• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Szellemtanya

Szia!
Hasonló akváriumban gondolkozok, bár én 30x30-as kockát tervezek... Kérdés melyiket egyszerűbb elindítani, fenntartani.
Eheim külső szűrő (ecco pro, Eheim Classic, experience???), Chihiros A301 LED, Odyssea D-300L, Twinstar vagy hasonló világítás menne bele.
Amúgy még nagyon képlékeny, próbálok infót gyűjteni... 10 éve és nagyobb "halas" akváriumokkal van tapasztalatom...
 
Szerintem a szűrőre gondolt. Legalábbis azt én is megnézném... 😁 a táptalaj még benne van? Merthogy már csak epifitákat látni kötözve... 🤔
Ez a szűrő:

EDEN-511-100W.2.jpg

Majd ma lövök képet a sajátomról. Amikor a kép készült, még benne volt az eredeti táptalaj mennnyiség és ültettem is később többféle növényt, de azóta picit nagyobb kockára váltottam, a napló majd erre fut ki :)
 
Szia!
Hasonló akváriumban gondolkozok, bár én 30x30-as kockát tervezek... Kérdés melyiket egyszerűbb elindítani, fenntartani.
Eheim külső szűrő (ecco pro, Eheim Classic, experience???), Chihiros A301 LED, Odyssea D-300L, Twinstar vagy hasonló világítás menne bele.
Amúgy még nagyon képlékeny, próbálok infót gyűjteni... 10 éve és nagyobb "halas" akváriumokkal van tapasztalatom...

Szia,

közben már én is 30-as kockára váltottam, majd eljutok a jelen állapotig a naplóval :) Megtisztelő, hogy engem kérdezel, bár itt a fórumon rengeteg nálam sokkal hozzáértőbb kolléga van! Én azt mondanám, hogy 20 és 30 liter között nem lesz eltérés sem az indításnál, sem a karbantartásnál. Ha az elején jól átgondolod, megtervezed, hogy mit is szeretnél és a végcélhoz lövöd be a technikát, akkor nem lesz gond. Pont azért kezdtem naplót írni, hogy megmutassam 1 év alatt mennyi minden változott, ha gondosabban terveztem volna, sok időt és pénzt spóroltam volna :) De nem bánom a tanulópénzt :)
 
A nappaliban van szekrényben és így nem hallom a hangját. A NAS kerregése hangosabb, bár az nincs szekrényben. Azért gondolom egy eheim exp. mellett aludni is lehetne, tehát az biztosan halkabb.
Nálam az asszony a szűk keresztmetszet e tekintetben, mindenféle trükköt kell bevettem, hogy tudjon aludni. Télen még csak-csak elnyomja a radiátor hangja a szűrőét annyira, hogy nem zavarja, de nyáron...🥺olyan füle van mint egy denevérnek ... Az akváriumszekrény könnyen hangerősítő dobozként is funkcionál... mint egy gitár teste... 😭😭😭
 
Nálam az asszony a szűk keresztmetszet e tekintetben, mindenféle trükköt kell bevettem, hogy tudjon aludni. Télen még csak-csak elnyomja a radiátor hangja a szűrőét annyira, hogy nem zavarja, de nyáron...🥺olyan füle van mint egy denevérnek ... Az akváriumszekrény könnyen hangerősítő dobozként is funkcionál... mint egy gitár teste... 😭😭😭
Megértem a szitut :) Valóban a szekrény erősíthet a hangon. Én tettem a vödör aljára filc tappancsokat és egy konyharuha is van a polcon, a rezonálás tompítására. Azért is írtam, hogy biztosan van ennél csendesebb szűrő, de nálam nincs hangja ezzel a megoldással. Most megy a one x és annak is nagyobb alapzaja van, pedig igen csendes 😀
 
Nálam az asszony a szűk keresztmetszet e tekintetben, mindenféle trükköt kell bevettem, hogy tudjon aludni. Télen még csak-csak elnyomja a radiátor hangja a szűrőét annyira, hogy nem zavarja, de nyáron...🥺olyan füle van mint egy denevérnek ... Az akváriumszekrény könnyen hangerősítő dobozként is funkcionál... mint egy gitár teste... 😭😭😭
Jó és olcsó megoldás 2 polifoam közé tett 5 mm vastag hungarocell szendvicsre helyezni a szűrőt. :)
 
Megértem a szitut :) Valóban a szekrény erősíthet a hangon. Én tettem a vödör aljára filc tappancsokat és egy konyharuha is van a polcon, a rezonálás tompítására. Azért is írtam, hogy biztosan van ennél csendesebb szűrő, de nálam nincs hangja ezzel a megoldással. Most megy a one x és annak is nagyobb alapzaja van, pedig igen csendes 😀
Alapvetően azt tapasztaltam, hogy egy reletíve csendes külső v. belső szűrő is rezgeti a dobozt. Sajnos a szilikoncsövek túl merevek és átadják a rezgést a szekrények, ha hozzáérnek. Vagy az üvegek, ami rezgeti a szekrényt.
 
Onnan folytatnám ahol legutóbb befejeztem...

Még az elején teljes meggyőződéssel állítottam, hogy én bizony CO2 rendszer nem szeretnék használni. Elsősorban helyhiány, másodsorban a palack töltögetés tántorított el a dologtól. Persze fél szemmel folyamatosan nézegettem, hogy milyen megoldások vannak. Első körben egy spray megoldást választottam, de az teljes tévút volt. Egyrészt baromi ronda volt a harang az akvában, még úgy is, hogy kisebbre vágtam, másrészt ez a manuális pumpálás sem jött be. Nézegettem a kisebb rendszereket 95g rendszereket, de azoknál a sűrű cserélgetés és a folyamatos működés nem tetszett. Láttam ugyan, hogy valaki mágnesszeleppel használja, de mégsem jött be.

Aztán egy szép napon kaptam ajándékba egy sodastream gépet és ekkor eldőlt, hogy ezt a megoldást választom. A palack kezelhető méretű, viszonylag olcsó a csere és az én beállításaim mellet kb.: 5 havonta kell cserélnem. Beszereztem egy pofás (kínai :cool:) mágnesszeleppel és bubi számlálóval rendelkező reduktort, egy sodastream adaptert és a szettben volt még egy üveg visszacsapó szelep és egy egyszerűbb diffúzor is. A diffi csak addig volt használatban, ameddig be nem szereztem egy Aquario neot, ez sokkal szebben porlaszt, majd egy Dennerle akril s-t, ami szintén elég jó darab. A reagens egy akasztós üveg dc-ben van és egy ADA visszacsapó is bekerült a láncba. Eddig remekül muzsikál a cucc, május óta egyszer kellett palackot cserélnem. Annyi gondom volt csak, hogy időnként lenyomta vagy a diffi, vagy visszacsapó végről a csövet. A GA-ban Tomival, ki is derítettük, hogy a hibát ott követtem el, hogy a reduktorból a visszacsapóig nem nyomásálló csövet használtam, hanem simát. Mióta kicseréltem, nincs gondom, de időnként azért visszavágom a megnyúlt cső részeket.

A CO2 tehát jó dolog, továbbra sem mondanám, hogy high tech az akváriumom, leginkább csak a megfelelő egyensúly miatt használom, nem is kellett eddig komolyabb algával küzdenem. Ettől függetlenül azért nálam is olvadt el nem kevés növény, aminek nem is igazán tudom az okát, de nem is töprengek rajta, mert most nincs ilyen gondom. Azt is megtanultam, hogy ha valami változik rossz irányba, nem szabad kapkodni és türelmetlenkedni, meg kell próbálni a korábbi állapotot visszaállítani, de ez nem 1 nap alatt fog megtörténni.

A CO2 egyetlen hátránya számomra a sok bubi a vízben. Aprók, de azért ott vannak, sokkal szebb a látvány, ha már nem megy a diffi. Nézegetem is az alternatív megoldásokat. Sajna külső reaktorhoz kevés a szűrőm, ezért az inline megoldásokat nézegetem. Biztosan teszek egy próbát, ha már annyit dolgoztam rajta, hogy a technika se legyen látható az akvában :)

Barkács szakkör: nem sokat barkácsoltam házilag, a szekrénykét erősítettem meg hátul, illetve hobbiüvegből készítettem megfelelő tetőt, hogy a technika is elférjen. Ezen kívül a lámpára egy sima alu L idomból készült takarás, hogy szemből nézve ne égjen ki a retinám. Szerencsére minden kulturáltan néz ki, nem látszik a barkácsolás.

Persze a home office miatt állandóan azon agyalok, hogy mit lehetne még javítani, jobbra cserélni, de vissza kell fognom magam, mert naponta rendelnék új dolgokat :D Ahogy a korábbi párbeszédben is említettem, már így is egy kicsivel nagyobb kockára váltottam és a világítás is új, de erről majd a következő bejegyzésben :)

Addig is egy kép még a kisebb akváról. Ilyen amikor már nyírni kell a lombot (na meg a zavaró bubik :)):

20201228_202733.jpg

És azért egy kép a szépségről is (és a bubkról....):

20210124_145550.jpg

Folyt. köv.

Köszi, hogy benéztél!
 
Szóval lassan 1 éves szülinapját ünnepeltem az akváriumnak, amikor már azon gondolkodtam, hogy egy picit nagyobbra váltanék. Ennek 2 oka volt, egyrészt a karbantartás elég nehézkes volt, másrészt már nem annyira jött be a hajlított front üveg. Amennyire tetszett az elején, egyre jobban zavart a fotózásnál. Persze egy nagyobb méretű akvánál talán ez nem lenne ennyire zavaró. Mivel a rendelkezésre álló hely nem változott, így kimaxoltam a bútor méretét és egy 30X30-as kockát választottam a GA kínálatából. Bár nem opti-white, de nagyon szépen kivitelezett! Ezzel együtt vettem Dennerle garnéla aljzatot, fekete színben, ez is nagyon jó, sokkal jobban mutat a kis akváriumban. Korábbról maradt egy kis tropica táptalajom, az ment alá. Az átköltözés viszonylag gyorsan ment, a lehető legtöbb vizet átmentettem, így a bejáratott szűrő mellett nem tapasztaltam semmi komoly problémát.

Azt kell mondanom, hogy az a plusz 5 cm széltében és mélységében, rengeteget számít. Sokkal szellősebb lett, így az Eheim skimmer is fixen befért hátra, nem kell állandóan ki/be rakosgatni. Optikailag is jobban néz ki a bútoron.

Mivel nehéz úgy kijönni a GA-ból, hogy ne venne valami nem tervezett dolgot az ember, az én kosaramban is landolt egy Twinstar Light II 300C :D Nem mintha bármi gondom lett volna a Chihiros lámpával, de nagyon ki akartam próbálni egy RGBW lámpát. Nagyon tetszik ez a világítás, egészen élénk színek jelentek meg, mind a növényeken, mind pedig a halakon. Bár teljesítményben kisebb, mint a chihiros, mégis vissza kellett fognom egy kicsit, mert a mohán jött egy kis zöld szakáll. A lámpának egyetlen baja van, hogy a gyári táp elég soványka, nem működött vele az S2 pro időzítőm, így vettem egy nagyobb tápot, amivel már minden tökéletes.

Ami még hátravan: az előző bejegyzésben már említettem, hogy a következő "projekt" az inline diffi beüzemelés lesz. Rendeltem is egyet, amiről a neten jobb véleményeket olvastam, de közben egy ismerőstől is landolt nálam egy jbl proflora direct. Erről aztán olvastam hideget, meleget :) Mivel közben megérkezett a rendelésem is, úgy döntöttem, hogy első körben a rendelt verziót próbálom ki, mert a JBL nagyobb és az egész műanyag, másrészt a JBL-en a bubi számláló teljesen fölösleges, nekem a reduktoron rajta van. Magát a diffit bekötni nem lenne bonyolult, de közben a szűrő cserén is gondolkodtam és nem tudtam ellenállni az akciós árnak, ezért beszereztem egy Eheim ecco pro 130-at :cool: Már régen szemeztem vele, de eddig mindig lebeszéltem magam róla, mert ugye a jelenlegi szűrőmben benne van a fűtés is és nem szeretnék visszatenni az akvába fűtőt. A döntést akkor hoztam meg, amikor kaptam egy Hydor külső fűtőt. Hát ez nem egy kis darab, de még mindig inkább legyen a szekrényben egy ilyen, mint az akvában bármi plusz technika. Szóval miután lassan egyébként is szűrőt kellene takarítanom, a takarítás helyett szűrőcsere lesz és diffi és fűtés beépítés. Az új szűrőbe átmegy az összes mátrix a régiből és még pluszban 500ml. Purigenből is van egy regenerált, ami csak arra vár, hogy bekerüljön az új szűrőbe. A szekrényt egy picit át kell rendeznem, az első lépéseket már meg is tettem tegnap. A cserét 1-2 héten belül tervezem, majd meglátjuk mikor lesz időm rá. A régi szűrőt megtartom tartaléknak, nagyon jól muzsikált eddig (vagy csinálok még egy akváriumot, csak a párom meg ne tudja :oops:). Az Eheim gyári adatok szerint kevesebb vizet forgat (azért az 500 liter sem kevés), ami nem is baj, mert jelenleg eléggé fojtva van szűrő, viszont a fogyasztása az újnak kevesebb mint a fele.

Ha a csere lezajlott, akkor egy időre tényleg befejezem a módosításokat (gondolom mindenki ezt szokta mondani), kivéve ha valamelyik változtatás balul sülne el...

Mára is egy kép (ebből azért látszik, hogy ha van plusz hely, azt is hamar kitölti az ember :))

20210214_151550.jpg

Hamarosan majd csinálok rendes képeket a mobilos képek helyett, mert jelenleg sok részlet nem látszik.

Köszi, hogy benéztél!
 
Eltelt ismét egy hét. Már nagyon vártam a hétvégét, hogy tudjak haladni az akvárium technika cserékkel Végül úgy döntöttem, hogy nem változtatok egyszerre 2 fontos tényezőt, mert ha valami negatív változás állna be, nehezebb lenne rájönni, hogy melyik változtatás nem lett jó. Tehát most behergeltem az inline diffit és ha már hozzá kellett nyúlnom a csövezéshez, bekerült mindkét ágra egy-egy szimpla csap, valamint a nyomó ágba a diffi elé a Hydor ETH 200. A fűtőt még nem üzemeltem be, csak időt akartam nyerni, így a következő alkalommal tényleg csak magát a szűrőt kell cserélnem, a csövezés kész.

Azt kell mondanom, hogy nagyon kellemes meglepetés ez az inline diffi! Egyrészt remek a minőség, a cső csatlakozó és a ház is fémből van, a mérete is kicsi. Nagyon apró bubikat tol ki a lilly, sokkal szebb a látvány, mint a belső diffivel. Bár ennél a típusnál nem szerepelt, hogy érdemes a porlasztót beáztatni, de én megtettem, több, mint 1 napig ázott sima vízben. Lehet, hogy ennek köszönhető, hogy azonnal ilyen szépen porlaszt. Azt még nem tudom, hogy mennyivel hatékonyabb a beoldás, mert ma kicsit később indult a CO2, mert el kellett mennem és nem mertem a távollétem alatt indítani, hátha valami gikszer van a rendszerben. Olyan másfél órával később tudtam bekapcsolni. Azért figyelem a DC-t, nehogy túltoljam a korábbi beállítással. Eddig remek és ismét egy technikával kevesebb van az akvában. Én mindenkinek bátran ajánlom, aki nem tud külső reaktort használni.

Ahogy korábban említettem, a nagyobb kockába költözés után, megjelent némi haj alga, de szinte már nyoma sincs. A reineckii mini is nagyon jó kondiban van, zselés verzió volt, féltem, hogy el fog olvadni, de nagyon jól érzi magát. Az anubias nana bonsai, továbbra is burjánzik, nem is gondolná az ember, hogy 2 cserépnyi növény van csak az akvában. A háttérben 1 tő Anubias nana gold (ha jól emlékszem a pontos fajtára) van, de az is akkorára nőtt már, hogy lassan végig ér a teljes 30 centi szélességen.

Ha megtörténik a szűrőcsere, szerintem eljutok arra a pontra, hogy csak a heti karbantartással kell foglalkoznom és csak nézegetni, hogyan alakul napról napra a kis vízi világ. Persze vannak már ötleteim, hogy milyen scape lenne a következő, de nem hiszem, hogy a következő fél évben sor kerülne bármilyen átalakításra. Egy biztos, a technika már minden szempontból adott és az új elrendezést is felkészültebben tervezem majd :)

Talán még egy dolgon változtatnék, üveg ki és befolyókra váltanék, de kicsit tartok ezeknek a kezelésétől, elég ügyetlen tudok lenni. Talán szülinapomra ezt kérek majd :cool:

Végül mára is egy korábbi mobilos kép:

20210214_192021.jpg

Következő alkalommal a karbantartással kapcsolatos tapasztalataimat osztanám meg, persze szigorúan, magam fajta kezdőknek!

Köszi, hogy benéztél!
 
Repülnek a hetek, vagy inkább csak a hétvégék :D A vasárnapi karbantartásra terveztem a szűrőcserét, de mivel a lombot is nyírni kellett, ez most elmaradt. Egyébként is a karbantartásról akartam egy pár gondolatot írni.

Szóval azt már említettem, hogy egy kis akváriumban nem olyan egyszerű a karbantartás, ha a scape nem átgondolt ilyen szempontból is. Nálam egyáltalán nem volt koncepció az első verziónál. Nem is nagyon lehetett rendet tartani anélkül, hogy minden borult volna a kockában. Bevallom voltak is nehéz pillanataim, amikor majdnem emiatt adtam fel. A helyzet akkor javult, amikor rátaláltam az Eden 501-re, amiből létezik egy talaj tisztító verzió. Ez csak annyiban tér el a szűrőtől, hogy nem adnak hozzá be és kifolyóág szerelvényt és szűrőanyagot. Minden másban ugyanaz.

Ezzel a kis szerkentyűvel, lényegesen egyszerűbb az aljzat tisztítás, bár én nem az eredeti csövet használom, mert az picit vaskos, hanem egy vékonyabbat. Normál karbantartás alkalmával nem használom, akkor elég a kínai pumpás leszívó, az 50%-os vízcserével elegendő idő van a mulm eltávolításra. Itt jegyezném meg, hogy nanoba csak pumpás leszívót érdemes használni, a rázós teljesen alkalmatlan még akkor is ha a gyártó ráírja a dobozra, hogy 20 litereshez is jó! A gondok akkor kezdődnek, amikor a kis fa lombját kell nyírnom (3 hetente), mert a moha ugye nem lebeg a víz tetején, hanem szépen lemegy az aljzatra. Na ennek az eltávolítása egy ekkora kockában, csak az 501 használatával megy és még így is meg szokott bújni néhány helyen egy kis levágott mohacsomó. Ez időben sem kevés, legalább 20 perc intenzív "porszívózás" és csak ezután jön a vízcsere. Jó kis móka, bevallom nem mindig van kedvem hozzá, de hát én választottam ezt a növényt :cool: Cserébe nagyon szép dús és jól formázható, akár minden alkalommal lehet más fazonra nyírni.

A másik problémás dolog az olló használata. Van többféle is, de szintén elég nehéz precízen dolgozni vele, a kevés hely miatt. Persze ennyi idő után, már kidolgoztam a technikát, de ez sem egyszerű. Jelenleg nincs "gyepem", de amikor volt, na azzal is szenvedtem :D

Egyébként nem panaszkodom, ha éppen nem kell lombot nyírni, nagyon gyorsan végzek a heti takarítással, de ehhez is végig kellett járni az utat, ki kellett tapasztalni, hogy milyen eszközökkel lehet hatékonyan megugrani a karbantartást. Egy biztos, a következő scape (amin már javában gondolkodom), olyan lesz, ami karbantartás szempontból is kedvező(bb).

Ha már említtetem a következő berendezést.. Ennek kapcsán elkezdtem összerakni egy háttér világítást. Még nem szeretnék sokat elárulni a részletekről, de a háttér színét is szeretném változtathatóvá alakítani, akár a napszaknak megfelelően. A háttér most fekete, mert a páromnak így jobban tetszik. Nekem a világos jönne be, mert így sok részlet elvész. A világító háttérrel remélem közös nevezőre jutunk :) Szóval a háttér kerete már kész, egyszerű képkeret lécből készült, a hátsó részére pedig alu L idom került, erre lesz körbe ragasztva az RGB led szalag. A keret elejére hobbiüveg kerül, opál áttetsző fóliával. A led szalag sima, egyszerű RGB, nem szeretnék erős fényt, inkább csak sejtelmes színezést. Elméletben nagyon klassz lesz, ha mégsem akkor sincs tragédia. Maga a scape is fejben összeállt, hamarosan elkezdek legózni némi dragonnal és rm fával. Most nem kapkodom el, van bőven időm, ha minden a tervek szerint alakul, akkor május-június környékén tervezem a tényleges átalakítást.

Az inline diffi nagyon bevált, egy picit vissza is vettem a bubikból, de még finomhangolom majd. A jövő héten talán már az új szűrőről is be tudok számolni.

Addig is egy kép, kivételesen nem a "sztár lakóról" :D

20210225_171555.jpg


Folyt. köv.

Köszi, hogy benéztél!
 
En is a világítós háttéren gondolkodtam már régóta. PS-el csináltam egy látványtervet, különböző színekkel, szerintem működni fog nagyon úgy tűnik.
Szóval vágattam 6mm-es opál plexi lapot, és élvilágítással oldom meg, szép alu profilban lesz a led szallag, amit tudok dimmelni ha kell.
 
En is a világítós háttéren gondolkodtam már régóta. PS-el csináltam egy látványtervet, különböző színekkel, szerintem működni fog nagyon úgy tűnik.
Szóval vágattam 6mm-es opál plexi lapot, és élvilágítással oldom meg, szép alu profilban lesz a led szallag, amit tudok dimmelni ha kell.

Kíváncsi leszek, hogy nálad hogy válik be! A teljes alu profilos megoldáson is gondolkodtam, de most abból dolgoztam, ami itthon volt. Prototípusnak jó lesz ez. Aztán ha beválik, akkor lehet, hogy masszívabbat kreálok. Úgy tervezem, hogy a hátteret is s2 pro-val vezérlem a lámpával összhangban.
 
Ennek kapcsán elkezdtem összerakni egy háttér világítást...
Én is kiégett háttéren töröm a buksim. A minap jártam a Mentavillban néhány cuccért és megláttam egy RGB szalagos kész "játékszert" távirányítóval. 5 Matyit megért. 😋Kiprópáltam és örömmel tapasztaltam, hogy nem felejti el a betáplált színt és fényerőt áram elvétel után. Simán elmegy a pilács időkapcsolójával is. ☺️👍
 
Back
Oldal tetejére