• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Újrakezdő Low-Tech próbálkozás (112L)

vrz.robi

Kertész segéd
Sziasztok!

Durván 7 éves korom óta vannak akváriumaim főleg halas és egy teknősös. Régebben már volt egészen szép növényes akváriumom, de egy költözés miatt bontani kellet. Most újra nekifutok, remélem nem lesz nagy kudarc, és ehhez bármilyen tanácsot szívesen veszek.
Mérnök vagyok, az akvarisztikában is az alkotás öröme, és a rendszerszintű gondolkodás mozgat leginkább. Szépérzékem annál kevesebb van, és lusta is vagyok, talán a napló segít majd a karbantartásban. Köszi, ha elolvasod! :)


Az akvárium adatai:
80x40x35 - 112liter
Szűrés: Eheim 2215 + SunSun skimmer (ha valamiért kellene egy bio töltetes Odyssea cfs 130 még pihen itthon)
Szűrő anyagok, lentről felfelé: Fél kiló eheim mech, TM30 szivacs korong, 2 kiló Matrix Trop, Perlon vatta
Fűtés: Hydor ETH 200 - fix 25°C
Világítás: Noname-?Juwel? ledes cucc (😅😅), de egész jónak tűnik, teszek egy próbát ha már van itthon
Talaj: 5kg JBL Aquabasis+, rajta ~15kg UNISOIL olcsó talaj
Tápok: TF Planter, TF Macro szükség esetén Easy Carbo - még nem kezdtem el tápozni, így mennyiség sincs
A hardscape mindössze egy fa, ami évek óta volt egy másik akváriumban.

Először is, a rendszer "szárazon":

52491581508_3364c9d361_k.jpg

Ezután picit máshogy kezdtem hozzá, mint ahogy a GA videókban látni. A szűrőm már ment másik akváriumban durván 6 napot, majd amikör össze raktam az akváriumot rögtön fel is töltöttem. Félig kezelt csapvizet használtam, félig akvárium vizet. Ez már megy így kb egy hete. Tettem bele EasyStart-ot és van még itthon neptun biostart, néha csöpögtetek bele. Félek, hogy a tapasztalatlanságom okán nagy küzdelem lesz az elején, ezért egy már félig-meddig működő üvegbe akarok növényeket ültetni. A növények amik mennek bele szerintem simán ültethetőek lesznek víz alatt is. Szóval egy hetesen:

52491028371_419c9d6b81_k.jpg

Az aljzat élőben sokkal sötétebb, annyira nem vagyok jó fotós. Természetesen lesz majd egy valószínűleg fekete háttér is. Az ültetés előtt az aljzatot picit még rendezni fogom, feltöltés után más képet mutat mint előrre. A vízszint magasabban lesz majd, és már tervezés alatt van egy külső szűrő csőtartó. Lesz teteje is, valószínűleg plexiből. A fa picit ki fog lógni, talán kerül majd rá valami.
Az első adag növényért szombaton megyek, íme a lista (mindenből egy adag, majd megnől😶):
- Nymphoides spec. ´Taiwan´ - zselés
-Hydrocotyle cf.tripartita
-Limnophila sessiliflora
-Ludwigia repens 'Rubin'
-Pogostemon helferi
- Riccia fluitans - zselés
++Vannak még itthon cryptok, anubiasok, gömbmohák és néhány aminek már nem emlékszem a nevére, vagy, hogy honnan lett és miért.😳
Ezek közül előfordulhat, hogy teszek bele. Próbáltam "kerülni" a zselés növényeket, nekem velük indulásnál mindig több bajom volt.

Halak csak akkor jönnek majd apránként, ha a növények elkezdenek alakulni. Mindenképpen szeretnék elevenszülőket, ők a kedvenceim, az első akváriumomban is ők voltak. Emellett tuti lesz egy kis csapat törpe szívóharcsa is, és valamilyen csigafaj is ami nem ássa be magát. Kicsit "útban" van itthon egy törpe karmosbéka, lehet ő is belekerül majd.

Az első hetes üzem után csináltam vízteszteket, ezek az eredmények jöttek ki:
(a keménység az cseppteszt, a többi csak csík)
Kh: 21
GH: 9
Ph: ~7,4
Nitrit: 0
Nitrát: 2mg/l

Szóval előre is köszi, ha "beleszólsz", igyekszek jönni majd az új hírekkel. 😁
 
80x40x35 - 112liter
Szűrés: Eheim 2215 + SunSun skimmer (ha valamiért kellene egy bio töltetes Odyssea cfs 130 még pihen itthon)
Most szúrt szemet. Nincs 6x-os a vízforgatásod. Kicsi ez az Eheim szűrő egy növényes üveghez. Kéne egy nagyobb. El kéne érni a 10x-es forgatás. Ahhoz nagyobb vödör is jár, amibe több szűrőtöltet fér. Kelleni fog. DIY vonalon is működhetne ezzel a szűrővel, de akkor hozzá kéne toldani egy elő, vagy utó- szürővödröt. Minél kisebb a vízforgatàsod, annál nagyobb szűrőközeg többlet kell. 🙂
 
azt viszont nem tudom mi az a tégla az üvegen, gondolom mágneses algakaparó... én a helyedben azt el is felejteném ha nem akarsz karcos üveget nézegetni.... ;)
Az. Én is használok, nem ördögtől való. Az aljzatig nem szabad leengedni. Illetve nem szabad a mágnessel visszakapatni az üvegre, ha leesett. (mondjuk a Mag float pont felúszik ilyenkor) 🙂
 
Most szúrt szemet. Nincs 6x-os a vízforgatásod. Kicsi ez az Eheim szűrő egy növényes üveghez. Kéne egy nagyobb. El kéne érni a 10x-es forgatás. Ahhoz nagyobb vödör is jár, amibe több szűrőtöltet fér. Kelleni fog. DIY vonalon is működhetne ezzel a szűrővel, de akkor hozzá kéne toldani egy elő, vagy utó- szürővödröt. Minél kisebb a vízforgatàsod, annál nagyobb szűrőközeg többlet kell. 🙂
Dej'szen ez egy "Low tech próbálkozás"! Ha van benne bármilyen szűrés, az már csak hab a tortán. ;)
 
Biztos jól mérted ezeket a keménységeket? Ezzel a magas karbonát keménységgel valamit csinálni kellene, mert így gondok lesznek.
Uh, picit kapkodtam, asszem fordítva írtam le. Sima belvárosi csapvíz. Tehát GH:21 Kh:9. Egyébként azthiszem, az eredmény kb pontos, már csináltam pár tesztet mindig ez szokott kijönni. A növények választásánál azt feltételeztem, hogy ez még elmegy nekik. Később ha sehogyse jó szóba jöhet egy vízlágyító, de ha nem muszáj nem erőltetném.
Annyit hozzátennék, hogy ennyi Kh nem szokott a fővárosi csapvízben lenni. Pláne ennyi Gh. Inkább fordítva nem?
Igen 😶 😅
Most szúrt szemet. Nincs 6x-os a vízforgatásod. Kicsi ez az Eheim szűrő egy növényes üveghez. Kéne egy nagyobb. El kéne érni a 10x-es forgatás. Ahhoz nagyobb vödör is jár, amibe több szűrőtöltet fér. Kelleni fog. DIY vonalon is működhetne ezzel a szűrővel, de akkor hozzá kéne toldani egy elő, vagy utó- szürővödröt. Minél kisebb a vízforgatàsod, annál nagyobb szűrőközeg többlet kell. 🙂
Igen, ezen gondolkoztam, ezért jött az ötlet, hogy maximum berakom a kis cfs130-at, ha kevésnek tűnik.
Igen ha meglenne a 6x-os forgatás az is alsó hangon lenne... szerintem is egy 10x-es lenne jó. Ha nem akar nagy beruházást akkor egy Tetra Ex 1000 plus-os már megtenné, vagy kézalaól kifogni egy jóbbat. :)
Az a helyzet, hogy a használt technika már adott volt, ebből szeretném kihozni amit lehet. Max lesz benne két szűrő. És jah, az algakaparó, és jah már tök karcos az üveg.😂 Halas akváriumnál bevált, de tök jó lenne ha itt nem kéne kapargatni.


Köszönöm mindenkinek a válaszokat! Mai napon talán bekerülnek a növények, és utána meglátjuk merre haladunk. A szűrés most még marad így, és figyelem, hogy a növényekkel együtt mennyire működik. Élőlények úgyis jóval később érkeznek majd.
 
Beültetésre kerültek az első növények. Szerencsére feltöltve is sikerült minden, egy növény se jött fel. Az elrendezés elsőre picit fura, a jobb oldala üresnek tűnik. Az oda ültetett növények remélhetőleg nagyon nagyok lesznek, ezért ott több helyet hagytam ki. A tripartitát szeretném majd tömöttebre és alacsonyabbra növeszteni, esetleg szerintem jól nézne ki, ha rá tudnám "tekerni" a fára. A zelés riccia nekem picit csalódás volt. úgy számoltam, hogy egy telep jön, de a dobozban 5 pici golyó szerű mohácska jött. Emiatt rögtönöztem és a helyükre ragasztottam őket, majd egy zöld beföttes gumival lazán még át is kötöttem remélem sikerül majd egy nagyobb gömbösebb alakot kihozni. Mivel az akváriumba szeretnék halat is, így törekedtem arra, hogy maradjon úszótér is. Ültetés utáni képek:
52497559629_2177635fde_k.jpg

52497243856_461d9ec5af_k.jpg

Azóta ami változás történt, hogy a hőmérőt eldugtam, és kivettem a mágneses algakaparót is. A háttér valószínűleg fehér lesz, világos hatású akváriumot szeretnék. Valamilyen formában az általam készített állvány is le lesz majd burkolva. Az első képen látható, hogy nagyon furán sikerült a külső szűrő csöveit rögzíteni. Azóta terveztem és és 3d nyomtattam egy konzolt hozzá. Kissé vészmegoldás lett, de sokkal rendezettebb lett tőle. A nyomtatott lily nem a legszebb, de lagalább van és saját munka. 😅 😅
52497804953_6c9bd18366_h.jpg
Jelenleg nagyon szép tiszta a víz, két napja megy a TF tápok gyári előírás szerinti adagolása (plusz ugye van táptalaj) és várom, hogy magukra találjanak a növények. A tápozás kérdése nekem nagy kérdőjel, de szeretném eltalálni nagyon, és arra is megoldást kell találnom, hogy minden második hétvégén nem vagyok itthon olyankor ki fog maradni.
 
Alapból szép munka, tetszik, hogy fel is címkézted a növényeket!

Azonban, ha biztosan el akarod kerülni az alga virágzást, akkor a napi vízcseréken kívül még pár gyorsan növő steamet plusz úszónövényt kellene beszerezned, amit utána akár - ha nem tetszik - ki is dobhatsz.
 
Alapból szép munka, tetszik, hogy fel is címkézted a növényeket!

Azonban, ha biztosan el akarod kerülni az alga virágzást, akkor a napi vízcseréken kívül még pár gyorsan növő steamet plusz úszónövényt kellene beszerezned, amit utána akár - ha nem tetszik - ki is dobhatsz.
Köszönöm és szívesen teszek bele. Mit ajánlasz? Valisneria mondjuk? Egyébként azt hittem ezek, mondjuk nymphoides megindulnak majd mint az állat. 😂 😂
 
Nagyjából mindegy, a legolcsóbb süllő hínárt is megveheted, addig jó lesz amíg beáll a szűrő és nem kell neki plusz segítség. Ja, baktérium kolónia is segít a gyorsabb beálláshoz. "Barna" alga így is lesz, azt majd a később érkező garnélák és halak megeszik, illetve könnyen eltávolítható.

Vízcsere! Első héten naponta, utána egy hétig 2 naponta, majd 3-4 és végül heti.
 
Nagyjából mindegy, a legolcsóbb süllő hínárt is megveheted, addig jó lesz amíg beáll a szűrő és nem kell neki plusz segítség. Ja, baktérium kolónia is segít a gyorsabb beálláshoz. "Barna" alga így is lesz, azt majd a később érkező garnélák és halak megeszik, illetve könnyen eltávolítható.

Vízcsere! Első héten naponta, utána egy hétig 2 naponta, majd 3-4 és végül heti.
Rendben a vízcsere megy. Egyébként a stem az nem szálas növényt jelent? Az én növényeim nem nőnek majd annyira gyorsan?
 
Back
Oldal tetejére