• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Sziasztok!
Kb. 1,5 hónapos guppijaim sorra pusztulnak. A legszembetűnőbb tünetük, hogy a farokuszonyuk hegyessé válik (olyan lesz a halacska, mint egy kihegyezett ceruza) és a háti uszonyuk teljesen eltűnik. Úszásuk bizonytalan lesz, egy kis idő után fejre állnak az akvárium alján és lemerevednek. Majd hirtelen erőre kapnak és úszni kezdenek. 1 nap alatt elpusztultak. Étvágyuk volt, kakiltak is. 20 kishalból eddig 6 db him példányt vesztettem el pár nap alatt. Kb. egy hétig nem volt semmi esemény, de ma ismét találtam az akváriumban 3 gyanús kinézetű halacskát. Őket karanténba tettem. Sera Omnipur-os kezelést kapnak. Milyen betegségük lehet? Tapasztalt már valaki hasonlót? Az egyik kis betegem:
https://kepkuldes.com/image/fNzBme
 
Sziasztok!
Kb. 1,5 hónapos guppijaim sorra pusztulnak. A legszembetűnőbb tünetük, hogy a farokuszonyuk hegyessé válik (olyan lesz a halacska, mint egy kihegyezett ceruza) és a háti uszonyuk teljesen eltűnik. Úszásuk bizonytalan lesz, egy kis idő után fejre állnak az akvárium alján és lemerevednek. Majd hirtelen erőre kapnak és úszni kezdenek. 1 nap alatt elpusztultak. Étvágyuk volt, kakiltak is. 20 kishalból eddig 6 db him példányt vesztettem el pár nap alatt. Kb. egy hétig nem volt semmi esemény, de ma ismét találtam az akváriumban 3 gyanús kinézetű halacskát. Őket karanténba tettem. Sera Omnipur-os kezelést kapnak. Milyen betegségük lehet? Tapasztalt már valaki hasonlót? Az egyik kis betegem:
https://kepkuldes.com/image/fNzBme
nekem erre emlékeztet:
az omnipur beválhat. attól füg mennyire előrehaladott. egy csepp só se árthat.
"Úszórothadás:
A betegség úgy kezdődik, hogy az úszók szakadozottá, foszlányossá válnak, majd egy idő múlva akár el is tűnhetnek. A jelenséget szövetelhalás okozza, s akkor jelentkezik, ha az állat nagyon legyengül vagy megsebesül. Kezelés nélkül halálos és gyorsan átterjedhet az akvárium többi lakójára is.
A tünetek: Az úszónak a sebes része, ahol a szövete már szétmorzsolódik, fehér színűnek látszik. Mire az egész úszó elpusztul, a betegség befelé, a hal belső szöveteibe is terjed.
Az okok: Ezt a betegséget többféle baktérium okozza, többek között az Aeromonas, a Pseudomonas és a mixobaktériumok (Myxobacterium). Egy harapás vagy bármilyen más, az uszonyon keletkezett sebesülés jó talaja e fertőzésnek. A nagy úszókkal rendelkező halak különösen érzékenyek erre a betegségre. Ha az akváriumban nem jók az életfeltételek, vagy ha rossz a víz minősége, az megkönnyíti a felelős baktériumok szaporodását és a betegség kialakulását.
Kezelés: Többféle óvintézkedés lehetséges, amivel megelőzhetjük a betegség kialakulását (ezt nevezzük prevenciónak vagy profilaxisnak). A legfontosabb, hogy a medence vize mindig tiszta legyen. De ha egyszer a betegség megjelenik, az antibiotikumok használata elkerülhetetlen. Az akvarista-szaküzletekben nagyon hatásos szerek kaphatók, melyek azonnal megszüntetik a bajt. Először a fehér sebek tűnnek el. A kezelés alatt gondoskodni kell az akvárium megfelelő szűréséről. Ha a betegség még nem érte el az úszósugarak tövét, akkor a kezelés hatására néhány alatt regenerálódik."
 
nekem erre emlékeztet:
az omnipur beválhat. attól füg mennyire előrehaladott. egy csepp só se árthat.
"Úszórothadás:
Köszönöm a gyors választ. Bennem is felmerült ez a lehetőség. A neten a betegséggel kapcsolatos képek között azonban nem találtam olyat, amelyik hasonló tüneteket mutatott, mint amit én tapasztaltam. A korábbi beteg egyedeket Sera Baktopurral kezeltem, eredmény nélkül. A mostaniak tegnap óta kapják az Omnipuros kezelést és még élnek. Remélem igy is marad.
 
Köszönöm a gyors választ. Bennem is felmerült ez a lehetőség. A neten a betegséggel kapcsolatos képek között azonban nem találtam olyat, amelyik hasonló tüneteket mutatott, mint amit én tapasztaltam. A korábbi beteg egyedeket Sera Baktopurral kezeltem, eredmény nélkül. A mostaniak tegnap óta kapják az Omnipuros kezelést és még élnek. Remélem igy is marad.
Viszont a lényeget ne feledd. ami most az akvába van ott valami nem 100%. szóval van valami bacid ami elszaporodott és ez rámegy a halakra. ha bióba utazol akkor esetleg antibakteriális hatású cuccokat is alkalmazhatsz ami erősíti a az immunrendszert stb... cattapa ilyesmi. de mulmolás tuti kell.
 
Köszönöm a gyors választ. Bennem is felmerült ez a lehetőség. A neten a betegséggel kapcsolatos képek között azonban nem találtam olyat, amelyik hasonló tüneteket mutatott, mint amit én tapasztaltam. A korábbi beteg egyedeket Sera Baktopurral kezeltem, eredmény nélkül. A mostaniak tegnap óta kapják az Omnipuros kezelést és még élnek. Remélem igy is marad.
Teljesen egyetértek az előttem szólóval, egy kicsit kiegészíteném. Az ilyen betegség kiváltó oka a tartási körülményekben rejlik (túltelepítés, nem megfelelő vízparaméterek, stressz miatt legyengült immunrendszer). Írhatnál az akváriumodról: mennyi vízben hány hal, szűrés módja, vízcserék gyakorisága.
 
Teljesen egyetértek az előttem szólóval, egy kicsit kiegészíteném. Az ilyen betegség kiváltó oka a tartási körülményekben rejlik (túltelepítés, nem megfelelő vízparaméterek, stressz miatt legyengült immunrendszer). Írhatnál az akváriumodról: mennyi vízben hány hal, szűrés módja, vízcserék gyakorisága.
Az akvárium 54 literes. Ebben jelenleg 4 felnőtt black molly, 1 foltos páncélosharcsa, 7 felnőtt guppi és kb. 35 db 2-6 hetes fiatal guppi él. A kis guppik ebben az akváriumban született túlélők :cool: Naponta többször is figyelem őket, egyelőre mind egészségesnek tűnik, a napi 1 etetésnél jó étvágyuk van. Etetés: TetraMin, TetraPRO, Sera Vipan Nature felváltva, heti egy alkalommal fagyasztással száritott tubifex. A harcsának Sera Viformo. Heti egy alkalommal 5 csepp Sera Fichtamin. Vizcserék alkalmával 1 csipetnyi Sera Ectopur. Az akvárium Juwel filter Bioflow One szűrővel van szűrve + porlasztóköves levegőztetés, heti 30%-os vizcsere, napi mulmozás. Sajnos elég sok a hólyagcsiga :(
Egy 112 literes (0-ról inditott) akvárium szombat óta bejáratás alatt van. Új növényekkel betelepitett, kb. 10 liter viz került bele a kisebb akváriumból. Tetra FilterActive adagolás. Mihamarabb szeretném nemenként különválasztani a halakat. Remélem, hogy ez a két akvárium már elegendő lesz a számukra.
 
Az akvárium 54 literes. Ebben jelenleg 4 felnőtt black molly, 1 foltos páncélosharcsa, 7 felnőtt guppi és kb. 35 db 2-6 hetes fiatal guppi él. A kis guppik ebben az akváriumban született túlélők :cool: Naponta többször is figyelem őket, egyelőre mind egészségesnek tűnik, a napi 1 etetésnél jó étvágyuk van. Etetés: TetraMin, TetraPRO, Sera Vipan Nature felváltva, heti egy alkalommal fagyasztással száritott tubifex. A harcsának Sera Viformo. Heti egy alkalommal 5 csepp Sera Fichtamin. Vizcserék alkalmával 1 csipetnyi Sera Ectopur. Az akvárium Juwel filter Bioflow One szűrővel van szűrve + porlasztóköves levegőztetés, heti 30%-os vizcsere, napi mulmozás. Sajnos elég sok a hólyagcsiga :(
Egy 112 literes (0-ról inditott) akvárium szombat óta bejáratás alatt van. Új növényekkel betelepitett, kb. 10 liter viz került bele a kisebb akváriumból. Tetra FilterActive adagolás. Mihamarabb szeretném nemenként különválasztani a halakat. Remélem, hogy ez a két akvárium már elegendő lesz a számukra.
Szia!
Sajnos a halbetegségek gyógyítása nem kecsegtet túl sok sikerrel. Nem mondom, hogy esélytelen (néhányszor már nekem is sikerült), de borzasztó nagy szerencse is kell hozzá. Valószínűleg egy állatorvos sem tudná megmondani, mi a baja a halaidnak (én az úszórothadást kizárnám). Pontos diagnózis nélkül nem lehet célzott kezelést sem végezni. Jártam régen olyan állatorvosnál, aki ért a díszhalakhoz. A hal felboncolása után tudott csak biztosat mondani. Akváriumi halakat egyszerűen nem éri meg gyógyítani, ezért nem is fejlesztettek hatékony gyógyszereket. Egy néhány grammos élőlény esetében a helyes dózis kiválasztása is szinte lehetetlen lenne (ami a kórokozókat elpusztítja, de a halat még nem). Nem léteznek csodaszerek, nem szabad bedőlni a marketing szövegeknek. Ha már tömegesen hullanak a halak, általában nem lehet visszafordítani a folyamatot. Olyan nincs, hogy beöntünk valamit a vízbe, és az megoldja a problémát.
Elmondanám, mit javasolnék (természetesen nem vagyok tévedhetetlen), rád van bízva, mit teszel. Szerintem ne használj további szereket, valószínűleg nem segítesz (inkább ártasz) vele. A túlélők kondícióját kellene javítanod változatosabb táplálással. Érdemes lenne fagyasztott eleséget is adnod, az élőt nem javaslom. Gyakrabban kellene vizet cserélned: 2-3 naponta 30%, 1-2 napig pihentetett csapvízzel (gondolom, csapvizet használsz). Elevenszülőknél javasolják jódmentes konyhasó adagolását a vízhez. Ennek viszont a harcsád és a növényeid nem örülnének. A meglévő halakért nem sokat tehetsz, bízni kell a természetes ellenálló képességükben. Ha látsz elhullott példányt, akkor azonnal távolítsd el.
Érdemes lenne az új akváriumot minél előbb beüzemelni. Általában legalább 4 hetet szokás várni a halak betelepítése előtt. Én ezt most nem várnám meg, mert vészhelyzet van. Vagy tovább haldokolnak a halak a túlzsúfolt akváriumban, vagy átkerülnek egy nem kellően előkészített újba. Szerintem az utóbbi megoldás a kisebbik rossz. Szívj le 1-2 naponta 10-15 liter vizet a régiből, és tedd át az újba. Ha megtelt, mehetnek a halak. Én egyúttal megcsinálnám a nemek szerinti elkülönítést, mondjuk a nagyobb akváriumba mehetnek csak a nőstények. Lesznek még így is újabb utódok, azokat is minél előbb szét kell majd válogatni. Ha jól csináltad, egy idő után megáll a szaporodás.
Remélem, hamar megoldódik a problémád. Kár lenne, ha ez elvenné a kedved ettől a szép hobbitól.
 
Szia!
Sajnos a halbetegségek gyógyítása nem kecsegtet túl sok sikerrel. Nem mondom, hogy esélytelen (néhányszor már nekem is sikerült), de borzasztó nagy szerencse is kell hozzá. Valószínűleg egy állatorvos sem tudná megmondani, mi a baja a halaidnak (én az úszórothadást kizárnám). Pontos diagnózis nélkül nem lehet célzott kezelést sem végezni. Jártam régen olyan állatorvosnál, aki ért a díszhalakhoz. A hal felboncolása után tudott csak biztosat mondani. Akváriumi halakat egyszerűen nem éri meg gyógyítani, ezért nem is fejlesztettek hatékony gyógyszereket. Egy néhány grammos élőlény esetében a helyes dózis kiválasztása is szinte lehetetlen lenne (ami a kórokozókat elpusztítja, de a halat még nem). Nem léteznek csodaszerek, nem szabad bedőlni a marketing szövegeknek. Ha már tömegesen hullanak a halak, általában nem lehet visszafordítani a folyamatot. Olyan nincs, hogy beöntünk valamit a vízbe, és az megoldja a problémát.
Elmondanám, mit javasolnék (természetesen nem vagyok tévedhetetlen), rád van bízva, mit teszel. Szerintem ne használj további szereket, valószínűleg nem segítesz (inkább ártasz) vele. A túlélők kondícióját kellene javítanod változatosabb táplálással. Érdemes lenne fagyasztott eleséget is adnod, az élőt nem javaslom. Gyakrabban kellene vizet cserélned: 2-3 naponta 30%, 1-2 napig pihentetett csapvízzel (gondolom, csapvizet használsz). Elevenszülőknél javasolják jódmentes konyhasó adagolását a vízhez. Ennek viszont a harcsád és a növényeid nem örülnének. A meglévő halakért nem sokat tehetsz, bízni kell a természetes ellenálló képességükben. Ha látsz elhullott példányt, akkor azonnal távolítsd el.
Érdemes lenne az új akváriumot minél előbb beüzemelni. Általában legalább 4 hetet szokás várni a halak betelepítése előtt. Én ezt most nem várnám meg, mert vészhelyzet van. Vagy tovább haldokolnak a halak a túlzsúfolt akváriumban, vagy átkerülnek egy nem kellően előkészített újba. Szerintem az utóbbi megoldás a kisebbik rossz. Szívj le 1-2 naponta 10-15 liter vizet a régiből, és tedd át az újba. Ha megtelt, mehetnek a halak. Én egyúttal megcsinálnám a nemek szerinti elkülönítést, mondjuk a nagyobb akváriumba mehetnek csak a nőstények. Lesznek még így is újabb utódok, azokat is minél előbb szét kell majd válogatni. Ha jól csináltad, egy idő után megáll a szaporodás.
Remélem, hamar megoldódik a problémád. Kár lenne, ha ez elvenné a kedved ettől a szép hobbitól.

Igazat megvallva ezzel nem teljesen értek eggyet. Valóban nehéz sok hasonló tünetet produkáló díszhal betegségeket megkülönböztetni és a jelenleg rendelkezésre álló gyógyszerek valóban nem túl jók.
De, ettől még nem elvetendő felesleges vállalkozás. Nagy odafigyeléssel és körültekintően azért szerintem nem veszett fejsze nyel . Hazudnék, ha azt mondanám, hogy eddig több halat sikerült megmentenem mint amennyi elhullt. Ezzel szemben szerintem aki egy kicsit is elkötelezett a hobbi iránt abból csak tanulhat ha megpróbál néhány dolgot. valamint ha nem próbáljuk meg felderíteni kideríteni az alap okokat nem tanulunk és ugyan úgy ugyan azokba a zsákutcákba fogunk sétálni.
Két dolog amit én másképp csinálnék:
A régi akvából nem meregetném az újba a vizet. szerintem, jobb és hatékonyabb ha valami indító baktérium kultúrát adagolsz és nem egy esetlegesen "rossz vizet".
Azt a Sera Ectopur-t nagyon elfelejteném. egy jól beállt egyensúlyt feleslegesen nem bolygatnám ilyen szerekkel. többet árthat egy beállt biológiának mint használhat. Másrészt bizonyos gombaölő hatású szerek gyengíthetik az immunrendszert.
Zárszóként: meg ne sértődj de ezek mind olyan igénytelen (a szó jó értelmében) halak amelyeket egy éjszakán át pihentetett vízbe mindenféle fennakadás nélkül átdobhatsz.
 
Szia!
Sajnos a halbetegségek gyógyítása nem kecsegtet túl sok sikerrel. Nem mondom, hogy esélytelen (néhányszor már nekem is sikerült), de borzasztó nagy szerencse is kell hozzá. Valószínűleg egy állatorvos sem tudná megmondani, mi a baja a halaidnak (én az úszórothadást kizárnám). Pontos diagnózis nélkül nem lehet célzott kezelést sem végezni. Jártam régen olyan állatorvosnál, aki ért a díszhalakhoz. A hal felboncolása után tudott csak biztosat mondani. Akváriumi halakat egyszerűen nem éri meg gyógyítani, ezért nem is fejlesztettek hatékony gyógyszereket. Egy néhány grammos élőlény esetében a helyes dózis kiválasztása is szinte lehetetlen lenne (ami a kórokozókat elpusztítja, de a halat még nem). Nem léteznek csodaszerek, nem szabad bedőlni a marketing szövegeknek. Ha már tömegesen hullanak a halak, általában nem lehet visszafordítani a folyamatot. Olyan nincs, hogy beöntünk valamit a vízbe, és az megoldja a problémát.
Elmondanám, mit javasolnék (természetesen nem vagyok tévedhetetlen), rád van bízva, mit teszel. Szerintem ne használj további szereket, valószínűleg nem segítesz (inkább ártasz) vele. A túlélők kondícióját kellene javítanod változatosabb táplálással. Érdemes lenne fagyasztott eleséget is adnod, az élőt nem javaslom. Gyakrabban kellene vizet cserélned: 2-3 naponta 30%, 1-2 napig pihentetett csapvízzel (gondolom, csapvizet használsz). Elevenszülőknél javasolják jódmentes konyhasó adagolását a vízhez. Ennek viszont a harcsád és a növényeid nem örülnének. A meglévő halakért nem sokat tehetsz, bízni kell a természetes ellenálló képességükben. Ha látsz elhullott példányt, akkor azonnal távolítsd el.
Érdemes lenne az új akváriumot minél előbb beüzemelni. Általában legalább 4 hetet szokás várni a halak betelepítése előtt. Én ezt most nem várnám meg, mert vészhelyzet van. Vagy tovább haldokolnak a halak a túlzsúfolt akváriumban, vagy átkerülnek egy nem kellően előkészített újba. Szerintem az utóbbi megoldás a kisebbik rossz. Szívj le 1-2 naponta 10-15 liter vizet a régiből, és tedd át az újba. Ha megtelt, mehetnek a halak. Én egyúttal megcsinálnám a nemek szerinti elkülönítést, mondjuk a nagyobb akváriumba mehetnek csak a nőstények. Lesznek még így is újabb utódok, azokat is minél előbb szét kell majd válogatni. Ha jól csináltad, egy idő után megáll a szaporodás.
Remélem, hamar megoldódik a problémád. Kár lenne, ha ez elvenné a kedved ettől a szép hobbitól.
Szia!
Köszönöm szépen a jótanácsokat! Én is tisztában vagyok azzal, hogy a halbetegségek diagnosztizálása laikusként szinte lehetetlen. Mégis úgy gondolom, hogy észszerű keretek között mindent meg kell tennem annak érdekében, hogy - ha már megmentettem őket attól, hogy a nagyobb halak táplálékává váljanak - élhessenek. A fagyasztott táp alatt mit értesz? Saját készitésű eledelt vagy boltban vásárolhatót? Ha házilag készitettet, akkor szivesen fogadnék receptet tőled. Ha bolti, akkor nem nagyon tudom, hogy tudnám beszerezni. Németországban élek, egy kis falucskában. Az akváriumhoz és a halakhoz mindent neten rendelek.
Sajnos egyelőre csak bajlódok az akváriummal. Először túl sok lett a neten rendelt növény az akváriumba. Szépek voltak, de nagyon hamar kinőtték az akváriumot. A sorozatos ritkitás és visszavágás után viszont szőralgásak lettek. Rendszeresen levagdosom a beteg leveleket, fogynak a növények. Remélem az új akváriumba rendelt növényekkel nem lesz ilyen problémám ...
Az új akvárium inditásakor kb. félig töltöttük fel a korábban leszivott akváriumi viz és pihentetett, előkészitett csapviz keverékével. Ebbe került tegnap még kb. 20 liternyi az akváriumból a vizcsere kapcsán. Szűrőinditó baktériumot is kapott. Szombaton meg még egy adag "használt" viz és próbaképpen pár halacska. Remélem minden rendben lesz.
 
Utoljára módosított:
Igazat megvallva ezzel nem teljesen értek eggyet. Valóban nehéz sok hasonló tünetet produkáló díszhal betegségeket megkülönböztetni és a jelenleg rendelkezésre álló gyógyszerek valóban nem túl jók.
De, ettől még nem elvetendő felesleges vállalkozás. Nagy odafigyeléssel és körültekintően azért szerintem nem veszett fejsze nyel . Hazudnék, ha azt mondanám, hogy eddig több halat sikerült megmentenem mint amennyi elhullt. Ezzel szemben szerintem aki egy kicsit is elkötelezett a hobbi iránt abból csak tanulhat ha megpróbál néhány dolgot. valamint ha nem próbáljuk meg felderíteni kideríteni az alap okokat nem tanulunk és ugyan úgy ugyan azokba a zsákutcákba fogunk sétálni.
Két dolog amit én másképp csinálnék:
A régi akvából nem meregetném az újba a vizet. szerintem, jobb és hatékonyabb ha valami indító baktérium kultúrát adagolsz és nem egy esetlegesen "rossz vizet".
Azt a Sera Ectopur-t nagyon elfelejteném. egy jól beállt egyensúlyt feleslegesen nem bolygatnám ilyen szerekkel. többet árthat egy beállt biológiának mint használhat. Másrészt bizonyos gombaölő hatású szerek gyengíthetik az immunrendszert.
Zárszóként: meg ne sértődj de ezek mind olyan igénytelen (a szó jó értelmében) halak amelyeket egy éjszakán át pihentetett vízbe mindenféle fennakadás nélkül átdobhatsz.
Szia!
Az új akváriumot az inditáskor nagyjából félig töltöttük fel a régi akvárium viz és pihentetett csapviz keverékével. Ebbe került még kb. 20 liter régi viz. Szűrőinditót is kapott, Minden nap etetem is benne a még nem létező halakat. Hétvégén próbaképpen átteszek néhány halat.
Az Ectopuros kezelést egy bruttó 7 literes karanténakváriumban csinálom. Hétfő óta kerülnek bele a gyanús halak. Egyelőre mind él. A szer használati utasitása szerint 1 hétig várni kell, hogy van-e változás a halak állapotában. Eddig annyi történt, hogy az egyik halacska úgy néz ki, mintha hámlana a háta. Étvágya van, rendesen úszkál. Talán egy picit undokabb lett, mint volt :), mert az egyik társát folyton piszkálja. A többiek állapota látszólag változatlan. Várok ...
 
Szia!
Az új akváriumot az inditáskor nagyjából félig töltöttük fel a régi akvárium viz és pihentetett csapviz keverékével. Ebbe került még kb. 20 liter régi viz. Szűrőinditót is kapott, Minden nap etetem is benne a még nem létező halakat. Hétvégén próbaképpen átteszek néhány halat.
Az Ectopuros kezelést egy bruttó 7 literes karanténakváriumban csinálom. Hétfő óta kerülnek bele a gyanús halak. Egyelőre mind él. A szer használati utasitása szerint 1 hétig várni kell, hogy van-e változás a halak állapotában. Eddig annyi történt, hogy az egyik halacska úgy néz ki, mintha hámlana a háta. Étvágya van, rendesen úszkál. Talán egy picit undokabb lett, mint volt :), mert az egyik társát folyton piszkálja. A többiek állapota látszólag változatlan. Várok ...
Ő... asszem picit belekeveredtél.
A beteg halakat akkor mivel is kezeled?
Tegnap: 08:17
Vizcserék alkalmával 1 csipetnyi Sera Ectopur.

Ma 11:31 -kor
Az Ectopuros kezelést egy bruttó 7 literes karanténakváriumban csinálom.
pár hozzászólással korábban:
A mostaniak tegnap óta kapják az Omnipuros kezelést
Ez eléggé nem mindegy. az egyik gombákra csillósokra, ostorosokra jó A másik bakteriális fertőzésekre. ha úgy tetszik széles spektrumu antibiotikum.

A "felborzolódott" pikkelyű jószágot inkább én elengedném. Neki van a legkevesebb esélye és ha csipkedi a többieket akkor sérüléseket okoz és a sérült felületek növelik a fertőzés esélyét és mértékét.
Ha külön vetted őket akkor az OMNIPUR mellé mehet egy kis só sima jódozatlan konyha só vagy ha tudsz szerezni tengeri akváriumba való só némi hőfok emelés 28-ig nyugodtan.
 
Ő... asszem picit belekeveredtél.
A beteg halakat akkor mivel is kezeled?



pár hozzászólással korábban:

Ez eléggé nem mindegy. az egyik gombákra csillósokra, ostorosokra jó A másik bakteriális fertőzésekre. ha úgy tetszik széles spektrumu antibiotikum.

A "felborzolódott" pikkelyű jószágot inkább én elengedném. Neki van a legkevesebb esélye és ha csipkedi a többieket akkor sérüléseket okoz és a sérült felületek növelik a fertőzés esélyét és mértékét.
Ha külön vetted őket akkor az OMNIPUR mellé mehet egy kis só sima jódozatlan konyha só vagy ha tudsz szerezni tengeri akváriumba való só némi hőfok emelés 28-ig nyugodtan.
Valóban megkeveredtem. Omnipuros fürdőben vannak egy csipetnyi Ectopurral. A vizhőmérséklet jelenleg 27,6 fok, akkor emelek rajta még egy kicsit.
 
- ha már megmentettem őket attól, hogy a nagyobb halak táplálékává váljanak - élhessenek. A fagyasztott táp alatt mit értesz? Saját készitésű eledelt vagy boltban vásárolhatót? Ha házilag készitettet, akkor szivesen fogadnék receptet tőled. Ha bolti, akkor nem nagyon tudom, hogy tudnám beszerezni. Németországban élek, egy kis falucskában. Az akváriumhoz és a halakhoz mindent neten rendelek.
Németül: Frostfutter. Élő eleség fagyasztva (szúnyoglárva, plankton, apró rákok stb). Nem tudom, Németországban konkrétan mit lehet kapni, de az biztos, hogy bármelyik kereskedésben van. Ki kell tapasztalni, hogy melyiket érdemes venni (a fagyasztott tubifexet nem ajánlom). Érdemes nagyobb mennyiséget beszerezni, a fagyasztóban sokáig eláll. Csak arra kell vigyázni, hogy szállítás közben ne olvadjon ki. Ilyesmit csak személyesen tudsz venni, de valamikor csak kimozdulsz a kis faludból :) Receptet találhatsz itt a fórumon is. Én régen adtam a halaknak nyers fehér húst is, de ma már nem merek (ki tudja, milyen gyógyszerekkel, hormonokkal vagy antibiotikumokkal tömték az állatokat nevelésük során).
Az elevenszülő halaidnak kell növényi táplálék is. Legegyszerűbb lemezes spirulinát adni. Ha van kedved kísérletezni, ki lehet próbálni különböző forrázott zöldeket is (spenót, saláta, pitypang levél stb) apróra vágva. Arra kell vigyázni, hogy ne tartalmazzanak vegyszert. Egyébként jó minőségű tápokat használsz. Ezzel nem lesz baj, de fontos a változatosság. Ha sok csigád van, az arra utal, hogy sok az el nem fogyasztott haltáp. Erre érdemes figyelni, mert rontja a vízminőséget.
Szerintem nagyon jó úton haladsz. Remélem, sok örömöd lesz az akváriumokban. Nem kötözködésből mondom, de szerintem érdemes utánajárni a dolgoknak. Nagyon sok információ van itt a fórumon is (meg egy segítőkész közösség), vannak akvarisztikai témájú weboldalak, videók. Ha előre tájékozódsz, nem érhet kellemetlen meglepetés. Sokan olyan kudarcok miatt hagynak fel a hobbival, amit könnyen elkerülhettek volna.
 
Üdv,
egy kérdés: egy ideje az egyik neon alakja megváltozott, hasa fel van puffadva, kb. 45 fokos szögben úszkál, inkább rejtőzködik, enni is csak ímmel-ámmal.
Mi baja lehet, kezelhető?
Csatolok egy fotót (nem az enyém, de mutatja a helyzetet.)
(Amúgy kiszedtem az akváriumból, külön van.)
 

Attachments

  • neon.jpg
    neon.jpg
    4.4 KB · Megtekintések: 41
Üdv,
egy kérdés: egy ideje az egyik neon alakja megváltozott, hasa fel van puffadva, kb. 45 fokos szögben úszkál, inkább rejtőzködik, enni is csak ímmel-ámmal.
Mi baja lehet, kezelhető?
Csatolok egy fotót (nem az enyém, de mutatja a helyzetet.)
(Amúgy kiszedtem az akváriumból, külön van.)
Szia,
Nálam akkor szokott 1-2 így viselkedni ha túl eszik magukat szárazzal. kipüffed a hasuk és alig tudnak len maradni és ettől úgy úsznak, olyanok mintha fejre akarnának állni :)
ez a jobbik eset.
a rosszabbak eset valami fertőzés. ami így a tünetek alapján elég sok minden lehet lehet.
Ha egy 24 őra alatt nem változik jó irányba a mozgása akkor elkezdhetsz valamiféle gyógykezelést rajta, min 28°Cesetleg kis só és ha van valami hal gyógyszered mehet bele az előírt adagban.
Őszintén egy neonért nem küldenélek drága pénzért patikába.
Inkább azon kezd gondolkodni mivel juthatott be az akvádba bármi.
Mosatlan zöldség az algázóknak, mosatlan fagyasztott kaja, valami szabadban gyűjtött élő kaja, új lakó az akváriumban stb...
azért szurkolok!
 
Szia!
Sokszor láttam ilyet kistestű halaknál (pontylazac, dánió, razbóra), mindig csak nőstényeknél. Szerintem a le nem rakott ikrák nem tudnak felszívódni a szervezetükben. A halat biztos zavarja, valószínűleg az életét is megrövidíti. Sajnos nem tudsz ellene tenni semmit. A biztonság kedvéért én néhány hétig még karanténoznám a beteget.
A hasonló tünetekkel járó betegségeket (hasvízkór, bélgyulladás) nem tartom valószínűnek, mivel a problémád már hosszabb ideje fennáll, és a halad még él (ezek elég hamar elpusztítanák az érintett halat, esetleg a többit is).
 
Sajnos reggelre a hal oldalára fordulva kínlódott, ezért az eutanázia mellett döntöttem.
A többi lakó jól van, minden növényevő kizárólag főtt eleséget kap, még a fagyasztott artémiák is fordulnak egyet a mikróban szervírozás előtt. Elhullást nem igazán tapasztaltam eddig.
Köszönöm a segítőkész hozzászólásokat.
 
Sajnos reggelre a hal oldalára fordulva kínlódott, ezért az eutanázia mellett döntöttem.
A többi lakó jól van, minden növényevő kizárólag főtt eleséget kap, még a fagyasztott artémiák is fordulnak egyet a mikróban szervírozás előtt. Elhullást nem igazán tapasztaltam eddig.
Köszönöm a segítőkész hozzászólásokat.
nem okoskodás, de ugye a fagyasztott cuccot nem elég felolvasztani, át illik mosni, mint az emberi kaját is. Nagyjából ez úgy néz ki, hogy amikor lefagyasztunk valamit a baktériumok és egyéb fagyasztott állapotot átvészelő mikroorganizmusok ilyenkor "hibernálódnak mert számukra nem szaporodó képes környezetbe vannak. Illetve vannak olyanok is akik nem élik túl a fagyasztást. Ez az élő kaja is. Amikor pedig elkezded felolvasztani akkor ezek a bacik szépen el kezdenek szaporodni, hisz hirtelen felmelegszik a környezet. ezért nem árt ezt a baciban gazdag vizet lecserélni akár többször öblítve. mielőtt az akváriumba teszed. Én egy kis szűrő kanálba szoktam lassan folyó vízzel átmosni mielőtt beleteszem.

Nyilván vannak olyanok is akik úgy ahogy van bedobjál a fagyasztott "kockát" és nincs semmi bajuk de én nem ezt az iskolát követem és jó szívvel nem is ajánlanám senkinek.
 
Nem részleteztem ugyan, de a mikrózás abban áll, hogy a fagyasztott sórák gyakorlatilag felforr az üvegedényben, egy kis adag vízben. Amúgy teljesen igazad van, jó a tanácsod.
 
sziasztok,
a segítségeteket szeretném kérni, szerintetek mi baja lehet az oto-mnak??? 😳😔😔😔🤔
 

Attachments

  • 2303B4BD-8C33-4731-BC64-7640A8610EF7.jpeg
    2303B4BD-8C33-4731-BC64-7640A8610EF7.jpeg
    446.9 KB · Megtekintések: 31
  • A9795DCF-E909-4B1D-B7FD-4006A3385627.jpeg
    A9795DCF-E909-4B1D-B7FD-4006A3385627.jpeg
    443.8 KB · Megtekintések: 30
Back
Oldal tetejére