• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aktívszén a szűrőben

Hali!

Van egy kis mennyiségű, kb. 2-3 hónapja használt aktívszenem, amely egy nejlon harisnyába tettem az alsópolcos szűrőmbe, csak úgy be lett lógatva az áramlásba.Mikor új volt tette a dolgát..Nem nagy mennyiség, csak 60 gr. körüli, de 90 literhez használom.

Már említettem a lebegtetett szűrést.Múlt hét szombaton csináltam egy olyat, hogy egy fél literes üdítősbe fúrtam fele egy lukat, és egy csövet ragasztottam a palack aljába.Ebbe egy AquEl pumpát raktam és befújatom a vizet a palackba.A palack csavaros kupakját kifúrtam és egy durva szivacskorongot raktam bele.
A palackba bekerült ez a pár hónapja használt szén, és elkezdtem működtetni.Másnapra az amúgy sem sárga víz (leellenőriztem fehér tányéros módszerrel.) csillogóbb, áttetszőbb lett.
Már értem, hogy kint miért használják aktívan és nem passzívan az aktívszenet.

Csak hát akinek nincs hová helyeznie.... :)
 
Nálam is szemmel láthetó a különbség, ha a feleségem harisnyájába rejtett :roll: aktív szenet begyömöszölöm a belső szűrőmbe, főleg mióta megtámogattam egy 2075-ös külsővel. Ahogy kiveszem, 2 nap múlva már barnásabb a víz (3 db red moor fám van benne). Mi a véleményetek, maradhat benne folyamatosan? (Tudom, időnként a telődése miatt cserélni kell.)
 
Sziasztok!
Az aktív szenes szivacsokkal kapcsolatban mi az álláspont? Pl az Eheimnek is van minden külső és belső szűrőjéhez is.
illetve biztos elhangzott már, de literenként hány gramm kell egyébként belőle (granulátumból)?
 
Itt jelezném, hogy ami néhány fórumon történik aktív szén tanácsadással egy vicc. Ma is belefutottam és totál felrevezető. Akvarista fórumon mondjuk ki. ;) Szóval az aktív szén telítdés esetén sem engedi ki magából a "méreganyagokat". Ezt minden normális külföldi blogon, fórumon, aktív szénről szóló cikkben leírják.

A közeg kimerülése után is ellát némi szűrő feladatot mint bio szűrő. Onnan látod, hogy a szén már nem dolgozik, ha a vized már szineződik megint, klórt nem semlegesíti már stb. A nanóban 750ml van most már több min 2 hónapja. 2 szűrőtakarítás volt azóta és sok heti vízcsere. 24 órában csak ezzel szűrök. Tökéletes bio szűrő, klór semlegesítő és még mindig néhány perc kell neki, hogy vízcsere után rendbevágja az akit. A nagy alatt is folyamatosan dolgozik pár hete. A víz nagyon szép ott is.

El kell felejteni, hogy csak pár napra stb-re teszed be. Állandó aktív szén szűrés kell ha a hatásait évezni akarod. Ha kiveszed ugyanaz a színes víz lesz mint korábban.
Nem tudok negatív dologról beszámolni egyenlőre.

A szivacs még mindig egy hulladék ;)
 
A "méreg" visszaengedésről egy pár sor amit Vik linkelt be: Activated Carbon de-adsorption
We are often told that exhausted activated carbon will leach adsorbed substance back into the aquarium and cause problems. To avoid this, we are told to replace old activated carbon monthly. This assumption is actually wrong. De-adsroption can only be done by switching from one pH extreme (very acidic or basic) to the other pH extreme. These extreme pH values are way outside the normal range of aquarium so don’t worry about de-adsorption.

http://translate.google.com/translate?j ... l=en&tl=hu

Tehát ha valakinél visszaengedné akkor az nem baj, mert ott már úgy sem él semmi régóta........ :(
 
jojonak igaza van. teljesen szélsőséges folyamatok válthatják ki a visszaengedést.

http://www.hallman.org/filter/gac.html

"In theory activated carbon could release or desorb what it removed at some point. But practical experience with aquarium filtration and laboratory experiments show desorption rarely occurs or causes any type of “toxic release”. Bacteria readily colonize the outer surface of the activated carbon and consume some of the sorbed organics. The bacterial action reactivates a small portion of the carbon and perhaps prevents desorption."

http://www.algone.com/activated_carbon.php

"Once the activated carbon has been used up the re-release of the adsorbed substances back into the aquarium is minimal."

Persze ezektől még nem csodaszer és nélkülözhetetlen dolog a szűrőben. Egyszerűen egy ideiglenes megoldás a tisztább, méregtelen és szagmentes vízre.
Mindkét akváriumban megy jelenleg és amivel riogatnak, hogy tápanyaghiány léphet fel egyenlőre nem látható. Előbb utóbb kicserélem és más teszt következik ;)

Akit érdekel a téma sok érdekes olvasmány van angolul:
http://www.advancedaquarist.com/2008/1/aafeature1/view
http://www.advancedaquarist.com/2008/2/aafeature1/view
 
Nem hiába mondják, hogy a GT aktívszén az egyik legjobb, de azért csak ennél az egynél találtam regenerálási lehetőséget.(vagy csak a többi elkerülte a nem létező figyelmemet) Igaz csak kétszer lehet.

"ReActiv Carbon stands out due to its extremely quick and high absorption characteristics. With the use of ReAktiv Carbon the quantity applied in the
marine water aquarium can be reduced by up to 50% .

A further advantage is the reactivation ability.

If ReActiv Carbon is used for the removal of yellow substances, ReactivCarbon can be reactivated and reused up to 2 times.
Whereas the absorption capacity will be reduced after each reactivation process.

After having been used for the removal of midicine remainings, ReactivCarbon should not be reused, but being disposed.


Reactivation:

Please scour ReActivCarbon after the use with reverse osmosis water, dry it and reactivate same in a micro-wave suitable pot (glass, ceramics) with lid for abt. 5 minutes in the micro-wave at the highest level (600W).
Afterwards please splash again with osmosis water.

Now ReActivCarbon can be used again."

http://www.grotech.de/ENGLISH/index.php ... ilterkohle
 
Sziasztok! Nalam egy 175 literes aki mukodik! a kerdesem az lenne hogy az egesz csomag ADA aktivszenemet (750ml) betehetem az egyik szurombe?? mert nemtudom ,(lusta voltam keresni) hogy menyit hasznaljak! Elore is koszi!:)
 
baji66 said:
Sziasztok! Nalam egy 175 literes aki mukodik! a kerdesem az lenne hogy az egesz csomag ADA aktivszenemet (750ml) betehetem az egyik szurombe?? mert nemtudom ,(lusta voltam keresni) hogy menyit hasznaljak! Elore is koszi!:)

igen az egész zacsit tedd be. :thumbup:
 
MEg egy kerdesem lenne :)! jolerzem h atkelett volna oblitenem a hasznalat elott ?? Picit megszinezte a vizemet.....
 
Hali!

Az aktívszenet mindenképpen RO vízben kell átmosni.A szállításkori surlódástól poros lehet ezért kell átmosni.
(Nem árt leforrázni hatékonyabb lesz.Annak ellenére, hogy ezt nem sokan teszik! Pedig növeli a hatékonyságát. )
 
Most láttam meg ezt a témát, és pont ilyet kerestem! :) Sokmindenre választ kaptam aktívszénnel kapcsolatban, viszont még mindig maradt. Nálam alulról fölfelé a szűrőanyagok: kerámiagyűrű-szivacs-2 reksz lávakő- perlonvatta. Melyik helyett lenne érdemes berakni aktívszenet, illetve hova? Valamint még: akkor az aktívszénből foszfát oldódhat ki? Ez nem is olyan rossz hír egy foszfáthiányos akinak... :) Válaszokat előre is köszönöm!
 
Régi téma, de úgy látom nem jött le, hogy az aktívszenet a szűrőben igazából 2 perlon közé kellene tenni, ha átöblíted és esetleg nem zavar egy minimális por, akkor a perlon fölé! Vagyis minden más szűrőanyag után, csak úgy mint a Seachem Purigen esetén. Mert bárminemű fizikai szennyeződés ront a hatásfokán és élettartamán (mint kémiai szűrő), akármilyen apró is.
Ráadásul ha biológiai média elé tesszük, a szén a baciktól veszi el a kaját, így ez sem egy pozitív hatás, ellenben ha minden fölé kerül, a szűrőből kilépő víz szinte tökéletesen tiszta lesz. Mintha gleccservíz zúdulna az akiba ;).

Ennek látszólag ellent mondok azzal a gyakorlattal, amit a naplómban láthattok - talajszűrőn aktívszén. Ennek is megvan az oka ;)!
 
Az én JBL-emben van még egy legfelsô utáni rekesz ezeknek a cuccoknak. Olyan jól eldugták, hogy én is csak pár hete találtam meg. TM15-ös szivacs ki, hasznos cucc be. ;)
 
Back
Oldal tetejére