• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aktívszén a szűrőben

Kezdem elveszíteni a talajt megint..., ha valaki kifejezetten az ADA termékeivel szeretne szűrni csak Super Jet szériával teheti, tegye azt?
 
outro said:
No egy hülye kérdés. Nekem egy EHEM 2224-es szűri az 57 literes akimat. Ugye ebbe 2 kosár van+a szűrő alján van egy jó 5 cm-es üres rész. Gondolom az ülepítést szolgálja. Na most ide nem lehetne betenni pl aktívszenet. No persze nem akarom én telenyomni fulra csak egy kisebb zacsival. Szerintem így elvégezné a dolgát, és a szűrőt sem fogná vissza különösképpen.

Nem lehet. Rontaná a szűrő teljesítményét. És az aktív szén sem működne.
Az aktív szén akkor tud hatékonyan működni, ha nem koszolódik el. Az ülepítőbe rakva benne állna a legnagyobb dzsuvába.

A kémiai szűrést mindig a szűrő tetejére tesszük mint utolsó tisztító folyamat. A durva szennyeződésektől megtisztított vizet szűrje csak.

Javaslom inkább a felső tálcát oszd meg a rendes közeg és a carbon között. Én a nagy akinál most ezt csináltam.
 
Laci4488 said:
Kezdem elveszíteni a talajt megint..., ha valaki kifejezetten az ADA termékeivel szeretne szűrni csak Super Jet szériával teheti, tegye azt?

Ez kicsit OFF. Természetesen nem. De mondjuk egy 6-8 literes szűrőbe full lecserélni a közeget egy sokkal tömörebb típusra értelemszerű lesz a teljesítménycsökkenés.
Ezért írtam, hogy lépésben érdemes ha a fenti dologtól félsz.
 
Találtam egy EHEIM válaszlevelet az aktív szénnel kapcsolatos kérdésre:

Please note that we do not recommend using carbon in your aquarium at all times:

Regarding carbon use, as with all carbon, effectiveness is limited to a short period of time, a maximum of 3-4 weeks. They must then be removed from the filter because there is a risk that the absorbed substances will begin to decompose and be washed back into the aquarium water. We recommend that carbon be used for specific purposes only, such as, initial aquarium set-up, carbon should be used for two weeks to remove any undesirable substances from your tap water. Carbon can also be used to remove medications, additives, turbidity or water discoloration. Carbon can also be used when doing large water changes. Once the carbon has accomplished its task, it should be removed. Carbon is like an aspirin - you only take it when you need it. If you do need to use carbon, it should go in the top basket under the EHFISYNTH pad in a mesh bag.

One of our EHEIM canister filter goals is to achieve a long service life. This refers to time between cleanings. With the biological set-up you should be able to go three to six months between cleanings. If you use carbon in the filter chamber, you will need to replace it at least every month, and this results in the service life of the filter decreasing and maintenance increasing.

Röviden annyi, hogy nem ajánlja a hosszú távú, folyamatos használatot. Szerintük csak addig kell benne lennie ameddig ellátja a feladatát, vagyis amíg kiszedi a nemkívánatos anyagokat a vízből. Továbbá felsorol még néhány esetet mikor ajánlja pl gyógyszerezés után, nagyobb vízcseréket követően vagy ha zavaros elszíneződött a víz. Szerintük 3-4 hét utána mindenképpen ki kell cserélni, mert elveszti a hatékonyságát és a kiszűrt anyagok visszakerülnek a vízbe. Az utolsó bekezdésben pedig azt írja, hogy a sima bio szűrést elég 3-6 havonta tisztítani, de így havonta meg kell bolygatni, ami miatt csökkenhet az élettartama. Ezt mondjuk elég érdekesnek tartom. Jó biztos jobb a zárcsatoknak és az illesztéseknek minél kevesebbszer vannak mozgatva, de azért ennyit illene kibírniuk.
 
FishAir said:
Találtam egy EHEIM válaszlevelet az aktív szénnel kapcsolatos kérdésre
Hát igen.

Ezzel mindössze annyi a problémám, hogy - bár tisztelem és becsülöm az Eheim márkát és ha valaki magasra emeli azt a zászlót, hogy "vegyetek Eheim-et mert megéri, megbízható, csendes szűrőket gyárt, bla bla", akkor az én vagyok. Mert az Eheim tényleg minőségi, jó cuccokat gyárt. De:

Az Eheim ne akarjon akvarisztikai tanácsokat adni ha nem akarja égetni magát.

A nagy gyártók számtalanszor bebizonyították, hogy a kommunikációjuk borzalmasan el van rontva. A termékleírásokba, szórólapokra és egyéb szövegekbe gyakran írnak meghaladott kijelentéseket, gyakran félreérthető és rossz tanácsokat adnak. Az ok kettős: egyrészt néha "inkomponens" ( ;) ) szakembereket alkalmaznak, akik lehet, hogy ismerik az akvarisztika egy rétegét, de rálátással semmiképpen nem rendelkeznek az egészére, másrészt az eladást mindenáron növelni akarják. Jó példa erre az Eheim gyári szűrőajánlása a különböző méretű akváriumokhoz. Elég ránézni erre a táblázatra...

A legnagyobb probléma azonban ott van, hogy - mint oly gyakran az akvarisztikában (és más területeken is) - a hülyeségeket részigazságokba csomagolva adják a szánkba. Mindenki tudja, hogy milyen szuggesztív erővel lehet átvinni a hülyeséget, ha előtte mondok 3 más olyan dolgot, amire a hallgatóság bólogat. A hülyeségek tálalásának pedig sajnos általában az a fő oka, hogy az eladásokat növeljék, hogy minél nagyobb piacot elérjenek. Ami pont egy Eheim esetében nem lenne baj, de azért hülyét nem kellene csinálnunk magunkból.

FishAir said:
Please note that we do not recommend using carbon in your aquarium at all times
Duly noted. But WTF?

FishAir said:
Regarding carbon use, as with all carbon, effectiveness is limited to a short period of time, a maximum of 3-4 weeks.
Ez abszolutte nem így van. Egyrészt nyilván a szűrő hatás az aktívszén minőségétől és a szűrőbe tett mennyiségtől is függ, másrészt vannak széleskörű és megalapozott példáink arra, hogy sokkal hosszabb ideig is lehet/szabad használni ezt az anyagot. Arról nem is beszélve, hogy köztudott, hogy az aktívszén, ha sokáig békén hagyod egy idő után átalakul biológiai szűrőanyaggá.

FishAir said:
They must then be removed from the filter because there is a risk that the absorbed substances will begin to decompose and be washed back into the aquarium water.
Nos, ennek pont az ellenkezőjét bizonyították be, többek között itt a fórumon is volt erre bejegyzés...

FishAir said:
We recommend that carbon be used (...) to remove any undesirable substances from your tap water.
Hm?? Mire való a vízkezelő? Csöndben kérdem, hogy - a logikájukon belül - mi van akkor, ha egy növényes akvarista hetente cserél vizet?

FishAir said:
Carbon is like an aspirin - you only take it when you need it.
Nagyon jól hangzik, de úgy marhaság ahogy van.

FishAir said:
One of our EHEIM canister filter goals is to achieve a long service life. This refers to time between cleanings. With the biological set-up you should be able to go three to six months between cleanings.
Ha az eheim szűrőméret-ajánlási táblázatot nézzük és betartjuk ezt a szabályt, akkor egy sok koszt termelő (pl. gyakran átültetetett, felkavart) akvárium esetében nagy bajban lennénk. Kis szűrő, nagy aki, sok kosz - a tragédia pontos receptje.

FishAir said:
If you use carbon in the filter chamber, you will need to replace it at least every month, and this results in the service life of the filter decreasing and maintenance increasing.
Ha aktívszenet használsz és a szűrőben hagyod, semmi bajod nem lesz. A szén használatának a szűrő-karbantartás gyakoriságához semmi köze nincs.

FishAir said:
If you do need to use carbon, it should go in the top basket under the EHFISYNTH pad in a mesh bag.(...)
We recommend that carbon be used for specific purposes (...), such as, initial aquarium set-up (...)
Carbon can also be used to remove medications, additives, turbidity or water discoloration.
Ezekkel meg egyetértek.
 
Annyit tennék hozzá részemről, hogy azt kell megérteni a szénnel kapcsolatban, hogy kikapja az egyes dolgokat a vízből, de nem mindet közömbösíti. Tehát mint egy mágnes úgy is működik. Ha telítődik, akkor már több gemkapocs nem fér el rajta. A biológiai szűrő funkció az egy külön extra. Teljesen más tészta.
Tehát azért van értelme kicserélni, mert a gemkapcsok a rendszerben maradnak, csak nem lesznek láthatók. A víz terhelése megmarad. De az első kúra után a többi jóval tovább tarthat, hisz a nagyját kikaptuk. ;)
 
Hát igen erre mondják azt, hogy akkor látod ha egy aktív szén "kimerült" ha a vizedet már nem tisztítja annyira mint korábban. A 20 literes nano alatt talán már 2 hónapja is megy tökéletesen működik a mai napig. De ott nem kap akkora terhelést mint ugyanez a szűrőközeg a 240 literben. Cserélni biztosan kell, de ez az amire nincs recept. Nem lehet azt mondani, hogy pár hét után, 1 hónap, vagy 2-3 hónap. Kismillió féle hatékonyságú és gyártású aktív szén létezik mind mind más paraméterekkel.

De örökké semmi sem tart ;) Lehet ha nem funkcionál egyszerűen csak bedobnék helyette szbstrat pro-t aztán ha már megint idegesítően színes a víz adni neki megint kit kémiai szűrést.

Az eheim fenti ajánlását én sem tudom mire vélni. Egyrészt szigorúan tartja magát, hogy gyorsan cserélgesd a szűrőanyagot, másrészt takarítani nem kell. Szal vásárolj sokat sűrűn, de nyugi dolgozni nem kell mert a technika jó. ;) Balázsnak igaza van. Sajnos a szűrőanyag cserélgetését meglehetősen lazán kezelik a cégek.

Jó példa erre az Eheim 240-es akim amihez gyárilag gyatra világítás és 2226-os szűrő jár. Tud ennél többet is az eheim. Talán csak nem merik odaírni a cédulára a valós dolgokat mert sok embert elriasztanának.

De ugyanez a szűrőanyag kavar volt juwel esetében is ha jól rémlik.

Biztos az aktívszén minősége összefüggésben van az élettartammal is, de semmi bajod nem lesz, ha bent marad a szűrőbe. Vagy egyszerűen csak lecseréled egy másikra vagy egy hatékonyabb bio-ra ilyen esetben.
 
Néhány aktívszénnél fel van tüntetve, hogy a csomag hány literes akvárium szűrésére elegendő.Nyilván ez függ a szén minőségétől.

Viktor én ezért boncolgattam, múltkor ezt a szén mennyiség- ár arányt mert sokunknak nem mindegy, hogy veszünk egy ADA Na szenet és beteszünk 5500 Ft-ért egy doboz szenet egy nano-ba, "csak", hogy tiszta legyen a vizünk.(Ezt nem ironikusan írom, nem célzásként, főleg nem veled szemben.Ha valaki megteheti, tegye.) Nem tudom, hogy ennél a szénnél fel van e tüntetve hogy ez mennyi vízre elegendő.
Ezért gondolom azt, hogy az általam használt szén gazdaságosabb mert a 250 ml-es adag 400 liter víz szűrésére elegendő.(vagy több)

Tehát ebből kell nekem kb. 60 ml.Ez nagyon nem mindegy.
A szén amit Te a szűrődbe raktál a rájuk rakodó szennyeződés és a baktérium réteg miatt megy X ideig.Aztán kuka.Én viszont a kisebb adagokkal olcsóbban kihúzom, hisz mindig friss, kisebb adagokat tudok berakni.

Félre ne érts, ebből abszolút nem azt akarom kihozni, hogy drága az ADA szén vagyis nem ezt akarom kihangsúlyozni.Ha drága, akkor drága, aki nem tudja megvenni az használjon neki árban megfelelőt.

Arról meg, ahogy a gyártók is írják, telítettség után "elenged magából mindent".Nem tudom ki tapasztalt ilyet mert én ezt senkitől nem hallottam.
Lehet, hogy volt ilyen--de én nem halottam.

Van egy német emberke, a a kényes kőkorallos medencéhez nanojához használt külső (!!) szűrőjében fél évente cseréli a 2 dl szenet.(54 literes az akvárium)

Engem már tényleg érdekelne egy ilyen kísérlet, hogy meddig is elég egy adag aktívszén, mondjuk egy EI módszer mellett.(mert ugye más módszernél már nagyon eltérőek lehetnek a paraméterek.)

Ismerem a tányéros módszert, csak amikor ezt fényképpel is bizonygatták nem emlékszem a szövegre.

Megfigyeltem, hogy a heti vízcserénél, valószínűleg a GA tápok miatt sárga a víz az edényben.Nem hiszem, hogy a terhelt víz miatt lenne, ezt már más is megfigyelte.De persze ezt nem panasz, no problem.Amikor tőzegeztem akkor is sárgásbarna volt.

Ez csak egy kis eszmefuttatás volt minden hátsó szándék nélkül.

Most nézegettem, az ADA-n kívül (ez a teszt idején meg nem volt ) a GroTech volt a legjobb.Ez egy régebbi felmérés.:

http://translate.google.com/translate?p ... l=de&tl=hu
 
jojo igazad van, de nem is említettem az NA Carbon-t ;) Csak hogy minőségi legyen a cucc.

nehéz kérdés az adagolás, összehasonlítás.

A nanoban opti hatású üvegen 100x jobban érzem az eredményét mint a nagy akiban ahol eleve színezett az üveg és a zöld gyep zöldes derengést kelt az akvárium alsó 1/3-ban. Azt látom, hogy mindkét akira elég a mennyiség (750ml). Ha NA Carbonról van szó akkor ez annyit jelent, hogy a gyári bezacskózott anyagot megmosod és beteszed. Nem kell méregetni a hálót megbontani meg értelmetlen. Persze nanóra ez más tétel mint nagy akira mondjuk nálam a kicsin nincs is más szűrőanyag. Ez fut substrat pro helyett.

Ha én választanék, biztosan ez a 0.5-1kg kiszerelés lenne amint a legtöbb akiba ajánlanék. Nagyjából megtölt egy tálcát a szűrődben végzi a dolgát nem kell vele foglalkozni.

Ha jól rémlik más minőségi kémiai szűrőanyagoknál is jellemzően 1 litert mondanak 400 literig.
 
Ide írom, hogy ne bombázzam szét az adott naplót.

viktorlantos said:
FishAir said:
Az igen, hogy eltüntette azt a zöldes színt. Nálam is ugyanez van, hogy tök tiszta átlátszó a víz csak van ez a zöldes árnyalata pár nap után, főleg világítás nélkül. Pont ezért fogom kipróbálni, igaz először csak a párnás változatot.

A párnás (szivacs) válzotat konkrétan semmit sem ér. Ha használsz, jó minőségű aktív szenet használj.

Ezt tapasztalatból mondod? Mert akkor frankón kidobtam rá a pénzt. :crazy: :thumbdown:
 
FishAir said:
Ide írom, hogy ne bombázzam szét az adott naplót.

viktorlantos said:
FishAir said:
Az igen, hogy eltüntette azt a zöldes színt. Nálam is ugyanez van, hogy tök tiszta átlátszó a víz csak van ez a zöldes árnyalata pár nap után, főleg világítás nélkül. Pont ezért fogom kipróbálni, igaz először csak a párnás változatot.

A párnás (szivacs) válzotat konkrétan semmit sem ér. Ha használsz, jó minőségű aktív szenet használj.

Ezt tapasztalatból mondod? Mert akkor frankón kidobtam rá a pénzt. :crazy: :thumbdown:

Sajnos igen. Ez már ezer éve sem ért egy fabatkát sem amikor még juwel korszak volt. Most a harmadik akimba ezvan. Hat kb annyit ér mint a durvaszivacs. Megfogja a mulmot :lol: Lehet gyógszeres kezelésre jó, de tényleg semmi köze nincs az aktivált szén szűrőközegekhez.
 
Na egy napja van bent a párna, semmi változást nem látok. :) Egy hetes volt a víz tegnap mikor beraktam, úgyhogy már kicsit zöldes, és még mindig ugyanolyan. Egy pár napig még nem cserélek vizet, hátha, de sok esélyt nem látok. Nemhogy vettem volna egyből egy liter EHEIM szenet. De ami késik nem múlik. Azt tervezem, hogy kiszedem a kerámia felét alulról és fél liter szén megy a helyére. A kiszedett kerámiát fel tudom majd még használni szerintetek később, vagy kuka?
 
FishAir said:
Na egy napja van bent a párna, semmi változást nem látok. :) Egy hetes volt a víz tegnap mikor beraktam, úgyhogy már kicsit zöldes, és még mindig ugyanolyan. Egy pár napig még nem cserélek vizet, hátha, de sok esélyt nem látok. Nemhogy vettem volna egyből egy liter EHEIM szenet. De ami késik nem múlik. Azt tervezem, hogy kiszedem a kerámia felét alulról és fél liter szén megy a helyére. A kiszedett kerámiát fel tudom majd még használni szerintetek később, vagy kuka?

El kell tenni későbbre egy zacsiban átmosás után.
 
inadsz said:
FishAir said:
kiszedem a kerámia felét alulról
Alulra ne tedd mert hamar eltömődik és úgy fog működni mint egy jobb bio. szűrőanyag. ;)

Akkor: fél lityi kerámia + kék szivacs + fél lityi substratpro aztán másik kosárban 1,5l substart pro + hálóban 0,5l szén + perlonvatta?

Neked, hogy szuperál a cucc egyébként?
 
Én még mindig nem értem:

Elég egy előszűrő vékony szivacs (miért is kell a kerámiagyűrű?) aztán mehet a siporax v. bármi hasonló, utána a szén ami hálóban van.Felülre minek is a perlonvatta?

Évek óta nincs ilyen benne, és mégis tiszta víz, lebegő szemcséktől mentes mind a 3 aksim.Miért is kell lefojtanod a szűrőt?
 
jojo said:
Én még mindig nem értem:

Elég egy előszűrő vékony szivacs (miért is kell a kerámiagyűrű?) aztán mehet a siporax v. bármi hasonló, utána a szén ami hálóban van.Felülre minek is a perlonvatta?

Évek óta nincs ilyen benne, és mégis tiszta víz, lebegő szemcséktől mentes mind a 3 aksim.Miért is kell lefojtanod a szűrőt?

Jojo nálad milyen aljzat van? Az agyagos talajok azért tudnak porozni én ezért is találtam hasznosnak a perlont.
 
Ja, így már értem! Nálam a fekete AD-s halálaljzat van, JBL. tápgolyókkal.Az igaz, hogy a háttér mögött van egy elrejtett belső szűrő, de nálam nincs ami porozzon.
 
jojo said:
Ja, így már értem! Nálam a fekete AD-s halálaljzat van, JBL. tápgolyókkal.Az igaz, hogy a háttér mögött van egy elrejtett belső szűrő, de nálam nincs ami porozzon.

Nah ez sokat számít. A perlonom a porszemektől koszos leginkább. Ha ez a finom szűrés nincs ezt a "porfelhőt" visszatolja az akiba és nem fogod tudni miért nem olyan kristálytiszta a víz mint nálam :lol:

Por lehet bármitől. Matatsz az akiban, halak felkavarják, növényt kihúzol, szóval olyan dolog ez amivel mindig számolni kell.
 
FishAir said:
inadsz said:
FishAir said:
kiszedem a kerámia felét alulról
Alulra ne tedd mert hamar eltömődik és úgy fog működni mint egy jobb bio. szűrőanyag. ;)

Akkor: fél lityi kerámia + kék szivacs + fél lityi substratpro aztán másik kosárban 1,5l substart pro + hálóban 0,5l szén + perlonvatta?

Neked, hogy szuperál a cucc egyébként?

Semmi különlegeset nem látok már, azon kívül hogy tiszta a víz, algák meg vannak de remélem nem sokáig... Majd kipróbálok egy olcsóbbat is és az ADA-t amolyan teszt félét csinálok :)
 
Back
Oldal tetejére