• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aktívszén a szűrőben

LGA said:
Az én JBL-emben van még egy legfelsô utáni rekesz ezeknek a cuccoknak. Olyan jól eldugták, hogy én is csak pár hete találtam meg. TM15-ös szivacs ki, hasznos cucc be. ;)

:thumbup:
 
katonajanos said:
Ennek látszólag ellent mondok azzal a gyakorlattal, amit a naplómban láthattok - talajszűrőn aktívszén. Ennek is megvan az oka ;)!

És pontosan mi is lenne az? :)
 
Nigro said:
katonajanos said:
Ennek látszólag ellent mondok azzal a gyakorlattal, amit a naplómban láthattok - talajszűrőn aktívszén. Ennek is megvan az oka ;)!

És pontosan mi is lenne az? :)

Szerintem csak akkor érdemes ettől eltérni (a fenti gyakorlattól), ha az ember pontosan tudja, hogy soha nem fogja lecserélni a médiát. Főleg ha az a talajban van, ami erősen gazdagítja azt később. Az a vékony réteg (nagy felületen oszlok el) az adott területen hamar "kimerül" mint kémiai szűrőanyag és onnan már "csak" biológiaiként működik tovább. Vagyis kis ideig lesz csak "ésszerűtlenül" használva, és csak akkor, amikor az akvárium amúgy is szélsőségesen terhelt olyan szennyeződésekkel, amik később nem lesznek jelen, vagy csak elhanyagolható mennyiségben. Így amúgy sem tudna ehhez a szennyezéshez igazodni a baktérium fauna, ezt szénnel büntetlenül eltávolíthatjuk, káros hatások (baci fluktuáció) nélkül. (ezen rövid ideig)
Ez viszont megtörténik, ha rendszeresen cserélném a szűrőmédiát és így azokból az anyagokból, amit egyébként fogyasztanak a bacik nagyon keveset kapnának, a számuk apadna. Majd ahogy merül a média, egyre többhöz jutnának, esetleg ugrás szerűen is. Ekkor látnám, hogy merül a szén és talán épp mikor már kezdene fejlődni a baktériumkultúra a megnövekedett terheléshez, megint kihúzom alóluk a talajt :D.

De ha a szenet a bacik mögé teszem, azok a napi adagot megkapják :). Esznek és a maradékot kebelezi csak be a szén.
És igen, itt jön az, amiről még nem is beszéltünk!
Vajh szabad a szenezést hirtelen abbahagyni? Szerintem nem! Tehát a beteszem-kiveszem szexelés itt nem megy, hacsak nem olyan rövid a ciklus, hogy az még ne ártson (gyógyszer után 1 napig pl. ilyen rövid szerintem). De ha "kipróbálom egy hétig" a sztori, ott már lehet gond.... nem?
 
Ha a szén telítődik, az nem jelenti azt, hogy a káros anyag kikerül az akiból. Rajta csücsül a szénen. A szűrőből egyszerűen kidobod és megszűnt a terhelés. Így viszont ott marad az idők végezetéig ;)
Vélemény? :)
 
Nigro said:
Ha a szén telítődik, az nem jelenti azt, hogy a káros anyag kikerül az akiból. Rajta csücsül a szénen. A szűrőből egyszerűen kidobod és megszűnt a terhelés. Így viszont ott marad az idők végezetéig ;)
Vélemény? :)

De ki nem tud szabadulni, csak ha fizikailag lemorzsolódik (regeneratív aktívszén képes erre), vagy el tudna törni. De nem tud. Mivel nem szántom minden tavasszal fel a talajt ;).
Így a micro és meso pórusok eltömődnek, kimerül a média - de az nem is baj. Hiszen az a méret alkalmatlan a bacik megtelepedésére nemes egyszerűséggel, mert nem férnek bele :D.
A macro pórusok pedig otthont adnak nekik.
Ott a szennyezés, talán még táplálékul is szolgálhat a beköltöző baciknak, bár ezt kétlem de még akár ez is lehet, viszont ott is marad. Örökre.

Kivéve ha szélsőséges PH változás történik, akkor lehet "felszabadulás", de akkor már mindegy is... ugye :). Ha jól emlékszem ez mintha tárgyalva lett volna a másik szenes topikban.

Szóval engem maga a tudat nem zavar, hogy ott van. Hatással nincs már semmire.
 
A szûrôben lévô szénrôl hosszabb idô alatt le tud válni káros anyag. Félreértések elkerülése végett ez kis mennyiség és nem a szén ereszti vissza. Nyilván egy normális akváriumban nincsenek olyan viszonyok, amik érdemben vissza tudnák fordítani az abszorpciót.

Ami a káros anyag kibocsátást illeti, a szén felületén élô bacik az anyagok egy részét beépítik. A bacik folyamatosan szaporodnak illetve halnak el, telepeket képezve. Idônként ezek a telepek leszakadnak és visszakerülnek a vízbe.

Szóval, ha valaki a hosszútávú aktívszenezésben hisz, az is jól teszi ha idônként cserél - amit kivettél a szûrôbôl, az már nem kerül vissza a vízbe. ;)
 
Sziasztok
Szerintetek a légszűrésre használt Aktív szén jó lehet akvarisztikai célra ?(n)
 
Én azért óvatos lennék - a légszûrôk bármekkora foszfáttartalmat elbírnak. És persze elvben a iodine number sem mindegy - lehet, hogy csak a helyet foglalja.
 
Érdekességképpen, az aktív szén és a lyuk a fejen nevű halbetegség között valami összefüggés van. A betegséget persze nem a szén okozza, kell hozzá egy kis nitritmérgezés vagy nagyon magas nitrátszint, és mellé némi hexamita fertőzés is, de ezen túl valamit az aktív szén is csinál, ami rontja a helyzetet. Feltételezhetően az aktív szén megköt valamit, amire amúgy szükség lenne, és ez néha problémává válik. Ehhez nyilván több dolognak is össze kell jönnie, mert amúgy a szénnek magában nincs káros hatása. Mások szerint az aktív szénből származó por irritálja a halak bőrét, ami az eleve legyengült halaknál már gondot okoz. Egyelőre még semmilyen bizonyított információ nincs a jelenségről, csak feltételezések, de szerintem így is érdekes a dolog.
http://www.coralmagazine-us.com/content/hlle-and-activated-carbon-looking-link
A cikk tengeri halakról szól, de a betegség édesvízi halakat is érint, főleg a nagytestű sügérféléket.
 
Helló!

Óriási ostobaság csodaszerként alkalmazni a szenet! (Egyébként semmit sem! Ha valaki mégis csodát kiált az általában marketing és társai.) Tapasztalatom szerint egy idő után, valószínűleg tényleg a telítődés miatt, valóban tud kárt okozni. Egy esetem pl, hogy nem tudtam miért, de folyamatosan alul maradt a ph, sokszor stagnált 6,3-on :hungover: . Fejembeötlött, hogy esetleg igaz lehet a szénről a telítődés. Kicseréltem egy újra és azonnal elkezdett lágyulni a víz. Ekkor másfél hónapja volt a külső szűrőben a szén.

Nem másztam bele rettenet módon a kémiai összefüggésekbe, de akvarisztikában a szénről nem láttam sehol részletesen és pontosan tárgyalva a kémiai reakciókat. ANGOL OLDALAK = MARKETING. AMERIKAI OLDALAK = MARKETING A KÖBÖN.

Otthoni oldalak közül kiemelném:

http://semi.fw.hu/Edesvizi/Cikkek/aktivszen.pdf

Rinagy kérdésére pedig csak egy sejtésem van. A szén, ha jól tudom a foszfor olyan vegyületét (azaz olyan foszfátot) köti meg és aztán engedi vissza (a tévhitekkel ellentétben), amit nem kívánnál egy élő szervezetnek sem. A növények növekedési sebessége nagyban függ a víz foszfor tartalmától jobban mondva a növényeknek megfelelő vegyületétől mivel foszfor mint anyag nincs jelen a természetben a nagy reakcióképessége miatt. Tehát adagolhatsz foszfor vegyületeket a vizedhez, de csak a többi anyag figyelembevételével és semmiféleképp a telítődött szenedből :wtf:.

Javítsanak az okosabbak ha hülyeségeket mondtam, engem is nagyon érdekel az aktív szén használata, vagy az hogy mivel érdemes fölcserélni, stb.
 
Szen es szen kozott is kulonbsegek vannak. Egyebkent teljesen artalmatlan rengetegen hasznaljuk tartos uzemben is. Borzalmasan sok folyamat jatszodik le egy novenyes akvariumban es sokszor rossz kovetkeztetest vonunk le a tortentekbol
 
Szen es szen kozott is kulonbsegek vannak. Egyebkent teljesen artalmatlan rengetegen hasznaljuk tartos uzemben is. Borzalmasan sok folyamat jatszodik le egy novenyes akvariumban es sokszor rossz kovetkeztetest vonunk le a tortentekbol
Ezt nem értem. Mármint miért mondod, hogy szén és szén között kis különbségek vannak? Óriási különbségek vannak. Rengeteget számít, hogy miből és hogyan készítik. A linkelt oldalon ezt érthetően le is írja az illető. Azt hogy nem árthat, nem tudhatjuk. Mindenesetre aki a vízkezelés és a vízcsere után is a normálistól jócskán eltérő vízviszonyokkal rendelkezik, az gondolom fölnyitja a szivattyúját és ott folytatja a megoldás keresését. Szeressük a szenet(y) , de ha végén már csak a szén maradt mint hibalehetőség és a cseréje, vagy eltávolítása radikális megoldást hozott, akkor onnantól nincs miről beszélni. Illetve nagyon is lenne, csak érdemleges következtetéseket, tanulságokat a lehetséges folyamatokról, reakciókról az tudna levonni, aki az akváriumot ez esetben működtette, azaz tudja, hogy mikor, hogyan kezelte a vizet és biológus, kémikus egyszerre. Kiemelném, hogy ő is csak következtetéseket, tanulságokat! Mivel senki sem talál konkrét tanulmányokat a szén viselkedéséről a vízben, azt a következtetést érdemes levonnunk, hogy ismeretlen vizeken járunk és nyilván vakmerő az, aki ez esetben nem óvatos. Röviden amíg semmi sem bizonyított konkrét képletekkel, leírásokkal egy megbízható forrásból, addig nem lehet semmit sem biztosra mondani.
Egyébként én is ajánlom a szenet, mint szűrőanyagot, mert eddig utolérhetetlen, bár már van rá kísérlet egyes gyártóktól. Viszont amennyire jó, annyira lehet rossz is adott esetben. Azaz használd, de csak ha vészhelyzetben nem sajnálod kidobni.
 
Hát a link nem elérhető...

Én magam is használtam huzamosabb ideig CSAK minőségi aktívszenet szűrőben szűrőanyagként. Tökéletesen működött.
Bármilyen visszaoldódást nem tapasztaltam, pedig érzékeny garnélák is voltak a vízben és a 27 literre 1 liter aktív szén meglehetősen nagy felületnek számít.
Vízparamétereket nem mértem, értelme nem sok lett volna.

Írtad a pH problémát. Milyen pH? Reggeli, esti? CO2 levegőzetés van? Hogyan változott? Milyen eltérés volt?
Lágyabb lett a víz a cserére ezt írtad. De mit jelent ez pontosan? Milyen volt? Mivel cseréltél? Értékek?

Jó lenne ha legközelebb ezekről is írnál, mert így nem lehet mihez viszonyítani.

A szűrőanyag nem csodaszer ezt nem 2 perce találták ki. Ez egy ugyanolyan szűrőanyag mint egy perlonvatta csak más funkciót lát el. Nincs ebben semmi extra. Valaki a gyógyszermegkötő funkciójáért használja, mások az akvárium indításának megkönnyítéséért, valaki pedig egyszerűen csak a víz tisztaságért.

Egyébként jól látható a szén merülése, a víz színeződésével. Ha totális majré van :), akkor nézni kell a vized. Amikor elkezd újra színesedni, tápok, hét közbeni vízcserék stb miatt, akkor megérett a cserére, vagy eltávolításra. Ha rosszul méretezted a szűrőanyagot akkor ez nagyon gyorsan bekövetkezik. Ha felülméretezted, akkor is 1-2 hónap max. Talán nano akváriumoknál több, de szűrőanyag minősége és mennyisége befolyásolja.
 
Nálam működik a link. (Van pdf megjelenítő integrálva a böngésződben?)

A ph akkor átlagosan alul volt, szerintem ez esetben mindegy, hogy reggel vagy este /6,5-6,3/. Az viszont már valóban nem mindegy, hogy mit adtam hozzá, pont a visszaeresztés szempontjából.
CO2-t adagolok, tehát mint gondolom mindenkinél, nálam is reggel magasabb a ph. Persze próbálom egy szinten tartani. Számomra kérdés, hogy mennyire merészkedjek az alsó határig, mivel igencsak kell a növényeknek a CO2, viszont a kemény, túl savas víz már probléma. Most ott tartok, hogy átlagosan (kb 1buborék/s) nyomom a világítással egy időben, de a fény kikapcsolása előtt 4 órával megszüntetem.
Egyébként a szén csere előtt amikor 6,5-nél lejebb ment a ph, akkor már egyáltalán nem ment a CO2. Cseréltem a vizet, aminek szintén mértem ph-ját, az volt 7,3.

Amit raktam a vízhez:
A víz előkészítésénél seachem plus.
Ezen kívűl stability, clarity, fluorish, -excel, -iron.

A leírásnak megfelelően adagoltam, illetve a ph probléma után megszüntettem, persze a vizet továbbra is cseréltem heti 2x.
 
. Most ott tartok, hogy átlagosan (kb 1buborék/s) nyomom a világítással egy időben, de a fény kikapcsolása előtt 4 órával megszüntetem.
Ez ugyan nem ebbe a topicba tartozik, de szerintem ez a CO2 adagolás nem lesz jó. Lámpa felkapcsolás előtt már el kellene indítani annyival, hogy mire kigyúlnak a fényeid, már elérje az ideális szintet. A növényeid a lámpa felkapcsolása után 4-5 órával kezdenek teljes erővel fotoszintetizálni. Így ha a kikapcsolás előtt már négy órával megvonod tőlük a CO2-t, akkor szerintem jól kiszúrsz velük.
Az egy bubi/sec nem elég informatív. Mekkora akihoz és milyen beoldási hatékonysággal?
Viktornak igaza van. Óriási különbségek vannak aktív szén és aktív szén közt - nem csak árban, de minőségben is. Az igazán jók ph semlegesek és foszfát mentesek. (Bár mi azért nem haragudnánk egy kis extra foszfátért ;). Persze csak ha kontrollálható lenne)
 
Heló Mindenki!
Olyan kérdésem lenne, hogy az aktív szén mennyire lenne jó a szűrömben, halottam hogy tisztább lesz tőle a víz. Tudom, hogy a Seachem Purigen jobb ezt csak kíváncsiságként próbálnám ki. Kérdésem még a következő van káros hatása? Halottam hogy a vasat és megköti. Érdemes alkalmazni. Sok variációt olvastam és most el vagyok bizonytalanodva.
 
Heló Mindenki!
Olyan kérdésem lenne, hogy az aktív szén mennyire lenne jó a szűrömben, halottam hogy tisztább lesz tőle a víz. Tudom, hogy a Seachem Purigen jobb ezt csak kíváncsiságként próbálnám ki. Kérdésem még a következő van káros hatása? Halottam hogy a vasat és megköti. Érdemes alkalmazni. Sok variációt olvastam és most el vagyok bizonytalanodva.
Szia!
Ha mindenképpen szeretnéd az aktív szenet használni, (bár én lebeszélnélek róla) akkor csak valami nagyon jó minőségűt vegyél. Az esetek nagy százalékában növényes akváriumban nem használjuk, mert sokak véleménye szerint hasznos tápanyagokat von ki a vízből. Az aktív szenet inkább gyógyszeres kezeléseket követően alkalmazzuk, hogy a káros anyagokat szedje ki, szerintem folyamatos használata nem javallott.
A Seachem Purigen sem drágább mint egy jó minőségű aktív szén, így inkább azt javaslom.
 
Szia! Ha mindenképpen szeretnéd az aktív szenet használni, (bár én lebeszélnélek róla) akkor csak valami nagyon jó minőségűt vegyél. Az esetek nagy százalékában növényes akváriumban nem használjuk, mert sokak véleménye szerint hasznos tápanyagokat von ki a vízből. Az aktív szenet inkább gyógyszeres kezeléseket követően alkalmazzuk, hogy a káros anyagokat szedje ki, szerintem folyamatos használata nem javallott. A Seachem Purigen sem drágább mint egy jó minőségű aktív szén, így inkább azt javaslom.

Lehet az lesz, na meg azt csak egyszer kell megvenni, de lehet előtte ráspórolok egy új külsőre. Az aktív szén csak kíváncsiság lett volna ;)
 
Állítólag kúraszerűen használva az aktív szén is jó. Például egy hétig belógatod, aztán 3 hétig nélküle megy az akvárium. Állandóra semmiképpen sem javasolt, és ha berakod a külső szűrőbe, akkor elég problémás kiszedni hetente. Vizet "polírozni" elvileg még a kovaföld nagyon jó, csak itthon senki sem használja. Ezt sem állandóan rakják a szűrőbe, mert hamar eltömődik.
 
Back
Oldal tetejére