• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Between rocks

Sziasztok.

Eltelt néhány hét az akváriumban ismét, szinte kijelenthetem hogy a cyano kezelés hatásosnak tűnik, egyelőre nem kellett küzdenem vele és nem is látom nyomát szerencsére.
Szóval nagy köszönet mindannyiótoknak akik segítettek, különösen @Burney :)
Sajnos a gyep elég rossz állapotban van és valamiért zöldülnek a kövek is, de erre majd ki kell találnom valamit. A fűbe azon gondolkodtam, hogy frissítés gyanánt új adagokat ültetnék bele ami kicsit feldobná az egész előteret.
Gondolkodom, hogy a bal hátsó sarokban a piros növényzetet kibányászom és valami alacsony növésű növénykét ültetek a helyére, de ez még kidolgozás alatt, következő hónapok kérdése lesz. :)
A szűrésemmel nem vagyok valami elégedett, olyan mintha a 2273 Eheim szűrőm kicsit kevésnek bizonyulna most ennél a berendezésnél a reaktorral. Kevésnek érzem a vízforgatást és a szűrés minőségét is kicsit furcsállom. Szűrőben kell időnként cserélni a szűrőanyagot? Matrix van benne kb 4 vagy 5 éves lehet. Át szoktam mosni vízben és annyi, semmi különlegeset nem szoktam vele tenni.
Szóval sajnos nincs valami csúcsformában az akvárium, főleg hogy szeretném még lefotózni, hogy kikerüljön a falra a többi közé, ezért kénytelen leszek valahogy gatyába rázni a berendezést :)

View attachment 165753

Nekem nagyon bejön így a zöldülő kövekkel.
 
Nagyon szép!
Köszönöm, igyekszem formában tartani :)

Nekem nagyon bejön így a zöldülő kövekkel.
Köszönöm. :) Háát, én azért jobb szeretem nézegetni tisztán és egészségesen, most valahogy nem az az összkép, de megoldom ezt is remélhetőleg :D

Felesleges. Maximum nagyobb szűrő ugyanazzal a Matrix-szal, +ami még belefér.
Köszönöm, nagyobb szűrőn gondolkodtam, de nagyon nem akarok most 100ezreket kiadni egy picit nagyobb szűrőre, sajnos elég drágák már a nagyobb kategóriák. De hátha kifogok egy használt példányt jó áron amit meggondolok majd. :) Bár eheimnél maradnék legszívesebben, Oase előszűrős megoldása nagyon tetszik, de nagyon sokat olvasni felőlük az eresztésükről, levegősödésükről stb.. Így én eheimnél maradok, ez is évek óta teszi a dolgát megbízhatóan. Egy fület törtem el a vödrön eddig amit a GA nagyon hamar tudott küldeni hozzá. De ez nem a szűrő hibája hanem az enyém volt :D
 
Sziasztok.
Egy kis képes összefoglalót hoztam mára.
Tegnap nagytakarítás volt ismét, kő sikálás, egy-két helyen növények ritkítása főleg a pogostemon helferik lettek megritkítva, egy két staut is igazítani kellett. Üveg eszközök takarítása is időszerű volt már, és a szűrő is át lett mosva a reaktorral együtt. Kapott új perlont a szűrő, jól ki lett takarítva a rotor is, ki lett sikálva szó szerint mindene kefékkel szivacsokkal és mindennel :D
Kapva az alkalmon és mert @eMZé pont időben hozta létre a takarítási akció előtt az AquaCare 50 CO2 reaktor topicot, írt egy nagyon jó ötletet amit tanácsként kapott a GA karbantartóitól, a reaktort fejjel lefele szereltem vissza a helyére én is. Teljesen más a beoldás valóban, a reaktorban kívülről átvilágítva sem látok nagy buborékokat csak egészen apró kicsiket ficánkolva. Eredeti állapotában lent a hálón azért fennakadtak a buborékok viszonylag elég nagy állapotban és hiába az áramlás, nem nagyon tudtak rendesen beoldódni ahogy észrevettem. Tényleg teljesen más lett a szén-dioxid beoldás így. Innen is köszönöm az ötletet. :)
A lumen lámpásomhoz tervezés alatt van egy árnyékoló mert picit zavar a kanapén ülve vagy itt a gépnél ülve a lámpa fénye a perifáriából, néha megfájdítja a szemem, ezért oda valamit szeretnék kitalálni, valószínűleg alumíniumból vagy saválló vékony lemezből lesz kihajtogatva az egész dolog egy pici hegesztéssel odafigyelve, hogy ne legyen nagyon sok plusz súly sem és a lámpa egyensúlyát se billentsem ki mivel függesztve van ugye középpontosan. Ez még egyelőre tervezés alatt. :)
A többiről külön kommentben.. :)

52026472158_8c4bc9fb46_c.jpg 52026472073_b2fbf89244_c.jpg
52026950205_4733b37712_c.jpg 52026681519_d35319ef36_c.jpg
52025396982_4de75dc851_c.jpg 52026471623_9b5a707dff_c.jpg
52026681259_21934535c0_c.jpg
52025397157_c9da3e136b_h.jpg
 
Utoljára módosított:
Itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy kérdést/kérdéseket is intézzek Hozzátok akik követik a naplóm és az akvárium életét.
A bal hátsó sarokban a colorada növényzetet szeretném megszüntetni. Azokhoz szólna a kérdésem akik csináltak már ilyet hogy bejáratott üvegben ekkora változtatást eszközöltek. Hogy csináljam hogy a lehető legkevesebb kárt tegyem azon a területen a talajban és a berendezésben? Engedjem le a vizet a szintig és úgy húzgáljam kifele a szárakat? Elég jól le vannak gyökerezve mélyre ezért sok talajt fogok húzni biztosan, de jó lenne minél finomabban kivitelezni ezt. Természetesen töltenék egy kis friss talajt is a helyére. Ültetni a magasabb fajta gyepet szeretném a sima parvulát, az megtenné szerintem persze efelől tanácsokat is elfogadok és megfontolok :)
Ugyanezt szeretném csinálni az ösvény bal oldalán az üveg elején az acicularis minivel is, az a terület nagyon nem tetszik, csomókban elég jól a talaj tetején vannak és hiába nyomogatom vissza őket, nem nagyon kapaszkodnak, illetve nem is tetszik ott sem a színük sem az egészségi állapotuk bármit is teszek. Odáig a vizet nem tudom leengedni értelemszerűen az élőlényeg miatt, ezt hogy kivitelezzem? Én úgy gondoltam hogy folyamatosan szívom le a trutyit és a felmozgatott talajmaradékokat miközben ritkítok, de sok vizet kéne pótolnom a folyamat közben hogy ne fogyjak ki a szívásból menet közben. Nem kéne algatengerré változtatnom a berendezést, így is vékony jégen táncolok, van ez meg az az akváriumon belül, de viszonylag kordában tartva azért :D
Köszönöm a figyelmet és a segítséget. :)
 
Sztem ne aggódt túl. A GA-ban anno a 650esből húztak ki így egy jó halom stemet (Did we destroy our 650l tank vagy vmi ilyesmi volt a címe a vidinek), aztán mégis túlélte az üveg. Nekem mikor a Blyxát ritkítom, rendszeres hogy húzom kifele a 15-20 centis gyökereket.... Ha elég lassan csinálod, minimális kavarodást okoz. Most is a 60p-ben ki kell ugyanígy rángatnom a Hygrophylát hátulról, mert túl nagy... Egyébként a leereesztés, ahol ez lehetséges, nyilván jó opció.
 
Itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy kérdést/kérdéseket is intézzek Hozzátok akik követik a naplóm és az akvárium életét.
A bal hátsó sarokban a colorada növényzetet szeretném megszüntetni. Azokhoz szólna a kérdésem akik csináltak már ilyet hogy bejáratott üvegben ekkora változtatást eszközöltek. Hogy csináljam hogy a lehető legkevesebb kárt tegyem azon a területen a talajban és a berendezésben? Engedjem le a vizet a szintig és úgy húzgáljam kifele a szárakat? Elég jól le vannak gyökerezve mélyre ezért sok talajt fogok húzni biztosan, de jó lenne minél finomabban kivitelezni ezt. Természetesen töltenék egy kis friss talajt is a helyére. Ültetni a magasabb fajta gyepet szeretném a sima parvulát, az megtenné szerintem persze efelől tanácsokat is elfogadok és megfontolok :)
Ugyanezt szeretném csinálni az ösvény bal oldalán az üveg elején az acicularis minivel is, az a terület nagyon nem tetszik, csomókban elég jól a talaj tetején vannak és hiába nyomogatom vissza őket, nem nagyon kapaszkodnak, illetve nem is tetszik ott sem a színük sem az egészségi állapotuk bármit is teszek. Odáig a vizet nem tudom leengedni értelemszerűen az élőlényeg miatt, ezt hogy kivitelezzem? Én úgy gondoltam hogy folyamatosan szívom le a trutyit és a felmozgatott talajmaradékokat miközben ritkítok, de sok vizet kéne pótolnom a folyamat közben hogy ne fogyjak ki a szívásból menet közben. Nem kéne algatengerré változtatnom a berendezést, így is vékony jégen táncolok, van ez meg az az akváriumon belül, de viszonylag kordában tartva azért :D
Köszönöm a figyelmet és a segítséget. :)
Én simán kirángattam az összeset. Le is ráztam róla a koszt. Literekben mérhető crypto nagy gyökerekkel. A colorata gyökere semmi azokhoz képest. Átláthatatlan volt. Utána megvártam, míg a szűrő lepolírozza a vizet. Utána mulmoztam a gyepet, legvégül kimostam az előszűrőt és átmozgattam a szűrő matériát, cseréltem a perlont. Nem lett algabumm. 😉
 
Csak vágd el a colorata gyökerét mélyen, a talaj alatt. Így nem kavarodik fel a táptalaj vagy a mulm. Ott meg majd szépen lebontják a bacik.

Sztem ne aggódt túl. A GA-ban anno a 650esből húztak ki így egy jó halom stemet (Did we destroy our 650l tank vagy vmi ilyesmi volt a címe a vidinek), aztán mégis túlélte az üveg. Nekem mikor a Blyxát ritkítom, rendszeres hogy húzom kifele a 15-20 centis gyökereket.... Ha elég lassan csinálod, minimális kavarodást okoz. Most is a 60p-ben ki kell ugyanígy rángatnom a Hygrophylát hátulról, mert túl nagy... Egyébként a leereesztés, ahol ez lehetséges, nyilván jó opció.

Én simán kirángattam az összeset. Le is ráztam róla a koszt. Literekben mérhető crypto nagy gyökerekkel. A colorata gyökere semmi azokhoz képest. Átláthatatlan volt. Utána megvártam, míg a szűrő lepolírozza a vizet. Utána mulmoztam a gyepet, legvégül kimostam az előszűrőt és átmozgattam a szűrő matériát, cseréltem a perlont. Nem lett algabumm. 😉

Köszönöm nektek, akkor szépen kihúzkodom óvatosan aztán lesz ami lesz :D Egyelőre megveszem majd a hozzávalókat és akkor majd cselekszem. :)
 
Én az ilyen nagyobb karbantartásokhoz vettem egy használt Atman külső szűrőt (pont most hirdetnek egy ugyanolyant). Azzal bármennyi ideig lehet porszívózni vagy akár elszívni a port a növények kihúzásakor. Utána a kádban el lehet tisztítani. Összeségében kevesebb a munka és a ráfordított idő, az algásodás esélyéről nem is beszélve.
 
Én az ilyen nagyobb karbantartásokhoz vettem egy használt Atman külső szűrőt (pont most hirdetnek egy ugyanolyant). Azzal bármennyi ideig lehet porszívózni vagy akár elszívni a port a növények kihúzásakor. Utána a kádban el lehet tisztítani. Összeségében kevesebb a munka és a ráfordított idő, az algásodás esélyéről nem is beszélve.

Köszönöm az ötletet, lehetséges hogy majd veszek egyet akkor, jó lenne többször is talán :)
Meg kell várnom a fizut most mert közbejött egy nem várt kiadás így tolódik 1-2 hetet ez a projekt sajnos.
 
Sziasztok.
Ma végbement ismét egy nagytakarítás.
Az ösvényre helyeztem a hangsúlyt, ki akartam szedni az összes homokot onnan, és alóla az összes emelésnek szánt talajt mert kevés volt rajta a dekor és nem akartam hogy mindig a garnélák széttúrják az egészet.
Olyannyira jól sikerült, hogy az ösvény bal oldalán lévő kő szépen elcsúszott és oldalról is beborultak a kisebb kövek, kicsit mohó voltam a szívásnál :D
Ha 4 kezem lett volna, még az is kevés lett volna :D nagy nehezen vissza támogattam a helyére az első nagy követ és gyorsan homokot nyomkodtam alá, a többi kis követ pedig kiszedtem és nagyjából az ösvényt újra építettem. A nagyobb köveket szépen vissza tudtam tenni a helyükre, de a kisebbeket már nem úgy sikerült ezért úgy döntöttem, hogy előveszem a maradék köveket és elölről kezdem hozzá adni a kis kövekből álló részleteket az ösvény két szélére és egy-két nagyobb kő támasztékának.
A végeredmény a fotókon látható, kicsiben tér el csak az eredeti ösvénytől, de nekem így is tetszik :)
A fejre állított Co2 reaktor hatásosnak bizonyult az egy hetes teszt során, sokkal jobb a beoldás mint eredeti pozíciójában, talán ezért a héten kevesebb gondom is volt a dekorokon megjelenő algával, konkrétan a sikálás óta nem porosodott vissza ahogy szokott szóval biztosan jobb lett az eloszlás és a fényen kívüli nem hasznosított co2 mennyisége is kevesebb lett.

DSC_2378-Edit.jpg
DSC_2381-Edit.jpg
 
Sziasztok.

A mai napon lecserélésre került a bal előtérben lévő acicularis mini gyep.
Könnyebben ment mint gondoltam. Egy szőnyegként szép óvatosan szedtem felfele, közben szivattam le a poros vizet, és pikk-pakk kint volt az egész :)
Ezután egy kis amazoniával visszapótoltam a cserélt talajt, aztán arra a kis helyre belegyömöszöltem 3 doboz tropica zselés acicularis minit :D
A héten még a co2 mágnesszelepe is kicserélésre került. Az előző elkezdett elég hangosan búgni, funkcionalitásban jó volt, csak a hangja volt problémás.
Meglátom mire mennek a kis füvecskék, remélem reggelre nem túrják ki az amanok, mert akkor kap a hátsójuk :D Ha szépen fejlődnek akkor elképzelhető hogy a jobb oldal is le lesz cserélve.
Ezzel együtt ami fontos változás még, az a növénytápozás. Váltottam az APT Zero tápról az APT Complete tápra. Kipróbálom ezt a verzióját is, hátha a gyep jobban fogja szeretni.
DSC_2383.jpgDSC_2384.jpg
DSC_2387.jpgDSC_2388-Edit.jpg
 
Sziasztok.
A mai nappal a berendezés megszűnik létezni.
Sajnos hónapokig küzdöttem az algával, nem sikerült semmivel sem helyrebillenteni az akváriumot, fogalmam nincs mi gondja volt, aztán most a növények is teljesen elkezdtek döglődni, ez feltette a pontot a i-re.
Régóta gondolkodom, hogyan tovább a hobbiban, az elmúlt hónapok eseményei a világban természetesen nem lehet figyelmen kívül hagyni, minden egyre drágább, a fontos dolgok kerültek előtérbe ezért arra a döntésre jutottam, hogy egyelőre ez a hobbi számomra abbamarad.
Az újraindítás elég költséges lenne, ami sajnos már nem fér bele a költségvetésbe az említett áremelkedések miatt. És itt nem az akvarisztikai áremelkedésekre gondolok, persze az is benne van, hanem inkább tényleg az élet más területein történő drágulások (élelmiszer, energiaárak stb..) teszik ki, a fizetésem pedig sajnos nem nőtt semmit az utóbbi években.
A felszerelést egyelőre biztosan nem adom el, mert viszonylag mindenem megvan hozzá, hogy esetleg újrakezdjem a történetet de egyelőre biztosan nem. A világ teljesen megbolondult, felfordult minden körülöttem is ennek hatására, nem egyszerű most az életem, sajnos a hobbi most nem fér bele az életembe és leginkább a pénztárcámba.
Röviden ennyi a történetem, az akváriumban található élőlények sorsáról még nem tudom mi lesz, ha valaki Tolna megyei és eljönne értük, szívesen odaadom őket ingyen.

Köszönöm mindenki támogatását és a rengeteg segítséget, hogy ilyen szintre tudtam fejlődni ebben a hobbiban, hálás vagyok mindenkinek. :)
A fórumon maradok, követem az aktív akvaristák tevékenységeit továbbra is, nem szeretnék eltávolodni azért ettől, mert a szép alkotások mindig is megérintenek és szeretem követni a sorsukat. :)
 
Back
Oldal tetejére