• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ph-kh, tds-gh

d3relict

Kertész tanonc
sziasztok,

kicsit szűkszavú a topic indító cím, így rögtön bővítenék: mit tehet az akvakertész, ha alacsony a pH értéke (6.2-6.4 körül), és a GH és KH értékek sem haladják meg a 4-2 fokokat?

a szombati ADA workshopon hangzott el, hogy a 6.4 alatti pH érték káros a szűrőbaktériumokra, így a CO2 beoldás miatt érdemes az összkeménységet GH 6 körül tartani, hogy ne legyen túl alacsony a pH.

ezt ugye megoldhatja az ember sima csapvizes visszahígítással (RO-s vízcsere esetén), vagy mineral GH+-al pl. én ez utóbbi mellett döntöttem, beruháztam egy TDS mérőre is, de kicsit tanácstalan vagyok, több okból is.

az akvárium vize csepegtetős tesztekkel mérve GH 4, KH 2 körül mozgott, a TDS 155ppm, az EC 320μS/cm. ezt megemeltem 171/343-as szintre, de sem a GH sem a KH cseppteszt nem mutatott változást - illetve ahogy olvastam, a mineral GH+ nem emeli a KH szintet egyáltalán.

én nézek be valamit, vagy a cseppteszt (JBL) GERONIMO? lehet következtetni a GH mértékre a TDS-ből (pár helyen láttam olyat, hogy GH = TDS/18, de nem győzött meg)? a pH értéket a CO2 beoldás tükrében nem a KH változtatja inkább?
 
KH érték a fontos a pH szempontjából.

A Salty GH booster a GH-t és a KH-t is emeli a terméken látható arányban. GH-t értelemszerűen jobban, ez fontos a garniknak nem a KH.
Nekünk viszont a KH a fontos nem a GH. Ördögi kör.

A tapasztalat alapján viszont jó eredményeket értünk el full RO és Salty használatával, ha a TDS-t 120-150ppm-re lőttük be.

Fontos önmagában a TDS nem mutatja a keménységet! Lehet a talajtól, dekortól és a növénytápoktól is magasabb TDS értéked. De ennek ellenére ritkán mérünk KH-GH értékeket visszasózás után.

A pH viszont fontos. Túlságosan ne legyen alacsony. A lágy víz miatt egyébként is kevesebb CO2 kell. Érdemes összevetni a KH/pH táblázatot a megfelelő CO2 belövéséhez. Ez visszaellenőrzésre jó lehet.
 
A Salty GH booster a GH-t és a KH-t is emeli a terméken látható arányban. GH-t értelemszerűen jobban, ez fontos a garniknak nem a KH.
Nekünk viszont a KH a fontos nem a GH. Ördögi kör.

vízcserekor 30 liter RO vízbe 2 kanállal szórtam (az ugye kb 6g), mivel alapból kevés volt az akvárium keménysége (GH4). úgy számoltam, hogy ha 20 liter vizet 3g adalék 6-os GH-ra állít be, akkor 30 literbe 6g az olyan GH8 körül kell legyen. a GH cseppteszt viszont semmi változást nem mutat, pedig ~40 liter 4-es vízhez 30 liter 8-as az cirka 5-6 körül kellett volna legyen.


A tapasztalat alapján viszont jó eredményeket értünk el full RO és Salty használatával, ha a TDS-t 120-150ppm-re lőttük be.
halas növényesre is áll ez? nem tartok garnélát, csak a csapvizes visszakeményítést akartam elkerülni a salty használatával. mi lenne az ideális érték, hogy egészséges növényeket tudjak nevelni?

A pH viszont fontos. Túlságosan ne legyen alacsony. A lágy víz miatt egyébként is kevesebb CO2 kell. Érdemes összevetni a KH/pH táblázatot a megfelelő CO2 belövéséhez.
a dropchecker jelenleg egészséges zöld színt mutat, brutto 96 liter az aki, de a dekor/aljzat mellé már csak cirka 70 liter víz fér bele. a co2 kb 2bps értékkel megy a vízbe.
 
vízcserekor 30 liter RO vízbe 2 kanállal szórtam

Csak azt tudom mondani, hogy aktív aljzat mellett 30 literhez 1 adagolókanál is bőven elég!
Nem érdemes akváriumon kívül állítgatni a víz keménységet, mert az aljzat és az akiban található dekorok meg fogják változtatni a keménységet ha akarod ha nem :)
A porok 100% biztonsággal adagolhatóak direktbe akváriumba. És ha ott méred már a tényleges TDS értékekkel tudsz számolni.

Ha bizonytalan vagy a tesztekbe érdemes megmérni egy másikkal is. A tesztek lejárhatnak, eleve lehetnek hibásak is.

halas növényesre is áll ez

GA-ban mindenre, csak a haltárolókra nem.

a co2 kb 2bps értékkel megy a vízbe.

lágy víznél ez az ami az egyik legkevesebb info :) a bps egy általános ajánlás, de lágyy víznél kevesebb CO2 is elég így inkább arról az oldalról kel közelíteni.
arról nem is beszélve, hogy a hatékonyságtól függően lehet kevés és sok is a 2 bps. reaktorral pl simán lehet túladagolás. difivel lehet kevés sok is. de a hatékonyságot kell összehangolni a lágy vízhez szükséges CO2 szinttel.
 
...a szombati ADA workshopon hangzott el, hogy a 6.4 alatti pH érték káros a szűrőbaktériumokra, így a CO2 beoldás miatt érdemes az összkeménységet GH 6 körül tartani, hogy ne legyen túl alacsony a pH....

Ez most új. Évek óta úgy alakul a tankban a pH, hogy reggel 7.00óra körül, bőven órákkal a Co2 és lámpa kapcsolás előtt 7.0, estére a Co2 kikapcsolásának magasságában pedig 6,0. értékre süllyed. Próbáltam csökkenteni az 1,0 értékű ingadozást Co2 csökkentéssel, de akkor a DC nem mutatott szép lime színt, ezért inkább visszaállítottam a tűszelepet. Bacik pusztulása kihatna a nitrifikációra, aminek nyoma sincs.
 
Az a 6.4 inkabb 6. A forumon es nigro blogjan is van egy link errol. Ahogy a szelsoseges homerseklet a szelsoseges pH is hatassal van
 
Csak azt tudom mondani, hogy aktív aljzat mellett 30 literhez 1 adagolókanál is bőven elég!
Nem érdemes akváriumon kívül állítgatni a víz keménységet, mert az aljzat és az akiban található dekorok meg fogják változtatni a keménységet ha akarod ha nem :)
A porok 100% biztonsággal adagolhatóak direktbe akváriumba. És ha ott méred már a tényleges TDS értékekkel tudsz számolni.

akkor jelen esetben amit tenni tudok/érdemes, hogy a TDS szintet tartsam salty-val 150 ppm körül, és a co2 beoldást szabályozzam úgy, hogy a pH érték ne essen 6 alá?

mik az elsődleges jelei a nitrit felhalmozódásának? illetve, a 6.2-6.4 körüli pH mennyire veszélyes tulajdonképpen?
 
akkor jelen esetben amit tenni tudok/érdemes, hogy a TDS szintet tartsam salty-val 150 ppm körül, és a co2 beoldást szabályozzam úgy, hogy a pH érték ne essen 6 alá?
Pontosan. És ennél nem is nagyon érdemes többet foglalkozni a témával. Ha megbízható a TDS mérőd és legalább 120-as ppm értékre visszasózol, akkor nem lesz gondod.
Én a KH és GH tesztet például vagy egy éve elő sem vettem.

6.2-6.4 körüli pH mennyire veszélyes tulajdonképpen?
Semennyire.


Az 1,0 kerek értékű pH ingadozás napi szinten a még belefér kategória?
Érzékeny garnélák nélkül tudtommal belefér. Ha nem, akkor azt úgy is látni fogod a lakókon vagy a tömegesen megjelenő algákon.
 
hello az lenne a kérdésem ,hogy a tetra 6in 1 teszt csíkja vízbe mártás után mennyi ideig ugymond "pontos"?mert megszáradt a csík és olyan színeket mutat amik nincsenek is a táblázatban.lehetséges az hogy csak nedves állapotában mutat helyes értéket,vagy pont amikor megszárad akkor a jó?
 
hello az lenne a kérdésem ,hogy a tetra 6in 1 teszt csíkja vízbe mártás után mennyi ideig ugymond "pontos"?mert megszáradt a csík és olyan színeket mutat amik nincsenek is a táblázatban.lehetséges az hogy csak nedves állapotában mutat helyes értéket,vagy pont amikor megszárad akkor a jó?

Szerintem rajta van, hogy mikor kell leolvasni. Ha nem akkor teszed, magaddal tolsz ki.
 
Sziasztok,

Van valakinek tapasztalata égerdoboz használatára? Mennyivel csökkenti a víz pH értékét? A GA oldalon azt írják , hogy 4 -5 darabot adjunk 100l hez, de azt nem tudom, hogy mennyivel csökken a pH ezen darabszám mellett. Az én akváriumom 96l-es. Az én akváriumomban 8 -as pH-t mérek a víz KH 7 körüli, GH 11.

köszi
 
Holnap indítom a garnélásomat és én is beszereztem egy doboz tobozt :)
Csak úgy 4-5 hét múlva tudok érdemben nyilatkozni erről, de úgy gondolom, hogy jelentéktelen vagy minimális a hatása a pH-ra. Én kipróbálom a pH down port, illetve a tőzeges lehetőség is ott van még.
 
Mekkora akváriummal indulsz? Kitaláltad , hogy fogod adagolni a pH down port? Milyen pH -ra tervezed beállítani az akváriumot?? Használsz majd Co2- ? Nekem még nincs Co2 beüzemelve , de kb 3 hét múlva update-elem a akváriumot egy naygnyomású Co2 rendszerrel...Várom tapasztaltaidat....
 
Back
Oldal tetejére