• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Otthoni 112 literes

nekem sera van, több, mint egy éve, és nincs bajom velük, sőt, elég következetesnek tartom :)
foszfát, nitrát, vas, nitrit tesztjeiket használom.
 
Persze lehet, hogy nem általánosan hibás minden Sera teszt, viszont érdemes kontrol alatt tartani, mint minden mást is. Nekem nem vált be, sem a KH, de főleg a pH tesztje. Na az tényleg produkált olyan vad méréseket, hogy egy ugyanazon vizet 10 perces különbséggel mérve egyszer szép sárgára, máskor pedig lime zöldre színezett. Találd ki a CO2 szintet! :)
 
hát pH tesztre semelyik csepegtetőst nem tudom használni. nekem leolvashatatlan, és a 0.5 hibahatár is elég sok.
keménységnek a neptunos/panzis dolgok jók, de a többi fajta az elfogadható a seratól is szerintem.
 
Sziasztok!

A hét történései:
A hétvégén megejtettem a szokásos vízcserét, előtte leszedtem egy kis pontalgát az üvegről. A növényről ahol tudtam levágtam azokat a részeket amelyek algásak voltak.
Új lakók is érkeztek, 3 guppy és 7 ékfoltos razbóra személyében. A szűrőcsövet is kitakarítottam erősen ráfért már. A tetránál problémás 90°-os hajlításoknál is egész szépen sikerült, hagyományos üvegtisztítót beledugva. Kissé megnyomva szépen elfordult 90°-ban és az egész csövön sikerült áttuszkolni, szépen kitakarította. A fáról lekerültek a kövek.
CO2:
Sikeresen elindítottam vasárnap a ecetsavas CO2-őt. Killer videója a youtube-on nagyon hasznos volt, az alapján elsőre sikerült jól megcsinálni. Reggel ellenőriztem, tartja a 2 BAR nyomást. Beiktattam a rendszerbe a Festo elzárócsapot a tűszelep után. Nagyszerűen zár, reggel nyitás után beállt a megfelelő bubiszám. Csináltam 4dkh-s oldatot Keymaker receptje alapján, melybe Sera reagens van. A DC szódavízben citromsárga lett, visszatéve az akváriumba pedig sötétzöld. Sajnos erről a zöld színről nem tudtam egyelőre elmozdulni, jelenleg 2 bubi/mp-en van. Lehet a beoldás hatékonysága sem túl jó, a szűrőcsőbe nyomkodott vatta megoldással dolgozom egyenlőre. A CO2 cső kissé kevés lett, és jelenleg az egész nem túl szép, de úgy néz ki kb. működik, elsőnek ez volt a cél. A házi diffózor olyan hangot ad mint egy kigyúrt szúnyog, nagyon zümmög. Az összes diffúzor ilyen?:shifty:
Növények:
A növények nőnek, nem úgy mint a gomba, de határozottan fejlődnek. Azt vettem észre, hogy némelyik növény eldobja az összes régi hajtását, de szerencsére újjakat is hoz. Leginkább a Pogostemon helferi-nél figyelhető ez meg. A régi "elhaló" levelek erősen algásodnak, ezeket igyekszem minél előbb levágni. A leginkább a Bacopa és a Polysperma nő. A Parvula Mini elég lassan fejlődik, remélem a CO2 használ már neki, bár mindegy, én ráérek...
Alga:
Ami zavaróbb, hogy valami barnás algaszerűség van a Parvula szárai között. Igyekszem kis csővel leszívni a talajről illetve a talajjal együtt könnyen lejön. Nem tudom, hogy a túl nagy vagy a túl kicsi áramlás okozhatja-e ezt, itt fordul a víz. Az elhaló leveleken staghorn alga tanyázik, az új hajtásokon már nincs ez. A GDA a hétvégéig nem jött vissza, remélem már nem is fog.






Jelenleg így állunk.:)

Szép napot!
Üdv.:Sanyi
 
Sziasztok!
A vasárnap a frissen indított ecetsavas CO2 elindult, ezért bekerült a DC is. 4dkh-s oldattal és Sera reagenssel. Tegnap megnéztem közelebbről a DC-t és az alján, ilyen nyálkás fehéres réteg volt.


Szerintetek mi lehetett ez rajta és mitől?:confused:
Az összes difi "zümmög"? Csak mert nálam ennek a házi készítésűnek eléggé van hangja... A szoba másik felében is rendesen hallani. A gyáriak is ilyenek?
A növényeknél érdemes az elhaló leveleket levágni? Itt konkrétan a Pogostemon helferi-re gondolok. Középen új hajtásokat hoz és a régiek egyre fakóbbak és kókatabbak. Viszont ha levágom a régieket egy az egybe, akkor alig marad a növényből...:confused: Mi legyen vele?

Bocsi a sok kérdésért.
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv.:Sanyi
 
Szia!

A bubiszámlálót ne az akiba rakd, hanem az aki külső falára. ;)
Oda akartam, csak a CO2 cső nem lett elég. Így belülre került a bubiszámláló az aki tetejére, onnan pedig sima levegőztetőcső jön a diffúzorhoz. Nem szerettem volna, ha az akváriumon kívül levegőcsővel vezetem a CO2-őt, nehogy eresszen. Tulajdonképpen a buborékszámláló toldóként működik az akváriumban.
 
Oda akartam, csak a CO2 cső nem lett elég. Így belülre került a bubiszámláló az aki tetejére, onnan pedig sima levegőztetőcső jön a diffúzorhoz. Nem szerettem volna, ha az akváriumon kívül levegőcsővel vezetem a CO2-őt, nehogy eresszen. Tulajdonképpen a buborékszámláló toldóként működik az akváriumban.
Ekkora szakaszon nyugodtan használhatsz ideiglenesen levegő csövet. ;)
 
Ma melóból hazaérve a DC szájánál megint volt olyan nyálkás réteg... Így nem is mérte a szintet, lezárta a DC száját. Ti találkoztatok már ilyennel?
Illetve az atomizerről vélemény? A Pogostemon helferi-t nyírjam, vagy maradjon egyenlőre jelenlegi állapotában?
Köszi szépen (bocs ha sok vagyok már mára...:unsure:)!
 
Sziasztok!

Algaproblémáim sajnos súlyosbodnak.
Segítséget szeretnék kérni, hogy szerintetek mitévő legyek ezen algákkal. Véleményem szerint az ellenfél neve: staghorn és ecset (a zöld pont algától eltekintek most, amúgy sem jelentős az).
Azt veszem észre, hogy egyre inkább terjednek. Tegnap találtam egy elhullot ékfoltos razbórát. Nem tudom mikor szenderült jobb létre, de teljesen ki volt fakulva, a folt alig látszódott rajta, és a felét már megették az amanok (4db van belőle).
A CO2-őt 1 hete üzemeltem be, tegnap kevertem egy újjabb adagot. Tápozást emeltem 2,5ml-re mindenből (Green Aqua Micro Macro carbo), azért nem többre mert a beoldásom nem a legjobb még, jövőhéten lesz atomizer ha minden jól megy(abból a nagy vagy a kicsi kell nekem?). A pilács 2x24W napi 8 óra.
Ez a fajta a talajon és a Hydrocotyle japan között van, illetve lehet hogy a fákon is ez az, bár ott van egy zöldes beütése.




A staghorn több helyen is van, pl.:


Szóval mi legyen, most fogok vizet cserélni.
A fákről elektromos fogkefével megpróbáljam leszedni?
A Hydrocotyle kicsit úgy néz ki mint aki levelet vált. A régi levelek bebarnultak, némelyik szétfoszlott. Az alga benőtt közéje. Levágjam egy az egybe, kb 6-7 cm-ert hagyva, hogy megújuljon? Vagy majd helyrejön? GA-ban lett véve (hol máshol...:p)
A talajon lévővel mi legyen?:confused:
Amióta indítottam az akváriumot nem porszívóztam ma fogom megejteni az elsőt.

Köszönöm a segítséget!(y)
Üdv.:Sanyi
 
Utoljára módosított:
Szia!

Ez ecset alga. Nálam is ez megy most.
Leállított szűrő mellett nyomasd rá a tömény carbot, a nagyon dzsuvás, elhalt leveleket pedig vágd le, hogy ne terheljék a vizet.
Kitartást!
 
Szia!

Ez ecset alga. Nálam is ez megy most.
Leállított szűrő mellett nyomasd rá a tömény carbot, a nagyon dzsuvás, elhalt leveleket pedig vágd le, hogy ne terheljék a vizet.
Kitartást!
Így teszek. Küzdelem lesz eltávolítani, de remélem nem jön vissza majd. Atomizerből kicsi vagy nagy kell?:shifty:
 
Sziasztok!

Tegnap megejtettem a talajporszívózást és levagdostam a nagyon algás leveleket. A héten volt egy szűrőtakarítás is, ráfért már. A biológia töltettel ellátott kosarak közül csak az egyiket lötyögtettem meg leszívott akváriumvízben. Ahogy fentebb írtam egy ékfoltos razbóra elpusztult valamikor, csak a kifakult megcsócsált tetemet találtam. A buborékszámlálót elfelejtettem kirakni...:facepalm:
CO2:
Az ecetsavas CO2 szombaton kifogyott kevertem újat egy normál adaggal. A hétvégére valószínűleg megint kifogy de akkor már egy dupla adagot fogok keverni. Atomizert a mai nap folyamán szeretném megrendelni, de nem tudom, hogy a nagyobb vagy a kisebb kell-e nekem...
GW Atomizer CO2 diffúzor - kicsi most csak 2400 Ft - Green Aqua
Ezzel jelentősen javulhatna a beoldásom (jelenleg DIY van), csökkenthetném a bubiszámot és így tovább is bírhatná az adag. Hétvégén szenvedtem egy sort a diffúzorral, jobb lett a beoldás, és este a növények már szépen bubiztak.
Itt azt írja, hogy 100 liter alatt. A 112 literhez kell már a nagyobb? Ha szigorúan vesszük akkor már a nagyobb kellene, de ugye a 112 liter az nettóba már 100 körül van és a kisebb lehet esztétikusabban hatna mint a nagy. De ha a nagy kell azt is elfogadom természetesen.:)
Világítás:
Mivel a CO2 megy és a növények bubiztak elgondolkodtam rajta, hogy kellene-e növelnem a világításon. Tény, hogy ez nem egy nagynyomású rendszer, de azért több mintha semmi nem lenne benne. Jelenleg a 2x24W világításom van, ezt gondoltam bővíteni +24W-tal. Ha pedig valamikor nagynyomású lenne akkor pedig még +24W-ot adnák neki.
Tehát a gondolatmenetem ez lenne:
Csak easy carboval: 2x24W 8 óra
Citromsavas CO2: 3x24W ~8 óra
Nagynomású CO2: 4*24W ~7 óra
Szerintetek? Egy db 24W-os előtét van is itthon, csak csövet vennék hozzá, viszonylag egyszerű lenne a bővítés.
Tápozás:
Eddig amíg nem volt csak easy carbo 2ml ment mindenből (Green Aqua Micro+macro+carbo). Ezt emeltem óvatosba 2,5 ml-re, ha meglesz az atomizer akkor pedig felmegyek 3ml.
Alga:
Sajnos van. Többféle is. Az üvegen zöld pontalga, nem túl sok, abszolút kezelhető. Enyhe mértékben visszatért a GDA is. A leveleken és a fa bizonyos részein staghorn tanyázik, a talajon itt ott pedig ecset van kibontakozóban.
Az zöld pontalgát kaparom, a staghorn-t és az ecsetet pedig carbózom. Még ez elején megfogadtam nem esek kétségbe, ha beüt az alga, igyekszem magam ehhez tartani, bár néha nem könnyű.:nailbiting:
Növények:
Alapjába véve elégedett vagyok velük. Mindenki nő,fejlődik, új hajtásokat hoz. Egyedül a parvula tetű lassú, de a többieket egész ügyesek. A bacopa Már kezd kinőni az akváriumból, a tenellus is észheztért. A Hydrocotyle japan-t lehet vissza kellene vágnom mert azok a levelek amik az akváriumba kerüléskor rajta voltak, kissé barnásak, fakók. Arra gondolok, hogy emers állapotban került be és levelet vált. De ez csak tipp.



Jelenleg így állunk.
A fény és atomizer kérdésben tudnátok segíteni?

Előre is köszönöm!
Szép napot!

Üdv.:Sanyi
 
Szia,
én pont az előbb említett két kérdésben nem igazán tudok segíteni, de nekem is a szokásos 112 literes medencém van citromsavval...az én világításom led, de a jobbik fajtából, pont akkor lett meg szinte mikor a citromsav..szóval mondhatjuk hogy emeltem a fényen, szerintem (laikusként) a 3*24watt mehet bele max vedd vissza az elején a világítás idejét. És még esetleg annyit tudok hozzáfűzni, hogy én 4-4 ml mic mac 3-3,5 ml carbot tolok bele naponta, a növények meg láthatóan örülnek, ugyhogy az a 3 mili mehet bele szerintem. A citromsavasból én már másfeles, illetve dulpa adagot lögybölök össze, így kitart majd 3 hétig....sok sikert hozzá. Alakul egy szép kis akvárium.(y)(y);)
 
Szia,
én pont az előbb említett két kérdésben nem igazán tudok segíteni, de nekem is a szokásos 112 literes medencém van citromsavval...az én világításom led, de a jobbik fajtából, pont akkor lett meg szinte mikor a citromsav..szóval mondhatjuk hogy emeltem a fényen, szerintem (laikusként) a 3*24watt mehet bele max vedd vissza az elején a világítás idejét. És még esetleg annyit tudok hozzáfűzni, hogy én 4-4 ml mic mac 3-3,5 ml carbot tolok bele naponta, a növények meg láthatóan örülnek, ugyhogy az a 3 mili mehet bele szerintem. A citromsavasból én már másfeles, illetve dulpa adagot lögybölök össze, így kitart majd 3 hétig....sok sikert hozzá. Alakul egy szép kis akvárium.(y)(y);)
Köszönöm a dicséretet és a tippeket!
Holnaptól az emelt adag fog menni.;)
 
Sziasztok!

Szokásos heti helyzetjelentés, nagy események nincsenek, de azért egy-két dolgot megosztanák. Megtörtént a heti vízcsere rendszerint, és kikerült a bubiszámláló az aksiból. Az amanokat csak szökőévente látom, és ami aggasztóbb, ha látok is akkor is csak kettőt a négy helyet...:cautious: Attól tartok, hogy a másik kettő magasugró számot mutatott be...:dead:. Bizonyítékom nincs rá, de a hullák eltüntetésében a 2 darab macsek vérprofi.:hungry:
Alga:
Alga még mindig van. GDA, zöld pont, ecset, staghorn. A fán és némelyik levélen staghorn van, az aljazton (ott ahol a víz fordul) ecset. Zöld pont nem túl sok van, de azért van. Elektromos fogkefével megpróbáltam a fáról az agancsot eltávolítani. Nem sikerült. Meglepett, de alig szedett le valamit. Valami zöldes alga volt némelyik ágon, azok lejöttek egyből. Az ecsetes talajból szedtem le, sajnos a nem nagy sprinter parvulát is kezdi benőni. Az áramlást csökkenteni fogom (amennyire lehet), hátha az a baja. Agancs ellen felemelem a világítást és csak 6,5 órát megy majd a pilács a 8 helyett. A CO2-őt igyekszem emelni. Az agancsalgás leveleket levágtam. A carbo kezelést holnaptól kezdem meg az érintett részeken.
Világítás:
Továbbra is érdekelne a véleményetek a világítással kapcsolatban. A CO2 miatt a jelenlegi 2x24W-ot emeljem 3x24W. A növények most is bubiznak, nem tudom kell-e nekik még egy cső. Én még mindig hajlok arra, hogy legyen még egy cső 7 órás világítással. De megerősítés nélkül nem vágnák bele:). Illetve a staghorn is elbizonytalanít egy picit.
Tehát a gondolatmenetem még mindig a fentebb található, az egyszerűség kedvéért berakom ide is:
Csak easy carboval: 2x24W 8 óra
Citromsavas CO2: 3x24W ~8 óra
Nagynyomású CO2: 4*24W ~7 óra

Növények:
Nőlnek, növögetnek. A bacopa elérte a vízfelszínt, visszavágtam és elültettem mellé. Alapjába véve mindenki nőtt egy kicsit. A parvula még mindig a leggázabb. A CO2-nek örülnek, szinte mindenki bubizik, elég látványosan.

CO2:
Bekerült az atomizer -bubiszámláló meg ki- így sokat javult a beoldásom. a DC a túloldalon csak sötétebb zöld, a beoldáshoz közel pedig lime zöld. Most vagy az áramlást kellene növelnem vagy a beoldás mennyiségét. Az ecset miatt pont csökkenteni szeretném az áramlást, tehát lehet a CO2 növelése marad. Jelenleg ~ 1 bubi/sec megy. Szerintem 112 liter többet is elbírna, de azért a halakat figyelni fogom. Hétvégén ismételten kifogyott az citromsavas rendszer, újat csináltam. Dupla adag lett, az arányok betartásával, egy 2,5 literes üvegbe. Remélem a dupla adag, és az atomizer miatt tovább elég lesz. 2 hét minimum kellene a számításaim szerint.:bookworm:

Jelenleg így állunk képet most nem csináltam, nagy látnivaló amúgy sincs előző hetekhez képest...:(
A világítás és alga kérdésében van valami javaslatotok?

Előre is köszönöm.
Szép napot!

Üdv.:Sanyi
 
Back
Oldal tetejére