• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Tranquility

Egyre jobban érdekel az el-natural akvarizálás. Megtetszett, hogy ez a módszer a természetes folyamatokat használja fel. Az üzemeltetés is sokkal egyszerűbb (nem kell szűrés és tápozás). Élesben még nem mertem kipróbálni, ezért indítottam egy teszt üveget. Ha beválik, szeretném a két 30 literes garnélás kockámat is átalakítani, esetleg a nagyobb akváriumokat is.

Egy 5 literes befőttes üveget szemeltem ki. Táptalajnak Compo Sana virágföld, házi komposzt, marhatrágya és agyagos kerti föld nagyjából egyenlő arányú keverékét használtam, 3-4 cm vastagon (tudom, hogy ez sok, majd legközelebb jobban figyelek). A fedőtalaj nagyobb szemű kvarchomok, 4-5 cm vastagságban. Feltöltöttem tisztított csapvízzel. Másnap telepítettem bele gyorsan fejlődő növényeket: Egeria densa, Heteranthera zosterifolia, Hygrophila difformis, Hygrophila polisperma, Limnobium laevigatum, Limnophila sessiliflora, Rotala rotundifolia. Az üveget egy árnyékos helyen lévő ablakba tettem. Nincs semmilyen technikai berendezés.

Az eltelt egy hónap alatt a legtöbb növény fejlődött, néhány a víz fölé nőtt. Egy kicsit erősebb növekedésre számítottam, de ez valószínűleg a kevés fény miatt van. Algának nem látom nyomát. A víz enyhén sárgás árnyalatú lett, ez várható volt. A növényeken lévő apró csigák megnőttek, tehát valószínűleg rendben van a vízminőség. Az ammónia szint lenne érdekes, de sajnos nincs ilyen tesztem. Az is előfordulhat, hogy a táptalajból nehézfémek kerülnek a vízbe, de ezt sem tudom mérni. Terveim szerint még egy darabig hagyom fejlődni ezt az életközösséget, majd beteszek néhány garnélát. Ha életben maradnak, akkor merek majd továbblépni.
View attachment 173005

Az úszónövények nincsenek olyan jó formában. Ez szerintem azért van, mert az üveg elég kevés fényt kap, azt is csak oldalról.
View attachment 173006

Számomra teljesen új ez a módszer, lenne néhány kérdésem a tapasztaltabb kollégákhoz.
1.) Milyen gyakran és mennyi vizet szoktatok cserélni? Erről elég ellentmondásos dolgokat olvastam.
2.) A táptalajt előkészítés nélkül használjátok fel? Sok mindent olvastam a mineralizálásról, meg arról is, hogy ez felesleges.
3.) Nettó 25 l vízhez érdemes vízforgatót használni? Ezzel az a bajom, hogy nem lehet beszerezni hozzá kellően kis teljesítményű motort :)

Szóval várom az ötleteket, javaslatokat. @scitek @Zsoltiabéka vagy valaki más biztos tapasztaltab, de annyira mesterséges, pengeélen táncol...a
Nagyon érdekel a high tech vonal, de nem tudok amellett elmenni, hogy nulla technikával is lehetséges (?) ilyen gyönyörű dolgokat véghez vinni, mint ebben a videóban.
Nézegettem itt a fórumon ezt a vonalat,de hosszabb tavú tapasztalatokkal nem találkoztam.
 
Köszönöm a válaszokat.
Üvege válogatja. A legelső dunsztos üvegem természetes fényt kap elég régóta, csak párolgást pótolok, garnéla sincs benne. Az iskolai kocka kb havonta kap rendesebb takarítást nagyobb vízcserével, még mulmoztam is, mégsem az igazi. Azt lehet hamarosan bontani is kell, bár kósza szűrőből menekített ivadékhal indítására most is tökéletes.
Akkor ezt majd ki kell tapasztalni. Valószínűleg nem néhány havonta fogok vizet cserélni.
Semmi fakszni. Bekevered, beszórod, simítgatod, befeded, fetöltöd. Szerintem.
Ezek szerint nem mineralizálod a földet :) Így tervezem én is.
De van. Igaz, hogy nem pumpa, hanem akasztós szűrő, de 1,7W motortól a gyári 210l/h nehezen hihető, ha egy Aquael Fan mikro 4W segítségével 250l/h-t tud. Nézz körül a cseh boltban. A sajátmárkás akasztósukkal a 10 literes Dennerle kockára príma szűrési megoldást találtam. 1 literes szűrővödör, megkockáztatom, hogy high-tech növényesnek is jó lenne, ha teszünk hozzá co2 - t. Eddig 3db-ot vettem. 7150 pénzért ajándék. 😉
Jelenleg a 30 literes garnélás kockákban (amiket majd a jövőben szeretnék átalakítani) Aquael Pat Mini szűrő van. Ez gyári adat szerint 400 l/óra teljesítményű. Teljesen visszafojtva is legalább a duplája, ami naturalhoz sok. Ott óránként 3-4x vízforgatás kellene. A Fan szűrőt már néztem korábban, de elvetettem, mert nem tudnám garnélabiztosra alakítani.
Az is szokatlan még számomra, hogy naturalban a biológiai szűrés nem kívánatos dolog, mert konkurenciát jelent a növényeknek az ammónia felvételénél.
 
Nagyon érdekel a high tech vonal, de nem tudok amellett elmenni, hogy nulla technikával is lehetséges (?) ilyen gyönyörű dolgokat véghez vinni, mint ebben a videóban.
Szerintem nagyon jó ez a módszer, sok lehetőség van benne. Elvileg a világításon és valamilyen gyenge vízforgatáson kívül nem kell semmilyen technika.
Nézegettem itt a fórumon ezt a vonalat,de hosszabb tavú tapasztalatokkal nem találkoztam.
Ezt a naplót érdemes elolvasni. Ez az akvárium évekig működött stabilan. Sajnos a készítője már régen nem fórumozik, de talán egyszer még visszatér.
 
Szerintem nagyon jó ez a módszer, sok lehetőség van benne. Elvileg a világításon és valamilyen gyenge vízforgatáson kívül nem kell semmilyen technika.

Ezt a naplót érdemes elolvasni. Ez az akvárium évekig működött stabilan. Sajnos a készítője már régen nem fórumozik, de talán egyszer még visszatér.
Köszönöm az ajánlást! Le a kalappal a kollega előtt.
 
vízforgatásra nekem tökéletesen bevált a dennerle nano sarokszűrője, kevés helyet foglal, minimális a fogyasztása, hangtalan és 50-200 l/óra között lehet állítani a teljesítményét…
 
Egy befőttesüveg, amiben van pár kóbor csiga az nem reprezentatív. Ha indítasz egy rendes akváriumot állatkákkal, kelleni fog a szűrő, ha kristálytiszta vizet szeretnél. Ha nem tervezel vízcserét, az első néhány hónapban akkor is érdemes. Nem szigorú ütemterv szerint, de egy-két hetente szoktam cserélni, kb harmadát negyedét.
A mineralizálással elszórakozhatsz, de a bolti virágfölddel felesleges. Borításnak ne használj nagy szemcseméretet. Közé megy a beszórt eleség. Most a 0.7-1.2 szűrőhomok a kedvencem.
A composana földet kerüld, mindegyik műtrágyázva van.
 
Egy befőttesüveg, amiben van pár kóbor csiga az nem reprezentatív. Ha indítasz egy rendes akváriumot állatkákkal, kelleni fog a szűrő, ha kristálytiszta vizet szeretnél. Ha nem tervezel vízcserét, az első néhány hónapban akkor is érdemes. Nem szigorú ütemterv szerint, de egy-két hetente szoktam cserélni, kb harmadát negyedét.
A mineralizálással elszórakozhatsz, de a bolti virágfölddel felesleges. Borításnak ne használj nagy szemcseméretet. Közé megy a beszórt eleség. Most a 0.7-1.2 szűrőhomok a kedvencem.
A composana földet kerüld, mindegyik műtrágyázva van.
Köszönöm a tippeket. Igazad van, hogy egy kis üvegből nem lehet megítélni az eredményt. Azért próbálom kitapasztalni a naturalt először kicsiben, hogy ne kelljen az állataimon kísérletezni. Csak akkor merek majd belevágni ebbe a módszerbe egy nagyobb akváriumban, amikor már biztos leszek a sikerben. A következő lépés majd egy 30 l-es garnélás akvárium lenne. Itt nem feltétlenül kell kristálytiszta víz, de azért azt sem szeretném, hogy nagyon sárga legyen. Bár ha az állatokat nem zavarja, nekem nem olyan nagy probléma. Valószínűleg fogok majd rendszeresen vizet cserélni, ez nem gond.
A biológiai szűrésről azt olvastam, hogy el-naturalban nem szerencsés, mert a nitrifikáló baktériumok versenyeznek az ammóniáért a növényekkel. Ezért elég lenne egy vízforgató. Ha ez túlságosan nagy teljesítményű, az áramlás kihajtja a CO2-t a vízből. Nekem a 30 literes kockába elég lenne egy max. 100 l/óra kapacitású motor, ezzel meglenne a 3-4x vízforgatás. Találtam nagyon gagyinak tűnő kínai szivattyúkat 200 l/óra névleges teljesítménnyel. Ha ennek csak a fele igaz, akkor már sínen vagyok, bár nem szívesen kockáztatnék ilyesmivel :) Komoly gyártók valamiért készítenek kis teljesítményű motorokat. Gondolom, vízforgatás mindenképpen kell, mert 30-40 garnéla mozgása nem kelt elegendő áramlást.
A mineralizáláshoz nem ragaszkodom, ha nélküle is működik. Fedőtalajnak 1-2 mm-es bazalt zúzalékot vettem. Szerinted ez megfelelő lenne, vagy túl nagy? Talán ebben még nem akad el a kosz. Azt is olvastam, hogy mulmozni nem nagyon kell, és nem is ajánlott. A Composana földet csak azért használtam a teszthez, mert éppen az volt otthon. El is lehetne hagyni a keverékből. Vettem OBI bio palántaföldet, abban elvileg nincs műtrágya.
 
@Bálint Nagy kérésére összeszedtem a csapvízben jól tartható növényeket. Nálam ezek váltak be, de előfordulhat, hogy másoknál ettől eltérnek a tapasztalatok.

Anubias barteri
Anubias nana
Anubias nana gold
Anubias nana pinto
Anubias pangolino
- bármelyik anubias jól érzi magát, de erős fényben algásodhatnak a leveleik
Bacopa caroliniana
Bacopa monnieri
Bucephalandra Bleu green
Bucephalandra kedagang
Bucephalandra Red mini
Bucephalandra Sintang
Bucephalandra Theia
Bucephalandra velvet leaf 4
Bucephalandra Wavy green
- amit az anubiasokról írtam, ezekre is érvényes
Cryptocoryne affinis
Cryptocoryne balansae
Cryptocoryne beckettii
Cryptocoryne parva
Cryptocoryne wendtii brown
Cryptocoryne willisii
- bármelyik cryptocoryne remekül érzi magát csapvízben, legfeljebb gyenge világításnál nem lesz színes
Egeria densa
HM Hemianthus micranthemoides/glomeratus
Helanthium tenellum
Heteranthera zosterifolia
Hygrophila corymbosa
Hygrophila costata angustifolia
Hygrophila difformis
Hygrophila polisperma
Hygrophila polisperma rosanervig
Limnobium laevigatum
Limnophila sessiliflora
Ludwigia repens
Microsorum pteropous
Najas guadalupensis
Pistia stratiotes
Rotala rotundifolia
Spirodela polyrhiza
Vallisneria spiralis

Ezek között akadnak színes növények is, melyek megfelelő világítás mellett nagyon szépek. Ha valakit érdekel, a fentiekből szívesen adok.
Kiemelném még a hólyagos vízikelyhet (Cryptocoryne aponogetifolia). Nekem nincs, mert túl nagyra nő, viszont igazi low tech növény, talán a legszívósabb, amivel idáig találkoztam.
 
Bocs...szóval a srác összes videóját végignéztem anno én is,nekem is ez adta a legnagyobb lökést.
 
Túlságosan ráfeküdtél mindenféle technikai paraméterre. Egy low-tech akvárium lesöpri az asztalról az összeset. Nincs bennük virágföld ami termel széndioxidot, erős a biológiai szűrés és a vízforgatás is tisztességes. Ezek ellenére rengeteg gyönyörű low-tech akváriumot láttam.
Ne felejtsd, hogy az áramlás nem csak kifele, hanem befele is hajtja a széndioxidot. Nem tudni, hogy a virágföld amit használsz mennyire lesz aktív a széndioxid termelés szemponjából.
Van két 20 literes virágföldesem. Experience 150 szűri. Még a kosarak alatti részbe is elfért 1 liter siporax. Működik. Van szivacsszűrős és szűrő nélküli akváriumom is. A kutya máshol van elhantolva.
 
Ne felejtsd, hogy az áramlás nem csak kifele, hanem befele is hajtja a széndioxidot. Nem tudni, hogy a virágföld amit használsz mennyire lesz aktív a széndioxid termelés szemponjából.
Van két 20 literes virágföldesem. Experience 150 szűri. Még a kosarak alatti részbe is elfért 1 liter siporax. Működik. Van szivacsszűrős és szűrő nélküli akváriumom is. A kutya máshol van elhantolva.
Ezt mondja a Filtosmart 100-zal feltuningolt Akáctuskós üvegem.
 
ennek kapcsán is annyi vélemény lesz ahány hozzászóló :) azt tudod, hogy én a vízcserét és a szűrést sem viszem túlzásba ha nem muszáj. nyilván nem számítok profinak a témában, de nekem így megy. ha vízforgatás szerinted fontos akkor csináld úgy, majd meglátod hogy sikerül. egy beállt víz növényekkel ígyis úgyis tiszta és egészséges lesz az állatok számára.

Az üveges képen nem kritizálta rajtad kívül senki a rétegrendet. miért baj a vastag táptalaj? legalább nem 1-2 évet bír.
Az úszónövények gyenge fejlődése szerintem az alacsony tápanyag tartalmú víz miatt van. pont, hogy jó jel, nem? nálam is ilyen most a békalencse. amikor voltak benne a halak, akkor egy darabig belepte a felszínt. aztán most megint csak senyved.
tényleg nem akarok okoskodni de szerintem még ezt is érdemes megvitatni:
Borításnak ne használj nagy szemcseméretet. Közé megy a beszórt eleség. Most a 0.7-1.2 szűrőhomok a kedvencem.
Kétségtelen ez az előnye. De ha nem mulmozunk naturalban, akkor hátrány, hogy nem nyel el semmit. nekem ott gyűlt az iszap a finom homokon. itt is azt mondom, nincs univerzális jó megoldás.
 
Ha külön figyelmet fordít az áramlásra, hogy a széndioxid a vízben maradjon, mindenképpen becsülendő. Senki nem javasolt cunamit. A biológiai szűrés már kritikusabb. Ha ködös a víz, az nem csak esztétikai probléma. Baktériumfelhőben túráztatni az állatok immunrendszerét nem túl egészséges.
Az üveges képet gondolom azért nem kritizálta senki, mert az csak egy próbaüveg. De jól gondolja. Ha egy normál akváriumnál 2.5 centivel kalkulálunk, akkor egy alacsony befőttesüvegben elég 1.5 centi virágföld is. A virágföld terheli a vizet. Szerves anyagok oldódnak ki belőle, amin tenyésznek a baktériumok. A virágföld mennyisége, összetétele és a borítás tömörsége szerintem lényeges kérdés.
Borításra szűrőhomokot javasoltam, nem finom homokot. Az összegyűlő mulm az a szűrés és áramoltatás függvénye is.
De az a szép benne, mindegy hogy csinálod, működésre lehet bírni, több kevesebb sikerrel.

Itt egy hosszabb írás. Érdemes elolvasni, ha nem zavar hogy angolul van. Ő is a talajban képződő szendioxidot tartja fontosnak.
 
Ezt a videót néhány hete készítettem, amikor viszonylag vállalható állapotban volt a nagy akváriumom :) Két nappal korábban megnyírtam a növényeket (ez nem nagyon látszik), ezért egy kicsit hártyás a felszín, ami egyébként nem jellemző erre az akváriumra. A színek sajnos nem igazán élethűek - emiatt nem szeretek telefonnal filmezni :)
A videó fő mondanivalója az, ahogy a két nyugati szivárványhal hímem kergeti egymást. Próbálják felmérni az erőviszonyokat, pedig az egyikük sokkal nagyobb. A többi hal passzívan figyeli az eseményt.

 
Back
Oldal tetejére