• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akváriumok méretezése merevítés nélkül

Látom elveszett a kérdésem,tudtok nekem erre válaszolni:
Hello,adott egy 70x32x35 -ös akvarium 6-os üvegböl, hosszanti merevitessel.Fekete sziloval van ragasztva, es eléggé zavar fent a merevitesnel,szerintetek merjem kivenni a merevitest?
köszi
 
Látom elveszett a kérdésem,tudtok nekem erre válaszolni:
Hello,adott egy 70x32x35 -ös akvarium 6-os üvegböl, hosszanti merevitessel.Fekete sziloval van ragasztva, es eléggé zavar fent a merevitesnel,szerintetek merjem kivenni a merevitest?
köszi
@rollreich által itt (Akváriumok méretezése merevítés nélkül) leírt képlet alapján az üveg kihajlása elvileg 1,73 mm lesz, ha jól számoltam és a 35 cm a magasság. Ez alapján szerintem kiveheted, de a tapasztaltabbak véleményét is megvárhatod.
 
A segítségeteket szeretném kérni.
A tervezett új aksim mérete:
140x45x45
A kérdés az hogy 10-es üveg elég lenne-e?
Előre is köszönöm!
 
A segítségeteket szeretném kérni.
A tervezett új aksim mérete:
140x45x45
A kérdés az hogy 10-es üveg elég lenne-e?
Előre is köszönöm!
Merevítést terveztél-e bele, vagy teljesen merevítés nélkül szeretnéd?
Van egy dolog, amit nagy akváknál (a tied sem a nano méret lenne;)) szoktam preferálni mostanában: a sarkokra egy-egy kb 5x5 cm-es háromszög alakú merevítést és akkor ugyanúgy meg van fogatva a függőleges éle fent is, mint a fenéküveggel, a technika elhelyezését talán még nem akadályozza.
Szerintem ennyivel meg kellene állnia, de az a biztos, hogy ha készen van, töltsétek fel teljesen vízzel és egy cérna/damil segítségével meg tudod nézni a hasasodását. Ha pár mm-nél több, akkor ragasszatok rá egy 3, max 4cm széles élmerevítőt, azzal már atom biztos, de szerintem nélküle sem lenne gáz.
 
Merevítést terveztél-e bele, vagy teljesen merevítés nélkül szeretnéd?
Van egy dolog, amit nagy akváknál (a tied sem a nano méret lenne;)) szoktam preferálni mostanában: a sarkokra egy-egy kb 5x5 cm-es háromszög alakú merevítést és akkor ugyanúgy meg van fogatva a függőleges éle fent is, mint a fenéküveggel, a technika elhelyezését talán még nem akadályozza.
Szerintem ennyivel meg kellene állnia, de az a biztos, hogy ha készen van, töltsétek fel teljesen vízzel és egy cérna/damil segítségével meg tudod nézni a hasasodását. Ha pár mm-nél több, akkor ragasszatok rá egy 3, max 4cm széles élmerevítőt, azzal már atom biztos, de szerintem nélküle sem lenne gáz.
Köszönöm, nem igazán szeretnék merevítést. Takarítani is nehezebb... 12-és tuti lenne merevítés nélkül?
 
Sziasztok!

Akvárium restartot tervezek év vége felé, és ehhez szeretnék egy optiwhite üvegből készült új medencét is. Sokat olvastam erről a technológiáról, illetve pro/kontra érvekről is. Eldöntöttem, ilyen lesz. :)
Viszont sok helyen, ahol érdeklődtem, a fekete ragasztást ajánlják, sőt, valahol el sem készítik színtelennel, mert úgy nem vállalnak rá garit. Na de pont amiatt szeretném, hogy opti üvegből készüljön, hogy kristály tiszta legyen minden!
A medence méretei: 80 cm hosszú, 35 cm mély, és 40 cm magas lenne, mindez 8-as üvegből. Mi a véleményetek, tényleg rizikós a színtelen ragasztással készült aki? Tudom, hogy a fekete erősebb, na de régen is minden akvát színtelen (zöldes) anyaggal ragasztottak, és bizony ezek között van olyan, ami már 25 (!!!!) éve üzemel, és nem 112 liter, hanem 200, meg fölötte...
 
Ez érdekes, mert nekem meg az ellenkezőjét mondta egy üveges ismerősöm. Ő csak színtelen ragasztóval dolgozik alapvetően és csak külön kérésre használ feketét, mert az hamarabb öregszik és enged el szerinte, mint a színtelen. Ez valami "vallási" kérdés lehet náluk :)
Véleményem szerint, ha minőségi ragasztóanyaggal dolgozik valaki és azt a gyártói előírásoknak megfelelően tárolta és kezelte és precízen eldolgozza építéskor, akkor nem lehet gond.
 
Szerintem semmi köze a ragasztó színének, az erősségéhez. Egyszerűen arról van szó, hogy a színtelenben meglátszik, ha kerül bele légbuborék, a feketén meg nem. Sajnos ez kézi ragasztásnál majdnem, hogy elkerülhetetlen. Nekem GA által gyártatott (mert nem ők készítik ;)) 120x45x45-es akváriumom van, amit 30 éves múlttal rendelkező szaki csinált, tehát feltételezhetően levegős szilókinyomóval dolgozik, és mégis van benne buborék. Lehet nem is a garancián van a hangsúly, hanem, hogy félnek, ha meglátod a légbuborékokat akkor nem veszed át.
Hogy válasszunk üvege(s)t? | Nigro Blogja
Mikor az enyémet rendeltem 2013-ban, a GA-tól a következő levelet kaptam Nigro-tól, nincs benne semmi titkos, így talán nem gond ha közzé teszem ;)

"Ebben a méretben nem tartjuk készleten az aksikat, mert sok helyet foglalnának. Gyártás kb 3 hét a nyár miatt.
10-es üvegből készítjük, hogy ne legyen nagy hordósodás. A bolti bemutató akváriumunk és a növény tárolóink is ebből a méretből készültek.
Ha szállítani is kell, akkor spec szállítást kell szervezni, ennek plusz költsége van ezért inkább a személyes átvétet javaslom.
A végeredmény nagyon szép, de tudni kell, hogy 90cm hossz felett átlátszó ragasztással látszódhatnak a buborékok néhány élen.
Mivel kézzel készülnek az akváriumok nem tudnak olyan vastagon ragasztani, hogy ne jelentkezzen ez a hatás.
Németeknél és az ADA akváriumai géppel készülnek ezeknél ilyen nem jelentkezik.
Mostanság itthon gyártatjuk az akváriumok nagy részét logisztikai stb okok miatt. Németeknél vékonyabb üvegből gyártották a korábbi optikat ezért is dobtuk ezt.
Emellett prémium kategóriának ott vannak az ADA aksijai.
A fenti buborékos dolgot egyetlen üveges sem fogja elmondani neked ahogyan egyetlen akvarisztikai cég sem. Nem érdekük.
Fekete ragasztásnál ez nem jelentkezik ennyire.
Ennek ellenére rengeteg akváriumot gyártattunk már a fórumon is nagyon sokan használják ezeket a már itthon gyártott aksikat.
Szóval ajánlani tudom nekem is ilyen van otthon. Szép a ragasztás, csiszolás is, nem kókler munka. Akivel gyártatunk 30 éve gyárt akváriumokat."
 
Utoljára módosított:
@Victor álláspontját osztva, a ragasztó színe semmit nem befolyásol, ha kellő alázattal kezeli a készítő a technológiát.
Láttam és ragasztottam jópár akvát, vettem részt közel 2500 literes akva ragasztásában is, ezek alapján ki merem jelenteni, hogy ha az üveges megfelelő (csak a kifogástalan a megfelelő!) pontossággal szabja le az üveget és aki ragasztja, az rendesen odafigyel, akkor sem buborék, sem semmilyen veszély nincs minimum 20 évig. Ha hinni lehet a pletykáknak, a "mezei" FBS-el ragasztott akváknál kb 20 év után kell elkezdeni agyalni a medence sorsán. Ez szerintem vállalható.
Szerintem keress egy jó szakit és nyugodtan ragasztasd meg színtelen ragasztóval (FBS, Aqua-Silicone) az akvát. Ez a méret 8-asból simán elmegy merevítés nélkül is.
 
Teljesen egyetértek Viktorral. Tesóm 500l ! aksijához a mester csak átlátszó szilót volt hajlandó a használni. Amúgy meg senki nem tervez 8-10 évnél tovább egy aksival, vagy legalább a ragasztás tuti ildomos lecserélni. Szerintem érdeklődj még más aksisoknál is, már ha ragaszkodsz a víztisztához ;) lehet messzebbről, de olcsóbbat is találsz a végén :D
 
Teljesen egyetértek Viktorral. Tesóm 500l ! aksijához a mester csak átlátszó szilót volt hajlandó a használni. Amúgy meg senki nem tervez 8-10 évnél tovább egy aksival, vagy legalább a ragasztás tuti ildomos lecserélni. Szerintem érdeklődj még más aksisoknál is, már ha ragaszkodsz a víztisztához ;) lehet messzebbről, de olcsóbbat is találsz a végén :D
Szerintem ezért ennyire nem gáz a helyzet, hogy 8-10 év után újra kellene ragasztani. Ezeknek a mai modern szilóknak minimum 20 éve simán ki kell bírnia. Ha jól emlékszem az akvaristán volt is olyan akinek ilyen régen ragasztott működő akváriuma volt , és azóta csak fejlődött a technika. Nekem 2 éve ketyeg, ráadásul nincs is fugázva, az az feltöltve a sarok, és az alga mégsem mászott a ragasztás alá, mert jó a ragasztó. Nekem a GA , úgy 70-80 km, egy ilyen akváriumért ez nem távolság. Sajna viszont nagyon megugrott (1,5x) az ára azóta.
 
Elég sok mindentől függ a ragasztás. Volt egy év amikor szinte minden elérhető minőségi ragasztót kipróbáltunk. Végül kikötöttünk egy fajtánál, mert végeredményben voltak eltérések (esztétikai és száradási).
Sok minden függ a helységtől ahol készítik, páratartalom stb. De itthon szinte csak kézi ragasztású akváriumok készülnek. Így viszont nem tudják úgy egymáshoz igazítani a lapokat, hogy minden oldalon kb 0.5mm ragasztó legyen. Ez kézzel megoldhatatlan ezért lesznek benne buborékok és persze a hajlás miatt.

Az hogy valaki csak sötéttel akar ragasztani vagy épp átlátszóval olyan piti dolgokra vezethető vissza, hogy nincs a másik szilóval gyakorlat, félnek a buborékosodástól esetleg csak egyféle ragasztójuk van nem tartanak belőle arzenált.

Minden akvárium buborékosodik majd ami átlátszóval készül és nincs hülye mód túlbiztosítva vagy merevítve. Pl egy 120x45x45-ös 8-as üvegből nagyon hajlik. Ugyanez 10mm-ből már sokkal kevésbé. De pl 12-es üvegből még merevebb lesz, valószínűleg a ragasztó sem viselkedik úgy.

Amikor elkészül legtöbb esetben nem látod ezeket a bubikat. De feltöltés után jelentkezik. Fenti élen nem látok szakadást, gyengülést így ez inkább a ragasztási technológia hiányossága.

Feketével egyébként sokkal több anyagot benyomnak, mert nem látszik a végeredményen. Ha átlátszóval nem figyelsz azonnal látszódik majd a ragasztás. Egy vastagabb opálos/tej színű lesz és akár teljesen befedi az opti üveg élét. Vékonyan egyenletesen az egész akvárium szép lesz. Buborék leginkább 90cm széles akváriumok felett jelentkezik.
 
Amúgy meg senki nem tervez 8-10 évnél tovább egy aksival
Szerintem ezért ennyire nem gáz a helyzet, hogy 8-10 év után újra kellene ragasztani. Ezeknek a mai modern szilóknak minimum 20 éve simán ki kell bírnia.
Nálam a legöregebb működő akvárium 15 éves múlt (ez csak kb 70 literes), a következő 11 és fél éves (380 literes) és a használatból eredő karcokon kívül köszönik jól vannak;)
De itthon szinte csak kézi ragasztású akváriumok készülnek. Így viszont nem tudják úgy egymáshoz igazítani a lapokat, hogy minden oldalon kb 0.5mm ragasztó legyen. Ez kézzel megoldhatatlan ezért lesznek benne buborékok és persze a hajlás miatt.
Viktor, ezzel csak részben értek egyet. Igaz, odafigyelést igényel, de szerintem a kardinális kérdés az üveg szabásának pontossága. Össze lehet rakni szárazon az akvát, így kiderül, hol van esetleg pontatlanság, ahol van pár tized, esetleg egy milliméter hiány, oda vastagabban kell kenni a ragasztót és nem lesz buborékos.
 
Viktor, ezzel csak részben értek egyet. Igaz, odafigyelést igényel, de szerintem a kardinális kérdés az üveg szabásának pontossága. Össze lehet rakni szárazon az akvát, így kiderül, hol van esetleg pontatlanság, ahol van pár tized, esetleg egy milliméter hiány, oda vastagabban kell kenni a ragasztót és nem lesz buborékos.

Teljesen mind1. Van amelyiken csak néhány bubis rész lesz van amelyiken jobban látszik majd.
Kipróbáltuk a lehető legdrágább üveg előkészítéssel is. 24 fejes marógéppel előkészítve.

Egész biztosan merevítés nélküli akváriumokról írsz?
 
Nekem a függőleges oldalban is van 1-2 darab milliméteres kis bubi, ez szerintem nem a ragasztási technológián múlik, inkább arra gondolok, hogy a ragasztó gyártásakor, töltésekor került bele. Akvárium készítő cégnél el tudom képzelni, hogy vákuumozással kezelik a ragasztót. Illetve ott már megéri pontos összeállító sablon legyártatása is
 
Köszi srácok... Tehát akkor a lényeg, hogy a ragasztás szilárdságán a ragasztó színe nem "köszön" vissza??! Jól értem? Nem kell minden nap azon imádkoznom, hogy nehogy egy szép nagy "tócsa" legyen a szobámban?
A ragasztásnál tehát előfordulhatnak bubik... Ez ok, ezzel (sajnos) együtt kell élni. Persze nem mindegy, ki csinálja, milyen minőséggel dolgozik....
 
Nem kell minden nap azon imádkoznom, hogy nehogy egy szép nagy "tócsa" legyen a szobámban?
Persze nem megoldásként, hanem egyfajta egyéb védelemként hívom fel figyelmeteket (ahogy az enyémet @Chryss kollega), hogy több biztosítónál lehetséges kedvező éves díj ellenében biztosítást kötni az akváriumra és a víz elszabadulásával okozott károkra.
 
Sziasztok!
Elég régen ragasztottam össze két akváriumot,most utána néztem valójában mikor is volt.
Mind a kettő 300+ liter,10 mm üvegből van, a tetején van kereszt merevítés.
Színtelen valami Német márkájú szilóval ragasztottam.
Az egyik 1993-ban a másikat 1994-ben készült. Azóta folyamatosan üzemelnek.
Az itt naplózott 700 literes is több mint 16 éves, ezt egy profi cég készítette.
Remélem még sokáig fognak minden gond nélkül üzemelni.
 
Persze nem megoldásként, hanem egyfajta egyéb védelemként hívom fel figyelmeteket (ahogy az enyémet @Chryss kollega), hogy több biztosítónál lehetséges kedvező éves díj ellenében biztosítást kötni az akváriumra és a víz elszabadulásával okozott károkra.

Igen, köszi az infót, már ennek is utána néztem.. :D Na de azért na... :) Akkor sem örülnék, ha arra jönnék haza, vagy esetleg arra ébrednék, hogy megadta magát az aki.. :)
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére