1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Külső reaktor "gyári" cuccokból

Kategória: '"Csináld magad" (DIY) - barkács megoldások és tech', témanyitó: bandee, téma nyitása: Febr 22, 2012.

1. bandee
    Épp nem fórumozik ...

bandee Főkertész

Tag:
    Nov 18, 2011
    Kedvelik:
    699
    Hely:
    Letenye
    Elhatároztam, hogy saját kezűleg építek egy külső reaktort a tökéletes CO2 beoldás érdekében, így elkezdetem kutakodni és rátaláltam levi85 DIY reaktorára. Ez a szerkezet fogott meg leginkább, semmi kókányolás- gányolás! :thumbup:
    A kiindulási alapom nekem is ez volt, de finomítottam egy- két dolgon... ;) Arra törekedtem, hogy egy megbízható, hosszú távon is jól működő reaktort hozzak össze minél kevesebb sérülékeny, törékeny (műanyag) anyagokból. Na és persze a bekerülési költség sem volt mellékes.

Az általam összeállított reaktor kizárólag gyári alkatrészekből áll, melyek bármelyik víz- és létechnikai boltban beszerezhetők! :geek:

A szükséges anyagok:
    AMG szűrőház (9" hossz és 3/4" csatlakozással) - 3200 Ft
    Öntvény csatlakozók (1 db könyök - a könnyebb beépíthetőség miatt, 2 db közdarab, 2 db pöcsös csatlakozó- erre húzzuk a szűrő visszajövő ágát) - 1100 Ft
    Teflon szalag (menetek tökéletes tömítéséhez) 200 Ft
    KPE cső (3/4" méretű) - ajándék volt ;)
    KPE gyors- csatlakozó (3/4" méretben) - 200 Ft
    Golyós csap - 1600 Ft
    CO2 cső csatlakozó (3 db) - 1500 Ft
    Porlasztókő - 100 Ft

Elkészítés
    Első lépésként hajlítottam egy "L" alakú fénylemezt a reaktor későbbi rögzítéséhez. Ezt a szűrőház tetején lévő 4 db csavarhelyhez lehet rögzíteni.
    A szűrőház fedelén 3 csatlakozás található. 1- 1 csatlakozó a víz ki - és bemenetéhez, továbbá 1 légtelenítő nyílás, amely eredetileg egy réz csavarocskával van lezárva. Na ezt a kis csavart ki kell tekerni és 1 db CO2 csatlakozót kell ide visszahelyezni (itt vezettem be a porlasztókövet és majd később itt oldódik be a CO2). Természetesen minden menetre tekertem teflon szalagot! :thumbup:
    Aztán összeszereltem az öntvény csatlakozókat és rögzítettem a szűrőház fedelén.
    Következő lépésben méretre vágtam a KPE csövet és a szűrőház kimenő nyílásához a KPE gyors- csatlakozó segítségével rögzítettem azt.
    Aztán összeraktam a golyós csapot a maradék 2 db CO2 csőcsatlakozóval. A golyós csap a légtelenítés miatt szükséges. Egyébként ezek a CO2 csatlakozók éppen úgy néznek ki, mint a mágnesszelep vagy a reduktor szorító csatlakozói.
    Igazából készen is lennénk! :clap:

Képekben:

Szűrőház az "L" alakú tartóval
    14640495_6b4dc93decd69dc8095e8d6888bbb053_m.

Réz csatlakozók (összeszerelés előtt)
    14640471_be6b5be96bdf71b5ae9215a92491f188_m.

Golyós csap és a CO2 csatlakozók (összeszerelés előtt)
    14640475_ecc1388a5a44d5aaa1c916999a7ac559_m.

Porlasztókő behelyezése
    14640507_2c3f97df9c7832f86e4fac5826a45012_m.
    14640513_1987499cb3862ab0a2605ac25086f3f8_m.
    14640517_78c8ece2f3f018d0007c9bad1a363c7a_m.

Porlasztókő a helyén ;)
    14640531_1573cd751613f4d8fc074c9fc3b4012d_m.

KPE gyors- csatlakozó és a cső rögzítése
    14640561_f9f8e972868a73e24bf4dcb218376bf2_m.
    14640567_3dbbbb34dc7cca093fb4e5b16fb7759a_m.

A ház összeszerelve (helyén a KPE cső és a CO2 csatlakozási pont)
    14640569_e0c97e01d359a28cbd3e2fbe92f26044_m.

Réz csatlakozókkal és csövezéssel
    14640571_19b04e23d3ba36c8975fbd18e2bd4b57_m.

Végül a golyós csap is a helyére került
    14640575_ca239f4eedb9e10eadb287bb542d6c4a_m.

Az utolsó képen látható, hogy a bal csatlakozónál érkező vízsugár telibe kapja a porlasztott CO2 bubikat, melyek tökéletesen beoldódnak. Már a szűrőház alsó felében nem is látok bubikat. A víz továbbhalad, majd belép a KPE csőbe onnan pedig a kimenő nyíláson át az akiba jut a víz.
    A golyós csap után lévő CO2 csőre kell a buborékszámlálót kötni.
    Tegnap délután üzemeltem be a rendszert. Működése hangtalan. :thumbup:
    Nagy dilemma a külső reaktorok alkalmazása során fellépő szűrőteljesítmény csökkenés. Pontosan nem mértem meg a veszteséget, de nekem jelenleg még vissza is kellett vennem a nyomóág csapjánál (na jó, volt szűrőtisztítás is :silent: ). Persze lehet fokozni az élvezetet, mondjuk a szűrőház szúnyoghálóval való megtömésével, de most ezt feleslegesnek tartom, mert így sem hagyják el CO2 bubik a Lily- t és jobban lefogná a szűrőm (Tetra 1200) is.

Remélem sikerült összeraknom egy jól működő reaktort ca. 8000 Ft- ból.... :roll:

Nytrone, Cipo3, György Tibor és 11 mások kedvelik ezt.
  2. Victor
    Épp nem fórumozik ...

Victor VIP kertész

Tag:
    Aug 26, 2009
    Kedvelik:
    1,578
    Hely:
    Várpalota város, Veszprém megye
    Map
    Én is pont egy ugyanilyen szűrőházas megoldást csináltam, 1-2 dolog más, de a lényeg ugyanaz, viszont nekem valamiért nem lett jó. Megrekedt a CO a felső részben, és rettentően csobogott. Igaz én először nem tettem bele porlasztókövet. De második próbálkozásnál már volt, de mélyen belógatva, akkor sem lett jobb.
    viewtopic.php?f=10&t=511&start=100#p62832
    A bekötéseket utána módosítottam, mert találtam itthon 20-as műanyag 3/4"-os menetes idomokat, de hiába ragasztottam meg palmatex-el előírásszerűen, mégis szivárgott. Így mivel csobogott is, leszedtem, és azóta nem került még vissza, de azt hiszem kipróbálom most egész rövid csövön a porlasztókövet, muszáj lesz valamit csinálni mert sehogyan sem akar jó lenni a CO beoldás, a meglévő sera basic settel.

3. bandee
    Épp nem fórumozik ...

bandee Főkertész

Tag:
    Nov 18, 2011
    Kedvelik:
    699
    Hely:
    Letenye
    Szia.
    Tegnap változtattam egy- két dolgon.
    Megtömtem szúnyoghálóval, mert láttam bubikat kijönni a Lily- n. A porlasztókövet kivettem ,mert ugye az is egy idő után tömődik, koszolódik. Most a tartály feléig lehoztam egy CO2 csövet és nem is tettem a végére porlasztót. Így legalább látom, hogy repkednek a nagy bubik (amik a háló miatt teljesen beoldódnak :cool: ) a reaktorban.
    Nekem továbbra is teljesen halkan működik. :thumbup:
    Én teflon- szalaggal tekertem be minden csatlakozó menetes részét és semmi szivárgásom sincs.

4. Victor
    Épp nem fórumozik ...

Victor VIP kertész

Tag:
    Aug 26, 2009
    Kedvelik:
    1,578
    Hely:
    Map
    Nálam sem a menetnél szivárgott, hanem az idomok ragasztásánál, de azt hiszem a te réz idomaidon felbátorodva, megcsinálom én is réz csővel a bekötéseket, mert így elég szélesre sikeredett. Amúgy milyen szúnyoghálót tettél be, ugye nem az újfajta szövetszerű, és általában szürke színű hálót, mert ha igen akkor vedd ki gyorsan. Én próbáltam neonhalakat pároztatni, és csak ilyen hálót kaptam ikrarácsnak. Másnapra megdöglöttek a halak a tenyész akváriumban. Miután jól kifőztem, már nem volt gond.

5. bandee
    Épp nem fórumozik ...

bandee Főkertész

Tag:
    Nov 18, 2011
    Kedvelik:
    699
    Hely:
    Letenye
    Sima kemény szúnyoghálót tettem be, ami a mezőgazdasági boltokban kapható. Ezt az áramlás sem nyomja össze. ;)

6. Victor
    Épp nem fórumozik ...

Victor VIP kertész

Tag:
    Aug 26, 2009
    Kedvelik:
    1,578
    Hely:
    Map
    (ismét) Beüzemeltem és is a külső reaktoromat, annyit változtattam, hogy bepréseltem egy könyökidomot a bejövő oldalra, gondolva, hogy talán kicsit megpörgeti a vizet benne, ez valamennyire sikerült is. Sajna még mindig csobog, de nem annyira mint először, viszont azért bőven jutnak apró buborékok is az akváriumba. De azért az tudni kell, hogy nekem egy bruttó 240-es akváriumon van, és így több CO-t kell beoldatni a reaktorban, ami sajna nem sikerül maradéktalanul , úgy hogy van némi buborék a vízben, amihez hozzájön a növények termelte oxigénbuborékozás is. Majd valamivel megtömöm, ugyan van itthon kerámiagyűrűm, de az elég nagy fajta, lehet, hogy veszek bele 1 liternyi Eheim ehfimech-et

7. bandee
    Épp nem fórumozik ...

bandee Főkertész

Tag:
    Nov 18, 2011
    Kedvelik:
    699
    Hely:
    Letenye
    Szúnyoghálóval tömd meg rendesen!!! :thumbup:

8. Victor
    Épp nem fórumozik ...

Victor VIP kertész

Tag:
    Aug 26, 2009
    Kedvelik:
    1,578
    Hely:
    Map
    Egyenlőre nem piszkálom, az akvárium inkább oxigénbuborékokkal van tele, és végre a tartósteszt is szép világoszöld színű

9. Piga
    Épp nem fórumozik ...

Piga Legenda

Tag:
    Júni 21, 2011
    Kedvelik:
    3,950
    Hely:
    Bp. XXI. ker.
  10. gcsabai
    Épp nem fórumozik ...

gcsabai Kertész szaki

Tag:
    Dec 24, 2011
    Kedvelik:
    173
    Hely:
    Dunabogdány Ady Endre 36
    Map
    Sziasztok

Megtudnátok nekem pontosan mondani mi a neve annak a csatlakozónak amit a szűrőházba csavartok be ,és a co2 cső megy bele.
    Előre is köszönöm.

gcsabai

11. Victor
    Épp nem fórumozik ...

Victor VIP kertész

Tag:
    Aug 26, 2009
    Kedvelik:
    1,578
    Hely:
    Map
    Én konkrétan 6-os gyorsrögzítős Festo idomot ragasztottam be, puha szilikoncsövet is tökéletesen megfogja szivárgás nélkül. Persze ebből van menetes is,annak 1/8"-os a menete, amit a légtelenítő helyére kell becsavarni.
    Amúgy nekem beragasztott csatlakozós megoldás már jó szolgálatot tett párszor, mivel megmaradt a légtelenítő csavarom, és ahányszor tisztítottam a külső szűrőt annyiszor telenyomta levegővel a tartályt

12. gcsabai
    Épp nem fórumozik ...

gcsabai Kertész szaki

Tag:
    Dec 24, 2011
    Kedvelik:
    173
    Hely:
    Dunabogdány Ady Endre 36
    Map
    Köszi. :thumbup:

13. Piga
    Épp nem fórumozik ...

Piga Legenda

Tag:
    Júni 21, 2011
    Kedvelik:
    3,950
    Hely:
    Bp. XXI. ker.
    én a középen lenyúló csövet kiegészítettem egy pár terelő lapkával amitől kicsit olyan lett mint egy nagy fúrószár.Ettől nagyon jól megtekeredik a víz és vele együtt a CO2 is.A benne lévő mechpro meg már csak hab a tortán.100%

14. w-rig
    Épp nem fórumozik ...

w-rig Főkertész

Tag:
    Jan 11, 2010
    Kedvelik:
    486
    Hely:
    Nagykanizsa
    Tegnap este raktam össze én is egy reaktor, minden ugyanaz mint nálatok, csak porlasztónak, az UP AQUA kerámiacsövét használom. Mondanom se kell, hagytam a co2 rendszeremet úgy ahogy be volt előzőleg állítva, nos rendesen vissza kellett vennem, kb 1bubi/sec megy a gáz, és úgy veszem észre tuti100% a beoldás. Ma kiderül elegendő lesz így ,mert ha megemelem a bubiszámot kitolja a vizet a reaktorból. Ez azért van mert a kerámiaporlasztó 2bar nyomáson dolgozik, a szűrő eszt nem képes tolerálni. Ha nem lesz jó kicserélem fa porlasztóra. De ég és föld a különbség az eddigiekhez képest!

Üdv:w-rig!

15. Piga
    Épp nem fórumozik ...

Piga Legenda

Tag:
    Júni 21, 2011
    Kedvelik:
    3,950
    Hely:
    Bp. XXI. ker.
    Én egy sima Tetrás porlasztót használok és 1bub/másodperc.Láttam hozzá kisebb "szűrőpoharat" ami elég lehet ugyan ezzel a mechpros megoldással.De majd kiderül ha összerakom..

16. lakly
    Épp nem fórumozik ...

lakly Főkertész

Tag:
    Dec 13, 2010
    Kedvelik:
    254
    Hely:
    Szekszárd
    Szia!
    Valami friss helyzetjelentést feltennél, képekkel, esetleg vidit a működésről!
    Nagyon szuper leírást készítettél, lehet hogy én is lekoppintom a technikát. ;)

17. atipepe
    Épp nem fórumozik ...

atipepe Kertész szaki

Tag:
    Júli 11, 2012
    Kedvelik:
    50
    Hely:
    Karcag
    Nagyon jó lett a reaktor ! Én is ilyet tervezek, az lenne a kérdésem, hogy egy víz-gáz szerelvényboltban beszerezhető minden alkatrész ?

18. lakly
    Épp nem fórumozik ...

lakly Főkertész

Tag:
    Dec 13, 2010
    Kedvelik:
    254
    Hely:
    Szekszárd
    Szia!

Minden megtalálható ott, csak a CO2 részhez szereztem be a csatlakozókat egy légtechnikai üzletben.

19. Beni
    Épp nem fórumozik ...

Beni VIP kertész

Tag:
    Júli 10, 2011
    Kedvelik:
    2,386
    Hely:
    Tatabánya
    Azért biztos ami biztos alapon még 2 awab bilincset Én rászánnék a tömlő csatlakozásokhoz, egyébként nagyon jó a megoldás. Én külső szűrőnél gondoltam erre, biológiai szűrőanyaggal megtömve tökéletes plusz térfogat lenne, aztán mivel elégnek bizonyult ami van, nem készült el.

20. Victor
    Épp nem fórumozik ...

Victor VIP kertész

Tag:
    Aug 26, 2009
    Kedvelik:
    1,578
    Hely:
    Map
    Sajnos mivel én nem kaptam ilyen hollandis csatlakozókat, ezért az egyszerűbb megoldást alkalmaztam, simán 15-ös forrasztható idomokkal kötöttem be, a 16/22-es szilikon cső, pedig egész jól passzolt a 15-ös rézcsőre, de persze kellett azért a bilincs, képek vannak a korábbi hozzászólásomnál.
    Az a szomorú, hogy nemrégiben kellett vennem még egy ilyen szűrőt, a vízvezetékre, hogy ne jöjjön be a sok szemét, (ha már egyszer kicseréltem az udvarban a csövet), és úgy a 4. boltban kaptam normális méretűt, mindenhol csak kicsi, kb 20 centi magasak voltak

Aktuális oldal megosztása