• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akváriumok méretezése merevítés nélkül

Egész biztosan merevítés nélküli akváriumokról írsz?
Azt kell mondjam, hogy: is, ugyanis van merevített és merevítés nélküli akvám is, aminél ha az üveg szabása pontos volt, kis odafigyeléssel megoldható volt a bubi mentes ragasztás. (ráadásul az első merevítés nélkül készült, 4-es üvegből 70 x 40 alapterülettel, 25-ös magassággal:))
ez szerintem nem a ragasztási technológián múlik, inkább arra gondolok, hogy a ragasztó gyártásakor, töltésekor került bele
Igen, ez valóban előfordul. Én a 300 ml-es tubusos FBS-t használom amióta kb 10 éve elkezdtem akváriumokat ragasztani és valóban előfordulnak kisebb-nagyobb buborékok a masszán belül.
Ezt úgy lehet kivédeni, hogy vastagabban kened és összeillesztésnél odafigyelsz minden egyes élnél, hogy kinyomd a bubit, amire a többlet ragasztó miatt van is esélyed.
Ha kevesebbel dolgozol, akkor is ki lehet nyomni, de "visszaszívja" amikor elengeded. A kitüremkedett ragasztót másnap vadiúj pengével (nekem cserélhető pengés tapétavágóm van és ilyenkor mindig friss pengét teszek bele, hogy borotva éles legyen) gyönyörűen el lehet távolítani kívül-belül, így csak ott marad ragasztó, ahol muszáj lennie: az üveglapok találkozásánál.
Természetesen oda kell figyelni, hogy ne karcolással induljon az akva élete.
Nem szép, de amikor kicsit vékonyabb üvegből dolgozok, akkor ki szoktam fugázni az éleket belülről: miután kitakarítottam az össze-vissza kibuggyanó ragasztót, 96%-os alkohollal zsírtalanítom, majd végig nyomom FBS-el az adott élét az akvának, a mutató ujjamat megnedvesítem és végig húzom a szilóval. Így szép egyenletesen, ívesen kitölti az üvegek találkozását, ezzel megnövelve a ragasztási felületet. Az éleket egyesével szoktam kifugázni.
A kezünkön kívül egy lejárt bankkártyával is megoldható ez, biztosítva, hogy még egyenletesebb legyen a fugázás vonala.
 
Kíváncsi lennék a véleményetekre: csinálok egy akváriumot kicsit szokatlan méretekkel: alapterület 60 x 50-52 cm, magasság 25-28 cm lenne, a pontos méret még nincs eldöntve.
Ez ugyebár 75-87 liter közötti bruttó méretet jelent, amiből a dekor, aljzat el fogja venni kb a harmadát, így kb 50-60 liter víz lenne benne.
Klasszikus merevítést nem gondoltam bele és örök kedvencemet a 6-os üveget használnám. Ami a merevítést illeti, egy másik kedvencemet vetném be: a sarok merevítést az akva tetején, ami úgy nézne ki, hogy vágatnék az üvegessel 2 db 6x12 cm-es téglalapot szintén 6-os üvegből, a két szemközti sarkát megkérném, hogy csapja le úgy, hogy kb 2 cm-es él keletkezzen, majd átló mentén vágja ketté. Az eredmény két db háromszög, aminek a derékszöges sarka épen van, a két hegye pedig lecsípve. Így jó eséllyel nem fog össze-vissza törni. Ezeket a "háromszögeket" ragasztanám a végén az akva tetejére a sarkokra, így kb 40 cm éle lesz merevítés nélkül, aminek nem lenne szabad túlságosan kihasasodni, pláne nem eltörni.
Természetesen egy saját építésű oldalpolcos szűrő kerül majd mellé: ülepítő (összedarabolt gégecső), szivacs (TM30 kb 25x25=625 cm2 felülettel, 5 cm vastagsággal), szivattyú (AquaEl 650 l/h kertitó szivattyú az örök kedvenc:)(y)) alá pedig siporax, perlon, idővel Seachem Purigen. Kiemelés: ha már van 40/36-os akril csővem...;), visszatérő ág: van egy üveg lily-m és egy poppy-m is, majd valamelyik beugrik ide;)
A szivacs mellé a szűrt oldalra tervezek egy harisnyában tőzeget betenni, hogy a pH elég alacsony legyen a taiwanok tartásához.
Halak nagy valószínűséggel nem nagyon lesznek, esetleg oto, és a Dani kubotai csapata, bár nekik a 6-6,5 pH érték az alsó tartományt jelenti.

Na szóval mit szóltok az akváriumhoz elsősorban.
 
Kíváncsi lennék a véleményetekre: csinálok egy akváriumot kicsit szokatlan méretekkel: alapterület 60 x 50-52 cm, magasság 25-28 cm lenne, a pontos méret még nincs eldöntve.
Ez ugyebár 75-87 liter közötti bruttó méretet jelent, amiből a dekor, aljzat el fogja venni kb a harmadát, így kb 50-60 liter víz lenne benne.
Klasszikus merevítést nem gondoltam bele és örök kedvencemet a 6-os üveget használnám. Ami a merevítést illeti, egy másik kedvencemet vetném be: a sarok merevítést az akva tetején, ami úgy nézne ki, hogy vágatnék az üvegessel 2 db 6x12 cm-es téglalapot szintén 6-os üvegből, a két szemközti sarkát megkérném, hogy csapja le úgy, hogy kb 2 cm-es él keletkezzen, majd átló mentén vágja ketté. Az eredmény két db háromszög, aminek a derékszöges sarka épen van, a két hegye pedig lecsípve. Így jó eséllyel nem fog össze-vissza törni. Ezeket a "háromszögeket" ragasztanám a végén az akva tetejére a sarkokra, így kb 40 cm éle lesz merevítés nélkül, aminek nem lenne szabad túlságosan kihasasodni, pláne nem eltörni.
Természetesen egy saját építésű oldalpolcos szűrő kerül majd mellé: ülepítő (összedarabolt gégecső), szivacs (TM30 kb 25x25=625 cm2 felülettel, 5 cm vastagsággal), szivattyú (AquaEl 650 l/h kertitó szivattyú az örök kedvenc:)(y)) alá pedig siporax, perlon, idővel Seachem Purigen. Kiemelés: ha már van 40/36-os akril csővem...;), visszatérő ág: van egy üveg lily-m és egy poppy-m is, majd valamelyik beugrik ide;)
A szivacs mellé a szűrt oldalra tervezek egy harisnyában tőzeget betenni, hogy a pH elég alacsony legyen a taiwanok tartásához.
Halak nagy valószínűséggel nem nagyon lesznek, esetleg oto, és a Dani kubotai csapata, bár nekik a 6-6,5 pH érték az alsó tartományt jelenti.

Na szóval mit szóltok az akváriumhoz elsősorban.

Csináld 8-asból, akkor nem kell semmi merevítés rá és atom biztos! De még lehet, hogy a hatoshoz sem kell ekkora magasságnál.
 
Nos, úgy tűnik, hogy eldőlt a méret: a 60x52x28-asra szavazok. A megálmodott scape, illetve a tervezett növények sem igényelnek igazán magas akvát, inkább az alapterületen lesz a hangsúly.
Megkérdeztem egy helyi üvegest a szabott m2 árak ügyében és a válasza "egy kicsit" mellbe vágott: 6-os üveg nettó ára ~5700 Ft/m2, 8-as üveg ~10700 Ft/m2:eek:
Nos ezzel úgy jártam, mint az idős Józsi bácsi a vadászrepülőben...:confused:
szerk: utolértem a másik üvegest is, ez még durvább: 8800, illetve 15000 Ft netto m2 árakkal dolgozik.:(:mad:
Ezek geronimo magas árak!!!
 
Utoljára módosított:
Nos, úgy tűnik, hogy eldőlt a méret: a 60x52x28-asra szavazok. A megálmodott scape, illetve a tervezett növények sem igényelnek igazán magas akvát, inkább az alapterületen lesz a hangsúly.
Megkérdeztem egy helyi üvegest a szabott m2 árak ügyében és a válasza "egy kicsit" mellbe vágott: 6-os üveg nettó ára ~5700 Ft/m2, 8-as üveg ~10700 Ft/m2:eek:
Nos ezzel úgy jártam, mint az idős Józsi bácsi a vadászrepülőben...:confused:
szerk: utolértem a másik üvegest is, ez még durvább: 8800, illetve 15000 Ft netto m2 árakkal dolgozik.:(:mad:
Ezek geronimo magas árak!!!
Ha gondolod, megkérdezhetem az én üvegesemet, kb. 6.000-ből kijönne készen. Bár a szállítást nem tudom, hogyan tudnánk megoldani...
 
Ha gondolod, megkérdezhetem az én üvegesemet, kb. 6.000-ből kijönne készen. Bár a szállítást nem tudom, hogyan tudnánk megoldani...
Köszönöm, aranyos vagy:)
Kiszámoltam, 0,92 m2 6-os üveg kell, meg kb fél tubus ragasztó, tehát stimmel a nagyságrend.
Lenne egy kecskeméti lehetőség is elméletileg, no de 120 km-re való üzemanyag árának megfelelőnél többel nem tud olcsóbb lenni, ezért is helyben gondoltam megoldani. Összerakni meg kedves hobbi, nem az első lesz és bízok benne nem is az utolsó;) (csak az asszony meg ne halja:nailbiting::muted:)
Köszi még egyszer a felajánlást:)
 
Üdv mindenkinek, sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy egy 90x34x45cm-es tartályom van ami középen átkötéssel van merevítve, 8mm-es üvegből van az egész. Ki szeretném váltani a kereszt merevítést hossz irányúra, a kérdés pedig, hogy milyen méretű üveget használjak ehhez? Gondolom vastagságra legalább a 8mm maradjon, de hosszban és szélességben? Sokszor elég zavaró a kereszt merevítés, főleg halkergetés közben, vagy takarításnál. Valamint a fedélnek is útban van, mivel 2 rétegű merevítés van csinálva, és kiáll 6mm-t a tartály tetejének síkjából.
 
Üdv mindenkinek, sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy egy 90x34x45cm-es tartályom van ami középen átkötéssel van merevítve, 8mm-es üvegből van az egész. Ki szeretném váltani a kereszt merevítést hossz irányúra, a kérdés pedig, hogy milyen méretű üveget használjak ehhez? Gondolom vastagságra legalább a 8mm maradjon, de hosszban és szélességben? Sokszor elég zavaró a kereszt merevítés, főleg halkergetés közben, vagy takarításnál. Valamint a fedélnek is útban van, mivel 2 rétegű merevítés van csinálva, és kiáll 6mm-t a tartály tetejének síkjából.
Persze múlik az akváriumod ragasztásának minőségétől is, de én most kértem be egy rakat ajánlatot 90x45x45 méretre és mindegyik üveges bátran garantálta a merevítés szükségtelenségét 8mm-nél...
 
Az egyik közeli ismerősömnek 10cm-el rövidebb a tartálya, és neki is van benne hosszirányú, én ebből indultam ki. Fekete ragasztóval van ragasztva, de nem tudom milyen típusú a ragasztó. Buborékok nem nagyon vannak a ragasztásban...Talán 1-2 kisebb összesen..
 
Azért érted a lényeget, ugye? ;) Szóval a tankod mérete és üvegvastagsága nem igényli a merevítést, de azt azért konkrétan nem merem kijelenteni, hogy nyugodtan szüntesd meg a meglévőt. De nagyobb erőhatásnak mindenképp a hosszanti oldalak vannak kitéve, szóval ha mégis megszünteted, szerintem felesleges a hosszirányú merevítés..
 
Mindenképp meg szeretném szüntetni, mert nagyon útban van...Akármikor bele kell nyúlni kerülgetni kell össze vissza, a halakat is kergetni kell jobbra - balra, mire ki tudja fogni az ember...szóval nem jó sehogy sem...Köszönöm a válaszokat!
 
:D
Vízépítés karon anno oktatták az üvegtartályok méretezését, ne gondold, hogy fejből emlékszem már rá, de megleltem a képletet.
s=(v x k x 10'-6 x m'4) / (69000 x v'3)

s=kihajlás
v=arányosító tényező - hosszat osztva magassággal, ha az arány nem éri el a 3-at, addig mindig 0,5-el kell számolni, 3 felett pedig mindig 3-al
k=m x 9,81
m=magasság (mm)

69000 - rugalmassági modulus - itt azért lehet eltérés, pl. nincs adatom az opti white rugalmasságát illetően
v=falvastagság (mm)

Jó számolgatást! ;)


Egy 100*40*50 (szél x mag x mély) 6mm üveg akváriumnál mennyi lesz a hasasodás? Tudom nem megfelelő az üvegvastagság de merevíteni szeretném majd, csak kíváncsi vagyok így mennyi lenne a hasasodás?!
 
Egy 100*40*50 (szél x mag x mély) 6mm üveg akváriumnál mennyi lesz a hasasodás? Tudom nem megfelelő az üvegvastagság de merevíteni szeretném majd, csak kíváncsi vagyok így mennyi lenne a hasasodás?!
Matek nélkül saját tapasztalat alapján mondom: 0,5-1 cm (107x47x40 akvámnál anno)
Bírta, de idővel megkegyelmeztem neki és kapott a hosszanti oldalakra teljes hosszban 3 cm-es élmerevítőt, azóta (2008 óta) atom biztos.
 
Sziasztok! 150 hosszú, 40 cm magas, 40 cm széles akváriumot lehet merevítés nélkül csinálni 10 vagy 12-es üvegből? Mennyi lenne a hasasodása és mennyire torzítana?
 
Sziasztok!

Lassan-lassan elindítom az új akváriumomat, amit már tavasz óta tervezgetek.
Maga az akvárium elkészült már Márciusban. Ez egy 60×45×45 méretű medence 8mm-es sima üvegből. Kértem az üvegest, hogy ne fugázza, tényleg szép lett, és váltig állítja, hogy örök életű lesz, köszönhetően az űrtartalomhoz képest túlméretezett üvegvastagságnak ami extra ragasztási felületet eredményez. Én hiszek is neki, viszont a napokban kicsit "megrángattam" az egymáshoz kapcsolódó üvegeket próbaképpen, és feltűnt, hogy a ragasztó - bár vékony rétegben lett felvíve - enged egy szemre jó fél mm mozgást. Ezt az idézőjeles rángatást úgy kell érteni, hogy kicsit megfeszítettem a ragasztás közelében az akvárium tetejénél az üveget oldalirányban (imitálva ezzel a víz okozta feszítő hatást oldalirányban), és ahogy írtam egy minimális mozgást (kb. 0,5 mm) tudtam elérni.
Még sosem volt feltöltve az akvárium, de most kicsit tartok is tőle. Szerintetek az említett méretű mozgás, vagyis a ragaszó ilyen mértékű nyúlása ad okot aggodalomra?
 
Sziasztok! 150 hosszú, 40 cm magas, 40 cm széles akváriumot lehet merevítés nélkül csinálni 10 vagy 12-es üvegből? Mennyi lenne a hasasodása és mennyire torzítana?
Szerintem 10-esből simán.
Sziasztok!
Lassan-lassan elindítom az új akváriumomat, amit már tavasz óta tervezgetek.
Maga az akvárium elkészült már Márciusban. Ez egy 60×45×45 méretű medence 8mm-es sima üvegből. Kértem az üvegest, hogy ne fugázza, tényleg szép lett, és váltig állítja, hogy örök életű lesz, köszönhetően az űrtartalomhoz képest túlméretezett üvegvastagságnak ami extra ragasztási felületet eredményez. Én hiszek is neki, viszont a napokban kicsit "megrángattam" az egymáshoz kapcsolódó üvegeket próbaképpen, és feltűnt, hogy a ragasztó - bár vékony rétegben lett felvíve - enged egy szemre jó fél mm mozgást. Ezt az idézőjeles rángatást úgy kell érteni, hogy kicsit megfeszítettem a ragasztás közelében az akvárium tetejénél az üveget oldalirányban (imitálva ezzel a víz okozta feszítő hatást oldalirányban), és ahogy írtam egy minimális mozgást (kb. 0,5 mm) tudtam elérni.
Még sosem volt feltöltve az akvárium, de most kicsit tartok is tőle. Szerintetek az említett méretű mozgás, vagyis a ragaszó ilyen mértékű nyúlása ad okot aggodalomra?
No para, ez semmi! 8-asból ennél lényegesen nagyobbat is gond nélkül lehet csinálni merevítés nélkül. Nyugodtan töltsd színültig vízzel és meglátod: meg sem kottyan neki.
 
Kérdés, ami kicsit offtopik, de nem találtam jobb helyet neki.

Lassan szétbontásra kerül a mostani akváriumom (legkésőbb december elejére tervezem), amibe a 3D-s hátteret fekete akváriumragasztóval rögzítettem be. Alul oldalt és a felső merevítésnél is ragasztottam.
A háttér kikerül belőle, cél a növényes(ebb) vonal, a ragasztót mivel tudom majd eltávolítani? Zsilettpenge? Vagy menni fog kevésbé drasztikus módszerekkel is?
 
Köszi, sejtettem én hogy penge lesz a dologból.
Venni akartam úgyik a kerámia főzőlaphoz pengés tisztítót, akkor ezt majd előre hozom, majd felavatom a ragasztó kaparással. :D
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére