabéka-nál gyakorlatilag nem volt elhullás, ugyanilyen kezelésnél.
Biztosan nem ment 32fok fölé a vízhőmérséklet? Milyen hőmérővel ellenőrizted, nem lehetett valami pontatlanság?
Erősen csapott has... Kifakult... Egyetértek a végkonklúziójával @Versenycsiga kollégának. A dara csak hab lehetett a tortán... Eleve rossz kondícióval indultak csóringerek...
 
Zsoltiabéka-nál gyakorlatilag nem volt elhullás, ugyanilyen kezelésnél.
Biztosan nem ment 32fok fölé a vízhőmérséklet? Milyen hőmérővel ellenőrizted, nem lehetett valami pontatlanság?
Igen, de jogos a kérdés :) ezen izgultam a legtöbbet. Azért is lőttem be 33-ra a 2 fűtőt (100 és 200w). 3 hőmérővel megmértem, a legrégebbi kevesebbet mutatott, 32 fokot. így biztosan Mary 32-34 fok ajánlásán belül voltam végig.
Nekem is logikusnak tűnik, hogy ennyit ki kell bírnia darakóros, de amúgy egészséges halaknak. de tény hogy a halak nem a legboldogabb 5 napjukat élték. kevesebbet mozogtak. Az amanok meg ezalatt kezdtek kibontakozni, kb 2 hete vannak nálam.
Erősen csapott has... Kifakult... Egyetértek a végkonklúziójával @Versenycsiga kollégának. A dara csak hab lehetett a tortán... Eleve rossz kondícióval indultak csóringerek...
köszönöm a megerősítést, tényleg sokat segít így kezdőként minden visszajelzés.
 
Utoljára módosított:
Nem akarok törzstag lenni ebben a topicban... De inkább megkérdezem, hátha valaki tudja, hogy most meg a tetra farok úszóján mi az a fehér: Tegnap vettem észre. A gerince, színe, stb már ilyen régóta. Öreg, valószínűleg nincs sok hátra neki. De nem akarom hogy fertőzzön másokat. Most szeretnék új halakat. ha kezelni lehet akkor kezelném.
 
Nem akarok törzstag lenni ebben a topicban... De inkább megkérdezem, hátha valaki tudja, hogy most meg a tetra farok úszóján mi az a fehér: Tegnap vettem észre. A gerince, színe, stb már ilyen régóta. Öreg, valószínűleg nincs sok hátra neki. De nem akarom hogy fertőzzön másokat. Most szeretnék új halakat. ha kezelni lehet akkor kezelném.
Egyetértek Rudi50-nel, hogy ez láthatólag egy idős hal. A gerincferdülés oka nem egyértelmű /számomra/, ez egy fátyolos
tenyészváltozat, lehet hogy az extrém farokúszó-méret miatt torzul a gerince egy bizonyos életkor után.
A fehéres uszonyelváltozás lehet kezdődő uszonyrothadás, ha javul ok, de ha romlik, akkor jó lenne elkülönítve kezelni.
Pár nap alatt kiderül.
Addig is hasznos lehet vitamint adagolni az akvába.
 
Egyetértek Rudi50-nel, hogy ez láthatólag egy idős hal. A gerincferdülés oka nem egyértelmű /számomra/, ez egy fátyolos
tenyészváltozat, lehet hogy az extrém farokúszó-méret miatt torzul a gerince egy bizonyos életkor után.
A fehéres uszonyelváltozás lehet kezdődő uszonyrothadás, ha javul ok, de ha romlik, akkor jó lenne elkülönítve kezelni.
Pár nap alatt kiderül.
Addig is hasznos lehet vitamint adagolni az akvába.
Köszi, a vitamint nem sajnálom tőlük :) ha nem beteg, akkor persze nem akarom meggyógyítani. Figyelem.
A gerincük szerintem ilyen volt az előző helyükön is.. gyanús hogy a farokúszó miatt, ahogy írod. nem valami szép dolog így tenyészteni őket.
 
sziasztok, megint én vagyok itt... Most neki meg mi baja, hogy egész nap az üvegre tapad így mint egy anci?
Egy másik panda elpusztult. Így már 3 legkisebbnek annyi. Pedig enni kapnak rendesen, néha még pupos is a hasuk. A víz rendben, mértem, mindenki más jól van.
Ez kb átlagos méretű, és elég furán néz ki a hasa...
Csináltam egy vízcserét, meg kaptak halvitamint. De ezzel lehet hogy mást is kéne csinálni.
 

Attachments

  • IMG_20210628_154612.jpg
    IMG_20210628_154612.jpg
    222.4 KB · Megtekintések: 56
  • IMG_20210628_154220.jpg
    IMG_20210628_154220.jpg
    222.9 KB · Megtekintések: 55
sziasztok, megint én vagyok itt... Most neki meg mi baja, hogy egész nap az üvegre tapad így mint egy anci?
Egy másik panda elpusztult. Így már 3 legkisebbnek annyi. Pedig enni kapnak rendesen, néha még pupos is a hasuk. A víz rendben, mértem, mindenki más jól van.
Ez kb átlagos méretű, és elég furán néz ki a hasa...
Csináltam egy vízcserét, meg kaptak halvitamint. De ezzel lehet hogy mást is kéne csinálni.
@mmccannon Mary kérlek nézd meg, talán te már láttál ilyet. Ez mennyire normális?
 
@mmccannon Mary kérlek nézd meg, talán te már láttál ilyet. Ez mennyire normális?
Ez bizony semennyire, mert bélfekély, azaz kilyukadt a bél egy része.
Át kell segítened az Örök Vizekre: 2 db jégakkut éjszakára a mélyhűtőbe teszel, mielőtt kiveszed a halat, az akkukat egy nejlonzscsiba teszed, majd azt egy kancsóba, pici vödörbe és feltöltöd jó hideg vízzel. Vársz egy kicsit, és amikor már a víz átvette az akkuk eszkimós hőfokot, a halat beledobod. Kb. 10-12 perc múlva pedig búcsút veszel tőle.
 
Ez bizony semennyire, mert bélfekély, azaz kilyukadt a bél egy része.
Át kell segítened az Örök Vizekre: 2 db jégakkut éjszakára a mélyhűtőbe teszel, mielőtt kiveszed a halat, az akkukat egy nejlonzscsiba teszed, majd azt egy kancsóba, pici vödörbe és feltöltöd jó hideg vízzel. Vársz egy kicsit, és amikor már a víz átvette az akkuk eszkimós hőfokot, a halat beledobod. Kb. 10-12 perc múlva pedig búcsút veszel tőle.
Köszönöm a választ. így teszek akkor. nem szoktam őket szenvedni hagyni, ha egyértelmű a vég.
Ez örökletes betegség, jól sejtem? nem fertőz? vagy valamit megevett?

Az egyik korábbinak szintén horpadt volt a hasa. Bár nem teljesen így... ez konkrétan mintha lukas lenne.
A ma elpusztult meg bujkálva halhatott meg, mert már egy lekopasztott tetemet szedtem ki.
Ez nagyon nem jó hogy 8-at vettem és már csak 4 lesz 1-2 hónapra rá... legalábbis nem tapasztaltam még ilyen rossz arányt :(
 
Köszönöm a választ. így teszek akkor. nem szoktam őket szenvedni hagyni, ha egyértelmű a vég.
Ez örökletes betegség, jól sejtem? nem fertőz? vagy valamit megevett?

Az egyik korábbinak szintén horpadt volt a hasa. Bár nem teljesen így... ez konkrétan mintha lukas lenne.
A ma elpusztult meg bujkálva halhatott meg, mert már egy lekopasztott tetemet szedtem ki.
Ez nagyon nem jó hogy 8-at vettem és már csak 4 lesz 1-2 hónapra rá... legalábbis nem tapasztaltam még ilyen rossz arányt :(
Mivel eteted őket? Valami azt sejteti, hogy ott lehet a gond.
 
Mivel eteted őket? Valami azt sejteti, hogy ott lehet a gond.
Dennerle cookies, Dennerle pleco menu és JBL novo prawn felváltva. A dennerleket széttöröm, hogy jusson az amanoknak meg a coryknak is. De tényleg jut.
Mintha olvastam volna valamikor olyat, hogy jobb beáztatni előre... ez igaz? Viszont akkor szerintem szétfoszlik a nagy része már amikor bedobom...
 
Dennerle cookies, Dennerle pleco menu és JBL novo prawn felváltva. A dennerleket széttöröm, hogy jusson az amanoknak meg a coryknak is. De tényleg jut.
Mintha olvastam volna valamikor olyat, hogy jobb beáztatni előre... ez igaz? Viszont akkor szerintem szétfoszlik a nagy része már amikor bedobom...
Többek között én szoktam írni, hogy a szemcsés vagy granulált tápokat illik "beáztatni" etetés előtt, és úgy etetni,
mert különben emésztési gondokat okoz. Nem fog szétesni, addig kell áztatni, amíg a belseje is lágy lesz. A Pandákra rákeresve egyértelmű, hogy főleg eleven és fagyasztott eleséget kell nekik biztosítani, úgyhogy esetükben méginkább ajánlott a leírtak
szerint eljárni. A száraz táp a halban többszörösére dagad, nem ürül ki időben, és romlásnak indul, ami annyit tesz, hogy káros baktériumok szaporodnak el az emésztőrendszerében. De nagyon érvényes ez pl Betta esetében is, hamár egyszer tápevésre kárhoztatjuk szegényt. :)
Mindez persze nem azt jelenti, hogy száraztáp etetéskor garantált az azonnali megbetegedés, de huzamosabb ideig
így etetett halak esetében, főleg ha még rendszeresen túl is vannak etetve, garantált a "rejtélyes" elhullás. :(
 
Többek között én szoktam írni, hogy a szemcsés vagy granulált tápokat illik "beáztatni" etetés előtt, és úgy etetni,
mert különben emésztési gondokat okoz. Nem fog szétesni, addig kell áztatni, amíg a belseje is lágy lesz. A Pandákra rákeresve egyértelmű, hogy főleg eleven és fagyasztott eleséget kell nekik biztosítani, úgyhogy esetükben méginkább ajánlott a leírtak
szerint eljárni. A száraz táp a halban többszörösére dagad, nem ürül ki időben, és romlásnak indul, ami annyit tesz, hogy káros baktériumok szaporodnak el az emésztőrendszerében. De nagyon érvényes ez pl Betta esetében is, hamár egyszer tápevésre kárhoztatjuk szegényt. :)
Mindez persze nem azt jelenti, hogy száraztáp etetéskor garantált az azonnali megbetegedés, de huzamosabb ideig
így etetett halak esetében, főleg ha még rendszeresen túl is vannak etetve, garantált a "rejtélyes" elhullás. :(
Teljesen logikus, amit írsz. Viszont ezt egyetlen táp "Használati utasításában" sem olvastam.
Régen vettem (talán Koi-k számára készített) 3mm átmérőjű bogyókat. Azoknál egyértelműen látszott a 2x-3x -ra duzzadás víz hatására. Ha ez a hal bélrendszerében történik, akkor... 💀
 
Teljesen logikus, amit írsz. Viszont ezt egyetlen táp "Használati utasításában" sem olvastam.
Régen vettem (talán Koi-k számára készített) 3mm átmérőjű bogyókat. Azoknál egyértelműen látszott a 2x-3x -ra duzzadás víz hatására. Ha ez a hal bélrendszerében történik, akkor... 💀
Igen és az még ki is maradt, hogy a lehető legkisebb méretűvel érdemes etetni. A lemezes tápok ilyen szempontból sokkal
jobbak, meg a tavi halaknak puffasztott alapanyagból is készítenek tápot, amit a hal megrág. :)
 
Többek között én szoktam írni, hogy a szemcsés vagy granulált tápokat illik "beáztatni" etetés előtt, és úgy etetni,
mert különben emésztési gondokat okoz. Nem fog szétesni, addig kell áztatni, amíg a belseje is lágy lesz. A Pandákra rákeresve egyértelmű, hogy főleg eleven és fagyasztott eleséget kell nekik biztosítani, úgyhogy esetükben méginkább ajánlott a leírtak
szerint eljárni. A száraz táp a halban többszörösére dagad, nem ürül ki időben, és romlásnak indul, ami annyit tesz, hogy káros baktériumok szaporodnak el az emésztőrendszerében. De nagyon érvényes ez pl Betta esetében is, hamár egyszer tápevésre kárhoztatjuk szegényt. :)
Mindez persze nem azt jelenti, hogy száraztáp etetéskor garantált az azonnali megbetegedés, de huzamosabb ideig
így etetett halak esetében, főleg ha még rendszeresen túl is vannak etetve, garantált a "rejtélyes" elhullás. :(
Hát akkor jobban odafigyelek rájuk. Az adagot belőttem azért sikeresen, túletetve nem voltak rendszeresen.
Egy darabig áztattam is. nem nagyon emlékszem miért hagytam el... Lehet, hogy ez nagy hiba volt.

Az élő tápokkal régen mindig negatív tapasztalatom volt. Utána történtek megbetegedések, elhullások. De ez régen volt már mondjuk, nem tudom változott-e.
Lehet hogy fagyasztottal is etetnem kellene? Abból mi a jó kisebb szájú halaknak? Nem is ismerem őket...

Teljesen logikus, amit írsz. Viszont ezt egyetlen táp "Használati utasításában" sem olvastam.
Nagyon igazad van. Elvileg minőségi gyártókról van szó, kb legdrágább szárazeledelek (Dennerle, JBL). Ha ez ennyire gáz akkor miért nem írják rá nagy piros betűkkel?
 
Hát akkor jobban odafigyelek rájuk. Az adagot belőttem azért sikeresen, túletetve nem voltak rendszeresen.
Egy darabig áztattam is. nem nagyon emlékszem miért hagytam el... Lehet, hogy ez nagy hiba volt.

Az élő tápokkal régen mindig negatív tapasztalatom volt. Utána történtek megbetegedések, elhullások. De ez régen volt már mondjuk, nem tudom változott-e.
Lehet hogy fagyasztottal is etetnem kellene? Abból mi a jó kisebb szájú halaknak? Nem is ismerem őket...


Nagyon igazad van. Elvileg minőségi gyártókról van szó, kb legdrágább szárazeledelek (Dennerle, JBL). Ha ez ennyire gáz akkor miért nem írják rá nagy piros betűkkel?
Mért írna rá önként olyat, amivel a saját üzletét rontaná. :)
Amúgy más választása nagyon nincs is a "halazóknak", mint a tápok használata. Ami még megtehető:
minél gyakoribb etetés élővel, vagy minőségi fagyasztottal. Ez egyébként sok helyen le van írva. :)
A szabadból gyűjtött élőt nem árt (főleg tubifexet) pár napig pihentetni váltott vizekkel, hogy kitisztuljon.
 
Teljesen logikus, amit írsz. Viszont ezt egyetlen táp "Használati utasításában" sem olvastam.
Régen vettem (talán Koi-k számára készített) 3mm átmérőjű bogyókat. Azoknál egyértelműen látszott a 2x-3x -ra duzzadás víz hatására. Ha ez a hal bélrendszerében történik, akkor... 💀
Csak csendben és halkan, hogy senki meg ne hallja megkérdem: nem zavar, hogy egy merőben más halfajt hoztál fel példának @elektrorudi ? :rolleyes: A különbség kb. mint orvostanban a szem és a szemölcs között. 🤫
 
Dennerle cookies, Dennerle pleco menu és JBL novo prawn felváltva. A dennerleket széttöröm, hogy jusson az amanoknak meg a coryknak is. De tényleg jut.
Mintha olvastam volna valamikor olyat, hogy jobb beáztatni előre... ez igaz? Viszont akkor szerintem szétfoszlik a nagy része már amikor bedobom...
Hoppá! a háromból egyetlen egy az, ami nekik való, és az első az.
A második Ancistrusoknak, a harmadik meg garnéláknak való. Ez gáz, nagyon nagy gáz.
 
Hoppá! a háromból egyetlen egy az, ami nekik való, és az első az.
A második Ancistrusoknak, a harmadik meg garnéláknak való. Ez gáz, nagyon nagy gáz.
Köszi az észrevételt. ez igaz, de egyáltalán nem gondoltam volna, hogy ez gáz. mert végülis pl amit a neonhalak nem kapnak el, az is a fenékre kerül és megeszik.
Értem, hogy ilyen szempontból nem jó az ilyen vegyes csapat. De azt hogy oldjam meg hogy a coryk csak a cookiest, az anci csak a pleco menut a garnélák meg csak a novo prawnt egyék :)
 
Back
Oldal tetejére