• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Between rocks

ftamas0201

Legenda
Kedves naplóm és követői! :)

Mai nappal elindult az új berendezés tervezése. Amit alkotni szeretnék, eléggé elrugaszkodik az eddig akvárium berendezéseimtől. Itt egy nagy sziklás hegységet szeretnék létrehozni, viszonylag kevés növényzettel, szép zöld "füves" előtérrel, illetve egy homokos ösvénykével.
Nem is szaporítom a szót, jöjjenek a kötelezők.

Technika:
80x40x40 Opti üveg
Eheim 2273 szűrő (seachem matrix, Seachem Purigen)
DIY led lámpa (Lumen Light for Aquascaping)
Magasnyomású Szén-dioxid rendszer
AquaCare reaktor
Chihiros doctor 3
DP4 növénytáp adagoló

Hozzávalók:
Frodo kő ~30kg
ADA Power Sand Basic S (2L)
ADA Clear Super + Bacter 100 aljzat adalék
ADA Amazonia Ver.2 3 zsák
Dennerle Általános talaj 1 zsák
ADA La Plata Sand Dekorhomok
 
És akkor kezdeném is egyből a közepébe csapva, nem szeretném sokáig húzni a dolgot :)
Elkezdtem ma rakosgatni a köveket, volt miből választani szerencsére, de az ember még ezt is kevésnek és kompromisszumosnak érzi ha már ennyi van, jó lenne még több :D
Talaj szempontjából is még valószínűleg kell rendelnem egy kis zsákkal, pedig az utolsó szem talajt is ami itthon volt az előző berendezésekből, maradékokat összeszedtem, de még pár helyre szeretnék tölteni a növényesítéshez majd, viszont ez a része még kicsit odébb van, még a finomítgatások vissza vannak.
Sokat gondolkodtam az elrendezésről, sziklákat szerettem volna. Méghozzá jó nagyokat amiket a Greenaquaban legtöbbször Tomi épít, imádom őket. Szerettem volna én is itthonra valami hasonlóan szép szikla tömeget. Viszont a kis fehér ösvényt sem szerettem volna kihagyni így arra is gondolnom kell. Elterveztem tehát az alapokat, hol lesz az ösvény, talaj dőlés, melyik kövek legyen az alap kövek stb..
Ez volt délelőtt 11 óra környékén. Rakosgattam a köveket, kivettem, hozzátettem, néha néha elvesztem a gondolatokban és ihletekben és egyszer csak azt vettem észre hogy elmúlott este 9 óra.
Így mára abbahagyom, elkészült egy-két fotó amit szeretnék megosztani a kis közösséggel.
Természetesen várom a hozzászólásaitokat amennyiben valami tetszik vagy nem tetszik, szívesen fogadok bármit (majdnem) :D
Elfáradtam...

A nappali teljesen felborítva, mindent a hardscape elkészülésére :)

DSC_1779.jpg

DSC_1780.jpg

Talajmunkálatok, minden benne ami kell.

DSC_1786.jpg

És akkor a mai munkám vége:

DSC_1795.jpg
 
És akkor kezdeném is egyből a közepébe csapva, nem szeretném sokáig húzni a dolgot :)
Elkezdtem ma rakosgatni a köveket, volt miből választani szerencsére, de az ember még ezt is kevésnek és kompromisszumosnak érzi ha már ennyi van, jó lenne még több :D
Talaj szempontjából is még valószínűleg kell rendelnem egy kis zsákkal, pedig az utolsó szem talajt is ami itthon volt az előző berendezésekből, maradékokat összeszedtem, de még pár helyre szeretnék tölteni a növényesítéshez majd, viszont ez a része még kicsit odébb van, még a finomítgatások vissza vannak.
Sokat gondolkodtam az elrendezésről, sziklákat szerettem volna. Méghozzá jó nagyokat amiket a Greenaquaban legtöbbször Tomi épít, imádom őket. Szerettem volna én is itthonra valami hasonlóan szép szikla tömeget. Viszont a kis fehér ösvényt sem szerettem volna kihagyni így arra is gondolnom kell. Elterveztem tehát az alapokat, hol lesz az ösvény, talaj dőlés, melyik kövek legyen az alap kövek stb..
Ez volt délelőtt 11 óra környékén. Rakosgattam a köveket, kivettem, hozzátettem, néha néha elvesztem a gondolatokban és ihletekben és egyszer csak azt vettem észre hogy elmúlott este 9 óra.
Így mára abbahagyom, elkészült egy-két fotó amit szeretnék megosztani a kis közösséggel.
Természetesen várom a hozzászólásaitokat amennyiben valami tetszik vagy nem tetszik, szívesen fogadok bármit (majdnem) :D
Elfáradtam...

A nappali teljesen felborítva, mindent a hardscape elkészülésére :)

View attachment 156949

View attachment 156950

Talajmunkálatok, minden benne ami kell.

View attachment 156951

És akkor a mai munkám vége:

View attachment 156953
nagyon tetszik az összkép :)-viszont szerintem a belmagassága a köveknek alacsony lett, az akva felső harmada teljesen üres számomra. A kép alapján úgy ahogy van 10-15 cm emeltem volna még az egész scapen. A háttérre nem tudom milyen növényt szeretnél, de így valami magasabbat tennék, ami viszont a sziklás összképhez lehet nem passzol majd. Kíváncsi vagyok a folytatásra :)
 
nagyon tetszik az összkép :)-viszont szerintem a belmagassága a köveknek alacsony lett, az akva felső harmada teljesen üres számomra. A kép alapján úgy ahogy van 10-15 cm emeltem volna még az egész scapen. A háttérre nem tudom milyen növényt szeretnél, de így valami magasabbat tennék, ami viszont a sziklás összképhez lehet nem passzol majd. Kíváncsi vagyok a folytatásra :)
Részben egyet kell, hogy értsek. amit kiemelnék, hogy tök egy szintben van az egész teteje. Lehet, ha bekerülne még bal hátra pár magasabb kő, hogy játszanál a magasságokkal, megoldódna a dolog. Elsőre tök jó.
 
nagyon tetszik az összkép :)-viszont szerintem a belmagassága a köveknek alacsony lett, az akva felső harmada teljesen üres számomra. A kép alapján úgy ahogy van 10-15 cm emeltem volna még az egész scapen. A háttérre nem tudom milyen növényt szeretnél, de így valami magasabbat tennék, ami viszont a sziklás összképhez lehet nem passzol majd. Kíváncsi vagyok a folytatásra :)
Részben egyet kell, hogy értsek. amit kiemelnék, hogy tök egy szintben van az egész teteje. Lehet, ha bekerülne még bal hátra pár magasabb kő, hogy játszanál a magasságokkal, megoldódna a dolog. Elsőre tök jó.

Köszönöm nektek :)
Az emelést már nem fogom tudni megoldani, élőben a kezdés az alsó réteg mindenképp tetszik, felül pedig emelni szeretnék valóban hogy ne legyen egy szinten minden, de szükségem lesz még hozzá talajra amit vennem kell ezért kiraktam most a felső részt ahogy majd lesz, és a növényekkel együtt rendelek majd talajt is, akkor a széleket feljebb emelem mindenképp valamelyest. :)
Sajnos nagyobb, magasabb kövem már nincs, így csak a talaj emeléssel és kisebb kövek kirakásával kell megoldanom, nem szeretnék már venni. Így is többe lesz a project mint gondoltam, de már befejezem :) Enni meg egy hónapig minek :D
Pityke, amit mondasz háttérbe növényeket, ezt még én sem döntöttem el igazán. A hely ott van nekik amúgy, van egy pár centis sáv a hátsó üveg között, de az érzéseim azt súgják, hogy akkor megszűnne nekem a sziklás élmény, hiába tartanám mindig max a sziklák felett pár centivel a növényzetet. Szóval talán ezt így most el is vetem itt magamban is. Csak aljnövényzet lesz véleményem szerint.
 
Sziasztok.
Megérkezett a talaj utánpótlás a Greenaquaból, vele együtt pedig a növények is. :)
Ma este illetve holnap elkészítem a hátsó rész emelését illetve a kisebb finomításokat aztán a hétvégén pedig ültetni szeretném a növényeket ha úgy sikerül minden ahogy szeretném :)

IMG_20211028_121002.jpg

Annyi kérdésem volna hozzátok hogy egy ilyen berendezésnél a szűrőből vissza érkező vizet, a lilyt hova kellene helyezni?
Nekem ez csak szemben állva a jobb oldalon lehetséges viszont előre vagy hátra kéne? Hogy oszlatná el rendesen a szűrt vizet illetve a reaktor miatt a co2vel dúsított vizet?
 
Annyi kérdésem volna hozzátok hogy egy ilyen berendezésnél a szűrőből vissza érkező vizet, a lilyt hova kellene helyezni?
Nekem ez csak szemben állva a jobb oldalon lehetséges viszont előre vagy hátra kéne? Hogy oszlatná el rendesen a szűrt vizet illetve a reaktor miatt a co2vel dúsított vizet?

Ha hosszabb stem növények lesznek hátul, akkor célszerűbb a lily-t a frontüveghez tenni, mivel a bedúsuló stemek erősen megfognák a flow-t.
Ebben az esetben viszont a hosszabb üveg szívóág nem biztos, hogy a talajemelés miatt elfér hátul. Vagy minit veszel, vagy a szívóág is elől lesz, viszonylag közel a lily-hez.
Nekem az a tapasztalat, hogy jobb ha a szívóág inkább hátul van, valamiért így szebben körbefut az áramlás, mintha egymás mellett van közvetlen a két ág.
Ugyanakkor meg sok akvánál látszik (köztük a GA-ban is), hogy egymás mellett elhelyezett ki-befolyókkal is működhet a dolog.

Ha nincs stem, csak iwagumi-szerű gyep és apróbb növények, akkor szerintem mindegy hol van a lily.
 
Ha hosszabb stem növények lesznek hátul, akkor célszerűbb a lily-t a frontüveghez tenni, mivel a bedúsuló stemek erősen megfognák a flow-t.
Ebben az esetben viszont a hosszabb üveg szívóág nem biztos, hogy a talajemelés miatt elfér hátul. Vagy minit veszel, vagy a szívóág is elől lesz, viszonylag közel a lily-hez.
Nekem az a tapasztalat, hogy jobb ha a szívóág inkább hátul van, valamiért így szebben körbefut az áramlás, mintha egymás mellett van közvetlen a két ág.
Ugyanakkor meg sok akvánál látszik (köztük a GA-ban is), hogy egymás mellett elhelyezett ki-befolyókkal is működhet a dolog.

Ha nincs stem, csak iwagumi-szerű gyep és apróbb növények, akkor szerintem mindegy hol van a lily.

A sziklák miatt fontosabb talán az elhelyezés azért gondoltam, mert ugye azok is meg tudják fogni és meg is tudják dobni a víz áramlatát :)
Nem lesz hátul magas növény az már biztos, a beszívó ág az elől lesz az tuti, azért nem veszek rövidebb csövet, ha tisztán tartod az üveg csövet akkor szinte észrevehetetlen :)
Meglátom hogy sikerül hátul az emelés, lehetséges hogy a fronton lesz a lily, csak akkor meg az a gondom hogy a szemben lévő szikla miatt a felső területre nem fog jutni rendes áramlás. Nehéz téma ez ezeknél a stílusú akváriumoknál :)
 
Elkészültem az emeléssel hátul.
Több kövem nem nagyon maradt, aprók még el lesznek helyezve mikor a homokot elhelyeztem középen és az ösvényt kialakítom. :)
Holnapig emésztgetem és ha nem jön velem szembe semmi égető hiba vagy módosítani való akkor így hagyom és kezdem is a növényesítést.

DSC_1802.jpg
 
Elkészültem az emeléssel hátul.
Több kövem nem nagyon maradt, aprók még el lesznek helyezve mikor a homokot elhelyeztem középen és az ösvényt kialakítom. :)
Holnapig emésztgetem és ha nem jön velem szembe semmi égető hiba vagy módosítani való akkor így hagyom és kezdem is a növényesítést.

View attachment 157159
Egy kis emelés még bal hátul, vagy mégy kő pluszban?
 
Huhh, iszonyat hosszú nap után kijelenthetem hogy az akvárium elkészült.
Beültettem a növényeket, éppen csak elég lett a rendelt mennyiség, pont minden a helyére került.
Beüzemeltem a technikát is, végül előre kerültek a szűrőcsövek, máshol nem jutott hely nekik, elsődleges látottak alapján jó lesz az áramlás, pont jó irányba dobja meg a nagy kő, jut hátra és előre is a vízhozamból.
Szén-dioxid is megy, még finomhangolni kell a következő napokban, hogy mennyi jusson be, illetve még a skimmert kell másképp elhelyezzem, de elfogyott az erő és a lendület :D
Nekem nagyon tetszik, jól sikerült összeállítani az egészet :)

A növénylista a következő:
10 doboz Eleocharis Pusilla
5 cserép Eleocharis acicularis
2 cserép Lilaeopsis brasiliensis
3 doboz Rotala macrandra 'Red Mini'

Remélem a növények jól fognak viselkedni és nem fognak elolvadni, a macrandra mini egy picit furcsa állagban jött a zselés dobozkában, de beültettem és remélem nem fog elolvadni, vagy gyökérről szépen kihajt.
Igaz azt mondtam hogy ebben most nem lesznek színes növények, de ezt ki szerettem volna próbálni így a bal hátsó sarokban az fog nőni, ha az csillagok is úgy akarják és megmaradnak :D

DSC_1812.jpg

DSC_1813.jpg

DSC_1817.jpg

DSC_1832.jpg

DSC_1847-Edit.jpg
 
Huhh, iszonyat hosszú nap után kijelenthetem hogy az akvárium elkészült.
Beültettem a növényeket, éppen csak elég lett a rendelt mennyiség, pont minden a helyére került.
Beüzemeltem a technikát is, végül előre kerültek a szűrőcsövek, máshol nem jutott hely nekik, elsődleges látottak alapján jó lesz az áramlás, pont jó irányba dobja meg a nagy kő, jut hátra és előre is a vízhozamból.
Szén-dioxid is megy, még finomhangolni kell a következő napokban, hogy mennyi jusson be, illetve még a skimmert kell másképp elhelyezzem, de elfogyott az erő és a lendület :D
Nekem nagyon tetszik, jól sikerült összeállítani az egészet :)

A növénylista a következő:
10 doboz Eleocharis Pusilla
5 cserép Eleocharis acicularis
2 cserép Lilaeopsis brasiliensis
3 doboz Rotala macrandra 'Red Mini'

Remélem a növények jól fognak viselkedni és nem fognak elolvadni, a macrandra mini egy picit furcsa állagban jött a zselés dobozkában, de beültettem és remélem nem fog elolvadni, vagy gyökérről szépen kihajt.
Igaz azt mondtam hogy ebben most nem lesznek színes növények, de ezt ki szerettem volna próbálni így a bal hátsó sarokban az fog nőni, ha az csillagok is úgy akarják és megmaradnak :D

View attachment 157283

View attachment 157284

View attachment 157285

View attachment 157286

View attachment 157287
Nagyon tetszik. Szép lett.

Kíváncsi vagyok, hogy az ösvény hosszú távon mennyire fog meg maradni.

Csak egy gyors kérdés vagy észrevétel... a skimmer nem fog a flow-ba bezavarni így, hogy szemben megy a lily-vel? Gondolok arra, hogy akár a 2 szembe menő áramlat egymással felkeverheti az aljzatot...?
 
Csak egy gyors kérdés vagy észrevétel... a skimmer nem fog a flow-ba bezavarni így, hogy szemben megy a lily-vel? Gondolok arra, hogy akár a 2 szembe menő áramlat egymással felkeverheti az aljzatot...?
Köszönöm :)
Nincs gond az áramlással, vissza van véve a skimmer jelenleg félig a teljesítménye, így nem kavar fel semmit, de át fogom azt is helyezni holnap valószínűleg, csak ma már elfogyott a lendület és csak betettem, hogy tisztítsa a felszínt. Valószínűleg át fog kerülni a befolyók mellé csak az áramot át kell variáljam a szekrényben így mert jobb oldalra van vezetve, eddig ott volt :)

Szia. Nagyon tetszik az akva!
Azok sziklák bitang jók :)
Követés beállítva ;)
Köszönöm szépen, örülök hogy tetszik, nekem is nagyon bejön :)
Bízom benne hogy a növények is szépen fognak viselkedni és életben maradnak rendesen :)
 
Sziasztok!
Kipihenve a tegnapi nap fáradalmait, mára jól keltem, hogy megláttam reggel az akváriumot! :)
A mai napon megtörtént az első vízcsere, szépen letisztult reggelre a víz.
Gyönyörű látványt nyújt, talán az eddigi munkáim közül ez tetszik a legjobban, itt érzem hogy kezd beérni a rengeteg videó, olvasás, tapasztalat. Már csak az algásodás elkerülése a cél és a szép növényfejlődés :)

Kicsit belefolyva a részletekbe és a háttérmunkákba, folyamatosan adagolom a Seachem Stability-t mindennap a baktériumok megindítására, illetve a tápozás is megy az első naptól kezdve 3ml APT Zero-val és ugyanennyi Seachem Excel megy még bele.
Lágy vízzel üzemelek természetesen, Green Aqua GH+ termékkel visszasózva, 100 körüli TDS-t tartom jelenleg.
Még soha nem csináltam ekkora emelést talajjal, bíztam benne hogy feltöltésnél nem fog összecsúszni az egész, szerencsére egyben maradt minden, minimálisat igazodott csak, remélhetőleg ez a későbbiekben is így fog maradni, növények gyökerei majd megtartják :)
Fotókat is hoztam természetesen :)

DSC_1850-Edit.jpg

DSC_1857-Edit.jpg

DSC_1858-Edit.jpg

DSC_1866-Edit.jpg

DSC_1867-Edit.jpg

DSC_1870-Edit.jpg

DSC_1864.jpg
 
Sziasztok.

1 hetes lett az akvárium, a napi vízcserék mentek szépen, eddig nem látok semmi rendelleneset, néhány kis pusilla talán mintha kezdene elolvadni és úgy néz ki hogy sajnos a macrandra mini sem fog megmaradni, látszott már a zselés dobozban hogy nagyon rossz állapotban voltak, bent hagyom őket hogy hátha azért gyökeret vernek és arról újrahajt, de nem tudom lesz-e esélyük.
Alga egyelőre nincs, tápozás és a stability az ment folyamatosan napi szinten, mostmár úgy gondolom átállok a két napi vízcserékre és hagyom érni a dolgokat. :)
Remélhetőleg nem lesz semmi gond a továbbiakban sem, meglátjuk mit sikerül kihozni belőle. :)

DSC_1873-Edit.jpg
 
Rövid bejelentkezés. Ma megtörtént a vízcsere, elég sok kis apró gyökeret látok már a talajban, talán a nagyja füvecske megmarad úgy tűnik. Nagy problémát még nem látok, tegnap alakítottam a co2 reaktor tartalmán mert nagyon nem tetszett a beoldás, tettem bele még hálót pluszba, mustár talán jobb lett, szebb a dc színe.
Remélhetőleg minden rendben lesz, számításaim szerint a barna algának lassan meg kell jelennie, de majd kiderül mennyire lesz durva. :)
Pár telefonos fotót hoztam ma csak.

IMG_20211109_110153.jpg

IMG_20211109_110252.jpg


IMG_20211109_104457.jpg

IMG_20211109_104451.jpg
 
Back
Oldal tetejére