• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növénygondok - diagnózis

Mikor elhoztam az állatkereskedésből tipp topp állapotban voltak. Másnapra kezdtek el megzuhanni. Azt olvastam macro tápot is kellene adnom nekik
 
Mikor elhoztam az állatkereskedésből tipp topp állapotban voltak. Másnapra kezdtek el megzuhanni. Azt olvastam macro tápot is kellene adnom nekik
A növények napokig kibírják igen mostoha körülmények kjözött is. Egy nap alatt nem zuhanhatnak így meg, hacsak nem fagytak meg, vagy nem száradtak ki.
Ez az apró szemű homok nem az igazi a növényeknek (ezt én is csak hallottam, és most tolmácsolom) mert nem tudja a víz átjátni a talajt, berohad a gyökere. De nem ez okozta a növényeid satnyulását, ez csak mellékes megjegyzés volt.
Valóban kell a növényeknek mikro és makro táp. A részletekről több ezer oldalt olvashatsz, akár itt a fórumon is.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a tanácsokat , hozzászólásokat.
Teljes egészében így fest. Oldalt lávakövek vannak, köztük a talaj illetve a finom homok. Lehet hülyeség de oldalról nem tudná átjárni ? Illetve milyen célra árulják ezt a JBL homokot ha növényekre nem alkalmas ?
https://ibb.co/F6vLk3v
 
Illetve milyen célra árulják ezt a JBL homokot ha növényekre nem alkalmas ?
Szia,

Dekorcélokra ajánlják elsősorban, nem növényeket ültetni bele. Néhány növény azért megél ebben is, de nem a legideálisabb.

Hiánytünetek nem egyik napról a másikra alakulnak ki, ez egy hosszabb folyamat.
A Lobelia mini hetekig elvan erősen tápanyagszegény vízben is, a vízminőséggel van inkább gond.
Gondolom csapvizet használsz...pihentetted 1-2 napot feltöltés előtt? - Ha nem, akkor gond lehet a klóros csapvíz.

De ez így csak egy kiragadott jelenség, több dolognak is stimmelni kell, hogy problémamentes legyen egy akvárium indulása. Ráadásul még egy tökéletesen összerakott rendszerrel is lehetnek gondok.

Szóval azt tanácsolnám olvasgasd át a kezdőknek szóló témákat, hidd el megéri. Gyakorlatilag minden szükséges információ le van már írva.
Közben nyiss egy naplót, amiben leírod az akvád részleteit, utána már többet tudunk segíteni.
 
Köszönöm a tanácsokat , hozzászólásokat.
Teljes egészében így fest. Oldalt lávakövek vannak, köztük a talaj illetve a finom homok. Lehet hülyeség de oldalról nem tudná átjárni ? Illetve milyen célra árulják ezt a JBL homokot ha növényekre nem alkalmas ?
https://ibb.co/F6vLk3v
Oldalról nem.
Példál az Anubias féléknek tökéletes a fehér kvarchomok is, mert úgysem ér a gyökere a talajba, vagy ha igen, akkor is csak kapaszkodás miatt, és nem onnét veszi fel a tápot.
Így jobban megnézve, az anubias olyan, mintha elszáradt volna a levele, vagy valami sav rácsöppent volna. Meddig volt víz nélkül? Nem mártottad fertőtlenítő szerbe?
A másik meg mintha megfagyott volna. Nem tudom. De ha egy vödör klóros csapvízbe beledobod egy hétre, akkor sem néz így ki. Évekig (pesti) csapvizet használtam, egyből a csapból, slaggal feltöltve az akváriumot. Sose volt hasonló jelenség.
 
Utoljára módosított:
Oldalról nem.
Példál az Anubias féléknek tökéletes a fehér kvarchomok is, mert úgysem ér a gyökere a talajba, vagy ha igen, akkor is csak kapaszkodás miatt, és nem onnét veszi fel a tápot.
Így jobban megnézve, az anubias olyan, mintha elszáradt volna a levele, vagy valami sav rácsöppent volna. Meddig volt víz nélkül? Nem mártottad fertőtlenítő szerbe?
A másik meg mintha megfagyott volna. Nem tudom. De ha egy vödör klóros csapvízbe beledobod egy hétre, akkor sem néz így ki. Évekig (pesti) csapvizet használtam, egyből a csapból, slaggal feltöltve az akváriumot. Sose volt hasonló jelenség.
Hazahoztam a boltból (kb 10 perc ) beleültettem a táptalajba, kapott annyi vizet hogy ellepje. Beletettem az indítóbaktériumokat, majd másnap rátettem a fehér homokot. Semmi fertőtlenítés stb.
 
Mitől sárgulhat hirtelen az Anubias barteri víz alatti levele egy hét alatt drasztikusan? Elvileg azt a kevés tápot a gyökerein keresztül veszi fel, ami kell neki, talajkapszula van alatta. Pár napja az APT Zero helyett Completet adagolok hátha egy kis nitrát segít rajta, most minden nő, mint a gyom, az anubias levelei meg tovább sárgulnak.

Három hónapja van meg, eddig végig zero ment, semmi nem változott. A víz feletti részei továbbra is üde zöldek.

Segítséget, tippeket előre is köszönöm!

"Sárgul már az Anubias
Csuhaja
"
 
Mitől sárgulhat hirtelen az Anubias barteri víz alatti levele egy hét alatt drasztikusan? Elvileg azt a kevés tápot a gyökerein keresztül veszi fel, ami kell neki, talajkapszula van alatta. Pár napja az APT Zero helyett Completet adagolok hátha egy kis nitrát segít rajta, most minden nő, mint a gyom, az anubias levelei meg tovább sárgulnak.

Három hónapja van meg, eddig végig zero ment, semmi nem változott. A víz feletti részei továbbra is üde zöldek.

Segítséget, tippeket előre is köszönöm!

"Sárgul már az Anubias
Csuhaja
"
Hasonló cipő, zero-val. Viszont nekem tovább is fejlődött. Sárga-zöld mozaikos satnya új hajtások lehetnek később. A plusz foszfát hozott visszarendeződést. Nálam a 200 literesben zero mellett 3ppm nitrát keletkezik az üvegben, foszfát meg 0ppm. A zeron is emeltem, 5-ről 6-ra, illetve a foszfátot monotáppal 0,2ppm körül tartom. Azóta jönnek az egészséges levelek. 😉
 
Hasonló cipő, zero-val. Viszont nekem tovább is fejlődött. Sárga-zöld mozaikos satnya új hajtások lehetnek később. A plusz foszfát hozott visszarendeződést. Nálam a 200 literesben zero mellett 3ppm nitrát keletkezik az üvegben, foszfát meg 0ppm. A zeron is emeltem, 5-ről 6-ra, illetve a foszfátot monotáppal 0,2ppm körül tartom. Azóta jönnek az egészséges levelek. 😉
A foszfát monotápra APT Complete mellett is szükség lehet? Csak másfél/két hete kezdtem ezt a tápot, még nem mértem értéket, de előtte a Tropicával folyamatosan nulla volt az érték (mondjuk kevesebbet is toltam). Jelenleg 0,9ml megy naponta 30L-be...
 
Hasonló cipő, zero-val. Viszont nekem tovább is fejlődött. Sárga-zöld mozaikos satnya új hajtások lehetnek később. A plusz foszfát hozott visszarendeződést. Nálam a 200 literesben zero mellett 3ppm nitrát keletkezik az üvegben, foszfát meg 0ppm. A zeron is emeltem, 5-ről 6-ra, illetve a foszfátot monotáppal 0,2ppm körül tartom. Azóta jönnek az egészséges levelek. 😉
Köszönöm!
És nálad is hirtelen kezdődött, Zsolti?
 
Köszönöm!
És nálad is hirtelen kezdődött, Zsolti?
Kb. egy - két hét alatt halványultak be a felszín közeli levelek. Az emersre kibújt levelek nem. A mozaikosodás már az üveg alján lévő töveken is megjelent. Alapvetően a legárnyékosabb tövek a legkevésbé érintettek. A vas is alacsonyabb lehet, ezért emeltem a zeron is, mert a foszfát emelés a vas felszívódását csökkenti. (antagonizmus)
 
A foszfát monotápra APT Complete mellett is szükség lehet? Csak másfél/két hete kezdtem ezt a tápot, még nem mértem értéket, de előtte a Tropicával folyamatosan nulla volt az érték (mondjuk kevesebbet is toltam). Jelenleg 0,9ml megy naponta 30L-be...
Elvileg nem. Viszont az aktív talaj foszfát nyelési ideje alatt kellhet. Mérjél. Ha 0ppm, akkor tegyél hozzá, mindaddig, amíg a vízoszlop meg tudja tartani a nitrátod tizede- tizenötöde körüli értéken. 🙂
 
Sziasztok, ennek a levélnek mi lehet a baja? Anubias Kirin a növény. És nem csak ezen a tövön van ilyen levél, hanem többön is észrevettem, hasonló tünettel. December óta megy az akksi, eddig semmi gond nem volt velük, a hét elején lettek átragasztva egy kőről arra a gyökérre, és most vettem észre.
https://drive.google.com/file/d/1Wl9l-CgTs5s-AdUS8DcldQu3mJZzydCN/view
Amik nem lettek most bolygatva azokkal semmi gond. A ragasztással ronthattam el valamit esetleg? Vigyáztam rájuk meg nem is először csináltam ilyet.
 
Sziasztok, ennek a levélnek mi lehet a baja? Anubias Kirin a növény. És nem csak ezen a tövön van ilyen levél, hanem többön is észrevettem, hasonló tünettel. December óta megy az akksi, eddig semmi gond nem volt velük, a hét elején lettek átragasztva egy kőről arra a gyökérre, és most vettem észre.
https://drive.google.com/file/d/1Wl9l-CgTs5s-AdUS8DcldQu3mJZzydCN/view
Amik nem lettek most bolygatva azokkal semmi gond. A ragasztással ronthattam el valamit esetleg? Vigyáztam rájuk meg nem is először csináltam ilyet.
Mivel tápozol?
Ilyen levelet nekem közvetlenül erős fény alatt, vékony tápozásnál(pl. APT zero) produkál az anubias. Érdemes lenne a nitrátra, foszfátra rámérni. 🙂
 
Tápozás GA EI 100l bruttóra 5+5 pumpálás naponta.
A világításban abból a szempontból lehet valami, mert a DIY led szalagos mellet van még + 1 sor COB LED is, ami egy ideje nem ment csak ezen a héten kapcsoltam vissza az átrendezéssel együtt. Ami ellene szól hogy más anubiasokat is ugyan úgy ér vagy még jobban is, de azokon semmi tünet nincs csak a héten átragasztottakon. Mindenesetre kicsit arrébb raktam, ne érjen be föléjük.

A vízértékekre csináltam több mérést is, mert engem is érdekelt már ettől függetlenül is:
https://drive.google.com/file/d/12liu3tesiIY_txw3HJJRVfAqEZny_zsh/view?usp=sharing
Az utolsó 4 sort kell nézni értelemszerűen.
Az első mérés után raktam bele bőven +foszfátot, abból amúgy sem tudtam sosem értelmes szintet tartani, vagy csak nem törődtem vele eléggé.
 
Sziasztok,

mai napon a naplóbejegyzésem is frissíteni fogom, de tápozás, hiánytünetek kapcsán kérnék segítséget ebben a topikban.
Staurogyne repens leveleken ill az egyik, "öreg" anubias levélen sárgás világos foltok jelentek meg. Illetve a STAU esetén kérdés hogy ez tünet vagy normális, mert elég "szabályosnak" tűnik a frisebb leveleken. APT Complete tápozás megy 30l-en napi 0,9ml (szerintem ez kerekíthető lesz 1 pumpára). Eddig a probléma az volt hogy a nitrát és foszfát érték is alacsony volt, előző heti vízscsere azonban el lett szúrva, mert másfélszer annyi, 15l vizet vettem le és ugyanazzal a memmyiségű heti tápozással visszaestek az értékek :(

Paraméterek
GH:6
KH:3
nagy vízcsere előtt NO3:3 PO4:0,1
Most hétvégén normál vízcsere előtt NO3:1 PO4:0,05


Maradok a heti 10L vízcserélén napi 1ml APT Complete és 0,75l EXCEL mellett, kérdés hogy ezen túl mono tápként kellhet-e bármi? Ha jól sejtem a nitrát és foszfát is elkezd újra felfelé menni, csak kérdés hogy ez elegendő mértékű e?
IMG-0959.jpgIMG-0958.jpg
 
Sziasztok,

mai napon a naplóbejegyzésem is frissíteni fogom, de tápozás, hiánytünetek kapcsán kérnék segítséget ebben a topikban.
Staurogyne repens leveleken ill az egyik, "öreg" anubias levélen sárgás világos foltok jelentek meg. Illetve a STAU esetén kérdés hogy ez tünet vagy normális, mert elég "szabályosnak" tűnik a frisebb leveleken. APT Complete tápozás megy 30l-en napi 0,9ml (szerintem ez kerekíthető lesz 1 pumpára). Eddig a probléma az volt hogy a nitrát és foszfát érték is alacsony volt, előző heti vízscsere azonban el lett szúrva, mert másfélszer annyi, 15l vizet vettem le és ugyanazzal a memmyiségű heti tápozással visszaestek az értékek :(

Paraméterek
GH:6
KH:3
nagy vízcsere előtt NO3:3 PO4:0,1
Most hétvégén normál vízcsere előtt NO3:1 PO4:0,05


Maradok a heti 10L vízcserélén napi 1ml APT Complete és 0,75l EXCEL mellett, kérdés hogy ezen túl mono tápként kellhet-e bármi? Ha jól sejtem a nitrát és foszfát is elkezd újra felfelé menni, csak kérdés hogy ez elegendő mértékű e?
View attachment 174616View attachment 174617
Szerintem emelj a tápon. Simán 1,5-szeresére. Az amit az anubiason látok nálam is volt már. Nekem kellett a foszfát, hogy rendeződjön, viszont nálam az APT zero megy, ami nem tartalmaz foszfátot. Nálam mérhetetlen volt, nálad meg van, csak elfogy. Várjál még 1-2 hetet a plusz foszfàttal, lehet az nem kell majd. 🙂
 
Sziasztok, Rotala rotundifolia alulról jövő friss hajtásain a levelek “olvadnak” el, átlátszóak. Itt milyen hiányra kell gondolni? APT Complete megy továbbra is …
Köszönöm
 
Back
Oldal tetejére