• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Stonehenge

Balazs4321

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Szeretnék egy naplót indítani a készülő félben lévő víz alatti kertemről.
Akváriumokkal régóta foglalkozok, viszont hosszabb kihagyás után ez lesz az első olyan akváriumom ami közelebb áll a kertészethez mint a halakhoz, ezért szívesen fogadom, ha valakinek van építő jellegű kritikája, ne kíméljen :)
Igyekszem up to date lenni, bár szeretném leszögezni, hogy nálam ez a projekt kicsit úgy készül mint a Luca széke, mivel a gondolat már évekkel ezelőtt pattant ki a fejemből, a megvalósításig hosszú idő telt el aminek részben időhiány, részben anyagi korlátai voltak. Valamikor tavasz környékén kezdtem összevásárolni a felszerelést, és mivel ez az első ilyen jellegű akváriumom, így szinte mindent nulláról kezdtem. Tisztában vagyok vele, hogy milyen költségvonzata van ennek a hobbinak, így inkább gyűjtögettem, kivártam annak érdekében, hogy valami olyat tudjak építeni amit elképzeltem, és amikor volt valami lehetőség, akkor lecsaptam rá az időközben félretett pénzemből. Addig is ahogy időm engedte igyekeztem olvasgatni a fórumokat, néztem a videókat, hogy elméletben minél felkészültebb legyek. Nagyjából mostanra jutottam el, hogy minden fontosabb felszereléssel rendelkezem, továbbá a tél közeledtével a szabadtéri munkáktól is megszabadulhatok, így időm is engedi, hogy végre ezen hobbira koncentrálhassak.

Röviden az akváriumról:
90*45*45(bruttó 180 liter) 10 mm opti white üveg
Háttér opál fólia
Bútor saját készítésű ADA koppintás
Dekoráció: Red moor + Seiryu
Világítás: Chihiros wrgb 2 90cm(lógatva)
Szűrés: 1db Eheim 2275 megtömve matrix-al(5-6 liter)
Talaj: Domborzat lávamulcs-al kialakítva + Denerle 9in1 + Amazónia ver2(kb. 30 liter)

... ennyi a száraz adatokból, és akkor szeretném bemutatni a jelenlegi akváriumot, végleges helyén, még nem a végleges hardscape-el:

DSC_4911.JPGDSC_4913.JPG

Következő lépés a növények és a szoba elárasztása :)
Folytatás következik...
 
Sziasztok ismét!

Elnézést, hogy megkésve írok újabb helyzetjelentés, a projekt természetesen haladt tovább, csak a dokumentációval kicsit elmaradtam. Annyi változás történt, hogy pontosan egy hete elindítottam az akváriumot. Előtte nap beszereztem pár növényt, így már nem volt akadálya, hogy feltölthessem végre vízzel. Tereprendezésben sok változás nem történt, mivel pozitív visszajelzéseket kaptam, és nekem is bejött az összkép, mindössze annyi, hogy a talajt kicsit "átdózeroltam", hogy balra emelkedjen. Az eredeti elképzelés szerint bal oldalt lett volna víz be-kifolyás, mivel az az oldal jobban védve van a külső behatások ellen, viszont a bal oldalra elhelyezett red moor-ok öszképébe kicsit bezavart, így gondoltam áldozok a praktikum rovására és a dizájnt helyezem előtérbe, így átkerültek az üveg csövek az akvárium jobb oldali falára. Ehhez kicsit a talajt átrendeztem, hogy enyhén balra emelkedjen. Ezen felül hevert nálam kb 2 liter ADA Powder Amazonia, amit még egyenletesen elosztva felhasználtam. Egyébként 3 9l-es zsák Amazonia ver2-t használtam fel, ami tartalmazott 3 zacskó táprudat is, amiből egyet használtam fel. A többit megtartottam későbbre. Elvileg táptartalomban így valahogy a korábbi Amazonia ill. Amazonia Light között lehet valahogy a talaj.

A kiválasztott növényeim a következők voltak:
Rotala rotundifolia
Rotala spec. green
Eleocharis parvula
Micranthemum spec. ´Montecarlo'
Hygrophila pinnatifida
Bucephalandra 'Deep Purple'
Staurogyne Repens
Vesicularia Dubyana Christmas - karácsony moha
Riccardia chamedryfolia moha

A növényeket a Green Aqua-ban vásároltam össze. Nem a legolcsóbb, de ahhoz képest, hogy nem vettem sokat, meglepődtem, hogy mennyire kiadósak. A Rotala rutondifolia Tropica-s kosaras növény pl. kettőt vettem, de menet közben gondolkodtam, hogy egy is elég lett volna. Kb. 18 szálra tudtam bontani egy kosarat. A Rotala Green Denerle-s volt, abban már kevesebb, kb 8 szál volt. A Pinnatifida viszont csak 1-1 tő/ kosár. A többi növény zselés volt.
Előtéri növényekként 2 fajtát választottam. Szerettem volna ösvényt kialakítani, de semmiképp nem akartam homokot használni az akváriumban, így a különböző magasságú előtéri növényekkel szerettem volna játszani. A háttérben rotala erdőt képzeltem el, legalább is remélem lesz idővel.
A dekorokra a növényeket a GA-s pillanatragasztó géllel ragasztottam. Használatához nem kell diploma, nagyban megkönnyítette a munkát, hogy nem kellett kivennem a köveket a kész hardscape-ből átkötözni és visszahelyezni őket. Viszont egy új hardcsape indításánál kíváncsi leszek mennyire lesz eltávolítható a ragasztó. Talán annyi negatívumot tudnék mondani, hogy bár a gél átlátszó, miután feltöltöttem vízzel kifehéredett, és kicsit zavaró pl. a Riccardia alatt. Nyilván előbb utóbb benövi. Pedig sok ragasztót nem használtam, nem tudom, hogy mindig ilyen, vagy várni kellett volna, hogy kicsit megkössön, aztán feltölteni.

Kb. 130 liter fért el az akváriumban, 60 litert cserélek alkalmanként, amiből 56 liter RO + 4 liter jó kemény veszprém megyei csapvíz. Ehhez GA GH Plusz-ból kb 4 gramm-ot adagolok. Az eredmény kb. 5-ös GH, 2-es KH. A feltöltéskor adagoltam a vízhez 25 ml Easy Life easystart-ot. Első héten minden nap cseréltem a vizet. Következő héten minden második nap fogok. A világítás du 2-től este 10-ig megy, 80%-ra dimmeltem, az első 1 és utolsó egy órában fokozatosan erősödik ill. gyengül a fény. CO2 diffúzorral megy du. 1-től este 21:30-ig kb 2,5 buborék/mp. Az első héten semmiféle tápot nem adagoltam, pontosabban ma adtam az első adagot. Egyébként a tápozás úgy nézz ki, hogy a makrót GA-s porokból keverem ki, amikből adagolok 5-5 ml-t. Ezzel a mennyiséggel elméletben hosszú távon kb 15 ppm körül lehet tartani a nitrátor, 15 körül a káliumot, 1-1,5 körül a foszfátot. Ez kb. az EI tápozás fele. Ehhez igazítva a GA-s Micro-ból napi 3ml-t adagolok, ami fél adagnak felel meg. Nyilván majd ez menet közben módosulhat.

Jelenleg így néz ki egy hét után az akvárium:

DSC_4915.JPG

Ez majdnem a 0. napi állapot, mivel egy hét alatt sok minden nem változott. A növények fény fele álltak, egy két új hajtás felfedezhető. A jobb oldali fán a kő nem a hardscape része, az csak a fa lesúlyozása miatt van bent. A bal oldaliak már maguktól lent maradnak. A növényekkel kapcsolatban annyi veszteség ért, hogy két doboz Monte Carlo-t vettem, viszont az egyikben kissé barnás színű növények voltak. Nem tudom, hogy így kaptam-e őket, vagy nálam a kocsiban "fáztak"-e meg az út alatt, viszont azt látom, hogy azok nem fognak megmaradni, azok a szálak amiket a másik dobozból ültettem viszont szépek.
Szóval nincs más hátra mint előre, folytatás következik...
 
Utoljára módosított:
Helló ismét!

Holnap lesz két hetes az akvárium, de ma este készítettem róla egy képet:

DSC_4922.JPG
A múlt heti vízcserék után ezúttal a héten kedden, csütörtökön és ma csináltam. Tápozni hétfőtől kezdtem el. A makrót GA-s porokból kevertem össze a következő szerint:

Képernyőfotó 2020-12-05 - 19.26.41.png

Mikróból 3ml-t adagolok naponta.
CO2, világítás változattal teljesítményben megy tovább.

Az előző bejegyzésemben feltett képhez képest ami látványos, hogy a MonteCarlo kezdi beborítani a neki szánt helyet, illetve a Rotala-t vissza kellett vágnom, mert már kezdett kinőni az akváriumból. Elég sűrűn van most ültetve, a további lenyesett hajtásoknak már nem igazán maradt hely, így mostantól szerintem arra koncentrálok, hogy formára nyírjam. A képről nem látszik, de a Parvuula is megerősödött, és elég komoly gyökérzetet fejlesztett, illetve a többi növény is látszólag jó kondícióban van.
Algafronton egyelőre annyit tapasztaltam, hogy a Parvula-n megjelent némi cérna alga, legalább is annak azonosítottam be. A leveleire tapad, és hosszúkás nagyon vékony szálakban nő, annyira pici még és vékony, hogy nem is tudom lefényképezni, szabad szemmel is alig látszik. Nem tudom, mennyire lesz invázió belőle, mindenesetre kíváncsiságból rámértem a víz néhány fontosabb tápanyag tartalmára még a mai vízcsere előtt. Vasat, foszfátot JBL, nitrátot Salifert tesztel mértem, és a következőket kaptam eredményül:
Vas még nagyon pici, 0,03 és 0,05 ppm között()
Foszfát kimutathatatlan, nem szinezödött el a teszt.
A NO3 esetében viszont egy érdekességet tapasztaltam, és ezzel kapcsolatban kikérném a véleményeteket. A színminta szerint ugyan is 50ppm környékén van. Vízcsere után rámértem még egyszer, mert nem hittem a szememnek, akkor nagyjából a felét mutatta. Az lenne a kérdésem, hogy elképzelhető, hogy rossz lenne a Salifert teszt? Teljesen új, még nem járt le. A másik két paraméter eredményével kiegyezek, de én kicsit furcsálnám, ha egy két hete (sem) üzemelő akváriumban ilyen magas lenne a nitrát szint. Táptalaj, fedőtalaj bocsát ki magából? Nagyon vékonyan használtam a táptalajt, kb annyi van benne, ami egy 60 literes akváriumhoz kéne. Az Amazonia-hoz adott táprudakból használok keveset, de nem vettem észre, hogy feljöttek volna. Ezen kívül adagolok nitrátot a fenti táblázat szerint, esetleg ott a számítással nem jó valami? De azt is furcsálom, mivel a normál napi adagot használom(5 ml) annak ellenére, hogy a héten 3 szor cseréltem 50% vizet(tehát nem adagolok háromszor annyit). Mindenesetre nagy problémát nem látok szemre, sőt, pár barnacsiga is valahogy megjelent nálam, akik köszönik szépen jól vannak, bár nem tudom mennyire tolerálják a csigák, ha tényleg ilyen magas lenne a nitrát.
 
Utoljára módosított:

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére