1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

ph-kh, tds-gh

Kategória: 'Víz tulajdonságok', témanyitó: d3relict, téma nyitása: Máj 12, 2013.

1. d3relict
    Épp nem fórumozik ...

d3relict Kertész tanonc

Tag:
    Aug 26, 2012
    Kedvelik:
    19
    Hely:
    Budapest, Hungary
    sziasztok,

kicsit szűkszavú a topic indító cím, így rögtön bővítenék: mit tehet az akvakertész, ha alacsony a pH értéke (6.2-6.4 körül), és a GH és KH értékek sem haladják meg a 4-2 fokokat?

a szombati ADA workshopon hangzott el, hogy a 6.4 alatti pH érték káros a szűrőbaktériumokra, így a CO2 beoldás miatt érdemes az összkeménységet GH 6 körül tartani, hogy ne legyen túl alacsony a pH.

ezt ugye megoldhatja az ember sima csapvizes visszahígítással (RO-s vízcsere esetén), vagy mineral GH+-al pl. én ez utóbbi mellett döntöttem, beruháztam egy TDS mérőre is, de kicsit tanácstalan vagyok, több okból is.

az akvárium vize csepegtetős tesztekkel mérve GH 4, KH 2 körül mozgott, a TDS 155ppm, az EC 320μS/cm. ezt megemeltem 171/343-as szintre, de sem a GH sem a KH cseppteszt nem mutatott változást - illetve ahogy olvastam, a mineral GH+ nem emeli a KH szintet egyáltalán.

én nézek be valamit, vagy a cseppteszt (JBL) GERONIMO? lehet következtetni a GH mértékre a TDS-ből (pár helyen láttam olyat, hogy GH = TDS/18, de nem győzött meg)? a pH értéket a CO2 beoldás tükrében nem a KH változtatja inkább?

2. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    51,800
    Hely:
    Budapest
    Map
    KH érték a fontos a pH szempontjából.

A Salty GH booster a GH-t és a KH-t is emeli a terméken látható arányban. GH-t értelemszerűen jobban, ez fontos a garniknak nem a KH.
    Nekünk viszont a KH a fontos nem a GH. Ördögi kör.

A tapasztalat alapján viszont jó eredményeket értünk el full RO és Salty használatával, ha a TDS-t 120-150ppm-re lőttük be.

Fontos önmagában a TDS nem mutatja a keménységet! Lehet a talajtól, dekortól és a növénytápoktól is magasabb TDS értéked. De ennek ellenére ritkán mérünk KH-GH értékeket visszasózás után.

A pH viszont fontos. Túlságosan ne legyen alacsony. A lágy víz miatt egyébként is kevesebb CO2 kell. Érdemes összevetni a KH/pH táblázatot a megfelelő CO2 belövéséhez. Ez visszaellenőrzésre jó lehet.

3. d3relict
    Épp nem fórumozik ...

d3relict Kertész tanonc

Tag:
    Aug 26, 2012
    Kedvelik:
    19
    Hely:
    Budapest, Hungary
    vízcserekor 30 liter RO vízbe 2 kanállal szórtam (az ugye kb 6g), mivel alapból kevés volt az akvárium keménysége (GH4). úgy számoltam, hogy ha 20 liter vizet 3g adalék 6-os GH-ra állít be, akkor 30 literbe 6g az olyan GH8 körül kell legyen. a GH cseppteszt viszont semmi változást nem mutat, pedig ~40 liter 4-es vízhez 30 liter 8-as az cirka 5-6 körül kellett volna legyen.

halas növényesre is áll ez? nem tartok garnélát, csak a csapvizes visszakeményítést akartam elkerülni a salty használatával. mi lenne az ideális érték, hogy egészséges növényeket tudjak nevelni?

a dropchecker jelenleg egészséges zöld színt mutat, brutto 96 liter az aki, de a dekor/aljzat mellé már csak cirka 70 liter víz fér bele. a co2 kb 2bps értékkel megy a vízbe.

4. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    51,800
    Hely:
    Budapest
    Map
    Csak azt tudom mondani, hogy aktív aljzat mellett 30 literhez 1 adagolókanál is bőven elég!
    Nem érdemes akváriumon kívül állítgatni a víz keménységet, mert az aljzat és az akiban található dekorok meg fogják változtatni a keménységet ha akarod ha nem :)
    A porok 100% biztonsággal adagolhatóak direktbe akváriumba. És ha ott méred már a tényleges TDS értékekkel tudsz számolni.

Ha bizonytalan vagy a tesztekbe érdemes megmérni egy másikkal is. A tesztek lejárhatnak, eleve lehetnek hibásak is.

GA-ban mindenre, csak a haltárolókra nem.

lágy víznél ez az ami az egyik legkevesebb info :) a bps egy általános ajánlás, de lágyy víznél kevesebb CO2 is elég így inkább arról az oldalról kel közelíteni.
    arról nem is beszélve, hogy a hatékonyságtól függően lehet kevés és sok is a 2 bps. reaktorral pl simán lehet túladagolás. difivel lehet kevés sok is. de a hatékonyságot kell összehangolni a lágy vízhez szükséges CO2 szinttel.

5. rollreich
    Épp nem fórumozik ...

rollreich Legenda

Tag:
    Febr 12, 2012
    Kedvelik:
    4,324
    Hely:
    Pécs
    ...a szombati ADA workshopon hangzott el, hogy a 6.4 alatti pH érték káros a szűrőbaktériumokra, így a CO2 beoldás miatt érdemes az összkeménységet GH 6 körül tartani, hogy ne legyen túl alacsony a pH....

Ez most új. Évek óta úgy alakul a tankban a pH, hogy reggel 7.00óra körül, bőven órákkal a Co2 és lámpa kapcsolás előtt 7.0, estére a Co2 kikapcsolásának magasságában pedig 6,0. értékre süllyed. Próbáltam csökkenteni az 1,0 értékű ingadozást Co2 csökkentéssel, de akkor a DC nem mutatott szép lime színt, ezért inkább visszaállítottam a tűszelepet. Bacik pusztulása kihatna a nitrifikációra, aminek nyoma sincs.

6. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    51,800
    Hely:
    Budapest
    Map
    Az a 6.4 inkabb 6. A forumon es nigro blogjan is van egy link errol. Ahogy a szelsoseges homerseklet a szelsoseges pH is hatassal van

7. d3relict
    Épp nem fórumozik ...

d3relict Kertész tanonc

Tag:
    Aug 26, 2012
    Kedvelik:
    19
    Hely:
    Budapest, Hungary
    akkor jelen esetben amit tenni tudok/érdemes, hogy a TDS szintet tartsam salty-val 150 ppm körül, és a co2 beoldást szabályozzam úgy, hogy a pH érték ne essen 6 alá?

mik az elsődleges jelei a nitrit felhalmozódásának? illetve, a 6.2-6.4 körüli pH mennyire veszélyes tulajdonképpen?

8. rollreich
    Épp nem fórumozik ...

rollreich Legenda

Tag:
    Febr 12, 2012
    Kedvelik:
    4,324
    Hely:
    Pécs
    Köszönöm a gyors választ. ;) Az 1,0 kerek értékű pH ingadozás napi szinten a még belefér kategória?

9. eMZé
    Épp nem fórumozik ...

eMZé Legenda

Tag:
    Júni 1, 2011
    Kedvelik:
    7,454
    Hely:
    Budapest, XIII. kerület Rokolya utca
    Map
    Pontosan. És ennél nem is nagyon érdemes többet foglalkozni a témával. Ha megbízható a TDS mérőd és legalább 120-as ppm értékre visszasózol, akkor nem lesz gondod.
    Én a KH és GH tesztet például vagy egy éve elő sem vettem.

Semennyire.

Érzékeny garnélák nélkül tudtommal belefér. Ha nem, akkor azt úgy is látni fogod a lakókon vagy a tömegesen megjelenő algákon.

10. Evereka
    Épp nem fórumozik ...

Evereka Legenda

Tag:
    Jan 24, 2013
    Kedvelik:
    10,531
    Hely:
    Bátaszék
    Map
    hello az lenne a kérdésem ,hogy a tetra 6in 1 teszt csíkja vízbe mártás után mennyi ideig ugymond "pontos"?mert megszáradt a csík és olyan színeket mutat amik nincsenek is a táblázatban.lehetséges az hogy csak nedves állapotában mutat helyes értéket,vagy pont amikor megszárad akkor a jó?

11. The7up
    Épp nem fórumozik ...

The7up VIP kertész

Tag:
    Márc 2, 2013
    Kedvelik:
    639
    Hely:
    Csákvár
    Map
    Szerintem rajta van, hogy mikor kell leolvasni. Ha nem akkor teszed, magaddal tolsz ki.

12. Evereka
    Épp nem fórumozik ...

Evereka Legenda

Tag:
    Jan 24, 2013
    Kedvelik:
    10,531
    Hely:
    Bátaszék
    Map
    van hozzá egy paksaméta leírás ,de természetesen magyar nyelvű az óne:)

13. inadsz
    Épp nem fórumozik ...

inadsz Sasszem =) Admin Moderátor Legjobb napló

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    8,470
    Hely:
    Budapest XVIII. ker.
    Map
    Nedvesen kell használni. :woot::ROFLMAO:

Evereka kedveli.
  14. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    51,800
    Hely:
    Budapest
    Map
    60 másodperc

Evereka kedveli.
  15. The7up
    Épp nem fórumozik ...

The7up VIP kertész

Tag:
    Márc 2, 2013
    Kedvelik:
    639
    Hely:
    Csákvár
    Map
  16. erdelyi1.arpad
    Épp nem fórumozik ...

erdelyi1.arpad Kertész tanonc

Tag:
    Jan 15, 2012
    Kedvelik:
    21
    Hely:
    Budapest
    Sziasztok,

Van valakinek tapasztalata égerdoboz használatára? Mennyivel csökkenti a víz pH értékét? A GA oldalon azt írják , hogy 4 -5 darabot adjunk 100l hez, de azt nem tudom, hogy mennyivel csökken a pH ezen darabszám mellett. Az én akváriumom 96l-es. Az én akváriumomban 8 -as pH-t mérek a víz KH 7 körüli, GH 11.

köszi

17. Maci
    Épp nem fórumozik ...

Maci VIP kertész

Tag:
    Febr 11, 2012
    Kedvelik:
    1,841
    Hely:
    Vásárosnamény
    Inkább tobozzal próbálkozz! :D

18. erdelyi1.arpad
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 15, 2012
    Kedvelik:
    21
    Hely:
    Budapest
    Ja ja , elgépeltem.....
    :)

Maci kedveli.
  19. Maci
    Épp nem fórumozik ...

Maci VIP kertész

Tag:
    Febr 11, 2012
    Kedvelik:
    1,841
    Hely:
    Vásárosnamény
    Holnap indítom a garnélásomat és én is beszereztem egy doboz tobozt :)
    Csak úgy 4-5 hét múlva tudok érdemben nyilatkozni erről, de úgy gondolom, hogy jelentéktelen vagy minimális a hatása a pH-ra. Én kipróbálom a pH down port, illetve a tőzeges lehetőség is ott van még.

20. erdelyi1.arpad
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Jan 15, 2012
    Kedvelik:
    21
    Hely:
    Budapest
    Mekkora akváriummal indulsz? Kitaláltad , hogy fogod adagolni a pH down port? Milyen pH -ra tervezed beállítani az akváriumot?? Használsz majd Co2- ? Nekem még nincs Co2 beüzemelve , de kb 3 hét múlva update-elem a akváriumot egy naygnyomású Co2 rendszerrel...Várom tapasztaltaidat....

Maci kedveli.

Aktuális oldal megosztása