• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Szia!

A farokfoltos algázók testén tűntek fel leginkább a fehér pöttyök, de a razbórákon is látszanak. Nem dörgölőznek a halaid? Én nagyon darakórnak látom. Nézd meg a halakat nagyítóval, hogy jobban meg tudd ítélni.
Szia!
Hiszek Nektek. Megvizsgáltam az említett halakat és valóban vannak szinte észrevehetetlen fehér pöttyök...eleinte azt gondoltam, hogy visszacsillan a pikkelyen a fény...naiv voltam, mert azt gondoltam, hogy nem lehet ilyen...

A darakórnak utána olvasva egy kicsit azt találtam, hogy a megelőzés erdekében a karantén a megoldás, viszont megfertőződés esetében a illetve az akváriumvizének kezelése javallott.

Maga a kórokozó a halak nelkül életképtelen es életciklusa mintegy 2 napig tart 26-28 fokos vízben. Azt olvastam, hogy ha lehetséges akkor szedjük ki a halakat, emeljük a hőmérsékletet majd ezt egy párszor eljátszva megszabadulhatunk tőlük...

Melyik a legjobb módszer a megszűntetésre?
 
Szia!
Hiszek Nektek. Megvizsgáltam az említett halakat és valóban vannak szinte észrevehetetlen fehér pöttyök...eleinte azt gondoltam, hogy visszacsillan a pikkelyen a fény...naiv voltam, mert azt gondoltam, hogy nem lehet ilyen...

A darakórnak utána olvasva egy kicsit azt találtam, hogy a megelőzés erdekében a karantén a megoldás, viszont megfertőződés esetében a illetve az akváriumvizének kezelése javallott.

Maga a kórokozó a halak nelkül életképtelen es életciklusa mintegy 2 napig tart 26-28 fokos vízben. Azt olvastam, hogy ha lehetséges akkor szedjük ki a halakat, emeljük a hőmérsékletet majd ezt egy párszor eljátszva megszabadulhatunk tőlük...

Melyik a legjobb módszer a megszűntetésre?

Nálam eddig 1x volt ilyen nyavalya a sügereimen, az egész akvát kezeltem Sera Costapurral, megemelt hőfokon, halakkal együtt. (A megfertőződött halnak csak akkor van esélye a túlélésre, ha őket is kezeled.
 
Szia!
Hiszek Nektek. Megvizsgáltam az említett halakat és valóban vannak szinte észrevehetetlen fehér pöttyök...eleinte azt gondoltam, hogy visszacsillan a pikkelyen a fény...naiv voltam, mert azt gondoltam, hogy nem lehet ilyen...

A darakórnak utána olvasva egy kicsit azt találtam, hogy a megelőzés erdekében a karantén a megoldás, viszont megfertőződés esetében a illetve az akváriumvizének kezelése javallott.

Maga a kórokozó a halak nelkül életképtelen es életciklusa mintegy 2 napig tart 26-28 fokos vízben. Azt olvastam, hogy ha lehetséges akkor szedjük ki a halakat, emeljük a hőmérsékletet majd ezt egy párszor eljátszva megszabadulhatunk tőlük...

Melyik a legjobb módszer a megszűntetésre?
Evavigh valószínűleg jól látja, de az a gond, hogy te élesben látod, mi homályosba' és csak egy
pillanatig. Jó lenne a legfertőzöttebb halról egy állókép, szánj rá időt.
Kezelés: víz 30fokra felfűt. folyamatos porlasztásos szellőztetés-szűrőből aktívszén kidob-SERA costapur adagolás a leírás szerint-napi 20százalékos vízcsere, gyógyszervisszapótlással-világítás
csökkentése, vagy levétele- etetés szüneteltetése /én pianóban etettem/- a dara eltűnése után
a kezelést nem szabad abbahagyni-kezelési idő kb 1hét.
A darakórnál nem pöttyök, inkább grízszerű képletek láthatók, amik oldalnézetből láthatóan
kiemelkednek a felületről.
 
Köszönöm szépen rengeteget segítettetek! @Kovács Géza @evavigh @Rudi50, affelöl nincs kétségem, hogy jobban értetek a hobbihoz mint én. Többek között a google-n való keresés sem Nekem való, sokkal jobban szeretek kérdezni és beszélni róla, mint ráguglizni... éppen emiatt elképzelhető, hogy elkerülte a figyelmemet az, hogy hogyan néz ki az a darakór pontosan, milyen külső tübetei vannak. Ezzel szemben ez a hozzászólás erősített meg abban, hogy nem erről lehet szó:

A darakórnál nem pöttyök, inkább grízszerű képletek láthatók, amik oldalnézetből láthatóan kiemelkednek a felületről.

Ugyanis a halak oldalán nem dudorodik ki semmi - egyelőre. Igaz fehéres pöttyök, foltok vannak, de azok sem grízszerűek sokkal inkább visszacsillanások és pikkelyhibák lehetnek, mivel a csak akkor látszik ha a fény úgy csillan meg a halakon. Egyetlen egy razbóra ami gyanus, de nem minden kétséget kizáróan.

A rosszul megválasztott gyógyszeres kezelés többet árthat, mint amennyit használ.
Ez alapján egyelőre nem fogok bele semmilyen kezelésbe. Nyilván ezzel viszont meg van a kockázat a későbbiek, hogy esetleg tényleg ez a nyavalya a gond....akkor jöhet majd az "énmegmondtam"

Jó ötlet előszűrőt használni. Én az aktív szenet kivenném, bár erről megoszlanak a vélemények.
Az aktív szenet kiszedem, hogy őszinte legyek az összes szivacsot kiszedném, a belső-előszűrővem együtt, mivel ormótlan az egész....de majd inkább a következő scape-ben...

Mindent egybe vetve, hajlok affelé, hogy a sűrűbbre vett vízcserék miatti stressz okozhatta inkább a razbóra hullást, semmint komoly probléma. Visszatérek a heti 1x vízcseréhez, a heti 2x szemben. Ha továbbra is fenn áll a gond, akkor úgyis megkereslek titeket :)

Köszi mégegyszer Nektek!
 
Köszönöm szépen rengeteget segítettetek! @Kovács Géza @evavigh @Rudi50, affelöl nincs kétségem, hogy jobban értetek a hobbihoz mint én. Többek között a google-n való keresés sem Nekem való, sokkal jobban szeretek kérdezni és beszélni róla, mint ráguglizni... éppen emiatt elképzelhető, hogy elkerülte a figyelmemet az, hogy hogyan néz ki az a darakór pontosan, milyen külső tübetei vannak. Ezzel szemben ez a hozzászólás erősített meg abban, hogy nem erről lehet szó:



Ugyanis a halak oldalán nem dudorodik ki semmi - egyelőre. Igaz fehéres pöttyök, foltok vannak, de azok sem grízszerűek sokkal inkább visszacsillanások és pikkelyhibák lehetnek, mivel a csak akkor látszik ha a fény úgy csillan meg a halakon. Egyetlen egy razbóra ami gyanus, de nem minden kétséget kizáróan.


Ez alapján egyelőre nem fogok bele semmilyen kezelésbe. Nyilván ezzel viszont meg van a kockázat a későbbiek, hogy esetleg tényleg ez a nyavalya a gond....akkor jöhet majd az "énmegmondtam"


Az aktív szenet kiszedem, hogy őszinte legyek az összes szivacsot kiszedném, a belső-előszűrővem együtt, mivel ormótlan az egész....de majd inkább a következő scape-ben...

Mindent egybe vetve, hajlok affelé, hogy a sűrűbbre vett vízcserék miatti stressz okozhatta inkább a razbóra hullást, semmint komoly probléma. Visszatérek a heti 1x vízcseréhez, a heti 2x szemben. Ha továbbra is fenn áll a gond, akkor úgyis megkereslek titeket :)

Köszi mégegyszer Nektek!

Természetesen élőben sokkal jobban látszanak a halakon látható elváltozások - csak egy lehetséges felvetés volt a videón látottak alapján. Figyeld a halak viselkedését is, nem véletlen kérdeztem rá a dörgölőzésre. A darakórnál a dörgölőzés elég jellemző, markáns tünet (a pöttyök még sehol sincsenek, de már vakaróznak szegénykék). Ha ez nincs meg, szerintem el is vethetjük ezt a hipotézist, főleg, hogy a képletek sem úgy néznek ki, ahogy a darakórnál szokott.
Remélem jobban lesznek a kis uszonyosok!
 
Az a helyzet, hogy minél több embert kérdezel, annál többféle eltérő tanácsot adnak:) Akváriumi halak betegségeihez még az állatorvosok közül is nagyon kevesen értenek. Én egyszer régen vittem beteg halat egy erre szakosodott intézménybe. Csak boncolás után tudtak diagnózist adni. Ha van pontos diagnózis, akkor is kevés az esély a gyógyításra, mert nem nagyon állnak rendelkezésre megfelelő gyógyszerek. Ezért nagyon fontos a megelőzés (karantén), és a lehető legjobb körülmények biztosítása.
 
Az a helyzet, hogy minél több embert kérdezel, annál többféle eltérő tanácsot adnak:) Akváriumi halak betegségeihez még az állatorvosok közül is nagyon kevesen értenek. Én egyszer régen vittem beteg halat egy erre szakosodott intézménybe. Csak boncolás után tudtak diagnózist adni. Ha van pontos diagnózis, akkor is kevés az esély a gyógyításra, mert nem nagyon állnak rendelkezésre megfelelő gyógyszerek. Ezért nagyon fontos a megelőzés (karantén), és a lehető legjobb körülmények biztosítása.
Ok, de ez azért nem egészen így van, és ezt nyilván Te is tudod.
Vannak viszonyag könnyen beazonosítható nyavalyák, és vannak a relytélyesebb, egyértelmű
külső tüneteket nem mutató bajok.
Namost, az első kategóriába tartozóak viszonylag jó eséllyel gyógyíthatók, főleg ha késlekedés
nélkül, időben megkezdődik a kezelésük.
 
Ok, de ez azért nem egészen így van, és ezt nyilván Te is tudod.
Vannak viszonyag könnyen beazonosítható nyavalyák, és vannak a relytélyesebb, egyértelmű
külső tüneteket nem mutató bajok.
Namost, az első kategóriába tartozóak viszonylag jó eséllyel gyógyíthatók, főleg ha késlekedés
nélkül, időben megkezdődik a kezelésük.
Igazad van, bár szerintem kicsit bonyolultabb a helyzet. Néha a tünetek alapján nem igazán lehet eldönteni, hogy baktérium, gomba vagy esetleg parazita okozza a betegséget. Vannak viszont teljesen egyértelmű esetek, ahol tényleg nagyon fontos az időben megkezdett kezelés. Kis méretű vagy gyengébb halnál nem mindig van látható jele annak, hogy beteg lenne. Elvonul, majd néhány óra múlva elpusztul. Ilyenkor nem tehetünk semmit.
 
Igazad van, bár szerintem kicsit bonyolultabb a helyzet. Néha a tünetek alapján nem igazán lehet eldönteni, hogy baktérium, gomba vagy esetleg parazita okozza a betegséget. Vannak viszont teljesen egyértelmű esetek, ahol tényleg nagyon fontos az időben megkezdett kezelés. Kis méretű vagy gyengébb halnál nem mindig van látható jele annak, hogy beteg lenne. Elvonul, majd néhány óra múlva elpusztul. Ilyenkor nem tehetünk semmit.
Na ja, én is tudom fokozni, ha arra gondolunk, hogy a vadak, és a halak is :) az utolsó pillanatig
próbálják titkolni a bajukat, a ragadozók ugyanis elsősorban a betegeket gyűjtik .
 
Sziasztok!
A múltkoriban említettem nektek, hogy a 72 literesben szépen lassan elkoptak a pontylazacok...furcsa gümők, fekélyek voltak rajtuk. Néhány túlélte, de most elvitte az egyik ramit is. Tünetek: lefogyás, étvágyuk van, majd hirtelen legyengülés és elhullás.
Íme egy fotó a ramiról:
90117AAC-2583-413D-B2AA-8C453755F9E9.jpeg
7EEBACB7-2F29-45C6-B1A6-CC13702795A6.jpeg
A szeme mögötti részen azok a kifehéredett foltok azok.
Vmi fekélynek tűntek, de nem vérzett soha. Sőt, volt amelyik felépült...
Valami ötletetek van? @mmccannon , Mary?
 
Sziasztok!
A múltkoriban említettem nektek, hogy a 72 literesben szépen lassan elkoptak a pontylazacok...furcsa gümők, fekélyek voltak rajtuk. Néhány túlélte, de most elvitte az egyik ramit is. Tünetek: lefogyás, étvágyuk van, majd hirtelen legyengülés és elhullás.
Íme egy fotó a ramiról:


A szeme mögötti részen azok a kifehéredett foltok azok.
Vmi fekélynek tűntek, de nem vérzett soha. Sőt, volt amelyik felépült...
Valami ötletetek van? @mmccannon , Mary?
Az a baj, hogy két fotó alapján nem olyan könnyű megállapítani a betegséget, kiváltó okokat.
Ha csak a fehér foltokat nézem, akkor könnyen lehe a sügérek egyik jellemző betegsége....

Ahhoz, hogy bármit is lehessen mondani sokkal több információra van szükség:
- mikor kerültek be a halak,
- milyen más élőlények vannak benne,
- mivel és milyen gyakran etetsz,
- vízértékek (pH, kH/GH, hőmérséklet, NO2, NO3, stb.),
- milyen gyakran és mennyi vizet cserélsz,
- az utóbbi egy hétben milyen változást hajtottál végre (pl. növénytápozás),
- CO2 van-e

A halakról is több infóra van szükségem:
- kopoltyúmozgás (szapora/lassú, vagy normális),
- kopoltyúlemezek színezete,
- mozgáskoordináció megtartott, vagy szokatlan,
- ha az utóbbi, miben nyilvánul meg,
- étvágy
- külsérelmi nyomok láthatók-e,
- stb.

Ami tüneteket leírtál túl sok mindenre ráhúzható, még a sima stressztől szenvedő állatra is.
A "fekélyek" ezek szerint korábban is voltak. Akkor valamilyen kezelést csináltál? Ha igen, mivel és mennyi ideig?
 
Az a baj, hogy két fotó alapján nem olyan könnyű megállapítani a betegséget, kiváltó okokat.
Ha csak a fehér foltokat nézem, akkor könnyen lehe a sügérek egyik jellemző betegsége....

Ahhoz, hogy bármit is lehessen mondani sokkal több információra van szükség:
- mikor kerültek be a halak,
- milyen más élőlények vannak benne,
- mivel és milyen gyakran etetsz,
- vízértékek (pH, kH/GH, hőmérséklet, NO2, NO3, stb.),
- milyen gyakran és mennyi vizet cserélsz,
- az utóbbi egy hétben milyen változást hajtottál végre (pl. növénytápozás),
- CO2 van-e

A halakról is több infóra van szükségem:
- kopoltyúmozgás (szapora/lassú, vagy normális),
- kopoltyúlemezek színezete,
- mozgáskoordináció megtartott, vagy szokatlan,
- ha az utóbbi, miben nyilvánul meg,
- étvágy
- külsérelmi nyomok láthatók-e,
- stb.

Ami tüneteket leírtál túl sok mindenre ráhúzható, még a sima stressztől szenvedő állatra is.
A "fekélyek" ezek szerint korábban is voltak. Akkor valamilyen kezelést csináltál? Ha igen, mivel és mennyi ideig?
Szia Mary!
Nem csináltam semmilyen kezelést.
Új halak voltak két rami és egy pár agassizi.
De tünetek csak hetekkel a bekerülésük után jöttek.
Tünetek: testszerte ilyesmi foltok, fekélyek, van amelyik egyednél elmúltak, aztán újra jelentkeztek. Étvágyuk volt, de többen lefogytak, de volt amelyik egyed nem is fogyott le. Úszás normális volt, kopoltyúmozgás a raminál kifejezetten szapora volt.
Etetés: naponta, száraz és fagyasztott. Ami erdekes lehet, hogy elkezdtem adni nekik élő eleséget is...nagyjából 3-4 hónapja. De csak heti-kétheti 1-2 alkalommal. Vízibolha, Artemia. Tubifexet csak 2-3 alkalommal kaptak. Vörösz szúnyoglárvát talán egyszer, arra a törpesügerek érzékenyek tudtommal.
Vízcsere heti 40%. RO.
Paramétereket régebben mértem, pH 6,8 körül. Többi rendben van, hőmérséklet 24-26 fok között.
Tápozás ADA, azt most váltottam, de csak 2-3 hete. A betegség már jóval előtte jelentkezett (tavaly decemberben).
 
Új halak voltak két rami és egy pár agassizi.
Itt van a kutya elásva!
Egyrészt, nagyon kicsi az akvárium két különböző sügérfajnak. Úgy kell e halakra tekinteni, mint a kotorékebekre. Minél kisebb, annál erőszakosabb, agilisebb.
Másfelől a párosítás roppant szerencsétlen választás volt. A Mikrogeophagus ramirezikkel leginkább azok az Apistogramma fajok társíthatók, amelyekkel a természetes élőhelyükön is együtt élnek. Ilyenek az A. brevis, iniridae, guttata, macmasteri, ortmani és viejita.
Persze ebben az esetben is nagyobb alapterületű akvárium az ideális, mert ívási időszakban a ramik a fél akváriumot kisajátítják az ikrák/kikelt utódok védelmében.

Valószínűnek tartom, hogy kufirc-hangulatba került valamelyik pár, és feszkót gerjesztettek az akváriumban. Az mindegyik halra kihat, és félrehúzódtak volna, ha lett volna hová. Egyébként a halgümőkórtól eltekintve szinte minden betegség a stresszre vezethető vissza, ami gyengíti a szervezet ellenállóképességét.

Azt tanácsolom, hogy csak egyetlen fajt tarts ebben az akváriumban.
 
Itt van a kutya elásva!
Egyrészt, nagyon kicsi az akvárium két különböző sügérfajnak. Úgy kell e halakra tekinteni, mint a kotorékebekre. Minél kisebb, annál erőszakosabb, agilisebb.
Másfelől a párosítás roppant szerencsétlen választás volt. A Mikrogeophagus ramirezikkel leginkább azok az Apistogramma fajok társíthatók, amelyekkel a természetes élőhelyükön is együtt élnek. Ilyenek az A. brevis, iniridae, guttata, macmasteri, ortmani és viejita.
Persze ebben az esetben is nagyobb alapterületű akvárium az ideális, mert ívási időszakban a ramik a fél akváriumot kisajátítják az ikrák/kikelt utódok védelmében.

Valószínűnek tartom, hogy kufirc-hangulatba került valamelyik pár, és feszkót gerjesztettek az akváriumban. Az mindegyik halra kihat, és félrehúzódtak volna, ha lett volna hová. Egyébként a halgümőkórtól eltekintve szinte minden betegség a stresszre vezethető vissza, ami gyengíti a szervezet ellenállóképességét.

Azt tanácsolom, hogy csak egyetlen fajt tarts ebben az akváriumban.
Utólag nehéz így megmondanom.
Az biztos, hogy látszólag jól érezték magukat.
Viszont, korábban írtam is, hogy az agassizi hím szőrén szálán eltűnt, a nőstény meg nász színekben pompázott...
De nem tűntek agresszívnek.
Ráadásul, miután egyedül maradt a nőstény, soha nem piszkált senkit, ezért nem gyanakodtam stresszre.
Persze ettől még lehet.
A ramik is teljesenbrendben voltak, mígnem három hete elkezdett lefogyni az egyik, most a végén pedig kijött rajta a fekély...
Végig evett, sokat, agilis volt...nem értem.
 
Utólag nehéz így megmondanom.
Az biztos, hogy látszólag jól érezték magukat.
Viszont, korábban írtam is, hogy az agassizi hím szőrén szálán eltűnt, a nőstény meg nász színekben pompázott...
De nem tűntek agresszívnek.
Ráadásul, miután egyedül maradt a nőstény, soha nem piszkált senkit, ezért nem gyanakodtam stresszre.
Persze ettől még lehet.
A ramik is teljesenbrendben voltak, mígnem három hete elkezdett lefogyni az egyik, most a végén pedig kijött rajta a fekély...
Végig evett, sokat, agilis volt...nem értem.
Nem tanultál semmit a gyengébbik nemről? Attól, hogy hal és uszonyában nem tart sodrófát ... :ROFLMAO: A nőstény színezete egyértelművé tette számomra, hogy kufirc volt, valószínűleg az elsők egyike, és annyira védte az ikrákat, hogy agyonverte a hímet.

Egy ilyen bunyó hosszú időre bestresszelheti a többi lakót, és mivel nincs hová menekülni, szó szerint belebetegszik.
Továbbra is amondó vagyok, hogy választanod kell a kettő közül. VAGY Indítasz egy sokkal nagyobb akvát, amiben vizuálisan elválasztott (növényekkel, hardscape elemekkel) területeket tudsz kialakítani.
 
Nem tanultál semmit a gyengébbik nemről? Attól, hogy hal és uszonyában nem tart sodrófát ... :ROFLMAO: A nőstény színezete egyértelművé tette számomra, hogy kufirc volt, valószínűleg az elsők egyike, és annyira védte az ikrákat, hogy agyonverte a hímet.

Egy ilyen bunyó hosszú időre bestresszelheti a többi lakót, és mivel nincs hová menekülni, szó szerint belebetegszik.
Továbbra is amondó vagyok, hogy választanod kell a kettő közül. VAGY Indítasz egy sokkal nagyobb akvát, amiben vizuálisan elválasztott (növényekkel, hardscape elemekkel) területeket tudsz kialakítani.
Köszi. Meglátjuk mi sül ki belőle.
Egyenlőre rendben vannak.
Hasznos volt az infód, köszi még egyszer.
 
Back
Oldal tetejére