• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Örökölt akvárium

Két dolgot fűznék azért hozzá saját tapasztalat alapján: egy, hogy az alga lehet azért került el, mert kevés a fényed, ahogy fentebb írtam (na jó, ez inkább csak találgatás), a másik hogy külső szűrőnél a min. 4-5% szűrőtérfogat fontosabb tényező, mint a 10-szeres átforgatás...

Van egy olyan érzésem, hogy csak most jön a neheze. Talán a GA táp hatására, az Anubias-ok megtáltosodtak, a HM és az Eleocharis (Parvula, vagy Acularis?) is nő mint a gomba, viszont az alga is erőre kapott. Próbálom a helyi Carbo kezelést, de látom vigyázni kell vele, mert a növények sem tolerálják a túl tömény dózist. Most azt találtam, ki, hogy egy fecskendőben felhigítom 1/5, és úgy juttatom el a célterületre. Sajnos a Crypto az szorgalmasan mállik, nem tudtam, hogy nem tolerálja az átültetést.

4-5% az tuti nincs meg... :(
 
Szerintem amíg nincs megfelelő bio szűrésed addig a vagy a fényerőt vagy a megvilágítás időtartamát csökkentsd. Hátha vissza vonul egy kicsit az alga.
 
Van egy olyan érzésem, hogy csak most jön a neheze. Talán a GA táp hatására, az Anubias-ok megtáltosodtak, a HM és az Eleocharis (Parvula, vagy Acularis?) is nő mint a gomba, viszont az alga is erőre kapott. Próbálom a helyi Carbo kezelést, de látom vigyázni kell vele, mert a növények sem tolerálják a túl tömény dózist. Most azt találtam, ki, hogy egy fecskendőben felhigítom 1/5, és úgy juttatom el a célterületre. Sajnos a Crypto az szorgalmasan mállik, nem tudtam, hogy nem tolerálja az átültetést.

4-5% az tuti nincs meg... :(
Nálam is ez volt. GA táp, na meg minden high tech. 90 literre TetraEX700-zal. Jött is az alga. Több apró dolgon is változtattam, de a pozitív eredményt szerintem a szűrőváltás hozta meg. TetraEX1200-ra váltottam, és a szűrőt lefojtottam.

Most látom, hogy lemaradt egy 0 a végéről: 2400Lm/m.
Ezt a 2835-öt és 3528-at sokan keverik, azt hittem itt lehet a gond (majdnem ennyire különbözőek). De ezúttal én kevertem össze :)
 
Visszatérve a külső szűrő esetleges beszerzésére: ne felejtsd el azt se, hogy a szűrő csöveinek valahol k-ki-be kell menni az akvába. Azaz a tetőt vagy "megfaragod", (nem csinálnám) vagy használaton kívűl helyezed az üveglappal együtt. Ekkor jön majd a világítás dilemmája...;) de hát ebben ez a szép. A folyamatos fejlesztés, törekvés a kicsit jobbra :)
 
Visszatérve a külső szűrő esetleges beszerzésére: ne felejtsd el azt se, hogy a szűrő csöveinek valahol k-ki-be kell menni az akvába. Azaz a tetőt vagy "megfaragod", (nem csinálnám) vagy használaton kívűl helyezed az üveglappal együtt. Ekkor jön majd a világítás dilemmája...;) de hát ebben ez a szép. A folyamatos fejlesztés, törekvés a kicsit jobbra :)

Az dolog hamvas bája, hogy az egész egy szekrényben van, amibe úgy passzol az akvárium, hogy ha kiveszem nagyon meg kell izzadnom, hogy vissza is tudjam tolni. Viszont ebből kifolyólag, van furat a csöveknek, vezetékeknek, de az üveglap akkor nyilván felejtős. Még nem találtam meg milyen rácsot lehetne a helyére tenni, hogy a halakat is benttartsam.
 
Visszanéztem a képeket, de hát nem segítettél elképzelni az akvárium beépítettségét :)
Az dolog hamvas bája, hogy az egész egy szekrényben van, amibe úgy passzol az akvárium, hogy ha kiveszem nagyon meg kell izzadnom, hogy vissza is tudjam tolni. Viszont ebből kifolyólag, van furat a csöveknek, vezetékeknek, de az üveglap akkor nyilván felejtős. Még nem találtam meg milyen rácsot lehetne a helyére tenni, hogy a halakat is benttartsam.
Vagyis gyakorlatilag úgy fogsz bele a kertészkedésbe, hogy felülről nincs esélyed - vagy csak izzadás árán - belenyúlni az akváriumba? Az kemény lesz :) Vagy csak szélességében passzentos?
Ha felülről nincs helyed, akkor igazából rálátni se nagyon lehet, tehát mindegy milyen takarórács, nem? Perforált plexi esetleg? Minden más fogná a fényt.
 
Utoljára módosított:
Visszanéztem a naplódat. Azt látom, hogy elméletileg a tető amibe a világítás van egészen nyitott. Akkor viszont nem értem miért nem szellőzik az akvárium:eek: Nem lehet, hogy a szekrény amibe be van építve annyira zárt hogy nem engedi szellőzni? Mert akkor esetleg a legfelső lap ami a a bútorban az akvárium felett van, abba kellene valami szellőző furat?
ilyenre gondolok
ellozo-karika-racsos-35mm-barna-153460-demos-butor-kiegeszito-dizajn-megjelenes-1db_1353_280x280.jpg
Bár igazán nem okoskodni akarok :whistle: Akkor talán nem kellene a tetőt se levenni az akirol.
 
Visszanéztem a képeket, de hát nem segítettél elképzelni az akvárium beépítettségét :)

Vagyis gyakorlatilag úgy fogsz bele a kertészkedésbe, hogy felülről nincs esélyed - vagy csak izzadás árán - belenyúlni az akváriumba? Az kemény lesz :) Vagy csak szélességében passzentos?
Ha felülről nincs helyed, akkor igazából rálátni se nagyon lehet, tehát mindegy milyen takarórács, nem? Perforált plexi esetleg?
Ezt már én is kérdezni akartam:)(n)
 
Visszanéztem a képeket, de hát nem segítettél elképzelni az akvárium beépítettségét :)

Vagyis gyakorlatilag úgy fogsz bele a kertészkedésbe, hogy felülről nincs esélyed - vagy csak izzadás árán - belenyúlni az akváriumba? Az kemény lesz :) Vagy csak szélességében passzentos?
Ha felülről nincs helyed, akkor igazából rálátni se nagyon lehet, tehát mindegy milyen takarórács, nem? Perforált plexi esetleg?

Befér a kezem! :) A lámpák egy sínben csúsztathatóak, így kertészkedésnél egyszerűen hátratolom, akkor nyerek + 5 centit felfelé.
Igazad van, a perforált plexin gondolkodtam, de valahol azt olvastam, hogy a lámpák hőjétől idővel elszíneződik...
 
Visszanéztem a naplódat. Azt látom, hogy elméletileg a tető amibe a világítás van egészen nyitott. Akkor viszont nem értem miért nem szellőzik az akvárium:eek: Nem lehet, hogy a szekrény amibe be van építve annyira zárt hogy nem engedi szellőzni? Mert akkor esetleg a legfelső lap ami a a bútorban az akvárium felett van, abba kellene valami szellőző furat?
ilyenre gondolok
View attachment 4389
Bár igazán nem okoskodni akarok :whistle: Akkor talán nem kellene a tetőt se levenni az akirol.

Van egy fedőlap az aki teteje és a polc lapja közötti részen. Ez csúszott az előbb említett sínben, ebbe építettem a világítást. amit kertészkedésnél ki kellett vennem, hogy be tudjak nyúlni az akváriumba. Pár alkalom után rájöttem, hogy így nem látom rendesen mit csinálok, úh. levágtam az előlapot, és egy külön polccsúszóra szereltem, úgy, hogy szögben záródjon, és alul legyen ~3cm rés a szellőzéshez.
 
Van egy fedőlap az aki teteje és a polc lapja közötti részen. Ez csúszott az előbb említett sínben, ebbe építettem a világítást. amit kertészkedésnél ki kellett vennem, hogy be tudjak nyúlni az akváriumba. Pár alkalom után rájöttem, hogy így nem látom rendesen mit csinálok, úh. levágtam az előlapot, és egy külön polccsúszóra szereltem, úgy, hogy szögben záródjon, és alul legyen ~3cm rés a szellőzéshez.
Értem. De szerintem annyira körbe van zárva a medence, hogy ha így akarod hagyni, akkor tényleg nem marad más mint a motoros szellőztetés és hűtés, de akkor mi lesz nyáron, ha már most ilyen meleg a víz. És nem elképzelhető, hogy az alga is ezért jelent meg? Gondolok itt a hőfok a fény és a tápozáskombináció összességére. Ős ehhez még jön, hogy csak mechanikai szűrés van. Viszont a jelenlegi növényzeted nem használja fel a bejuttatott tápanyagokat ezért jut az algáknak is bőségesen.
 
Értem. De szerintem annyira körbe van zárva a medence, hogy ha így akarod hagyni, akkor tényleg nem marad más mint a motoros szellőztetés és hűtés, de akkor mi lesz nyáron, ha már most ilyen meleg a víz. És nem elképzelhető, hogy az alga is ezért jelent meg? Gondolok itt a hőfok a fény és a tápozáskombináció összességére. Ős ehhez még jön, hogy csak mechanikai szűrés van. Viszont a jelenlegi növényzeted nem használja fel a bejuttatott tápanyagokat ezért jut az algáknak is bőségesen.

Így van! Ezt nem fogom tudni elkerülni! Valószínűleg vissza kell majd vennem a tápból, csak még nem tudom mennyit.
 
Így van! Ezt nem fogom tudni elkerülni! Valószínűleg vissza kell majd vennem a tápból, csak még nem tudom mennyit.
Ne haragudj meg érte, de én az egészet kivenném innen és építenék egy külön állványt. Ez az akvárium nyáron meg fog fulladni:(
Jól látom, hogy most is párás az üveg? ( de lehet, hogy csak a kép csalóka ) A másik, hogy hova tennéd a külső szűrőt? Szerintem így túl sok nehézségbe fogsz ütközni. És nem lesz időd, hogy örömödet leld benne. Persze a döntés a tiéd, csak félő, hogy bele fogsz fáradni. Egyébként ez a fajta elhelyezés lehet hogy működne egy 200 lityis vagy nagyobb akváriumnál, ahol akkora a frontüveg felülete hogy megfelelő hűtést adna, de nálad ez a vízmennyiség csak felvenni tud hőt leadni nem. Én megpróbálnám kivenni, szép fokozatosan csökkenteni a hőfokon egy picit, a tápozást kicsit drasztikusabban visszavenni, hogy a tartalékok viszonylag kiürüljenek és a világítás időtartamán csökkentenék, hátha nem kellene vegyszeres támadás az alga ellen. Na... bocsáss meg a sok pofázásért;) Jaaaaaaaaa.....most olvasom, hogy régebbi kép.:facepalm::banghead:
Jó éjt! És kitartást :)
 
Ne haragudj meg érte, de én az egészet kivenném innen és építenék egy külön állványt. Ez az akvárium nyáron meg fog fulladni:(
...
Jó éjt! És kitartást :)

Nem haragszom :), de nem nagyon tudok más helyet elképzelni neki. A képen ugyan nem látszik, de a mellette lévő szekrényben van elrejtve a technika. Co2, vezetékezés. Oda beférne egy szűrő is. Olvasgatva a fórumot, a külső szűrő építéssel kapcsolatban azt a tanulságot vontam le, hogy az én akváriumomnak megfelelő méretű szerkezetet készíteni nem feltétlenül olcsóbb mint megvenni a gyárit. Viszont kezd körvonalazódni bennem egy gondolat. Amire szükségem van:

1. Nagyobb szűrőkapacitás
2. Hűtés
3. Hatékonyabb Co2 beoldás

Mi lenne, ha az egészet egyben valósítanám meg? (Csak ötletelek)
1-3. Az egész alapja egy DIY külső szűrő lenne, aminek a bemenő ága benyúlna a diffúzor fölé begyűjtve az összes Co2 buborékot. Így pár palackcserét megspórolva, a rendszer idővel visszahozná az árát.

2. A szűrő tartálya jó hővezető anyagból készülne, amire egy megfelelő méretű peltier elem hideg oldalát rögzíteném. Ezzel a szűrő egyből le is hűtené az átfolyó vízmennyiséget. Erre kellene valami vezérlési lehetőség.

Így már megérné energiát beletenni.

Kérdések:
-Mennyivel lenne hatékonyabb a beoldás?
-Mennyire zavarná szűrőbe vezetett Co2 a baktériumkolóniát?
-A szűréshez nagy átfolyás kell, a hűtéshez pedig kicsi. Lehet-e kompromisszumot kötni?
 
Kérdések:
-Mennyivel lenne hatékonyabb a beoldás?
-Mennyire zavarná szűrőbe vezetett Co2 a baktériumkolóniát?
-A szűréshez nagy átfolyás kell, a hűtéshez pedig kicsi. Lehet-e kompromisszumot kötni?
1. Leghatékonyabb beoldási forma. Hátránya a folyás és meghibásodásveszély + valamelyest lefogja a szűrőt, tehát abból bikább darab kell. Közkedvelt DIY megoldás @Bandee-tól
2. Erről megoszlanak a vélemények. Ezért (is) általában kimenő ágra szokták kötni.
3. Régen olvasgattam a hűtés témában. Nem nagyon emlékszem hatékony/kifizetődő megoldásra hűtéshez. De arra is van itt topik...
 
1. Leghatékonyabb beoldási forma. Hátránya a folyás és meghibásodásveszély + valamelyest lefogja a szűrőt, tehát abból bikább darab kell... Ezért (is) általában kimenő ágra szokták kötni
Tegyük fel, hogy valamennyire zavarja a Co2 a bacikat, de megmarad annyi, hogy elvégezzék a feladatukat. Ha emellett megengedem, hogy a Co2 bubikat a bemenő ágba vezessük, akkor tulajdonképpen maga a szűrő funkcionál reaktorként.
Így jelentősen egyszerűsödik a feladat:
-Nem kell külön buborékszámláló, reaktor, + csövezés, így a meghibásodás / folyásveszély csak akkora amekkora a szűrőé.
-Nem csökken a szűrő kapacitása.

Szerk:
Úgy tűnik a másik probléma a szűrő "levegősödése" a buborékok miatt, de azt olvasom, hogy erre megoldást ad, ha a Co2 üvegdiffúzorral elő van porlasztva. Ez pontosan az a konfiguráció amit elképzeltem.

3. Régen olvasgattam a hűtés témában. Nem nagyon emlékszem hatékony/kifizetődő megoldásra hűtéshez. De arra is van itt topik.

Én is olvastam itt a fórumon, és találtam igéretes megoldásokat, bár az nekem ágyúval verébre kategória lenne azt hiszem.
 
Utoljára módosított:
Igen, én is nézegettem külső szűrőket, kétszer ilyen átfolyással (600L/h), de most nem szeretnék >=30EFt-ot kiadni rá.
Szia! Olyan két hete vettem egy 1200l/h külső szűrőt töltettel 18e-ért. Nem tudom szabad-e cégnevet írni?o_O Azt hiszem szlovák cég és gondolom az adójuk miatt is ilyen jó az ár. Ingyen házhoz érkezett.(y)

Néztem már videókat róla, baromi egyszerűnek tűnik, egy hermetikusan zárható pohárba két cső, alulra befolyó, felülre kifolyó, erre kell csatlakoztatni a pumpát, a pohár aljára meg valami szűrőanyagot. Csak nem tudtam mennyire hatásosak ezek a profikhoz képest.

Én is próbálkoztam DIY, de elég nagy szívás volt. Mire megoldottam, hogy ne szivárogjon...:mad: Persze lehet, hogy én vagyok hozzá kevés. Egyébként szerintem is jó tud lenni az egyéni méret miatt, meg egy izom szivattyúval.;)
 
Szia! Olyan két hete vettem egy 1200l/h külső szűrőt töltettel 18e-ért. Nem tudom szabad-e cégnevet írni?o_O Azt hiszem szlovák cég és gondolom az adójuk miatt is ilyen jó az ár. Ingyen házhoz érkezett.(y)



Én is próbálkoztam DIY, de elég nagy szívás volt. Mire megoldottam, hogy ne szivárogjon...:mad: Persze lehet, hogy én vagyok hozzá kevés. Egyébként szerintem is jó tud lenni az egyéni méret miatt, meg egy izom szivattyúval.;)

OK, köszi, ez fontos tapasztalat.
 
Ma megtörtént az első Co2 palack csere. Már napok óta folyamatosan esett a nyomás, állandóan utána kellett állítanom. Lehet, hogy ennek is köszönhető az utóbbi napok jelentősebb algatermése.
Biztos ami biztos, lejjebb vettem a GA tápokból is, 2ml ről napi 1ml / 55L - re, de utánaolvastam, és nem látom megerősítettnek, hogy a táp mennyisége összefüggne az alga aktivitásával. Inkább a Co2-re hivatkozik mindenki, és persze a keringetésre.
 
Back
Oldal tetejére