• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Life on the mysterious Cliff

Gáncs Péter

Nano HAC bajnok
Sziasztok!

Először is szeretnék minden olvasót köszönteni újonnan indult akváriumom naplójánál. Jelenlegi a második setup-om, ebben az üvegben. Mindenképp szerettem volna naplózni az eseményeket. Időhiány és a kezdeti apróbb bosszúságok miatt ez egy kicsit megcsúszott. Elsődleges cél továbbra is az otthoni szép zöld sarok megteremtése. Lassan már egy hónapja üzemben van a kicsike, de azóta már bőségesen történtek változások. Emiatt ez a kezdő poszt egy kicsit hosszúra nyúlik. Van miről mesélni, ezért megértésetek kérem :) Na de elsőre jöjjenek a száraz tények.
  • Akvárium: 60*30*35 - 64l
  • Szűrés: Tetra EX800, üveg ki- és befolyókkal
  • Világítás: Odyssea 4*24(3 csővel üzemben)
  • Co2: nagynyomású, 2 kg-os palack, DoAqua Music 20d
  • Aljzat: Amazoni, Power Sand Special S, La plata sand
  • Dekoráció: Seiryu kövek
  • Levegőztetés: Eheim 100, Aquario porlasztó
  • Eheim Skim 350
  • Fűtés: Hydor ETH 200W

Elképzelésem alapja az volt, hogy egy jobbára köves, előtérben homokos scapet készítek, ami az előtértől hátrafelé jócskán emelkedik. A háttérben magasodó növények, míg előrébb inkább alacsonyabb típusokkal dolgozva, hogy a kövekből idővel ne takarjanak el mindent. Eddig azt kell mondjam, hogy az Amazonia jól szerepel és nem esik össze. A hátsó szekció emelését lávakövekkel töltött harisnyával oldottam meg. A harisnyának köszönhetően henger alakú formát vett fel és így szépen be is tudtam helyezni az első sorban álló kövek mögé. Ha nem is túl jól, de az alábbi képen látható hogyan.
30737670235_98307ed573_z.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Az előrébb lévő szekcióban az akvárium aljára, hátrébb viszont a lávakövekre került a PowerSand. Ezzel csak azt szerettem volna elérni, hogy a táp ne legyen olyan mélyen a háttérben lévő növények számára. Természetesen az egészet jól befedtem Amazoniával. Utólagosan bánom kicsit hogy nem vettem bele egy kis adag Amazoni Powder-t. Tömörebb lett volna a felső réteg és az ültetést leegyszerűsítette volna. Főként nem is a startról beszélek, mert akkor álom az ültetés, hanem vágás&visszaültetéskor vagy éppen egy adag növény felúszásakor. A már víz alatt lévő talajba könnyebb lett volna úgy ültetni, na de ennyi baj legyen. ;)
Aztán jöttek a problémák....:banghead::banghead::banghead:
A középen magason található kő, túlságosan is középre került, figyelmetlenségemnek köszönhetően. Előzetesen jöjjön is róla egy kép. Ez még a kezdeti időből van. Amúgy a képek mobilosak sajnos továbbra is. Ha kedvem van akkor néha variálok egy kicsit a világosságán meg ilyenek.... :p:rolleyes:
30737682045_9abd5af46c_c.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Másik problémám a nem kicsit kényes HC-val volt. Ültetés után egy hét alatt lerohadt az összes, legnagyobb bánatomra. Nagyon tetszett ez a növény más akvákban. Úgy éreztem, hogy a technikám adott hozzá, viszont visszanyalt a fagyi. Co2-t elég visszafogottan toltam, valamint a kezdeti időben a világítás is csak 5-6órát ment. Tartottam az algásodástól. Na de azóta régi ki és kapott a scape egy újabb adag HC-t. Nagy nehezen erre mondhatom azt, hogy még megvan :D:D Mutatok két képet, de csak azért, mert ezek kb az ültetés hetén készültek. Azóta már változott az állapot, de majd megosztok friss képeket is róluk. Ha most sem jön be, akkor elgondolkodok hogy adjak-e neki még lehetőséget vagy érkezzen a jól bevált, kicsit nagyobb levelekkel rendelkező MonteCarlo.
30737765595_2dd82f6bb7_c.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
30649444861_09e0ff9943_c.jpgIMG_1226 by Péter Gáncs, on Flickr
Nah és még egy kép a félig már megrágott Dennerle PAD-ról :) Jó cucc, ajánlom ;)
30700822396_dbcbf0b08f_z.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Másik észrevételem, hogy nálam a Buce sehogyan sem akar fejlődni. Se a mostani se a korábbi akváriumban sem.
Viszont a HM nagyon szépen beindult. Ma is tervben van egy nyírás, hogy szépen bebokrosodjon a bal hátul lévő kő mögé. A Gratiola bekerült a kedvenceim közé. Ezt is kell azért nyírni, de nagyon érdekes a hegyes kis leveleivel. Hát nem szép? :):love:
30437261470_219b3ca1c6_b.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Jobb hátsó sarokban a Blyxa lassabban halad, de látszik rajta hogy jól érzi magát, mert pár levele kezd kis színt kapni. Ő egy kicsit eldugott helyen van, de jól lesz neki ott ;) Parva megvan. Köztudott, hogy nem egy gyors növény, ezt tartja is, viszont cserébe egészséges. Az majd kialakul, hogy a mérete miatt maradni fog-e vagy sem. Ha túl bozontos lesz akkor kikerül. Fissidens dúsul. Riccardia-ból sajnos csak kevés van. Két kőre ragasztottam. Picit bebarnultak, de már hozza az új zöld hajtásokat, csak ugye ő sem sietős -> türelem :) A Breviscapum szintén kedvenc lett. Tetszik, hogy vékonyabb, fűszálúbb levele van, mint a blyxának de közben nem is Aci. Sajnos bekapott egy kis Staghorn alágt, ezért ma őt is megnyírom. Megpróbálom a Co2-t fixen tartani és figyelni, hogy a vízmozgás ne essen vissza. Amúgy szép zöld és hozza az új hajtásokat, úgyhogy remélem megmarad. Kifejezetten tetszik, hogy kiemeli az előtte tornyosuló követ.
Nah és akkro jöjjen egy totál az akváriumról. A kép kb másfél hete készült. A mai nyírás után tervezek lőni pár frisset.
30102510653_ea4bd74027_o.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Amit erről a képről még érdemes tudni:
Az elől lévő homok kicsit Amazóniás illetve formázásra szorul. Elől túl vastagnak tartom. Középen egy kis Fissis kővel választottam el a HC-tól. Ha lenne már szép gyepem, akkor az kikerült volna és feljebb lenne húzva homokkal. Apróbb kövek kerültek a középső részre a kép készülte óta. Bal elöl kell plusz világítás a fotóknál, mert így a képen túl sötétnek tűnik. A középső fenti kőnél kicsit túl soknak találom a fissit, de javítsatok ha tévedek, vagy bármi ötletet szívesen fogadok. A bal hátsó kövön van épp az egyik Ricardia-s kő. Csak átmenetileg, hogy magához térjen a több fényben. Idővel lekerül onnét. Természetesen az üveg garnélaetető nem része az elrendezésnek:p. A jobb oldalon a difi csak átmenetileg van bent. Alaphelyzetben bal oldalon foglal helyet a DoAqua, valamint a most beszerzett Aquario levegőporlasztó is. Mind a kettő első osztályú. A Co2 difit nem méltatom, mert korábbi scape alkalmával már megtettem. Nagyon apró bubikat csinál. Valamint az Aquario levegőporlasztó is profi. Szinte a bubik nem is felfelé mennek, hanem amerre éppen az áramlás viszi őket. A gyári Eheim elbújhat mellette. Ennek örömére lehet csinálok is egy összehasonlító videót :D
Végezetül jöjjön még egy kép, most oldalról. Aztán a napokban még töltök fel frisseket.
30105198464_420047d7ed_o.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Huhhh ezt az egészet már nekem is elég volt visszaolvasni, úgyhogy előre köszönöm ha kitartó voltál és eljutottál idáig(y). Ha bármi észrevétele vagy ötlete van bárkinek, ne tartsa magában. Szívesen fogadom az észrevételeket.;)
Majdnem lefelejtettem a végéről. Csináltam a képes növénylistát. Így talán egyszerűbb a növények beazonosítása ;)
30913373625_6c308291b4_c.jpgIMG_1255 by Péter Gáncs, on Flickr
 
A front fotó alapján az első-középső kő - az én szememnek - egy kis forgatásért kiált. Nagyon szép és főleg egyedi akvárium lett/lesz. Látszik az átgondoltság. Gratulálok.(y) És szorítok a HC sikeréért.
 
A front fotó alapján az első-középső kő - az én szememnek - egy kis forgatásért kiált. Nagyon szép és főleg egyedi akvárium lett/lesz. Látszik az átgondoltság. Gratulálok.(y) És szorítok a HC sikeréért.
Köszönöm szépen a HC-val meg igyekszem ;) A kő forgatása melyik tengely körül milyen irányba lenne jó szerinted?
 
Igazából nincs azzal baj, csak tudod én ilyen szőrszálhasogató vagyok :)
Szerintem a célod ez lehetett a kőnek ezzel az állásával:
30102510653_ea4bd74027_o2.jpg
De ezt igazából ez a két kő adja, ráadásul tökéletesen:
30102510653_ea4bd74027_o.jpg
Ezért középre úgy/olyan kő lenne jó, aminek a legmagasabb pontja felénk néz (pont szemben velünk), kissé előre buktatva, hogy hátrafelé látszódjon a teteje. De ezt még az akvárium előtt állva is nehéz, nemhogy innen, ezért simán lehet hogy tévedek, nem akarlak rossz irányba terelni. Nagyon jó a szemed hozzá, biztos meglátod benne amit kell.
 
Igazából nincs azzal baj, csak tudod én ilyen szőrszálhasogató vagyok :)
Szerintem a célod ez lehetett a kőnek ezzel az állásával:
View attachment 20666
De ezt igazából ez a két kő adja, ráadásul tökéletesen:
View attachment 20667
Ezért középre úgy/olyan kő lenne jó, aminek a legmagasabb pontja felénk néz (pont szemben velünk), kissé előre buktatva, hogy hátrafelé látszódjon a teteje. De ezt még az akvárium előtt állva is nehéz, nemhogy innen, ezért simán lehet hogy tévedek, nem akarlak rossz irányba terelni. Nagyon jó a szemed hozzá, biztos meglátod benne amit kell.
Nagyon szépen köszönöm a meglátást és az illusztrációt is. Pluszban már csak egy "nagyobb" kövem maradt, de az szerintem ide túl lapos és nem passzolna. Az összes többi maradék meg apróság, ami a homokba lesz majd jo átmenetnek. Szóval sajnos a meglevő kővel kellene dolgoznom.
Ha például egy kicsit hátrébb vinném (sokat nem tudok mert mögötte már növények vannak) úgy be tudnám forgatni az elejét, hogy ne balra, hanem felénk mutasson. Igy igaz a bal oldalán több homok lesz, de az nem jelentene gondot.
A hozzászólásaidnak pedig mindig megvan az értelme ;) Egy külső szemlélő jobban észreveszi a hibákat, mint egy olyan aki nap mint nap nézi az akvát :)
 
Pofás scape!(y) A levegőporlasztáshoz teljes gőzzel kell mennie a pumpának, vagy visszafojtva is átmegy rajta?
Simán átviszi! Ha minimumon megy, akkor is rengeteg a buborék a maxról nem is beszélve. Ezért én még egy plusz folytót tettem be a csőre. Nem a bubik voltak nagyok, hanem a mennyiségük :) Igy minimumra állítva es még pluszban folytva tökéletes. Tervben van egy összehasonlító videó készitése más porlasztókkal. Ha kész lesz mindenképp megosztom ;)
 
Simán átviszi! Ha minimumon megy, akkor is rengeteg a buborék a maxról nem is beszélve. Ezért én még egy plusz folytót tettem be a csőre. Nem a bubik voltak nagyok, hanem a mennyiségük :) Igy minimumra állítva es még pluszban folytva tökéletes. Tervben van egy összehasonlító videó készitése más porlasztókkal. Ha kész lesz mindenképp megosztom ;)
Kíváncsian várom. Annál is inkább, mert nekem is az Eheim porlasztó van, ami ehhez a pumpához tartozék. Köszi!:)
 
Kíváncsian várom. Annál is inkább, mert nekem is az Eheim porlasztó van, ami ehhez a pumpához tartozék. Köszi!:)
Akva tisztítás miatt kicsit megcsúszva, de itt a videó ;) Rövidke 10 másodperces, talán minden rajta van ami szükséges.
Amit előzetesen érdemes tudni. Ugyanolyan pumpateljesítmény mellett próbáltam tesztelni a három porlasztót. Eheim 100-as puma, minimumon nyomva, plusz folytással közbeiktatva.
Nah itt a gyári Eheim ki is esett egyből a versenyből, mivel ugyanazon áteresztésnél meg sem mukkant. Másodpercenként eregetett egy-egy nagyobb bubit. Csak a videó kedvéért ennél a folytót teljesen kinyitottam és a pumpa gyári minimumán muzsikált, de így is elég nagy bubikat.
A másik kettő maradt az eredeti tesztbeállítással(pumpa minimumon, plusz folytóval). A Sander fa porlasztó nem bizonyult rossznak, de az Aquario bőségesebben tolta az apró bubikat.
Ha választanom kellene én az Aquario mellett tenném le a voksom. Nagyon jól porlasztja a levegőt apró buborékokra, mindezt dizájnos megjelenéssel és még talán az ára sem húzós. Tisztításáról még nincs infóm, de gondolom a Co2 difikhez hasonló "tisztító fürdő"-t követően ismét szép fehér színben tündököl.
30923688955_b2797a50f9_o.jpgComparison by Péter Gáncs, on Flickr
Valamint ha már itt tartunk, akkor a nyertesről is megosztok egy videót. A légpumpa változatlan. A videó elején maxon megy minden. Majd először a pumpa teljesítményét veszem vissza minimumra, majd pedig a plusz folytóval is elkezdek csökkenteni.
25288369529_04c7095957_o.jpgAquario by Péter Gáncs, on Flickr
Remélem segítettem ;)
 
Akva tisztítás miatt kicsit megcsúszva, de itt a videó ;) Rövidke 10 másodperces, talán minden rajta van ami szükséges.
Amit előzetesen érdemes tudni. Ugyanolyan pumpateljesítmény mellett próbáltam tesztelni a három porlasztót. Eheim 100-as puma, minimumon nyomva, plusz folytással közbeiktatva.
Nah itt a gyári Eheim ki is esett egyből a versenyből, mivel ugyanazon áteresztésnél meg sem mukkant. Másodpercenként eregetett egy-egy nagyobb bubit. Csak a videó kedvéért ennél a folytót teljesen kinyitottam és a pumpa gyári minimumán muzsikált, de így is elég nagy bubikat.
A másik kettő maradt az eredeti tesztbeállítással(pumpa minimumon, plusz folytóval). A Sander fa porlasztó nem bizonyult rossznak, de az Aquario bőségesebben tolta az apró bubikat.
Ha választanom kellene én az Aquario mellett tenném le a voksom. Nagyon jól porlasztja a levegőt apró buborékokra, mindezt dizájnos megjelenéssel és még talán az ára sem húzós. Tisztításáról még nincs infóm, de gondolom a Co2 difikhez hasonló "tisztító fürdő"-t követően ismét szép fehér színben tündököl.
View attachment 20685Comparison by Péter Gáncs, on Flickr
Valamint ha már itt tartunk, akkor a nyertesről is megosztok egy videót. A légpumpa változatlan. A videó elején maxon megy minden. Majd először a pumpa teljesítményét veszem vissza minimumra, majd pedig a plusz folytóval is elkezdek csökkenteni.
View attachment 20686Aquario by Péter Gáncs, on Flickr
Remélem segítettem ;)
Nagyon köszönöm, hogy fáradtál ezzel. Hasznos teszt.(y) Tényleg egész jól állja a sarat a fa is, de az Aquario valóban baba. Egyébként fura, de nálam az Eheim sokkal szebben muzsikál. Talán köze van hozzá, hogy egy kis kínai pumpával üzemeltetem. Minden esetre úgy sem ér az Aquario nyomába. Köszi még egyszer.:)
 
Nagyon köszönöm, hogy fáradtál ezzel. Hasznos teszt.(y) Tényleg egész jól állja a sarat a fa is, de az Aquario valóban baba. Egyébként fura, de nálam az Eheim sokkal szebben muzsikál. Talán köze van hozzá, hogy egy kis kínai pumpával üzemeltetem. Minden esetre úgy sem ér az Aquario nyomába. Köszi még egyszer.:)
Ohh igazán nincs mit ;) Amúgy a gyári Eheim porlasztónál meg próbáltam teljesen rászorítani a tetejét illetve jobban kiengedve, de sajnos a bubizás formája nem változott. Valóban, lehet a pumpa típusa is befolyásol valamit... Persze ki nem dobom, bármikor jól jöhet még :)
 
Beugrott két akvárium, amivel tök jól tudnám szemléltetni amiket korábban írtam, de sajnos név hiányában nem találtam meg őket. Viszont a keresgélés közben találtam másik akvát, ami eléggé hasonlít a tiédre (csak tükrözve), lehet tudsz nyerni belőle valami ötletet (és talán még a "középső köves" felvetésem is átjön). Bár szerintem a tiéd jobb lesz...

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2014/show602.html

Illetve elfelejtettem megdicsérni a növénylistás képedet. Példamutató, szerintem egyre több ilyet kellene látnunk a naplókban, idővel én is fogok csinálni.
 
Beugrott két akvárium, amivel tök jól tudnám szemléltetni amiket korábban írtam, de sajnos név hiányában nem találtam meg őket. Viszont a keresgélés közben találtam másik akvát, ami eléggé hasonlít a tiédre (csak tükrözve), lehet tudsz nyerni belőle valami ötletet (és talán még a "középső köves" felvetésem is átjön). Bár szerintem a tiéd jobb lesz...

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2014/show602.html

Illetve elfelejtettem megdicsérni a növénylistás képedet. Példamutató, szerintem egyre több ilyet kellene látnunk a naplókban, idővel én is fogok csinálni.
Ohhh örülnék neki, ha az enyém legalább ilyen lenne :) Tény, hogy a linken található akvárium már versenyérett állapotban van az enyém meg még csak most kezd alakulgatni, de ettől függetlenül van hova fejlődni.
A kővel kapcsolatban hasonlóra gondoltam én is. Tegnap este próbáltam mozgatni, de csak nagyon keveset sikerült, ugyanis mögötte ahová "elvileg" HC-t szántam :D:D fullon van Amazóniával és nem tudom odébb tolni. Meglátom hogy alakul a növényke, ha ez is megadja magát, akkor lehet kiszippantom onnét a talajt és megy a helyére homok. Így egy kis szigetként üzemelne a kő a homokon.
A növénylistás kép meg azért, készült mert már többször láttam ilyeneket és kifejezetten tettszett. Ott az eredeti színes, alatta meg a listás és így, ha rosszabb is a kép minősége, vagy éppen valaki nem tudja hogy melyik növény pontosan melyik, akkor talán könnyebb a beazonosítás ;) Valamint ha már úgyis bepötyögöm a növénylistát, akkor most legyen meg ilyen formában :)
 
Tegnap volt kis fazonigazíás. Több növénykébe is belecsíptem egy kicsit. Difi tisztítás és RO vízcsere. Ennek örömére már most pipálnak a halak...:mad: Értem én, hogy miért, de hogy ennyire. DC még teljesen jó szintet mutat, amúgy meg délután hatig megy normális esetbe a beoldás. Jó, hogy itthon voltam. Szóval most ez egy kicsit meglepett, hogy ilyen korán már problémát jeleznek a halak. Le is kapcsoltam a Co2-t és tolok befelé levegőt.
Pár kép az aktuális állapotokról.
30633698440_c1a2299881_o.jpgIMG_1272 by Péter Gáncs, on Flickr
A szenvedő HC
30846953951_3fa78a557c_c.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
30846952571_5521504014_c.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Gratiola
30899110836_81d9cef717_c.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
Breviscapum
30935130875_853f55b762_c.jpgUntitled by Péter Gáncs, on Flickr
 
Szia nekem tetszik, főleg hogy ilyen sok fajta növényt raktál egy köves scapebe. A Buce amit raktál nagyon lassan növő fajta szerintem azért gondolod,hogy nem érzi jól magát. Az ilyen mini bucék mind lassan növő az én tapasztalatom szerint.
 
Back
Oldal tetejére