• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növénygondok - diagnózis

Ahonnan vásároltam annak idején az indításkor a növényeket, ott low-tech körülmények között voltak. Kevés fény, no táp (kivéve a tőzeges táppárnák), sóder.
Az Ozelot pl. egy hónap alatt 15 centisből 30 centis leveleket növesztett, a Crypto kivételével a többi növény is "ráállt" a high-tech körülményekre. Ma is bent van még a Crypto, mert nagy gyökerekkel telepítettem, nem akarom kitépni a közel 10 cm- nyi talajból. Csak vegetál, 5 cm az egész növényke, hátul, az árnyékosabb részen. Az előtérben, nagyobb fény alatt teljesen eltűnt...
Nalam (low-techben) az arnyekosabb helyen levok szebbek, amelyik kozvetlenbe kapja a fenyt azok nem fejlodnek ugy. Es meg azt is eszre vettem, hogy amelyiket eri az aramlas az is stagnal, vagy tonkre megy.
 
Nalam (low-techben) az arnyekosabb helyen levok szebbek, amelyik kozvetlenbe kapja a fenyt azok nem fejlodnek ugy. Es meg azt is eszre vettem, hogy amelyiket eri az aramlas az is stagnal, vagy tonkre megy.
Még a neve is titkos, szeret háttérben rejtőzködni, meghúzza magát egy nyugodt sarokban, távol a "világ zajától"... :D
Pegig nagyon szép kis növényke volt, de nem tud az egész akvárium alkalmazkodni az igényeihez.
 
Még a neve is titkos, szeret háttérben rejtőzködni, meghúzza magát egy nyugodt sarokban, távol a "világ zajától"... :D
Pegig nagyon szép kis növényke volt, de nem tud az egész akvárium alkalmazkodni az igényeihez.
Igen, nekem is nagyon tetszik, az egyik kedvencem. Arra leszek kiváncsi, hogy a nemrég indított 15 literes akimban hogy fognak viselkedni... Jelenleg szinte közvetlenbe kapják a fényt, még így is marad, amíg a fa lombja meg nem erősödik karácsony mohából.. remélem addig nem mennek tönkre (Parva, Beckettii..):wideyed:
 
Igen, nekem is nagyon tetszik, az egyik kedvencem. Arra leszek kiváncsi, hogy a nemrég indított 15 literes akimban hogy fognak viselkedni... Jelenleg szinte közvetlenbe kapják a fényt, még így is marad, amíg a fa lombja meg nem erősödik karácsony mohából.. remélem addig nem mennek tönkre (Parva, Beckettii..):wideyed:
Hajrá, remélem Nálad szebb marad.(y)
 
Sziasztok!

Néhány napja egy tő Anubias-on elkezdett néhány levél sárgulni. A többi növényen nem látható rendellenesség, ill. a másik tő Anubias-on semmi tünet, egymás után hozza az új leveleket, bimbókat.
Másfél hete volt egy nagyobb áramszünet, és halak étrendjét a száraz haltápról fagyasztott eleségre váltottam.
Valakinek van ötlete mi lehet a baj? :(
IMG-21b3a69b7073c61bbe50351b4a23c397-V.jpg IMG-7eb96436c32888923ef402b06cc47562-V.jpg
 
Sziasztok. Gyors kérdésem lenne. Növényhiánytüneteket hogyan tudom meg viztesztel? Ugyanis elég komoly hiányünet jelentkezett. Ezt szeretném kisakkozni hogy miböl van kevés és sok. Vizkeménységet sem tudok. Tudni illik ezt az egész tesztelösdit most probálom kitanulni. Kérdésem ha ph kh és foszfátotbmérek ebböl már meglehet állapitani hogy mi a probléma? Válaszaitokat elöre is köszönöm.:)
 
Sziasztok.

Útmutatást és egyben a segítségeteket szeretném kérni.

A Jávai mohám kis pamacsaként kezdve majdnem benőtte az egész akvariumomat, néha néha kénytelen voltam ritkítani is.

Egyszer csak azt vettem észre, hogy színe kissé fakó lett és sok helyen sárgult, ágai elkezdtek töredezni, "elszáradni". Az Alma csiga kölykök is erőteljesen rátelepedtek. (ismereteim szerint a csigák csak a problémás növényeket kezdik el falatozni). Így hát nem is növekszik csak csökken a mérete.
A fentiek ellenére a Fodros vízikehely, a Karolinai tündérhínár és az Echinodorus
növekszik a kis levelű és nagy levelű Anabius pedig virágzik.

Szerintetek mi lehet a probléma?

További észrevétel amely összefüggésben lehet, hogy Jávai moha pusztulásával egyidőben megjelent az Ecset alga a dekor köveken, de csak ott ahol a legerősebb a fény és nincs magas növénytakaró, illetve az anabiuson a zöldpont alga. Végül még egy érdekes jelenség, hogy ha csigák elérik az 0,5-1cm-es átmérőt akkor jellemzően elpusztulnak.

Előre is köszönöm a segítségeteket es elnézést a hosszú levélért.

Akvarium:
240L
Led világítás, napi 7 óra.
Tápozás és CO nincs
Víz csere, porszívózással egyutt heti 1 alkalom, 25-30%
Külső szűrő: igen.

Halak:
Kb 30db Neon
4db ananász Xifo
2db nőstény Anci
5 páncélos harcsa
4 csíkhal
Pár kisebb hal
 
Egyszer csak azt vettem észre, hogy színe kissé fakó lett és sok helyen sárgult, ágai elkezdtek töredezni, "elszáradni". Az Alma csiga kölykök is erőteljesen rátelepedtek. (ismereteim szerint a csigák csak a problémás növényeket kezdik el falatozni). Így hát nem is növekszik csak csökken a mérete.
A fentiek ellenére a Fodros vízikehely, a Karolinai tündérhínár és az Echinodorus
növekszik a kis levelű és nagy levelű Anabius pedig virágzik.
Szerintetek mi lehet a probléma?
További észrevétel amely összefüggésben lehet, hogy Jávai moha pusztulásával egyidőben megjelent az Ecset alga a dekor köveken, de csak ott ahol a legerősebb a fény és nincs magas növénytakaró, illetve az anabiuson a zöldpont alga. Végül még egy érdekes jelenség, hogy ha csigák elérik az 0,5-1cm-es átmérőt akkor jellemzően elpusztulnak.


Ez nekem úgy hangzik hogy egy tápanyag kifogyott a vízből, esetleg megjelent a csapvízben a vas.

Növények tápozod?
 
Sziasztok. Gyors kérdésem lenne. Növényhiánytüneteket hogyan tudom meg viztesztel? Ugyanis elég komoly hiányünet jelentkezett. Ezt szeretném kisakkozni hogy miböl van kevés és sok. Vizkeménységet sem tudok. Tudni illik ezt az egész tesztelösdit most probálom kitanulni. Kérdésem ha ph kh és foszfátotbmérek ebböl már meglehet állapitani hogy mi a probléma? Válaszaitokat elöre is köszönöm.:)


Ha megméred a nitrátot, foszfátot, káliumot, vasat, kalciumot, magnézium, esetleg ként, kloridot, és még néhány mikroelemet, akkor lehet biztosra menni :) Általában NO3-PO4-K-Fe vonalon szoktunk méregetni.

De, ha látjuk a növényeket, és tudjuk a tápozást, alap vízértékeket( KH Gh) jó eséllyel tudunk következtetni a gondra is.
 
Sziasztok!

Röviden a sztori: 2 éve régi akváriumból lett újratelepítve egy kisebb új. Valami leveles növényt, pontos fajtáját nem ismerem, telepítettem át, ami ott úgy szaporodott mint a szemét. Az új akváriumban a levelek elkezdtek foszladozni, lesárgulni, és csak jóval kisebb és kevesebb hajtást hozott, terjedni nem is terjedt. Tápszerezve volt, nem segített. Tavaly vettem valisneria hínárt másik akvaristától akinél elszaporodott, beraktam az akváriumba és nálam is elkezdett szaporodni, mindenfele új hajtásokat hozott, szépen nőtt, eközben a leveles növény továbbra is kicsi és sárga volt. Később az akvárium megrepedt, szétszedtem, ragasztottam, 48 óra múlva ment vissza bele minden ugyan úgy ahogy volt. Ezután viszont a hínár is elkezdett ugyan úgy a végeinél foszladozni, sárgulni, egyre rövidebbek a levelei, új hajtásokat keveset hoz, azok zöldek, a leveles növény is továbbra is csak kicsi zöld hajtásokat hoz, azt is keveset. Az alga is meglepően lassan növekszik az akváriumban.

Levegőztetés jó, világítás az van ami a nagyobb akváriumba tökéletes volt, tápoldattal többször is volt csepegtetve, a halak egészségesek (guppik, harcsák, algaevő), vizet havonta szoktam cserélni.

Mi lehet a gond?

Üdv, Tibor
 
Sziasztok!

Röviden a sztori: 2 éve régi akváriumból lett újratelepítve egy kisebb új. Valami leveles növényt, pontos fajtáját nem ismerem, telepítettem át, ami ott úgy szaporodott mint a szemét. Az új akváriumban a levelek elkezdtek foszladozni, lesárgulni, és csak jóval kisebb és kevesebb hajtást hozott, terjedni nem is terjedt. Tápszerezve volt, nem segített. Tavaly vettem valisneria hínárt másik akvaristától akinél elszaporodott, beraktam az akváriumba és nálam is elkezdett szaporodni, mindenfele új hajtásokat hozott, szépen nőtt, eközben a leveles növény továbbra is kicsi és sárga volt. Később az akvárium megrepedt, szétszedtem, ragasztottam, 48 óra múlva ment vissza bele minden ugyan úgy ahogy volt. Ezután viszont a hínár is elkezdett ugyan úgy a végeinél foszladozni, sárgulni, egyre rövidebbek a levelei, új hajtásokat keveset hoz, azok zöldek, a leveles növény is továbbra is csak kicsi zöld hajtásokat hoz, azt is keveset. Az alga is meglepően lassan növekszik az akváriumban.

Levegőztetés jó, világítás az van ami a nagyobb akváriumba tökéletes volt, tápoldattal többször is volt csepegtetve, a halak egészségesek (guppik, harcsák, algaevő), vizet havonta szoktam cserélni.

Mi lehet a gond?

Üdv, Tibor

Kiegészítés: lehet, hogy én vagyok a hülye, de mintha sárgás árnyalatú lenne a víz.
 
Kiegészítés: lehet, hogy én vagyok a hülye, de mintha sárgás árnyalatú lenne a víz.
A viz 30%-át hetente szokták cserélni, különösen akkor, ha probléma van. Ha látható az eltérés (pl. elszíneződött, akkor még sűrűbben...)
Egyenlőre nem tápoznék. A halak által termelt tápnak elégnek kell lenni, ha jól van belőve a halak / növények aránya. Itt alapnövényekről beszélek, mint pl. a Valisneria.
Egyébként azt vettem észre, hogy mindig van 1-2 növényfaj, ami jobban nő, és a többiek lassabban. Persze nem az eleve lassan/gyorsan növekedő növények különbségére gondolok, hanem hogy ugyan azok a növények egyszer így nőnek egyszer úgy.
Pl. nálam volt amikor a hydrophilia difformis borította be az akvárium 70%-át, volt amikor a tüskéshínár, és e mellett a mohák stagnáltak. Most van 1 szál csenevész tüskéshínárom, és 1 szál 5cm-es difformisom. E közben a karácsony(?)moha hatalmasra nőtt, és a fissidens is beindult, ami 1 évig épp, hogy ki nem pusztult. Az okát nem tudom. Ha mérném a víz paramétereket, akkor se lennék sokkal okosabb, mert nem tudom, hogy az adott növényfajnak éppen mi kellene?
Érdemes elgondolkodni rajta, hogy a természetben is egy-egy élőhelyen 1-2 max. 3 fajta növény van. Nyilván azért, mert adott vízparaméterek csak annak az 1-2 fajnak felelnek meg. Sehol nincs 10-15 féle növény, mint amit mi belezsúfolunk egyetlen akvába! Ráadásul úgy, hogy a származási helyeiknek köze nincs egymáshoz.
 
Sziasztok!

Nem tudom hol lenne a legjobb megkerdezem ugyhogy ide irom... van egy kisebb adag caloglossam ami koze szepen benott a zold cerna szeru alga. Kore van kotozve szoval ki tudom venni es egy kicsit tomenyebb carbozast tul el a caloglossa? Talan akkor kihalna belole az alga.

Koszi elore is!
 
Sziasztok!

Nem tudom hol lenne a legjobb megkerdezem ugyhogy ide irom... van egy kisebb adag caloglossam ami koze szepen benott a zold cerna szeru alga. Kore van kotozve szoval ki tudom venni es egy kicsit tomenyebb carbozast tul el a caloglossa? Talan akkor kihalna belole az alga.

Koszi elore is!
Ha eléggé hígítod a carbot akkor van esély rá..
 
Back
Oldal tetejére