• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az "állatorvosi ló"

Az 1 ppm -es foszfát mennyiség a legújabb növényes nézetek szerint pont ideális(én is pont annyit adagolok, hogy 1 ppm legyen).
A régi halas beidegződések szerint ez az érték már veszélyes(ezt írja a JBL teszt is) és az algák melegágya, de ez nem igaz.
Jelenléte inkább a zöld pont és a zöld por algát csökkenti, na meg a növényeknek is szükségük van rá. High-tech aksikban például eléggé gyorsan fogy a vízből.
 
mit javasolsz, mi legyen a következő lépés? emeljek valami dózison, csökkentsek? adagoljak easyfosfot, -carbot?
 
A foszfát szinted kissé meglepett, hogy ennyire magas, illetve, hogy pont jó. Általában alacsony szokott lenni Micro Macro normál adagolása mellett. Nálam például 0,2 volt a külön foszfát adagolás előtt.
Gondolkoztam rajta mitől lehet, és átnéztem újra a naplód adatait. Szerintem két ok van mögötte.
1. Kevés a növényed, de úgy adagolsz mintha dugig lenne, így sok táp megmarad.
2. A giga méretű halaid iszonyat mennyiségben szennyezték a vizet. Ez a foszfátot is érinti, meg még sok mást is.

Amit tennék a helyedben:
80%-os vízcsere vagy két egymás utáni napon 50%-os.
Tápozást vissza venném 3-3 millire, majd ahogy sűrűsödnek a növények emelném 4-4 -re.
Ezzel párhuzamosan folyamatosan mérném a foszfát szintet és emelnék rajta, de max. 1ppm-ig.
A Carbo maradhat.
 
a víz már csorog az RO-ból, holnap tudok csinálni egy 50%-os cserét, és akkor egyet holnap után is.
tápozást visszaveszem 3-3 millire.
carbot nem adagoltam eddig rendszeresen, csak az ecsetalgára nyomtam kb úgy, ahogy javasoltátok. a DC-m lime zöld, talán már kissé sárgásba hajló, emellett is szükséges carbo-t adagolni?

a plattik közben távoztak (voltak kb huszan, elevenszülők piszkosul tudnak szaporodni), a neonok számát emeltem húszra, és jött pár amano is, ők mostmár kilencen vannak.

bizonyos parvula szálak mintha elhalás tüneteit mutatnák, elvékonyodtak, áttetszőek, színtelenek. ez normális reakció ültetés után egy héttel?
 
DC-m lime zöld, talán már kissé sárgásba hajló, emellett is szükséges carbo-t adagolni?
Kicsit vegyél vissza a CO2-ből, sárgás ne legyen. Carbo nem feltétlenül szükséges, az csak egy növény doppingszer. De legális:D

bizonyos parvula szálak mintha elhalás tüneteit mutatnák, elvékonyodtak, áttetszőek, színtelenek. ez normális reakció ültetés után egy héttel?
Egyenlőre NO PARA. Az ültetett Parvula emers, ennek át kell állnia sumbers "üzemmódba". Ha egyáltalán nem nő az már baj, de az elején inkább a gyökeresedéssel foglalkozik. Az emers levelek meg el fognak bomlani.
 
megcsináltam a két vízcserét, az első alkalommal .8 körüli lett a foszfát értéke, most .7 körül mértem. mindkétszer visszatoltam 1 ppm (körüli) értékre.

tudok még valamit tenni, hogy elősegítsem az alga pusztulását, vagy most már türelmi játék? a következő (heti rendszeres) vízcserém holnap-holnapután lenne, tartsam magam hozzá, vagy ezek után várjam ki a köv hetet?

más: weeping mohát kötöztem a fára, de némelyik eléggé sárgás irányba tart, és a megtapadás sem igazán sikerül nekik. normális ez is, mint az emers-submers váltás a zselés növényeknél, vagy elrontottam valamit?
 
Ha van energiád hozzá, akkor a vízcseréket csinálhatod sűrűbben mint egy hét. Én ilyenkor 4-5 naponta szoktam.
Ecsetre Carbo, a többi algát kaparni vagy valahogy leszedni ha lehet. Üveget mindenképpen rendszeresen pucold.
Mostantól türelem. Ha jó az irány, akkor lassan múlni fog az alga.
 
az normális, hogy rosszabodik a helyzet? a mohákon és a redmoor gyökéren egyre sűrűbb és hosszabb az alga. a foszfát 1 ppm körül van továbbra is, a micro-macro adagoláson nem változtattam, 3-3ml megy, tegnap kalibráltam a pumpákat a biztonság kedvéért.
 
az normális, hogy rosszabodik a helyzet? a mohákon és a redmoor gyökéren egyre sűrűbb és hosszabb az alga. a foszfát 1 ppm körül van továbbra is, a micro-macro adagoláson nem változtattam, 3-3ml megy, tegnap kalibráltam a pumpákat a biztonság kedvéért.

Mennyi a pH?
 
most épp 6.5 körül, a CO2 dél óta megy, a DC zöld.
(azt hittem alacsonyabb lesz, a KH szintem gyakorlatilag 0)
 
Világításod most mennyi is? Korábban írtad hogy hétvégén többet világítod az akit.
Esetleg be lehet állni egy 6 órás időszakra ha 4 csővel tolod.

Nappali nem túl fényes ahol van?
 
Világításod most mennyi is? Korábban írtad hogy hétvégén többet világítod az akit.
Esetleg be lehet állni egy 6 órás időszakra ha 4 csővel tolod.

Nappali nem túl fényes ahol van?

96 watt egy quad lámpában, 2 6500-as cső, és 2 növényes.
7 órát mennek 14-21 óra között, amikor nem világítanak, akkor kék ledek adnak rá egy kis fényt, de gondolom az nem jelentős.
közvetlen fény nem éri, el van függönyözve a nappali az akvárium felől.

a jelenlegi helyzet:
ND3_3639.JPG
 
Ok szóval a helyzet a következő:

- Kis diatom az aljzaton. A füvek még nem váltottak levelet teljesen. Lehet nem voltak megnyírva? Ez okozhatja. Nem tudom mennyi idős az aki, de még nem robbantak be igazán. Idő kell nekik
- Cypherus ebben a formában csak bomlik. Ha levelet nyírod, tőből nyírd, mert az elvágott levelek elbomlanak ezzel is terhelve a vizet.
- Mohák közül el tudom képzelni, hogy van jó és rossz állapotú. A szárazabbak nehezebben indulnak el, viszont addig hozzák magukra az algát. Nem ragasztva voltak a mohák véletlenül? Elképzelhető, hogya ragasztás picit károsította őket.
- Mindkét pogostemon megfelelő állapotú
- Reinickii még kicsit fakóbb, lehet levélváltás van, vagy csak kevesebb a fény neki.
- Ludwigia SP szépen alakul hátul.
- A kis vékony levelű növény bal hátul a pogostemon mellett hozza magára az algát. lehet korán volt nyírva, vagy nem érzi jól magát. még kinőheti, csak kézzel szedd le az algát róla, vagy egy kefével.
- a lesúlyozó követ lehet szilikátot nyom ki magából és erre jön az alga. Én kivenném és valami semlegessel súlyoznám le. akár egy pohárral. nemsokára úgy is ki lehet venni.
- a mohákat nyugodtan visszanyírhatod picit.

egyébként nagyjából rendben van az aki, a parvula fejlődése lassabb mint amihez mi vagyunk szokva.
 
- diatomot nem látok, az aljzat közelében egy kis spot van, amit nem töröltem le az üvegről teljesen. (vagy nem látom mire célzol)
- a mohákat kötöztem, horgász zsinórral, de nem túl szorosra. némelyik jó állapotban van, de van ami elkezdett sárgulni a kötözés környékén. tudok ezzel kezdeni valamit, vagy van valami jó kötéstechnika, amivel elkerülhető?
- a reinickii esetén pár tőnél azt látom, hogy bizonyos levelek elhalásnak indultak, de más levelei teljesen egészségesek. az elhalt leveleket mindenképp érdemes eltávolítani, ugye? (kicsit nehezen férek hozzá, azért hagytam fent egyelőre)
- a "kis vékony levelű növény bal hátul" ha jól értelek, kb 5-6 szál pogostemon erectus. azért nyírtam vissza őket, mert hosszúak voltak, és mivel nem eresztettek még gyökeret, az áramlat kikapta az aljzatból (meg a plattik is piszkálták)

az aki kb most két hetes, 8-án robbantottam és rajtam újra össze az egészet.

akkor amit most kb tenni fogok/tudok:
- a lesúlyozó követ kicserélem valamire (még elképzelésem sincs mire)
- vágom a parvulát
- vágom a mohákat
- cypherust mennyire nyírjam a tövéig? őt kb ilyen formában kaptam, azt hittem ha a barnás leveleket zöld részig vágom, akkor minden oké lesz. később ha hosszabbra nő mint szeretném, egyáltalán nem vágható el a levél, csak tőből?
 
a lesúlyozó követ kicserélem valamire (még elképzelésem sincs mire)

Tényleg egy sima pohár,, tényér, söröskorsó megteszi :)

- cypherust mennyire nyírjam a tövéig? őt kb ilyen formában kaptam, azt hittem ha a barnás leveleket zöld részig vágom, akkor minden oké lesz. később ha hosszabbra nő mint szeretném, egyáltalán nem vágható el a levél, csak tőből?

Ez a növény ilyen. Időnként elbarnul a levél vég. Ha zavar érdemes levágni a levelet tőből. Ha máshol vágod folyamatosan visszabarnul a levél.
 
visszavágtam a parvulát, a mohákat, kivettem a követ. találtam a helyére egy jó nehéz poharat, de végül nem kellett, a fa sikeresen megszívta magát. az acicularisok hátul remekül vannak, kb algamentesek, és elhalt szálakat sem láttam. ők is fognak levelet váltani, vissza kell vágni azokat is, vagy hagyjam békén egyelőre?

ami viszont negatív tapasztalat:
- a reinickiinek sokkal több elhalt levele van mint először láttam, próbáltam eltávolítani őket, de nem igazán jártam sikerrel. levélváltás ez is, és kinővi majd, vagy aggódjak miatta?
- a cypherusnak szinte minden levelét elvágtam még legutóbb, nem igazán van olyan, amit nem. volt pár, amit tőből levettem most, de nagyrésze maradt így. gondolom nem lenne jó hatással a növényre, ha az összeset lekapnám tőből most, hagyjam így egyelőre, vagy vágjam le a felét pl?
 
Acicularist most még ne nyírd meg. Egyébként is kicsit nehezebben viseli mint a parvula.

Reinickii sajnos ilyen. Elképzelhető, hogy a súlyozó kő árnyékolt rá kicsit. De egyébként is levelet vált. Később majd vissza lehet ültetni a csúcshajtásokat.

Cypherus. A levelek felét levághatod. Elég sok van ahogy látom. A gyökere nagyon erős ennek a növénynek, hamarosan hozza majd a szép új leveleket. Közben sorban lehet majd leszedni a még hátramaradt bomló leveleket.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére