• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Otthoni 112 literes

Sandoro

Kertész szaki
Sziasztok!

Naplót szeretnék indítani leendő, 112 literes akváriumom számára.
Pár gondolat rólam:
Csányi Sándor vagyok, 26 éves Hatvanban lakom barátnőmmel. Akvarista múltam igen rövid, tavaly ilyenkor még nem tartottam elképzelhetőnek, hogy nekem valaha is akváriumom legyen.
Barátnőm viszont régebb óta szeretett volna egyet és ennek bizonyos időközönként hangot is adott.:)
Végül úgy alakult, hogy tavaly karácsonyra vettem neki egy 54 literes akváriumot szettben. Mivel Neki nem volt nagy
tapasztalata az akváriumokkal, nekem meg még annyi sem, ezért elkezdtem utánanézni a témának, hogyan is működik ez. Itt volt az a pont, hogy teljsen beszipantott ez a hobbi.
Utólag be kellett látnunk, hogy a szettben nem túl sok használható dolog volt (pici belső szűrő, gyenge világítás...), ezért fokozatosan "turbóztuk fel" az akváriumot. Kevesebb mint 1 év alatt háromszor lett
szétszedve és összerakva, kapott egy DIY külső szűrőt is.
Ezt a külső szűrőt szerettem volna lecserélni egy használt gyárira. Úgy alakult, hogy tudtam venni a nagyobb szűrővel egy nagyobb akváriumot is.

Jelenleg itt tart a projekt.
Mivel még az akvárium nem indult el, és még bármit tudok rajta módosítani, ezért úgy gondoltam kikérem azok véleményét akik már sokkal tapasztaltabbak nálam, és közben publikálom az akvárium helyzetét.

A jelenlegi elképzelés:
Az 54 literes akvárium szétszedésre kerül, az abban lévő élővilág lesz átrakva a 112 literesbe. A Tetra szűrőt már beüzemeltem a kisebb akváriumba, hogy ne sterilen induljon. A talaj egy része is innen lesz kivéve. A Tropica táptalajt gondolom nem tudom majd kiszedni a manado alól...Pedig csak 3-4 hónapos.
Nem egy versenyakvárium a terv, de azért nézzen ki valahogy.
Sajnos az anyagi tényező nálam is korlát lesz, de azért igyekszik az ember...

A tények:
Akvárium: 112 liter (80x35x40)
Talaj: 10 liter Manado (ha minden ok éppen elég lesz, ennyi van itthon)
Táptalaj: Tropica 2,5 literből használtam fel az 54 litereshez, nemtudom mennyi maradt, de kelleni fog még
Világítás: 2x24 W T5 (Felfüggesztett házi armatúrában, elcsúsztatva a csövek)
Szűrés: Tetra ex 1200 (1 liter siporax, 1 liter Enheim substrat, 1,5-2 liter Enheim subtrat pro, kevés lávakő, kerámiagyűrű, durva szivacs, perlon)
CO2: Valószínűleg kipróbálom az ecesavas megoldást, Kínából. (Ha valaki már vett olyat, ossza meg a tapasztalatot légyszíves)
Tápozás: Green Aqua Micro, Macro + Easy Carbo

Növények:
Hygrophila polysperma
Lindernia rotundifolia
Cryptocoryne wendtii green
Green Aqua Echinodorus Tenellus
Bacopa (nemtudom milyen)

Jószágok:
9 neon
3 guppy
3 endler guppy
2 növendék dalmata molly
2 amano garnéla

Sajnos ezekből a növényekből nincs túl sok mennyiségre sem, kellene még venni valamilyet, tippeket szívesen fogadok.

Ami még hátra van:
- A bútor ami az akváriumot fogja tartani felújjításra szorul (merevíteni kell, csövek helyét kivágni...)
- Világítás megépítése, fénycsö + előtét + foglalat beszerzése
- Megrendelni az ecetsavas CO2-őt

A kialakításról van már elképzelésem, csak le kell még rajzolni.

Egyenlőre ennyi lenne, van még egy csomó kérdés a fejemben amit szeretnék majd feltenni, de most nem szeretném még ennél is hosszabbra nyűjtani az indítást.
Bocsánat ha hosszúra sikerült a kezdés, köszi, hogy benéztél!
 
Sziasztok!
Épp tervezem a világítás megvalósítását. Amíg nem lesz nagynyomású rendszer, csak az ecetsavas addig a 2x24W-ra gondoltam. De egyszer remélem összehozom a nagynyomásút és akkor 4x24W-ra lenne szükségem. Tehát olyan armatúrát szeretnék amiben 4 fénycső el tud férni. Természetesen szeretném, ha kultúráltan nézne ki.
A méret: 70 x 30 cm-re gondoltam, ebben lenne elcsúsztatva a kettő 55 cm-es T5-ös cső.
Ez a méret rendben lenne?
Ha minden jól megy holnap tervrajz is lesz.
 
Köszönöm válaszod!
Örülök, hogy a fény jó lesz. Azért terveztem, hogy 5-5 centicel szűkebbre csinálom, mert úgy gondoltam, hogy ha fölé lesz lógatva jobban néz ki ha picivel szűkebb mint az akvárium maga.
De ha fontos, hogy teljesen végig érjen, én hallgatok a szóra. :)
 
A taptalajt ki lehet banyaszni, nem is feltetlenul lenne rossz, ha nincs kereted ujat venni, a semninel jobb lehet. /es szerintem lehet kicsit hasznaltan is jobb cucc, mint az olcsobb tarsai/
Annyi, hogy a tetejerol ovatosan lefolozod a manadot /plasztikkartya, homokozolapat haszonos hozza/, majd a tobbit sarosan atmered az uj akiba. A leszedett reteget meg jol atmosod es mehet ra, illetve arra meg ha van, friss fedoreteg. Nem egy alommelo, de kidobni kar. A manado viszonylag jol, kisebb veszteseggel birja a mosast, igaz vizigenyes feladat, kell egy jo kis szita, meg a csalad ne lassa, ha a kadban mosod ki... :D
Persze ilyen vizes talajon mar nem alom annyira a scappel legozni.
 
Utoljára módosított:
Köszi a tippet, megpróbálom megmenteni a manado alól!
Ha jól számoltam talán éppen elég lesz így alá...bár lehet +1 litert elbírna még
 
Utoljára módosított:
112 literes aksiba a +- egy liter nem oszt nem szoroz, ha hiányozni fog, akkor ott több is hiányozni fog :)
 
Na szóval!
Elkészültek a világítasra vonatkozó első tervek.
Az anyagok: fa léc (durván 3x3 cm) + impregnált gipszkarton (12,5 mm vastag)
A méretek: 80 cm hosszú 30 cm mély
Elsőnek elkészíteném fából a keretet, a dőlések 45°-osak az illesztések csavarozva illetve faragasztózva lennének. A képeken nincsennek rajta, de 2 kampó tartaná az egészet, mely a középső hosszani lécből jönne ki. Láncon lógna az armatúra.
A keretet ezután az impregnált gipszkartonnal borítanám be. Az illesztéseknél nem hiszem, hogy szépen le tudnám törtni a gipszkarton széletit, ezért ott gipszből kevernék ki anyagot és tölteném be. Azt elsimítva szép éleket kaphatnák.
A fénycsövek foglalatai is a gipszkartonba lennének belecsavarva. Nem tervezek páramentes foglalatot, csak hagyományosat és ha kész minden szilikonnal szigetelem. A fa és a gipszkarton is fényes fekete festékkel lenne lekenve.

Képek:
19511925_0ac04bdd81857cfff8a5edd211f7ad1d_m.jpg

19511921_4d8d0bc247e3f34cc6e16e8f12320e36_m.jpg

19511923_e491af705732c01500d2ad9cdb0ca27b_m.jpg


Tudom, kissé kezdetlegesek a rajzok, de remélem azért érthető mire is gondoltam. A fa rész képlékeny még, de kb. ez a irány lesz.
A súly mindennel együtt max 8 kg.
Szerintetek jó lesz így?
 
maga az elképzelés nem rossz, de marha nehéz lesz. gipszkarton helyett nem lehet valami más?
Hmmm...Esetleg ha középen lenne plusz egy merevítés akkor, a borítás lehetne farostlemez. Persze többszörösen lefestve. Ahol a fénycső lesz ott maradna a gipszkarton a tartás végett.
 
A világítás lassacskán kezd összeállni.
Elektronikai része van még hátra, melyhez kis segítséget kérnék.
Előtétnek megfelel egy Osram FQ 2x24W előtét?
Fénycsövek tekintetében mivel 2 db lesz milyen színhőmérségletűeket érdemes? Nekem tetszenek az olyan akváriumok ahol a fénynek van egy kis lilás-rózsaszínes beütése.
Az egyik cső lehetne pl: egy 6500 K a másik pedig....passz....
A fénycsövek tekintetében hagyományos, nem akvarisztikai csövet raknák be, eddigi tudásom szerint azok is teljesen jók.
Tehát az egyik cső: OSRAM LUMILUX T5 HO 24W/865 G5 HO 6500K
A másik csővel vagyok bajban, talán ez: OSRAM LUMILUX T5 HO 24W/827 G5 HO 2700K
Bár fogalmam sincs ennek milyen fénye lehet. Érdemes egyáltalán variálni ezekkel?
Tudnátok valami javaslatot adni, milyet lenne érdemes?

Előre is köszi!
 
A világítás lassacskán kezd összeállni.
Elektronikai része van még hátra, melyhez kis segítséget kérnék.
Előtétnek megfelel egy Osram FQ 2x24W előtét?
Fénycsövek tekintetében mivel 2 db lesz milyen színhőmérségletűeket érdemes? Nekem tetszenek az olyan akváriumok ahol a fénynek van egy kis lilás-rózsaszínes beütése.
Az egyik cső lehetne pl: egy 6500 K a másik pedig....passz....
A fénycsövek tekintetében hagyományos, nem akvarisztikai csövet raknák be, eddigi tudásom szerint azok is teljesen jók.
Tehát az egyik cső: OSRAM LUMILUX T5 HO 24W/865 G5 HO 6500K
A másik csővel vagyok bajban, talán ez: OSRAM LUMILUX T5 HO 24W/827 G5 HO 2700K
Bár fogalmam sincs ennek milyen fénye lehet. Érdemes egyáltalán variálni ezekkel?
Tudnátok valami javaslatot adni, milyet lenne érdemes?

Előre is köszi!

A 827 azt jelenti, hogy 2700 kelvines. Az nem lesz jó, de a 865 tökéletes lesz. 2 darab belőle és kész is.
 
Az előző hozzászólásomat már nem tudom szerkeszteni.
Erről az elektromos előtétről lenne szó: Osram Quickronic QT-FQ 2x24W/230-240
Ez vajon jó lehet nekem? Próbáltam utánanézni, annyit találtam, hogy ez fénycső-kompakt fénycső előtét.
De nem tudom, hogy ez az jelenti, hogy kötelező 1 fénycső (24W) + 1 kompakt fénycső (24W) összeállítás, vagy lehet 2 (2x24W) fénycső is akár, kompakt nélkül.:bored:
 
Az előző hozzászólásomat már nem tudom szerkeszteni.
Erről az elektromos előtétről lenne szó: Osram Quickronic QT-FQ 2x24W/230-240
Ez vajon jó lehet nekem? Próbáltam utánanézni, annyit találtam, hogy ez fénycső-kompakt fénycső előtét.
De nem tudom, hogy ez az jelenti, hogy kötelező 1 fénycső (24W) + 1 kompakt fénycső (24W) összeállítás, vagy lehet 2 (2x24W) fénycső is akár, kompakt nélkül.:bored:

Szia!
Lehet 2x24 w-os csőhőz kompakt nélkül :)

Üdv:Racoon
 
Back
Oldal tetejére