• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az "állatorvosi ló"

d3relict

Kertész tanonc
sziasztok,

lassan már egy éve nevelgetek egy "gyakorló" növényest, ami egy régi, 96 literes, íves frontüvegű, hátteres (mondhatni klasszikus) medence.

rendszeresen voltak/vannak vele kisebb-nagyobb problémák, a technika folyamatosan fejlődik körülötte, de most kicsit elvesztettem az irányt: az ecset és zöldalga (fuzz) infesztációm van és egyelőre nem látom a kiutat.

technika:
- Tetratec 1200EX szűri, ez alig egy hónapja váltott le egy régi Prime 20-at
- 4x24 watt T5 van felette (Odyssea Quad), ez hétköznap 5-5 órában világít (1 órás eltolással), hétvégén 9-9. két 6500 kelvines és két növényes cső van a lámpában
- nagynyomású CO2 palack AquaMedic reaktorral, a DC lime zöld

aljzat, tápozás:
- JBL manado aljzat
- alatta Tropica tápaljzat
- Green Aqua Micro és MACRO tápok jelenleg napi 6ml mindkettőből

vízparaméterek:
- a vízhő átlagosan 24-25 fok között mozog, többnyire 25 körül inkább
- a GH JBL cseppteszttel mérve 3, a KH 1 (gondolom ez nagyon kevés)
- a pH érték szintén csepteszttel mérve 6-6.5 között valahol, de szerintem most inkább 6
- a TDS tegnap 165ppm volt

karbantartás:
- heti ~50% vízcsere. az akváriumban netto 70-75 liter víz van, ezen szoktam 30 litert cserélni. a cserélt víz teljes egészében RO, a visszasózást Salty GH+-al végzem, csere után apró lépésekben, amíg a 120-as ppm-et el nem érem.

növények:
- eleocharis parvula
- hydrocotyle tripartita
- ludwigia sp
- hygrophila difformis
- microsorum pteropus windelow
- pogostemon helferi
- hygrophila corymbosa

lakók:
- 15 platti (xiphophorus maculatus)
- 10 vörös neon
- 2 macrotocinclus affinis
- 1 zebra dánió
- 4 amano garnéla

változások a közelmúltban:
- csökkentettem a világítást a hétköznapokon először 11-ről 7, majd 6 órára. a csövek párban kapcsolnak, egy órás difivel, tehát az egyik pár 15-20 óra között, a másik pár 16-21 óra között világít.
- kiköltözött 3 gyöngygurámi és két sziámi algaevő az akváriumból. az ecsetalga a sziámik távozása után kezdett el durván elszaporodni (anno emiatt jöttek ők a medencébe), de reméltem hogy megtalálom majd a kiváltó okokat, és meg tudom szűnteti azokat
- a co2 körül volt némi ingadozás biztosan, illetve a reaktor bekerülésekor egy ideig alacsony volt a co2 szint. az algásodás viszont már ez előtt is jelen volt
- a tápokat egy ideig flakonból adagoltam, de feltűnt, hogy 5 nyomás csak olyan 3.5-4ml adagot jelentett. a microsorumon hiánytünetekre utaló foltok voltak, így a tápozást fokoztam 6-7 milliliterre/nap (mérőedénnyel mérve), végül bekerült az akvárium alá két dózispumpa, amik napi 6ml-t adagolnak most rendszeresen. amióta emeltem a dózist, a jávai moha megtáltosodott, vékony, sötétzöld stagnáló szálak helyett most szép életteli színnel növekedésnek indult, illetve az eleocharis mező is élénkült, mintha sűrűsödött is volna.

a probléma:
- a háttér durván ecsetalgás, konkrétan olyan mint egy plüss mező, itt-ott az aljzat szemcséin is megjelenik
- a dekorokon sok helyen egybefüggő zöld algaréteg (spot)
- a növények levelein zöld fuzz

kérek szépen jótanácsot, illetve szóljatok ha kihagytam valamit :)
 
Szia! Képet nem teszel fel? Bár én nem vagyok túl tapasztalt, viszont alga gondom nekem is volt. És bár tudom, hogy az okot kell megszüntetni, ennek ellenére én az aki betakarást próbáltam ki, és bevált, minden algám eltűnt, és azóta csak az üvegen és a fán van némi zöld, ami nem növény:D Nigro blogján lehet olvasni részleteket, Blackout a címe a bejegyzésnek, ha jól emlékszem.
 
Szerintem az ecseten sokat nem segít a blackout, azzal inkább többet ártasz, mint segítesz. Ecsetnél áramlás, Co2 ingadozás lehet a fő ok. A fotó sokat segítene! Ha álló szűrő mellett lenyomod Carboval, akkor kicsit meghal, és az amanok leeszik... :) (Egyébként nálam a süncsigák is eszik.) Egyébként, ha szép egységes plüss háttered van, akkor mondhatod, hogy direkt ilyen! :)
 
A fény hétvégi 9 órás használatának nem látom sok értelmét. Ha nincs fonal algád és egyéb tipikusan új akváriumra jellemző algád, akkor szerintem teljesen felesleges keveset világítani.
A Parvula például igényli a fényt, nélküle szenved és akár ez is okozhat algásodást.

Az ecset alga okozója nagy valószínűséggel az áramlás vagy egyenetlen CO2 szint. Nem írtad mikor kapcsol ki és be a CO2 adagolás.
Úgy kéne belőni, hogy a lámpa felkapcsolása után 1 órával már szép zöld legyen a DC, de lekapcsolás előtt se legyen lényegesen világosabb.
Az ecsetre nyomjál 2 vagy 3 szorosan hígított Carbot(a napi adagot) leállított szűrővel. Ha gyorsan akarsz szabadulni tőle, akkor reggel és este is csinálhatod a kezelést, csak arra vigyázz, hogy 8 óra teljen el a két kezelés között.

A zöld algáidat az alacsony foszfát szint okozhatja. Érdemes lenne beszerezni por vagy folyékony foszfátot, na meg egy csepptesztet és ki kell kísérletezni, hogy mennyit kell adagolni az 1 ppm-es szinthez.

1200-ban a gyári szűrőanyagok vannak?
 
teszek majd fel képet, de abszolut nem fotogén ebben az állapotban...

az ecsetalgáról azt olvastam, hogy a blackout nem öli meg, mert fény nélkül is piszok sokáig elvan...

eMZé: a hétvégi 9 óra sok? azért nyomom így, mert többnyire itthon vagyunk hétvégén, és jó azért látni, hogy mi zajlik bent. a hétközi 5 órát mennyire növeljem?

a co2 a világítás előtt hétköznap 10-kor, hétvégén 8-kor kapcsol be, tehát 5 és 2 órával előtte. megnézem ma, hogy mennyire zöld a DC 2 óra alatt, hétköznap 5 óra biztosan elég a megfelelő szinthez.

a carbot kipróbálom. a micro-macro tápokat illetően nem adagolok túl? a foszfát szinten tudok emelni úgy, hogy többet adagolok macro-ból, vagy kifejezetten csak a foszfátot emeljem? csepptesztet szerzek hamarosan.

az 1200-asban többnyire a gyári cuccok vannak, kivéve hogy az egyik réteg szivacsot kicseréltem lávakőre, azzal van kb tele az egyik kosár.
 
Szuroanyag gyarilag nagyon gyenge bio szurest csinal es ezen a lavako sem segit. Alapos szurotakaritas, perlon csere, akvarium porszivozas, ha moha van es nagy, vissza kellene vagni. Az ecsetet le kell irtani es kaparni, mert hiaba javulnak a korulmenyek valoszinuleg visszafertozne az akit. Co2 eleg ha 2 oraval elotte indul. Hetvegi vilagitas sok. Hatter miatt minden sokkal nehezebb lesz.
 
őszintén szólva kegyetlenül elegem van már a háttérből, de kiszedni csak úgy tudom, ha teljesen nullázom az akit. kérdés, hogy ha az utóbbit csinálom, a növények menthetők? úgyértem, ha visszahelyezem "reinstall" után az előzőleg algás növényeket, meg tudom előzni, hogy elterjedjen újra az egész?

a szűrőbe milyen anyagokat tegyek? a lávakő maradjon, vagy kuka azt is? akartam cserélni a tartalmát, de kis lépésekben próbáltam haladni.
 
eMZé: a hétvégi 9 óra sok? azért nyomom így, mert többnyire itthon vagyunk hétvégén, és jó azért látni, hogy mi zajlik bent. a hétközi 5 órát mennyire növeljem?
Biológiailag beállt akváriumnál mehet minden nap a 8 óra világítás. A tied jó eséllyel nem az. De a Parvula miatt visszavenni sem jó nagyon. Én 7 órát mondanék.
Hátfal kuka minél előbb. Csak megkeseríti az életed és el fog menni a kedved a hobbitól.
A szűrőbe jó minőségű szűrőanyagot válassz. Pl: Eheim Substrat Pro, Seachem Matrix, ADA Bio Rio
 
egy gyors fotó, ez lett belőle:

ND3_3376.jpg


a növények egy részét megmentettem, a parvula gyep teljesen új ültetés, a folytatáson még gondolkodom. :)
 
az akvárium azóta meghaladta az egy hetes korát, egyelőre elég jól áll, bizakodó vagyok.

a napi vízcserét nem tudtam tartani, de berendezés után másnap rögtön csináltam egyet, utána 2-2 nap kihagyásokkal a következőket.

a zöld alga újra jelen van, és némi ecsetalgát is láttam az egyik fán - az első csomó amit észrevettem már eltűnt, kapott egy kis easycarbot, remélem az volt ilyen hatással. más ágakon is észrevettem pár foltban, kezeltem azokat is, meglátjuk.

az zöldalgával mihez kezdjek? po4 tesztem egyelőre nincs, az ammoniát meg tudtam nézni, az teljesen ideális értéket mutatott.

került be pár új növény is közben, hamarosan teszek ki friss fotót.
 
15 platti, 10 vörös neon, egyetlen pink dánió. a cm/liter szabály szerint még jó vagyok, ha kb 3-4 centit számolunk halanként :)
 
Hasonló gondokkal kűzdöttem én is, de úgy tűnik sikerült orvosolni a dolgokat, csak még nem volt idő/energia a napló frissítésére.

Röviden a régi setuphoz, ezek igazak lesznek most is:
1. Én kb. 7 órát világítanék, a növényeknek annyi is elég.
2. 6-6 micro/macro szerintem sok, én a 100l-esbe 5-5ml-t adok (18l talaj és 13kg kő is van benn).
3. Easy carbo-t eMZé már mondta, napi 5ml mehet, egy része higítva az algás részekre.
4. A zöld pontalga ellen Easy fosfo-t szerezz be, napi 3-4-5ml mehet elvileg, de ezt egy foszfát teszttel nézném a kezdeti időszakban.

Egyéb:
1. Sziámi algaevőket miért vetted ki? 100l-be elfér kettő és nagyon hasznos halak.
2. Raknék be még amanokat.
3. A plattik talán lehetnének kevesebben.

Sok sikert és kevés algát a restarthoz!
 
napi 7 óra világítás megvan, 5-5 ml micro-macro/nap szintén.

a carbot csak az algára nyomtam eddig, nem akartam rendszeresen adagolni, mert ott a nagynyomású CO2 is az aki alatt, az elég kellene legyen, nem?

po4 adagolást megfontolom, de nem tudtam tesztet beszerezni még, túladagolni meg nem akarok (milyen követkeményei lennének?). easyfosfo helyett a macro dózisának emelése lehet alternatíva?

sziámikat azért vettem ki, mert piszkosul megnőttek, és időnként csinálták a fesztivált az akváriumban :) plusz amanokat biztos teszek még be, most van 4, a céloztt létszám kb ennek a 4-5-szöröse.

kösz a tanácsot, po4 tesztet mostmár mindenképp szerzek valahonnan.
 
a carbot csak az algára nyomtam eddig, nem akartam rendszeresen adagolni, mert ott a nagynyomású CO2 is az aki alatt, az elég kellene legyen, nem? po4 adagolást megfontolom, de nem tudtam tesztet beszerezni még, túladagolni meg nem akarok (milyen követkeményei lennének?). easyfosfo helyett a macro dózisának emelése lehet alternatíva?

Carbo-t én reggel adagolok, nálam 11-kor kapcsol a co2. A carbo 6 óra alatt lebomlik egyébként, úgyhogy nincs nagy átfedés.

A macro túladagolásával az a baj, hogy az nemcsak a foszfátot, de a nitrátot is emeli, ami annyira nem jó ötlet, főleg annyi hal mellett.
 
po4 adagolást megfontolom, de nem tudtam tesztet beszerezni még, túladagolni meg nem akarok (milyen követkeményei lennének?)
Nekem múlt hétvégén sikerült kómásan túladagolni. 1 Kolibri, 1 gyémánt noen és egy sakura garnéla bánta a hibámat:(

a macro dózisának emelése lehet alternatíva?
Szerintem már így is bőven eleget adagolsz, ne emeld tovább. Viszonyításul nálam 7-7 ml -vel egészen tűrhetően elvan a 182 literes aki:)
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére