• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Ok. vettem.
Szerintem ez az akvárium eléggé szét van csúszva, továbbá a környezet ezeknek a halaknak
stresszes. Dúsnövényes, sötéthátterű nyugodt - nagyméretű izgága halaktól mentes-
környezetet kell biztosítani, ilyenben érzik jól magukat. A vízminőségről nem írok, az közismert, nyilván az nálad jó.
Nem optimális környezetben a halakon minden nyavalya előjön.
A gyógyszeres kezelésről már írtam.
A lepedéket valószínűleg sérülésen elszaporodott baktériumok okozzák.
Az van, hogy ha megnézed a naplómat, akkor láthatod, hogy a TDSem az egekben volt, így elkezdtem 120-130 ppm körüli vízzel cserélni a vizet kb 2-3 naponta kb 20-25litert..akkor kezdtek el hullani...

mivel említetted a stresszt, mint gondok lehetséges forrását, gondolom ez a 3 napi csesztetés sem tetszhetett nekik...
 
Olvastam, kissé túl eseménydús.
Igen, ez valóban sok stresszel járó eseménysor a halakra nézve.
Szerintem kissé túltápozol, nekem 170-esbe rengeteg növénnyel, napi 2ml carbo, 2ml makro, 1ml mikro. Igaz, más jellegű az akva.
Nem tudom az oxigénellátottság megfelelő-e, egy jó víznyomó fej elkelne.
 
Sziasztok,
Az utóbbi napokban vesztem az ekfoltos razbórákat. Minden este egyikük furcsán kezd viselkedni. Ertem ez alatt, hogy csak sodródik, kapkodja a "levegőt", reggelre elpusztul.
Ennek speciel úgy tűnik, mintha bevörösödött volna a feje jobban...

Itt látszik a Beteg hal ott hátul :)

mit tegyek? Kicsit tanácstalan vagyok...
Szia!
Én első körben a nitrogén-vegyületek felhalmozódására tippelnék. Ezt okozhatja szűrési probléma (elégtelen kapacitás, piszkos vagy nem beállt szűrő), felhalmozódott mulm, túltelepítés. stb. A halak tűrőképessége fajonként és egyedenként eltérő. Van, amelyik belepusztul, a többin látszólag nincs semmilyen gyanús jel. Egyesével, néhány naponta hullanak el... A naplód alapján úgy látom, nagyon hamar betelepítetted az akváriumot (4 hetet azért illene várni a halakkal, pont az ilyen problémák megelőzése miatt).
Remélem, nem tartod kötözködésnek: szerintem nem volt túl jó ötlet 120 literes akváriumba kimondottan nagyra növő halakat tenni (farokfoltos algaevő: 15 cm, késhal: 50 cm). Már most is túl van telepítve, mi lesz, ha megnőnek a halak?
Nem ártana kicsit több növény. Szerintem a tápozásod is egy kicsit sok ennyi növényhez, főleg, ha a vélhetően magas nitrátszint mellett adagolsz még makró tápot is. Sajnos a növények és halak igényei ebből a szempontból eltérőek. Nehéz a kettőt egyensúlyba hozni.
A razbóráid láthatóan jó kondícióban vannak. A nőstények testesek, ikrával teltek (ez nem gond). Én is látok egyik-másik száján valami világos lepedéket. Ez lehet sérülés eredménye is (ha nekiúsznak az üvegnek). Az ilyesmi kezelés nélkül is begyógyul, ha nincs egyéb probléma. Az egyik hal hátán van valami fehéres pötty, de sajnos nem látni tisztán.
A vízminőség hirtelen változása is stresszeli a halakat, nem csak a túltelepítés.
Első körben ennyi jutott eszembe. Remélem, találsz benne használható információt, a kritikát pedig építő jellegűnek szántam :)
 
Utoljára módosított:
Szia!
Én első körben a nitrogén-vegyületek felhalmozódására tippelnék. Ezt okozhatja szűrési probléma (elégtelen kapacitás, piszkos vagy nem beállt szűrő), felhalmozódott mulm, túltelepítés. stb.
Jól összefoglaltad (bocs hogy megvágtam), a képeket nézegetve nagyon esélyes, hogy a szűrés
elégtelen. Nálam beállt akváriumban, az új szűrő nagyjából 3hét után kezdett valamennyire szűrni.
 
Szia!
Én első körben a nitrogén-vegyületek felhalmozódására tippelnék. Ezt okozhatja szűrési probléma (elégtelen kapacitás, piszkos vagy nem beállt szűrő), felhalmozódott mulm, túltelepítés. stb. A halak tűrőképessége fajonként és egyedenként eltérő. Van, amelyik belepusztul, a többin látszólag nincs semmilyen gyanús jel. Egyesével, néhány naponta hullanak el... A naplód alapján úgy látom, nagyon hamar betelepítetted az akváriumot (4 hetet azért illene várni a halakkal, pont az ilyen problémák megelőzése miatt).
Remélem, nem tartod kötözködésnek: szerintem nem volt túl jó ötlet 120 literes akváriumba kimondottan nagyra növő halakat tenni (farokfoltos algaevő: 15 cm, késhal: 50 cm). Már most is túl van telepítve, mi lesz, ha megnőnek a halak?
Nem ártana kicsit több növény. Szerintem a tápozásod is egy kicsit sok ennyi növényhez, főleg, ha a vélhetően magas nitrátszint mellett adagolsz még makró tápot is. Sajnos a növények és halak igényei ebből a szempontból eltérőek. Nehéz a kettőt egyensúlyba hozni.
A razbóráid láthatóan jó kondícióban vannak. A nőstények testesek, ikrával teltek (ez nem gond). Én is látok egyik-másik száján valami világos lepedéket. Ez lehet sérülés eredménye is (ha nekiúsznak az üvegnek). Az ilyesmi kezelés nélkül is begyógyul, ha nincs egyéb probléma. Az egyik hal hátán van valami fehéres pötty, de sajnos nem látni tisztán.
A vízminőség hirtelen változása is stresszeli a halakat, nem csak a túltelepítés.
Első körben ennyi jutott eszembe. Remélem, találsz benne használható információt, a kritikát pedig építő jellegűnek szántam :)
Sajnos a hal betelepités kényszer helyzet volt, mivel édesapám vett magának halakat, csak az arany severumjainak egy falat lett volna a halak amiket vásárolt, így hozzánk került....

A késhalról nem volt előzetes információ felderítés, csak tetszett. A fonalalgázók pedig a fonalalga miatt kerültek be. Szerencsére apam akváriumja 240 liter, és ha ezek kinövik az enyémet, akkor átköltözhetnek oda....

Holnap csinálok egy szűrő takarítást, ezzel a piszkos szűrő kérdést kizárhatjuk. Egy kérdés: az előszűrésnek használt belsőszűrőt hetente takarítom. Elképzelhető, hogy az előszűrő már ekkora galibát csinálhat?

A tápozást vegyem vissza 1-1-1 ml-re?

Innentől akkor nem csinálok 3 napi vízcserét, hanem marad a heti 1x és akkor lassabban kerül a TDS ideális mennyiségre.

Vélemény?
 
Sziasztok! Halacskát hogy lehet a leg humánusabb módon elküldeni a szivárvány hídra? Még él, de nagyon rossz passzban van. 😢
 
Sziasztok! Halacskát hogy lehet a leg humánusabb módon elküldeni a szivárvány hídra? Még él, de nagyon rossz passzban van. 😢
Szegfűszeg olajjal el lehet kábítani, aztán jöhet a fagyasztás. Valahol régen olvastam egy értekezést, hogy kábítás nélkül szenvedést okoz a halnak a lefagyasztás. Vagy pedig marad a fizikai módszer (ahogy a ponyt esetében).
 
Sajnos a hal betelepités kényszer helyzet volt, mivel édesapám vett magának halakat, csak az arany severumjainak egy falat lett volna a halak amiket vásárolt, így hozzánk került....
Az ékfoltos razbóra jó választás egy ekkora akváriumba, de kellene egy kicsit dúsabb növényzet, hogy komfortosabban érezzék magukat.
A késhalról nem volt előzetes információ felderítés, csak tetszett. A fonalalgázók pedig a fonalalga miatt kerültek be. Szerencsére apam akváriumja 240 liter, és ha ezek kinövik az enyémet, akkor átköltözhetnek oda....
Nem szabad hirtelen felindulásból vásárolni, hiszen itt életekről döntünk. Szerintem a fonalalgázóknak a 240 liter is kevés lesz. A thorocatum is jó nagyra nő (20 cm körül).
Holnap csinálok egy szűrő takarítást, ezzel a piszkos szűrő kérdést kizárhatjuk. Egy kérdés: az előszűrésnek használt belsőszűrőt hetente takarítom. Elképzelhető, hogy az előszűrő már ekkora galibát csinálhat?
Jó ötlet előszűrőt használni. Én az aktív szenet kivenném, bár erről megoszlanak a vélemények. A külső szűrőt ugye nem csapvízzel tisztítod?
A tápozást vegyem vissza 1-1-1 ml-re?
Jó ötlet.
Innentől akkor nem csinálok 3 napi vízcserét, hanem marad a heti 1x és akkor lassabban kerül a TDS ideális mennyiségre.
Ez a halak problémáját nem fogja megoldani.
Vélemény?
Rengeteg dolog okozhat halpusztulást. A kiváltó okok megszüntetése után is lehet elhullás, ha van még olyan halad, amin nem látszik a betegség.
 
Az ékfoltos razbóra jó választás egy ekkora akváriumba, de kellene egy kicsit dúsabb növényzet, hogy komfortosabban érezzék magukat.
Az a baj a dúsabb növényzettel, hogy az akvárium maga inkább magas, mint széles és a scape kialakításnál még nem voltam jártas a dolgokban...ma mar sok sok mindent másképp csinálnék mint akkor pedig cirka 3 hónap telt csak el...de ugye tapasztalat utján haladunk előre..
Nem szabad hirtelen felindulásból vásárolni, hiszen itt életekről döntünk. Szerintem a fonalalgázóknak a 240 liter is kevés lesz. A thorocatum is jó nagyra nő (20 cm körül).
Igen...most már tudom...ráadásul nagyon szeretik a talajt túrni így melléjük a szőnyeg növények sem volt túl jó választás
Jó ötlet előszűrőt használni. Én az aktív szenet kivenném, bár erről megoszlanak a vélemények. A külső szűrőt ugye nem csapvízzel tisztítod?
Mivel a belső előszűrő sok helyet vesz el az akváriumból így gondolkodom rajta, hogy a következő átgondoltabb scape-nél azt megszűntetem, és marad a sok sok mátrix a külsőben. Nem csapvízzel mosom a szűrőt, hanem az akvárium vízzel az alapján amit @Trappista naplójából tanultam :)
Jó ötlet.
Akkor így teszek.
Ez a halak problémáját nem fogja megoldani.
Tudom, de egy lépéssel talán az ideálishoz közelebb kerülök
Rengeteg dolog okozhat halpusztulást. A kiváltó okok megszüntetése után is lehet elhullás, ha van még olyan halad, amin nem látszik a betegség.
Igyekszem ezt megelőzni és elkerülni. Ezért vagyok itt :)
 
Innentől akkor nem csinálok 3 napi vízcserét, hanem marad a heti 1x és akkor lassabban kerül a TDS ideális mennyiségre.

Vélemény?
Halas akváriumban a halak szempontjából legjobb a sűrűbben, akár naponta végzett kisebb, leosztott vízcsere. Ez okozza ugyanis a legkisebb sokkot, ami a vízminőséget illeti.
Ilyenkor a friss cserevízbe előzetesen be kell keverni napi leosztásban a vegyszereket.
Ezzel elkerülhető az is, hogy a halak beússzanak a vegyszerfelhőbe, ami közvetlen adagolásnál
mindennapos probléma.
 
Kis tálkába víz, bele a hal -> fagyasztóba be.
Ez a leginkább "humánusnak" tartott eljárás.
Szerintem is a gyorsaság a lényeg, ahogy cs_z írta. Ha egy pörölykalapáccsal széttrancsírozod, az valószínűleg fájdalommentes, bár nem kicsit bestiális 👿 :D
Viccet félretéve ez a lassú lefagyasztás szerintem azért elég borzasztó lehet. Jeges vízbe beledobni a halat az oké, na de hogy a vizestől betenni a fagyasztóba.... 🆓💤
 
Sziasztok,
Az utóbbi napokban vesztem az ekfoltos razbórákat. Minden este egyikük furcsán kezd viselkedni. Ertem ez alatt, hogy csak sodródik, kapkodja a "levegőt", reggelre elpusztul.
Ennek speciel úgy tűnik, mintha bevörösödött volna a feje jobban...

Itt látszik a Beteg hal ott hátul :)

mit tegyek? Kicsit tanácstalan vagyok...

Szia!

A farokfoltos algázók testén tűntek fel leginkább a fehér pöttyök, de a razbórákon is látszanak. Nem dörgölőznek a halaid? Én nagyon darakórnak látom. Nézd meg a halakat nagyítóval, hogy jobban meg tudd ítélni.
 
Back
Oldal tetejére