• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akváriumok méretezése merevítés nélkül

Én merevítés nélkül gondoltam a 6-os üveget. Merevítéssel a 4-esnek is elégnek kéne lennie.
A helyedben megcsinálnám 6-osból, majd feltöltve néznék egy hasasodást középen a tetején. Ha több, mint 3-4 mm, akkor leengedném, és oda raknék 1 db keresztmerevítést, ennyi.
Világítás 2*2*39W lesz?
Anno 107x47-es, 35 cm magas nevelőt csináltam merevítés nélkül 6-osból és feltöltve volt közel fél centi hasa. A másik ugyanekkorának 3 cm-es, teljes hosszúságú élmerevítővel természetesen semmi.
A 2 méteren hiába csak 30 magas, valószínűleg fél centi fölött lenne bőven a hasasodása, ezért lehetne vagy 3 cm teljes hosszúságú élmerevítőt tenni rá, vagy minimum egy, de inkább két keskeny kereszt merevítőt, egy-egy pici élmerevítővel alatta, ugyanis így nagyobb felületen fogja a front és hátsó üveget.
180 litert 4-esből magamnak él + kereszt merevítéssel lehet, hogy megkockáztatnék, de az én vagyok. (sok barátom momdta már, hogy akvárium építés fronton erőteljes adrenalin függőségem van;))
Ki lehet próbálni, de nagyon határesetnek érzem.
 
Kérdés hogy tervezel hozzá tetőt, mert akkor lehet vékonyabb üveg merevítésekkel .
Ha nem akkor 10-esből csinálnám . Mutatós egy ilyen hosszú üvegcsík már magában is.
Az sem mindegy hogy a látogatok félve állnak mellé " jaj nehogy most törjön el" vagy eleve érzik ez egy biztonságos dolog.
Meg szerintem már mindenki koccintott ezt azt az üveghez.
 
Azért 2 méter hosszú oldalt én tuti megerősíteném, merevítés nélkül nyolcasból csinálnám legalább. Nem gondolom, hogy árban akkora különbség van, hogy ne érné meg. Nekem a 40 cmes magas, 1 méter hosszú van 6os üvegből, de ott is van merevítő, senki nem javasolta, hogy kivegyem ;)
Hát elsőre én is 8as üveget gondoltam, de itt a 10es üvegen is gondolkodnak, hogy kevés lenne, inkább 12-14es üveget ajánlanak, de aki ismeri a fizikát az sztem nem mond ekkora hülyeséget, meg edzett üveg stb... sztem ha felemelem 35re a magasságot, akkor is elég a 8as üveg, merevítőkkel ahogy írtátok. kb 10 évig volt akváriumom otthon, van némi jártasságom benne úgy érzem, most szeretnék egy újat a saját házikónkba, de valahogy ez a forma tetszene igazán, a fotózást meg majd megoldjuk :D
 
A tető elrejti a merevítéseket , nem az akváriumot tartja össze. Bocs hogyha nem voltam érthető.
Tetőt építenék neki de pontosan még nem tudom hogy mi lesz a megoldás, még sok mindenen ötletelgetek, de elég sok az elfoglaltságom és lassan haladok a hobbival, valahogy az szorul háttérbe mindig... :( A merevítés igazából nem zavar túlságosan, szal ha rakok bele végig az sem gond :)
 
A tető elrejti a merevítéseket
Tetőt építenék neki ... A merevítés igazából nem zavar túlságosan, szal ha rakok bele végig az sem gond :)
Nos, ha mehet a merevítés, akkor bőven elég a 6-os üveg. (2007 őszén épített 165x50x50-es akvám 8-as fenéküveg, többi 6-os volt, amíg el nem adtam 2-3 éve, színültig feltöltve sem volt gond vele, az igaz, hogy a merevítéseket nem hagytam ki;)) Kár itt a bumszli vastagokra költeni. Merevítés nélkül természetesen más lenne a matek!

Tető: praktikus és szép tud lenni, de pár dologra figyelni kell:
- nagy valószínűséggel nem lesz tetőüveg rajta, így figyelni kell a párára, mert amikor folydogál állandóan a tető belsején -hacsak nem műanyag tetőről beszélünk- az gyorsan kinyírja azt
- a világítás több-kevesebb hőt termel és általában ajánlatos 25°C-nál nem melegebben tartani az akvát, így a hűtésre is gondolni kell
- a világítás magasságával nem fogsz tudni játszani, így azt előre jól ki kell találni

Első kettőre megoldás szellőző nyílások kialakítása, harmadikat csak előrelátó tervezéssel tudod megoldani.
 
Nos, ha mehet a merevítés, akkor bőven elég a 6-os üveg. (2007 őszén épített 165x50x50-es akvám 8-as fenéküveg, többi 6-os volt, amíg el nem adtam 2-3 éve, színültig feltöltve sem volt gond vele, az igaz, hogy a merevítéseket nem hagytam ki;)) Kár itt a bumszli vastagokra költeni. Merevítés nélkül természetesen más lenne a matek!

Tető: praktikus és szép tud lenni, de pár dologra figyelni kell:
- nagy valószínűséggel nem lesz tetőüveg rajta, így figyelni kell a párára, mert amikor folydogál állandóan a tető belsején -hacsak nem műanyag tetőről beszélünk- az gyorsan kinyírja azt
- a világítás több-kevesebb hőt termel és általában ajánlatos 25°C-nál nem melegebben tartani az akvát, így a hűtésre is gondolni kell
- a világítás magasságával nem fogsz tudni játszani, így azt előre jól ki kell találni

Első kettőre megoldás szellőző nyílások kialakítása, harmadikat csak előrelátó tervezéssel tudod megoldani.

A világítás magasságán mit értesz? most azon gondolkodom hogy egy dekor gipszkarton falba lenne beépítve, így a tető milyensége is sok kérdést felvet... :D
 
Jó ez a topic, végülis erről szól;)
Én 6-osból a következő méretekkel készíteném:
alja: 198,7 x 28,7cm
háta: 198,7x30,0 cm
végei: 29,4 x 30 cm 2 db
front: 200 x 30 cm
merevítés: 5x30 cm 2 db + 3x20 cm 4 db

Összerakás: fenéküveget és a hátlapot összeragasztod, utána a két végét ráragasztod (ez már a fenék- és hátlaphoz is csatlakozik), végül felragasztod a frontüveget.
A merevítés (másnap): a végektől számolva 60-60 cm-nél egy-egy jelölést csinálsz filccel, ide illeszted a kereszt merevítőket, ragasztás után mérőszalaggal ellenőrizd, állítsd be pontosan. Várj legalább fél napot, aztán az akvát a hátlapjára fekteted és az élmerevítőket beragasztod úgy, hogy a kereszt merevítő a közepére essen. (a hátlap és a kereszt merevítő felől is ragasztózni kell!) Másnap ugyanezt megismételed a frontüveg felől is. Vársz még 1-2 napot, hogy az FBS teljesen megkössön és ha már kikeményedett teljesen, akkor tapétavágóval le tudod takarítani a kitüremkedett fölösleget és mehet a próbaüzem.

Arra mindenképpen figyelj, hogy a ragasztott éleknél ne maradjon benne buborék, mert az gyengíti a ragasztást, illetve akár még szivároghat is.

Ragasztásnál ha szükségét érzed, használj nyugodtan papír ragasztószalagot (amit a festők is szoktak), de nélküle is meg lehet csinálni gond nélkül.
 
Jó ez a topic, végülis erről szól;)
Én 6-osból a következő méretekkel készíteném:
alja: 198,7 x 28,7cm
háta: 198,7x30,0 cm
végei: 29,4 x 30 cm 2 db
front: 200 x 30 cm
merevítés: 5x30 cm 2 db + 3x20 cm 4 db

Összerakás: fenéküveget és a hátlapot összeragasztod, utána a két végét ráragasztod (ez már a fenék- és hátlaphoz is csatlakozik), végül felragasztod a frontüveget.
A merevítés (másnap): a végektől számolva 60-60 cm-nél egy-egy jelölést csinálsz filccel, ide illeszted a kereszt merevítőket, ragasztás után mérőszalaggal ellenőrizd, állítsd be pontosan. Várj legalább fél napot, aztán az akvát a hátlapjára fekteted és az élmerevítőket beragasztod úgy, hogy a kereszt merevítő a közepére essen. (a hátlap és a kereszt merevítő felől is ragasztózni kell!) Másnap ugyanezt megismételed a frontüveg felől is. Vársz még 1-2 napot, hogy az FBS teljesen megkössön és ha már kikeményedett teljesen, akkor tapétavágóval le tudod takarítani a kitüremkedett fölösleget és mehet a próbaüzem.

Arra mindenképpen figyelj, hogy a ragasztott éleknél ne maradjon benne buborék, mert az gyengíti a ragasztást, illetve akár még szivároghat is.

Ragasztásnál ha szükségét érzed, használj nyugodtan papír ragasztószalagot (amit a festők is szoktak), de nélküle is meg lehet csinálni gond nélkül.

Nagyon köszönöm a fullos segítséget, most még valahol a tudást kéne összeszedni a berendezésekhez. Elakadtam a buborekszámlálónál meg úgy egyálltalán hogy mi is ez az egész kertészkedés féle.
 
:D
Vízépítés karon anno oktatták az üvegtartályok méretezését, ne gondold, hogy fejből emlékszem már rá, de megleltem a képletet.
s=(v x k x 10'-6 x m'4) / (69000 x v'3)

s=kihajlás
v=arányosító tényező - hosszat osztva magassággal, ha az arány nem éri el a 3-at, addig mindig 0,5-el kell számolni, 3 felett pedig mindig 3-al
k=m x 9,81
m=magasság (mm)

69000 - rugalmassági modulus - itt azért lehet eltérés, pl. nincs adatom az opti white rugalmasságát illetően
v=falvastagság (mm)

Jó számolgatást! ;)
 
Utoljára módosított:
:D
Vízépítés karon anno oktatták az üvegtartályok méretezését, ne gondold, hogy fejből emlékszem már rá, de megleltem a képletet.
s=(v x k x 10'-6 x m'4) / (69000 x v'3)

s=kihajlás
v=arányosító tényező - hosszat osztva magassággal, ha az eredmény 0,72-nél kisebb akkor 0,5 az érték, ha nagyobb, akkor 3,0
k=m x 9,81
m=magasság (mm)

69000 - rugalmassági modulus - itt azért lehet eltérés, pl. nincs adatom az opti white rugalmasságát illetően
v=falvastagság (mm)

Jó számolgatást! ;)

8-as volt az első gondolatom, ugyhogy maradunk ennél! :-D
 
:D
Vízépítés karon anno oktatták az üvegtartályok méretezését, ne gondold, hogy fejből emlékszem már rá, de megleltem a képletet.
s=(v x k x 10'-6 x m'4) / (69000 x v'3)

s=kihajlás
v=arányosító tényező - hosszat osztva magassággal, ha az eredmény 0,72-nél kisebb akkor 0,5 az érték, ha nagyobb, akkor 3,0
k=m x 9,81
m=magasság (mm)

69000 - rugalmassági modulus - itt azért lehet eltérés, pl. nincs adatom az opti white rugalmasságát illetően
v=falvastagság (mm)

Jó számolgatást! ;)
Szia!
No ez érdekes:
A képlet alapján kiszámoltam a fenti példát (200×30 méretű akvárium), és nekem is kijött a 4,7983 mm. Ezen felbuzdulva behelyettesítettem az új akváriumom méretét, ami kész van ugyan, de még nem lett feltöltve, és valami nem stimmel, de legalábbis nem akarom elhinni:
E szerint a 8-as üvegből készült 60 cm hosszú és 45 cm magas akvárium 15,37 mm-t hajlana. Hol rontottam el a számítást? Mert elrontottam, ugye?:nailbiting:
 
Szia!
No ez érdekes:
A képlet alapján kiszámoltam a fenti példát (200×30 méretű akvárium), és nekem is kijött a 4,7983 mm. Ezen felbuzdulva behelyettesítettem az új akváriumom méretét, ami kész van ugyan, de még nem lett feltöltve, és valami nem stimmel, de legalábbis nem akarom elhinni:
E szerint a 8-as üvegből készült 60 cm hosszú és 45 cm magas akvárium 15,37 mm-t hajlana. Hol rontottam el a számítást? Mert elrontottam, ugye?:nailbiting:
Nem rontottad el, én viszont igen. A helyes eredményed 2,56mm lesz.
Az arányosító tényezőt nem jól írtam, mert amíg a hossz/mag. arány nem éri el a 3-at, addig mindig 0,5-el kell számolni, 3 felett pedig mindig 3-al, bocs.
;)
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére