• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Szasztok.
Egyik molly-m elpusztult. Kezdettől fogva másik kettő molly mindig megkergette, megcsipkedte. Szegény már nem mert előbújni, mert amint előjött, ezek rávetették magukat. Ha enni adtam nekik, a kajától is elzavarták. Aztán először elkezdett a hal remegni, majd a földön gubbasztott és elpusztult. Elképzelhető, hogy a kergetés által okozott stressz hatása váltotta ki nála a pusztulást? A többi halnak semmi baja. Azok helyrerakják a molly-t ha kötekedni próbál.
 
Szasztok.
Egyik molly-m elpusztult. Kezdettől fogva másik kettő molly mindig megkergette, megcsipkedte. Szegény már nem mert előbújni, mert amint előjött, ezek rávetették magukat. Ha enni adtam nekik, a kajától is elzavarták. Aztán először elkezdett a hal remegni, majd a földön gubbasztott és elpusztult. Elképzelhető, hogy a kergetés által okozott stressz hatása váltotta ki nála a pusztulást? A többi halnak semmi baja. Azok helyrerakják a molly-t ha kötekedni próbál.
Szerintem a problémára bőven megadtad a választ.
 
Szasztok.
Egyik molly-m elpusztult. Kezdettől fogva másik kettő molly mindig megkergette, megcsipkedte. Szegény már nem mert előbújni, mert amint előjött, ezek rávetették magukat. Ha enni adtam nekik, a kajától is elzavarták. Aztán először elkezdett a hal remegni, majd a földön gubbasztott és elpusztult. Elképzelhető, hogy a kergetés által okozott stressz hatása váltotta ki nála a pusztulást? A többi halnak semmi baja. Azok helyrerakják a molly-t ha kötekedni próbál.
Igen, egy dominancia-harc áldozata lett. De vedd ezt tanulópénznek, és ne csüggedj, mert egy új tapasztalattal gazdagodtál. :)
Ha Mollyban (vagy más elevenszülőben gondolkodsz), akkor arra mindig figyelj, hogy az ivararány legalább 1:3 legyen, azaz 1 hímre min. 3 nőstény jusson.
 
Sziasztok!

3 hete kaptam egy akváriumot kb 3 éves neon, fekete tetra, anci halakkal. Kapkodva költöztek, kb 10 liter vízben jöttek külön a halak, üres kiszáradt 110 L akvárium, kövek külön. szűrő tönkrement.
Vettem bele szűrőt, növényeket, és még kavicsot. Kaptak azonnal Easy Life Aquamaker, Easystart, ProFito-t előírás szerint. Néhány hal sajnos elhullott szinte egyből.
Corydoras pandát, csigákat, amano garnélát vettem bele egy bő héttel később. mást nem mertem, de lehet hogy ez is korai volt.
A neonhalak elkezdtek vakarózni, most 1 hete kb. De nem olyan gyakran csinálják, csak úgy elvétve 1-1-et látok. Ekkor egy bolti szakértő tanácsára kapak Tetra Vital-t és emeltem a hőmérsékletet 23-ról 25 fokra. azt monda valószínűleg ez nem darakór csak a víz nem jó még. De pont ezen a topicon olvastam hogy ha vakaróznak akkor szinte biztos hogy darakór.
Azóta észrevettem, hogy a neonok hasa tájékán egy csíkban csillog a pikkelyük. Néha a corydoras-ok is vakaróznak. De darakóros pontokat nem látni egyik halon sem.
Aztán 1 cory elpusztult, fel volt puffadva, tele széklettel, gondolom a belével lehetett valami, de javítsatok ki.

Csináltam most egy JBL EASY víztesztet: NO3=50, NO2=0, GH=21 és14 között, KH=6, PH=7,6 CL2 0

Szerintetek betegek lehetnek? Vagy a víz nem jó? Van valami amit tennem kellene velük, vagy csak kivárni?
Tudom hogy nem jól történt a költözés. Bármilyen tanácsot szívesen fogadok. Örülök, hogy ismét van akváriumom (nagyon rég volt már), és hogy ilyen jó közösségek vannak már az interneten ahol lehet tanulni és segítséget kérni :) csak hát a kezdet kicsit viharos nekem.
Köszönöm előre is a tanácsokat!

Laci
 
Sziasztok!

3 hete kaptam egy akváriumot kb 3 éves neon, fekete tetra, anci halakkal. Kapkodva költöztek, kb 10 liter vízben jöttek külön a halak, üres kiszáradt 110 L akvárium, kövek külön. szűrő tönkrement.
Vettem bele szűrőt, növényeket, és még kavicsot. Kaptak azonnal Easy Life Aquamaker, Easystart, ProFito-t előírás szerint. Néhány hal sajnos elhullott szinte egyből.
Corydoras pandát, csigákat, amano garnélát vettem bele egy bő héttel később. mást nem mertem, de lehet hogy ez is korai volt.
A neonhalak elkezdtek vakarózni, most 1 hete kb. De nem olyan gyakran csinálják, csak úgy elvétve 1-1-et látok. Ekkor egy bolti szakértő tanácsára kapak Tetra Vital-t és emeltem a hőmérsékletet 23-ról 25 fokra. azt monda valószínűleg ez nem darakór csak a víz nem jó még. De pont ezen a topicon olvastam hogy ha vakaróznak akkor szinte biztos hogy darakór.
Azóta észrevettem, hogy a neonok hasa tájékán egy csíkban csillog a pikkelyük. Néha a corydoras-ok is vakaróznak. De darakóros pontokat nem látni egyik halon sem.
Aztán 1 cory elpusztult, fel volt puffadva, tele széklettel, gondolom a belével lehetett valami, de javítsatok ki.

Csináltam most egy JBL EASY víztesztet: NO3=50, NO2=0, GH=21 és14 között, KH=6, PH=7,6 CL2 0

Szerintetek betegek lehetnek? Vagy a víz nem jó? Van valami amit tennem kellene velük, vagy csak kivárni?
Tudom hogy nem jól történt a költözés. Bármilyen tanácsot szívesen fogadok. Örülök, hogy ismét van akváriumom (nagyon rég volt már), és hogy ilyen jó közösségek vannak már az interneten ahol lehet tanulni és segítséget kérni :) csak hát a kezdet kicsit viharos nekem.
Köszönöm előre is a tanácsokat!

Laci
Szia!

Az 50-es NO3 nagyon sok. Kb. a fele lenne jó, de legalább 30-ra le kellene vinned.
Cserélj vizet, hogy lejjebb vidd, de ha csapvízzel cserélsz, akkor mindenképpen kezeld megfelelő klórtalanítóval és/vagy pihentesd 1-2 napot a cserevizet.
A halaid vélhetően stresszelnek illetve szenvednek a magas NO3-tól, de ezt majd megerősítik/cáfolják a hozzáértőbbek.

További infóra is szükség lesz az akváriumodat illetően (szűrő típusa, világítás, vízcserék sűrűsége és mennyisége, stb.).

Üdv.: SafE
 
Sziasztok!

3 hete kaptam egy akváriumot kb 3 éves neon, fekete tetra, anci halakkal. Kapkodva költöztek, kb 10 liter vízben jöttek külön a halak, üres kiszáradt 110 L akvárium, kövek külön. szűrő tönkrement.
Vettem bele szűrőt, növényeket, és még kavicsot. Kaptak azonnal Easy Life Aquamaker, Easystart, ProFito-t előírás szerint. Néhány hal sajnos elhullott szinte egyből.
Corydoras pandát, csigákat, amano garnélát vettem bele egy bő héttel később. mást nem mertem, de lehet hogy ez is korai volt.
A neonhalak elkezdtek vakarózni, most 1 hete kb. De nem olyan gyakran csinálják, csak úgy elvétve 1-1-et látok. Ekkor egy bolti szakértő tanácsára kapak Tetra Vital-t és emeltem a hőmérsékletet 23-ról 25 fokra. azt monda valószínűleg ez nem darakór csak a víz nem jó még. De pont ezen a topicon olvastam hogy ha vakaróznak akkor szinte biztos hogy darakór.
Azóta észrevettem, hogy a neonok hasa tájékán egy csíkban csillog a pikkelyük. Néha a corydoras-ok is vakaróznak. De darakóros pontokat nem látni egyik halon sem.
Aztán 1 cory elpusztult, fel volt puffadva, tele széklettel, gondolom a belével lehetett valami, de javítsatok ki.

Csináltam most egy JBL EASY víztesztet: NO3=50, NO2=0, GH=21 és14 között, KH=6, PH=7,6 CL2 0

Szerintetek betegek lehetnek? Vagy a víz nem jó? Van valami amit tennem kellene velük, vagy csak kivárni?
Tudom hogy nem jól történt a költözés. Bármilyen tanácsot szívesen fogadok. Örülök, hogy ismét van akváriumom (nagyon rég volt már), és hogy ilyen jó közösségek vannak már az interneten ahol lehet tanulni és segítséget kérni :) csak hát a kezdet kicsit viharos nekem.
Köszönöm előre is a tanácsokat!

Laci
Szia NO3: 50, az sok! 25 lehet maximálisan, valószínű, hogy ez okozza a gondot.
Javasolt most egy 30liter vízcsere, 2-3 nap múlva újabb 30 liter.
Egyszer 50% lenne célirányosabb, de nagyobb sokk lenne a halaknak, mint a kétszeres vízcsere.
Vízelőkészítő az minden esetben kell, de javasolt a növénytápot egyenlőre elhagyni.
Darakór nem látszik, arra nem kell kezelni, de nem árt továbbra sem a megfigyelés ez irányban.
 
Sziasztok!

3 hete kaptam egy akváriumot kb 3 éves neon, fekete tetra, anci halakkal. Kapkodva költöztek, kb 10 liter vízben jöttek külön a halak, üres kiszáradt 110 L akvárium, kövek külön. szűrő tönkrement.
Vettem bele szűrőt, növényeket, és még kavicsot. Kaptak azonnal Easy Life Aquamaker, Easystart, ProFito-t előírás szerint. Néhány hal sajnos elhullott szinte egyből.
Corydoras pandát, csigákat, amano garnélát vettem bele egy bő héttel később. mást nem mertem, de lehet hogy ez is korai volt.
A neonhalak elkezdtek vakarózni, most 1 hete kb. De nem olyan gyakran csinálják, csak úgy elvétve 1-1-et látok. Ekkor egy bolti szakértő tanácsára kapak Tetra Vital-t és emeltem a hőmérsékletet 23-ról 25 fokra. azt monda valószínűleg ez nem darakór csak a víz nem jó még. De pont ezen a topicon olvastam hogy ha vakaróznak akkor szinte biztos hogy darakór.
Azóta észrevettem, hogy a neonok hasa tájékán egy csíkban csillog a pikkelyük. Néha a corydoras-ok is vakaróznak. De darakóros pontokat nem látni egyik halon sem.
Aztán 1 cory elpusztult, fel volt puffadva, tele széklettel, gondolom a belével lehetett valami, de javítsatok ki.

Csináltam most egy JBL EASY víztesztet: NO3=50, NO2=0, GH=21 és14 között, KH=6, PH=7,6 CL2 0

Szerintetek betegek lehetnek? Vagy a víz nem jó? Van valami amit tennem kellene velük, vagy csak kivárni?
Tudom hogy nem jól történt a költözés. Bármilyen tanácsot szívesen fogadok. Örülök, hogy ismét van akváriumom (nagyon rég volt már), és hogy ilyen jó közösségek vannak már az interneten ahol lehet tanulni és segítséget kérni :) csak hát a kezdet kicsit viharos nekem.
Köszönöm előre is a tanácsokat!

Laci
Szia Láci!
Üdv a fórumon :)
Megpróbálok segíteni. Ha jó a mérésed, akkor a NO3 szint extrém magas. Ha van rá mód, mérd meg a csapból kijövő víz nitrát szintjét, Csak akkor van értelme a gyakori vízcserének, ha az jóval alacsonyabb, mint az akváriumban. Írd le ide az eredmény, hogy tudjunk tanácsot adni.
 
Köszönöm szépen mindenkinek a sok segítséget! :) Igyekszek válaszolni azokra amiket kérdeztetek, tudom sokminden számíthat.
Eheim pickup 160, 2x18W neon 10-12 órát megy.
Heti 1x 20-30 L víz cserét terveztem, eddig tartottam. Nagyon sokfélét hallottam, olvastam havi 1x50%-tól heti 1x20%ig, szóval nehéz eldönteni. :) Mit gondoltok?
Eddig ezek a halak max 2-3 havonta kaptak cserét, és nem volt növényük.

érdi csapvíz: NO3=10~25 között, NO2=0, GH=14~21, KH=6~10, PH=7,6~8 CL2 0~0,8
szóval a csere jó lesz :) készítem holnapra, sokáig nem tudok ennyi vizet tárolni. Holnap 30liter vízcsere, 2-3 nap múlva újabb 30 liter. ahogy Géza írta.
Víz előkészítőt kapnak bele, növénytápot elhagyom, mérek pár naponta és (amúgy is) figyelem a halakat.
A víz hőmérséklet különbséggel mit csináljak? rakjak a kicsit állottba egy kis meleget a bojlerből? Most így kb 5 fok különbségről van szó (25-20).

Köszönöm még egyszer!
 
Köszönöm szépen mindenkinek a sok segítséget! :) Igyekszek válaszolni azokra amiket kérdeztetek, tudom sokminden számíthat.
Eheim pickup 160, 2x18W neon 10-12 órát megy.
Heti 1x 20-30 L víz cserét terveztem, eddig tartottam. Nagyon sokfélét hallottam, olvastam havi 1x50%-tól heti 1x20%ig, szóval nehéz eldönteni. :) Mit gondoltok?
Eddig ezek a halak max 2-3 havonta kaptak cserét, és nem volt növényük.

érdi csapvíz: NO3=10~25 között, NO2=0, GH=14~21, KH=6~10, PH=7,6~8 CL2 0~0,8
szóval a csere jó lesz :) készítem holnapra, sokáig nem tudok ennyi vizet tárolni. Holnap 30liter vízcsere, 2-3 nap múlva újabb 30 liter. ahogy Géza írta.
Víz előkészítőt kapnak bele, növénytápot elhagyom, mérek pár naponta és (amúgy is) figyelem a halakat.
A víz hőmérséklet különbséggel mit csináljak? rakjak a kicsit állottba egy kis meleget a bojlerből? Most így kb 5 fok különbségről van szó (25-20).

Köszönöm még egyszer!
A 10 mg/l NO3 rendben van, de a 25 már sok a halaknak. Többféle módon lehet csökkenteni. Van kémiai módszer: Seachem Purigen vagy nitrátmegkötő műgyanta használata (szűrőbe helyezve). Ezzel az a gond, nagyon gyakran fog változni a nitrátszint. Vízcserekor felmegy (mert nitrátos a vized), majd pedig leesik, ahogy a kémiai szűrés megköti. A másik lehetőség az, hogy gyorsan fejlődő növényeket telepítesz: Hygrophila polisperma, Hygrophila corymbosa, Egeria densa, Limnophila sessiliflora, illetve különösen ajánlott úszónövényeket használni: Phyllanthus Fluitans, Limnobium laevigatum. Ezek segítenek kivonni a vízből a nitrátot (persze csak akkor, ha a többi szükséges tápanyag is rendelkezésre áll). A tápozást be kell állítani víztesztek segítségével, ügyelve arra, hogy a makró tápok is tartalmaznak nitrátot. A harmadik lehetőség pedig RO (fordított ozmózis) berendezés használata. Ez gyakorlatilag mindent eltávolít a vízből, ezért a kívánt értékre vissza kell sózni. Mindhárom megoldásról találsz bőven információt itt a fórumon. Lehet, hogy van más lehetőség is, de nekem ennyi jutott eszembe.
A vízcseréről megoszlanak a vélemények. Én heti 20-30%-ot szoktam. A havi 50% szerintem nagyon drasztikus. Érdemes lehetőleg gyakran, kis mennyiséget cserélni. Bojlerből én nem engednék vizet az akváriumba, mert nem kívánt fémek oldódhatnak bele. Szerintem vegyél egy 30 literes hordót, és abban pihetesd a vizet 1-2 napig. Így a hőmérséklet is kiegyenlítődik. Használhatsz vízelőkészítő szereket is.
 
Back
Oldal tetejére