• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Rainbow Lake

Koncz János

Főkertész
Hát sziasztok újra kedves akvaristák,
pár éves inaktivitás után félgőzzel, de törve nem újra itt vagyok, és remélem aktív maradok ameddig csak tudok. :)
Az elmúlt pár évben is folyamatosan űztem az akvarisztikát, de csak kicsi, átmeneti akvákban, melyek a kollégiumi 80 és a már itthoni 120 literes tartály voltak. Rájuk nézve és csodálva a halakat továbbra mindig és mindig, már lassan vagy 20 éve, álmodtam hogy egyszer lesz már egy igazán nagy, melyre a kisgyerekkori énem csodálva tekintene fel.
Úgy alakult az élet, hogy lehetőségem nyílt talán hasonló megvalósítására és én gondokozás nélkül el is kezdtem, és már tartok is valahol a rögönyös út közepén. ;)

Szerintem az a legjobb, ha kezdem az elején. Hazatértem a régi szobámba, szétnéztem és már tudtam mit akarok, bútorok csikorogtak, pókhálók kerültek elő, de én csak csináltam. Egy nagyobb rendezkedés után adott volt egy egész falrészem és a fal két oldalán egy-egy bútor, közte meg az a térrésze a szobának ahova tervezéseim szerint jó sokat és még többet fogok én még bámulni (és ez nem a monitor helye :) ). El is kezdtem tehát a tervezést ha már volt helyen a nagy akvámnak. Itt szempont volt egyértelműen a pénz, a minőség, a megbízhatóság és a kényelem számomra, hogy kezelni minél könnyebben tudjam majd.

Maga az akvárium 160cmx60cmx65cm magas lett, 10 mm-es float üvegből készítve átlátszó ragasztással, jó masszír merevítőkkel, így egy szép 600 literes tartályt alkotva, mely több, mint duplája a valaha is birtokolt legnagyobbomtól.
Alatt egy 50x50 mm-es hegesztett zártszelvény állvány található, mely kb. 85 cm magas, 6 egyenként állítható kigumírozott talppal. Az üveg és az állvány közt MDF deszka és laminált padlók alatt használt 6 mm-es szivacs (duplán rakva) van.
A tető sem bolti. :) 38 cm magas vízálló gipszkartonból, profilokkal megerősítve készült, fehér zománcfestékkel lekent a tető. Két nagy ajtaja van, és 3 db 30 wattos led reflektor (4000-4500 K-es színhőmérséklettel bírnak, IP65-ös foglalatos).
Szűrését egy Eheim 2080 és egy 2078 végezné, subtrat pro-val töltve, de már készülődöm a 2078-as leváltását egy 2080asra vagy 2260asra.
Fűtést egy Hydor ETH 300 W-os külső fűtő biztosítaná.
CO2 is lenne, még pedig 10 kg-s Messer CO2 palack papillon reduktorral Aquamedic mágnesszeleppel egy DIY külső reaktoron keresztül beoldva.
A legérdekesebb rész viszont most jön, mert olyan vízcserélő-rendszert próbálok kiépíteni amit eddig még soha. Egy RO szűrő be van már állítva a fürdőben, (igaz szűrő cserére szorul már), de szépen jön belőle a víz, még nem mértem ki a pontos értékét milyen is. Ezt a csöpögő tiszta vizet elvezetném egészen az akváriumig, pár szoba mellett és folyosó mentén végig a házban! Majd a folyamatosan emelkedő vízmennyiséget egy kondezvíz-szivattyú úszója érzékelné és visszanyomná a fürdőbe a felesleges vizet. Így folyamatos vízcserém lenné és ezáltal egyre állandóbb vízminőségem is.
Tudom, hogy most sok a fejetlenség és a kérdés, szóval megpróbálom elmagyarázni, mit miért gondolok most így:
- nincs időm hetente 300 liter vizet cserélni, de nem akarom hogy ez meggátoljon egy gyönyörű növényes akvárium birtoklásában, ezért választottam a folyamatos vízcsere módját
- a legegyszerűbb lenne a fölös vizet egy túlfolyóval megoldani, csak hagyni hogy kifolyjon, viszont nálam nincsen alsóbb szint ahova könnyen el tudnám vezetni ezt a vizet, és szinten belül is a házban akármilyen lefolyóhoz is csak több ajtó mellett tudok eljutni, így a fölös vizet vezető csövet nem tudom folyamatos esésben elhelyezni a házban ( az ajtó szélén tudom csak a keret mentén elvezetni, így az akváriumom vízszintje felé is emelkedne útközben a cső). Ezért van szükségem egy kis pumpára, ami elnyomja nekem mechanikusan a vizet oda ahova tartozik
- mivel az RO készülékem nem teljesen tiszta vizet készít, így nem is kell visszasóznom (de ezt még ki kell mérnem). Természetesen a jövőben kicserélem a szűrőit és valamilyen kis géppel automatikusan visszasóznám vele a vizet, így elérve az állandóságot.
- a kiszemelt kondenzvízszivattyú ha valakit érdekel ez: Aspen Pumps Maxi Orange​

És akkor szerintem kitérek az élővilágra is. A technikám miatt szerintem ez valamiféle midtech akvárium lesz, de nekem semmi extra növény igényem nincsen :) Csak a legegyszerűbbekkel szeretnék kezdeni és velük egy szép kis világot beállítani, ami algamentes mindig.
Régóta kedvenc halaim a Boesemanii kalászhalak, 250 literben tartottam őket, de hamar kinőtték. Viszont épp elég ideig voltak nálam, hogy a színeik, magatartásuk egyszerűen megragadjon engem. Mivel végre elég nagy medencém van már nyugodtan fogom őket tartani egy kb 15-20 fős csoportra gondoltam belőlük. Nekik nagy úszótér kell, ezért nem lesz dzsungel az akvárium. A hátfal mentén valiznéria falra gondoltam, és a nagy előtérben meg alacsonyabban növő, borkos növényekre, főleg crypto fajok, de itt már ti nagyon sokat tudtok majd segíteni. :)
A talaj jelenleg még becsomagolt formában van nálam, 75 kg fekete bazalt zúzalék (1-3 mm-es; mindenképp fekete aljzatot szerettem volna, mert a boesemaniik színét az hangsúlyozza ki a legszebben), tovább alatta kb. 15 iter sera és jbl táptalaj keverve lesz elhelyezve.

Remélem nem hagytam ki semmit! Minden észrevételt szívesen fogadok, megpróbálok mindenre majd válaszolni is, ahogy időm engedi. Most pedig jöjjenek a képek, időrendi sorrendben :)

Két bútor közt, végre megjött az üveg
30116042890_b113c43646_k.jpg20160829_175722 by John Koncz, on Flickr


Végre eldöntöttem a világítást is
30413091055_1452fd2f28_k.jpg20160830_182748 by John Koncz, on Flickr


Az állvány írtó masszív lett, egy autót is eltartana és még állítható is, könnyű volt vízszintezni
29781387923_9c4ace6c9e_k.jpg20160911_204505 by John Koncz, on Flickr


Találtam egy pár darab fát is azért hozzá az egyik boltban :) Red Moor fának gondolom őket, bár az eladó nem tudta megmondani, egy jó pár hetet áztak nekem vízben így, a vizét folyamatosan forgattam, már el is kezdett nyálkásodni, csak sajnos abba kellett hagynom egyéb dolgok miatt
29781378673_86a6690e2d_k.jpg20160922_175352 by John Koncz, on Flickr


És elkészült a tető is
30376992876_0c06920494_k.jpg20161018_213237 by John Koncz, on Flickr

29782467204_12759f181e_k.jpg20161018_213301 by John Koncz, on Flickr
 
Utoljára módosított moderátor által:
Gratulalok, szep nagy projekt lesz, kivancsian varjuk a folytatast es a fotokat!
A vilagitas kapcsan nem gondoltal 6500 K körüli fenyforrasra, ha jol emlekszem 4500 K irtal?
Ne vedd kötekedesnek, de ha jol latom az akva melletti butorok, barna szinüek, (talan tölgy?), nem gondoltal ra, hogy a vilagitas burkolata is hasonlo szinü legyen? Vagy direkt feheret akartal?
 
Gratulalok, szep nagy projekt lesz, kivancsian varjuk a folytatast es a fotokat!
A vilagitas kapcsan nem gondoltal 6500 K körüli fenyforrasra, ha jol emlekszem 4500 K irtal?
Ne vedd kötekedesnek, de ha jol latom az akva melletti butorok, barna szinüek, (talan tölgy?), nem gondoltal ra, hogy a vilagitas burkolata is hasonlo szinü legyen? Vagy direkt feheret akartal?
Tudom hogy a 6500 kelvines fény lenne at ideális, de ezt a lámpát így tudtam olcsón beszerezni, és úgy gondolom hogy a picit melegebb fény jobban kihozza a Boesemaniik élénk sárgáját. Ezért is vettem meg nyugodtan a lámpákat, de majd meglátjuk milyen lesz az összkép egy pár hét múlva.
Igen a két bútor tényleg barna színű az akvárium mellett, de már régóta tervben van egy fehér bútorzat elkészítése, sőt azt akarom hogy teljesen kitűnjön a szobámból. A későbbiekben az állványzatot is be fogom bútorlapoztatni, ami ugyancsak fényes fehér színű lesz, egyben már mutatós lesz igazán szerintem. :)
 
Tudom hogy a 6500 kelvines fény lenne at ideális, de ezt a lámpát így tudtam olcsón beszerezni, és úgy gondolom hogy a picit melegebb fény jobban kihozza a Boesemaniik élénk sárgáját. Ezért is vettem meg nyugodtan a lámpákat, de majd meglátjuk milyen lesz az összkép egy pár hét múlva.
Igen a két bútor tényleg barna színű az akvárium mellett, de már régóta tervben van egy fehér bútorzat elkészítése, sőt azt akarom hogy teljesen kitűnjön a szobámból. A későbbiekben az állványzatot is be fogom bútorlapoztatni, ami ugyancsak fényes fehér színű lesz, egyben már mutatós lesz igazán szerintem. :)
Ertem, hat akkor hajra, let it grow!;)
 
Mindig jó egy nagy kád indítása! :) a vízcserénél kicsit kattogott a szemem, de várjuk a képeket, nagyon kíváncsi lettem, hogy fog kinézni/üzemelni! mikor várható az indítás?
 
Nagyon jól kezdődik. A ledekkel kapcsolatban azért megjegyezném, hogy helytelen a világítási iránya. Sajnos nem lesz hosszú életű így. egy chip-ben 3 sor led világít jobb esetben a sorok égnek ki rosszabban az egész chip. Ennél a watt fogyasztásnál nem éri meg a chip csere mert 1 chip kb 1500 ft egy komplett 30 wattos led meg 2000. Kezdj el gondolkodni ha a led szimpi szalagban vagy pálcában. Ha mindegy akkor bármi világításban. Lefelé álló led refi passzív hűtéssel pár hét-pár hónap. ( Sajnos)
Maga a projekt szépnek látszik kíváncsian várom mi lesz belőle.
 
Mindig jó egy nagy kád indítása! :) a vízcserénél kicsit kattogott a szemem, de várjuk a képeket, nagyon kíváncsi lettem, hogy fog kinézni/üzemelni! mikor várható az indítás?
Szerintem vagy két hét lesz mire a víz cserélő rendszert megcsinálom rendesen, utána egy hét a hardware, majd egy hét az ültetés.
 
Nagyon jól kezdődik. A ledekkel kapcsolatban azért megjegyezném, hogy helytelen a világítási iránya. Sajnos nem lesz hosszú életű így. egy chip-ben 3 sor led világít jobb esetben a sorok égnek ki rosszabban az egész chip. Ennél a watt fogyasztásnál nem éri meg a chip csere mert 1 chip kb 1500 ft egy komplett 30 wattos led meg 2000. Kezdj el gondolkodni ha a led szimpi szalagban vagy pálcában. Ha mindegy akkor bármi világításban. Lefelé álló led refi passzív hűtéssel pár hét-pár hónap. ( Sajnos)
Maga a projekt szépnek látszik kíváncsian várom mi lesz belőle.
Ezt sajnálattal olvasom, eddig sok német oldalon nagy akváriumok világításánál láttam ezt a ledet reflektor megoldást, ezért vettem ilyet. Ha tényleg megadják magukat és nem éri meg a LED csere, akkor vagy halogén refit vagy T5-t veszek.
 
Mindegyik jobb megoldas.De ezzel kezted ne dobd ki. Most mar hagyd addig is van időd egy rendes lampara. Maga a fenye amugy rendkivul jo lenne. Ha tudnad huteni megoldas lehet.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Szerintem minden akvarista álma egy óriási akvárium (vagy több óriási akvárium):D úgyhogy csak gratulálni tudok az álmod megvalósításához. Észrevételem az lenne, hogy felesleges a co2 ha csak egyszerű növényeket akarsz tartani mert low techben is lehet szépet alkotni. De ez az én véleményem.:)
 
Szerintem minden akvarista álma egy óriási akvárium (vagy több óriási akvárium):D úgyhogy csak gratulálni tudok az álmod megvalósításához. Észrevételem az lenne, hogy felesleges a co2 ha csak egyszerű növényeket akarsz tartani mert low techben is lehet szépet alkotni. De ez az én véleményem.:)
Illetve, ha mar lesz/van CO2-je, akkor durrantson oda, es tegyen bele szebbnel szebb növenyeket!:D
Ha mar kalaszhalakat tervez bele, legalabb legyen valami ami elvonja a figyelmet a halak szepsegeröl, he-he.:)
 
A tegnapi nap folyamán @Szabó Henrik tanácsát megfogadván megcsináltam a led reflektorok hűtését. Mind a három lámpához egy-egy ventillátort sorosan kapcsoltam, tehát amikor megy a lámpa mennek a ventik is, így már aktív hűtése van a ledeknek. A mai nap fogom tesztelni egy hosszas világítással, hogy nem melegszik-e tényleg. Egyetlen hátul ütője, hogy kb egy felszálló gépéhez tudnám hasonlítani a hangját :D Erre muszáj leszek megoldást találni a későbbiekben.

a két szélső reflektor tápja és a tető közé sikerült berakni ventillátort, ezek oldalra nyomják el a levegőt (tudom, hogy nagyon bezsúfoltnak néz ki, de csak ennyi helyem volt, és oldalra rendes széláramlás jön ki, nem reked meg a meleg levegő)
30476720955_99fea30dda_b.jpg20161022_000958 by John Koncz, on Flickr

ez a középső lámpa, itt már csak oldalt fért el a ventillátor, mert ez egy erősebb darab és vastagabb sokkal ( az egész tetőben mozgatja a levegőt olyan erős )
29844411493_3f1fb5970d_b.jpg20161022_001005 by John Koncz, on Flickr
 
A tegnapi nap folyamán @Szabó Henrik tanácsát megfogadván megcsináltam a led reflektorok hűtését. Mind a három lámpához egy-egy ventillátort sorosan kapcsoltam, tehát amikor megy a lámpa mennek a ventik is, így már aktív hűtése van a ledeknek. A mai nap fogom tesztelni egy hosszas világítással, hogy nem melegszik-e tényleg. Egyetlen hátul ütője, hogy kb egy felszálló gépéhez tudnám hasonlítani a hangját :D Erre muszáj leszek megoldást találni a későbbiekben.

a két szélső reflektor tápja és a tető közé sikerült berakni ventillátort, ezek oldalra nyomják el a levegőt (tudom, hogy nagyon bezsúfoltnak néz ki, de csak ennyi helyem volt, és oldalra rendes széláramlás jön ki, nem reked meg a meleg levegő)
View attachment 1953920161022_000958 by John Koncz, on Flickr

ez a középső lámpa, itt már csak oldalt fért el a ventillátor, mert ez egy erősebb darab és vastagabb sokkal ( az egész tetőben mozgatja a levegőt olyan erős )
View attachment 1954020161022_001005 by John Koncz, on Flickr
Alakul szépen. Látok a képeden egy falból kijövő kábelt fehér szigetelőszalaggal,feltételezem az a led kábele. Le kellene zsugorcsövezni vagy megszakítás nélkül rákötni a refit mivel pont az akvárium felett van és a felszálló pára megrekedhet a szalag rétegei között így zárlatot vagy egyéb bosszúságot okozhat. Amúgy ügyesen megoldottad. Az oldalra felfogatott a leg hatékonyabb. A táp és a chip bordái között húzza vagy tolja a levegőt.
Nagyon kíváncsi vagyok hogyan fogod berendezni nagyon jók a kezdeti lépések(y)
 
Annyi kérdésem lenne, hogy parketta alá használt szivacslapokat szabad-e használni talaj emelés céljából? Nem oldódik-e belőle káros anyag a vízbeM Mert sima fehér habszivacsot tudom, hogy lehet használni, már én is használtam, de ez 6 mm vastag zöld táblák.
 
Annyi kérdésem lenne, hogy parketta alá használt szivacslapokat szabad-e használni talaj emelés céljából? Nem oldódik-e belőle káros anyag a vízbeM Mert sima fehér habszivacsot tudom, hogy lehet használni, már én is használtam, de ez 6 mm vastag zöld táblák.

Az elég vékony, nem? Elég keveset emelne...

Nikecel és társai jó lehet, de a (meglepően?) nagy felhajtóerővel számolni kell. (Arkhimédesz törvénye ;)) Ha masszív sziklák kerülnek rá, jó lehet. Esetleg nagyobb méretű köveket is lehet használni, pl nagyobb bazaltzuzalék. Illetve hálóba is be lehet zsákolni köveket és azzal emelni. Műanyag darabokkal is lehet a lejtőknél stabilizálni. (pl PET palack szétvágva)
 
Annyi kérdésem lenne, hogy parketta alá használt szivacslapokat szabad-e használni talaj emelés céljából? Nem oldódik-e belőle káros anyag a vízbeM Mert sima fehér habszivacsot tudom, hogy lehet használni, már én is használtam, de ez 6 mm vastag zöld táblák.
Ha csak 1-2 cm-t szeretnél emelni, azzal nem érdemes vacakolni, talajjal kell kitölteni. Szétszedésnél jól jön, hogy nincsenek keveredve az anyagok.
Ha többet, akkor szerintem legjobb megoldás a lávakő zúzalék. Könnyű, olcsón beszerezhető és könnyen átjárja a víz, plusz nagy felületet biztosít a baktériumok letelepedésére. Sokat segít az algák ellen.
Ha meredeken akarnád használni, akkor esetleg érdemes formára igazítva behálózni/zsákolni.
 
Csak egy kis magasítást szeretnék az egyik oldalon, és mivel nagy lapokban van ez a szivacs, könnyen méretre tudom igazítani és egymásra tenni őket, hogy 5-6 cm-t emeljek velük.
 
Jó nagy lesz ez az akvárium.

A tető nem ugrik egy kicsit ki az öszképből? Az esztétikai érzékem elég nulla, de esetleg egy ilyen indusztrial jellegű dizájn, doboz nélkül hogy nézne ki? Fekete lámpak, kilátszó kábelek valami fém felfogatáson. Fém lehetne akár vízcsövekből is összerakva és láncokon lelógatni a lámpákat. Még talán az old-school barna koloniál szetet is feldobná.
 
Jó nagy lesz ez az akvárium.

A tető nem ugrik egy kicsit ki az öszképből? Az esztétikai érzékem elég nulla, de esetleg egy ilyen indusztrial jellegű dizájn, doboz nélkül hogy nézne ki? Fekete lámpak, kilátszó kábelek valami fém felfogatáson. Fém lehetne akár vízcsövekből is összerakva és láncokon lelógatni a lámpákat. Még talán az old-school barna koloniál szetet is feldobná.
Az egész bútorzatot fehér fényesből szeretném majd, de egyelőre még csak a tető van meg ebből. Maga az üveg köré is egy ízléses vékony, ugyancsak fehér keretet tervezek, ami kb. a peremet és a ragasztást takarná csak el. Így egybe az egész szerintem jól fog mutatni. Lelógatós megoldásom már volt egyszer és nem tetszett, mert a szobámban túl nagy volt a fényszennyezés, azt szeretném ha csak magán az akvárium üvegen keresztül szűrődne ki fény. :)
 
Back
Oldal tetejére