• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Földcsuszamlás - avagy mindig minden egy bettával kezdődik

Mondtam, hogy nagyon low-techből jönnek, ráadásul amikor gyomláltam őket kifele - kiderült, hogy a talajban a gyökerük durvább volt mint ami fölfele nőtt!
Bocsánat, ha nem olyan amire gondoltál!
Semmi baj a cryptokkal. ;) Csak van egy olyan szokás ezeknél a növényeknél, hogy új helyre kerülésnél 90%-uk fogja magát, és elfoszlatja a leveleit, majd újra kihajtanak. Szeretnék megint abba a mázlis rétegbe tartózni, akinél ez kimarad. :D A másik akváriumban csak pár levél jutott erre a sorsra, és megkímélte a szűrőbacik nélküli akváriumomat a bomlásukból eredő ammónia-bummtól. : ) Nem látok foszlást, elvileg pár napon belül jelentkeznie kell ennek a "betegségnek", szóval van remény.

Szerk.: a gyökerük tényleg durva volt, meg is nyírtam őket. Biztos ezzel is nehezítem kicsit a beszokást, de a másik akváriumból kiindulva hamar el fognak terjedni.
 
Utoljára módosított:
Itt is megvolt a vízcsere. Igazából azt a vizet kapja nagyrészt, amit a 30-asból leszívtam, hogy jusson valami tápanyag is az itteni növényeknek. A cryptok nagyon aktívan foszlanak sajnos, elég sok trutyit sikerült kiszednem, de közben jönnek is már az új hajtások, szóval nincs nagy gond egyelőre. Átkerült még néhány kicsi tő ambúlia és vízicsillag, mindkettőt szeretném majd kinöveszteni az akváriumból. Csak jussunk el odáig, hogy nőjenek. :D Átraktam még fél marék HM-et is, hogy legyen valami talaj közeli zöld is, főleg most, hogy a crypto fogy, és csak lassan jön az utánpótlás.
A nagy anubias tövet kisebb darabokra szedtem, hogy könnyebben el tudjam helyezni a kövek és a fa körül. Előkerült belőle egy pici tő "valami", ami szerintem nagyon nem anubias. Beraktam a növényhatározós topikba, hátha megerősíti valaki, hogy szereztem egy potya bucét. A saját növendékeim mellé rakva igencsak hasonlítanak, ugyanúgy megvannak az apró, ezüstös pöttyök a leveleken. Szóval remélem, hogy buce. És remélem hogy ez végre nem fog főnixként viselkedni és elpusztulni, majd a halott tőből ismét kibújni, hanem a mostani formájában nő tovább. Az összes eddigi bucém ezt csinálta... :ROFLMAO:
Na de vissza ebbe az akváriumba...
Két fa volt berakva, és betakarva mohával. Ebből az egyiket kiszedtem, ugyanis a csillagmoha nagy-nagyon rosszul viselte ezt a környezetet. Volt egy nagyobb telep, amit belelógattam a vízbe, ezzel nem sok gond volt, viszont a magasabban lévő, amit csak a pára ért, sajnos mindig kiszáradt. Locsolásra felvette az eredeti alakját, de nem akartam tovább kínozni (lehet a növényeket kínozni?), így szétszedtem ezt a részt. A másik mohafajta jól bírja, úgy néz ki neki elég a felszabaduló pára, és a napi kétszeri locsolás.
A kálmosom viszont nincs jó passzban. Barnulnak a levél végek, és nem tudom, hogy azt nehezményezni, hogy kint van a vízből, vagy azt, hogy nagyon bent. Pedig nincs nagyon bent... Vagy lehet, hogy tápanyagot hiányol. Fene se tudja mi lehet, mocsári növényem még nem volt. Egyelőre nem piszkálom, lehet, hogy csak szimplán átállás alatt van, majd lesz valami. Nagyon erős a késztetésem, hogy április-májusban kapjon táptalajt is a rendes szűrő mellé, és fusson normálisan ez az akvárium is. Nagyon nehéz megállni a low-low-tech vonalon. :D
Képet nem mutatok, nagyon kis csúnyácska, és szinte szégyellem, mert nem ilyenre akartam csinálni. : ( De a hal legalább el van, imád bujkálni a növények között, néha teljesen eltűnik szem elől. :D A csiguszok aktívan túrják a talajt, náluk sem látok problémát.
 
Tegnap lefekvés előtt gyorsan átlötyköltem a szűrőt, mert már alig tolta a vizet. A fojtáshoz használt perlon jól végzi a dolgát, de túl hamar koszolódik. Azt hiszem kipróbálom, hogy egy nagy lyukú szivacsot teszek oda, talán tovább tart. A szűrő mellesleg tele volt miniatűr tornyosokkal, nagyon édesek a pöttömök. :3
A cryptok továbbra is nagyon olvadnak, amire abbahagyják, jön az új átalakítás. A fára rakott moha így, hogy beér a vízbe, jól érzi magát, szép üde zöld a színe. Sajnos az akvárium elhelyezkedése pont nem tesz jót a szárazföldi életnek. Ablakban van = minimális huzat, fűtőtest van alatta = felfelé szálló száraz, meleg levegő. Nem csodálom, hogy a csillagmoha feladta a harcot, és visszavonulót fújt. Reméljük hamarosan véget ér a fűtési szezon, akkor nem lesz ilyen gond.

Az első naplóm megindítása óta szemeztem a tóföldes, virágföldes megoldásokkal (occóbb, mint a táptalaj). Az el-natural is mindig vonzott. Mivel életem párja gyűlöli az otthon hagyott, működő elektromos cuccokat, ezért nagyon sokáig szemeztem a technika nélküli megoldással, de nem volt bátorságom belevágni. Azért az a szűrő ad valamiféle biztonságérzetet. Most, hogy van egy kis tapasztalatom a növényekkel, a vízzel, és van ez a mondhatni teljesen kísérleti akvárium egy újabb szerencsétlen bettával, nagyon úgy néz ki, hogy bele fogok vágni. Persze ezek megint csak tervek, de mindenképpen utána fogok nézni mélyebben a dolgoknak. A táptalajjal való gondolkozás oka egyszerűen az, hogy nem tudom elviselni, hogy nem rakhatok több növényt ebbe az akváriumba is. Tudtam, hogy nem fogom kibírni csak cryptokkal, de nem sejtettem, hogy ilyen hamar feladom a minimal stílust. :D
 
Túl egy vízcserén. Itt nem méricskélek, és sima csapvizes, csak a párolgást szoktam után tölteni RO-val. A kálmosról már kezdtem lemondani, a levelei fonnyadnak, a kilógó részek sárgulnak és száradnak, de már vannak friss hajtásai is, úgy néz ki csak az átállás nehézkes. Az anubias kicsit rosszul érzi magát, van pár elsárgult levele, remélhetőleg majd megszokja. Crypto levél alig maradt, de legalább már leállt a fonnyadásuk, jönnek az új hajtások. @SMAdrián -tól kaptam égertobozt, került a 30-asba is a garnikhoz, és ide is raktam egy csokorral. Megnézem, hogy élőben tetszik-e a blackwater. :D
A halacska vadássza az apró maláj tornyos csigákat, azt hiszem végérvényesen lemondhatok róla, hogy mellé bármi apró dolgot telepítsek. :D Remélem nem lesz tőlük baja... A kis mocskok amúgy 2 nap alatt eltömítik a szűrőbe rakott, fojtást szolgáló perlont, annyira nem vagyok boldog tőle. :'D Vicces, két hete még aranyosnak találtam őket.
Ma tükröztem vele kicsit, úgy vágódott az üvegnek, mintha az élete függne tőle, hogy megölje azt a másik ott vele szemben. Hát az előző bettámhoz képest ez egy pszichopata állat. :ROFLMAO: Azt hiszem csak nagy méretű csigák fognak mellette lakni, de azért egy próbát majd teszek az amanokkal.
Alga nincs, szerintem a visszafogott tápozásnak és jelenleg igencsak gyenge fénynek köszönhető. De köszönöm neki. :D
 
Túl egy vízcserén. Itt nem méricskélek, és sima csapvizes, csak a párolgást szoktam után tölteni RO-val. A kálmosról már kezdtem lemondani, a levelei fonnyadnak, a kilógó részek sárgulnak és száradnak, de már vannak friss hajtásai is, úgy néz ki csak az átállás nehézkes. Az anubias kicsit rosszul érzi magát, van pár elsárgult levele, remélhetőleg majd megszokja. Crypto levél alig maradt, de legalább már leállt a fonnyadásuk, jönnek az új hajtások. @SMAdrián -tól kaptam égertobozt, került a 30-asba is a garnikhoz, és ide is raktam egy csokorral. Megnézem, hogy élőben tetszik-e a blackwater. :D
A halacska vadássza az apró maláj tornyos csigákat, azt hiszem végérvényesen lemondhatok róla, hogy mellé bármi apró dolgot telepítsek. :D Remélem nem lesz tőlük baja... A kis mocskok amúgy 2 nap alatt eltömítik a szűrőbe rakott, fojtást szolgáló perlont, annyira nem vagyok boldog tőle. :'D Vicces, két hete még aranyosnak találtam őket.
Ma tükröztem vele kicsit, úgy vágódott az üvegnek, mintha az élete függne tőle, hogy megölje azt a másik ott vele szemben. Hát az előző bettámhoz képest ez egy pszichopata állat. [emoji23] Azt hiszem csak nagy méretű csigák fognak mellette lakni, de azért egy próbát majd teszek az amanokkal.
Alga nincs, szerintem a visszafogott tápozásnak és jelenleg igencsak gyenge fénynek köszönhető. De köszönöm neki. :D
Csupa jo hir!
A black vóter ragajos. Nekem is szerelem volt elso latasra de sajna a perlon kinyirja. Amig a toboz tolja a szint addig csak csak jo, de a perlon mind felszedi.
 
Inkább csak kíváncsiság hajt jelenleg, plusz a legtöbb betta biotóp barna vizesre van megcsinálva. Meglátjuk neki tetszik-e. Igazából a belső szűrőben csak azért van perlon, mert beletettem, eredetileg egy kis szivacs járt csak hozzá. Egyelőre nem látom, hogy barnulna, lehet, hogy a tegnapi kiáztatott csokor vizét (ami a másikba ment beáztattam, hogy lesüllyedjen nekik) bele kellett volna borítanom. :'D
 
25 fokra van belőve, a betta miatt nem mertem még kinyomni, mivel az ablak alatt van az akva, amit meg kinyitunk éjjelre. Nem tudom mennyire jön be a kinti "hideg", de nem akarom, hogy megfázzon. A 13-18 fok nem kellemes neki. Szerintem egy hét és már éjjel is 20 fok felett lesz a hőmérséklet, akkor majd kiszedem. Az akva félig le van takarva, úgyhogy a levegő se hűl ki nagyon.
 
Heti vízcsere megtörtént, kíváncsiságból rámértem az értékekre. Vízcsere előtti vízből a pH - 7 (egyértelmű szép zöld). Ez már eleve fura, de ráfogtam az égertobozra. Vízcsere utáni GH 19 (ezt még normálisnak is találtam), a KH viszont 7. Úgy, hogy nagyjából 3 deci RO-t kapott, mert kevés csapvizet engedtem, és utántöltöttem, hogy a szűrőt ellepje. A csapvíz KH-ja eleve 12. Érdekes. Nincs bent semmi lágyító cucc, ha csak @Szabó Henrik -től kapott talaj titokban nem piszkálja az értékeket. Úgy tudtam, hogy semleges. Bár esetében lefelé, aminek nagyon tudnék örülni.
Mivel semmi barnulást nem tapasztaltam a vízben, így a szűrőből kikerült a perlon. Helyette az apró lyukú, eredeti szivacsot raktam bele, és tömtem még egy kis quartzite glass-t a tartályba, ha már fért. Az áramlás sebessége most is elég baráti, nem hiszem, hogy nagyon zavarná a bettát. És ez az szivacs talán nem fogja kiszedni a barnulást, és a csigák se tömítik el annyira könnyen.
Nagyon jöhetne már az a lámpa, szegény növények csak vegetálnak. :(

Ha majd megérkezik végre a másik lámpa (remélem sokat csuklanak a szállítmányozó cégek, sokat emlegetem őket), szerintem kifőzöm a tobozokat, és a barna löttyöt beleöntöm a vízbe. De addig nem akarom sötétíteni, amíg eleve kevés fény jut le.
 
Azt hiszem nálam ez az akvárium a mostohagyerek. Nem mintha olyan sok másik lenne. Csak nála legyintek, hogy "áhh, majd legközelebb". Tegnap este már nagyon megsajnáltam, így megcsináltam a vízcseréjét. Ezt nem szoktam elmulasztani, csak mást nem csinálok benne, várom a hozzávalókat, de most matattam is kicsit. Nagyon hártyásodik a víz, ezért kiszedtem az utolsó darab szárazföldi mohát is a fáról. Ez egy kicsit direkt beleért a vízbe, hogy tudja szívni a nedvességet, de nem igazán nézett ki jól, így repült végleg. A fát megfordítottam, a sok kicsi ág van bent, és a vaskor egyenes lóg ki. Megnyírtam a kálmos szétfoszló leveleit, és átkerült az akvárium másik oldalára. Minél tovább várok, annál kevésbé látom életszerűnek ebben kialakítani a száraz partszakaszt. Kicsi ez a 25 liter, no...
És mivel ilyen kicsi, egyre kevésbé tetszik bent az anubias. Sajnos aránytalanul nagy bele ez a fajta. Messziről nem néz ki rosszul, szép zöld, de mivel itt ülök mellette, annyira nem tetszik a látvány. Inkább sok kicsi növényt szeretnék majd bele. Majd.
A fűtő kikerült pár napja, a víz így is 25 fokos. Éjjel biztos lehűl kicsit, de olyankor le szoktam takarni, nem hiszem, hogy gond lenne belőle. Aggódós vagyok...

Pár maszatos, homályos kép. Ma nagyon fotogén volt a betta, nagyon sokat állt egy helyben, de a telefon nem tud szépen rázoomolni. :cry:
41779852141_328b129612_o.jpgDSC_0275 by Emese Csizmadia, on Flickr
41779851791_1576fb0d2c_o.jpgDSC_0277 by Emese Csizmadia, on Flickr
39972599900_6b14dc8392_o.jpgDSC_0283 by Emese Csizmadia, on Flickr
39972599540_a5d5cebe94_o.jpgDSC_0294 by Emese Csizmadia, on Flickr
 
Ez a szép nagy ogre. Mekkora az a szűrő ami mögé befér? :D
A rejtélyes szigeten összement az az "ogre"...:p jah nem:facepalm:, bocs, az maradt akkora, csak a kis élőlények lettek nagyok, és a nagyok kicsik, ők meg akkorák voltak amekkorák, vagy hogy is volt?:ROFLMAO:
 
Utoljára módosított:
Itt is megtörtént a csoda. Talaj ki, táptalaj és manado be. Elöl egy sávban bazaltzúzalék van, mögé raktam elválasztónak a szedett bazalt darabokat. Ennél már nem igazán volt erőm koncepciót alkotni. Mivel anno dzsungelesnek akartam, így mindenhova került kb minden. Cryptok, sagittaria, acicularis, sok-sok HM, pár szál ludwigia, vízicsillag. Meg persze a kálmosom. Középen továbbra is ott a fa, rákötöztem egy kis ricciát, és a kapott ricardiát. A tövéhez sok-sok anubias került, végig a bazalt sáv szélén. Ez a része egész jól néz ki.
Néhány önkéntes garnéla is bekerült, és meglepődve látom, hogy a betta magasról tesz a fejükre. Pedig ma még kaját se kapott. Amikor meglátott egyet úszni, odament hozzá, nézte, és ott hagyta. Növendékeket raktam be, ha akarta volna, szerintem simán megpróbálhatta volna megenni. Egy pont a garnélák mellett. Úgy látszik csak gekkókkal nem lehet társítani. :D
Kép szintén holnap.
 
Back
Oldal tetejére