• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes No hardscape, no problem? -> Dutch-like

Megint belenyúltam...
- Növényeket tekintve azt hiszem egy időre most már tényleg utoljára.
Jobb sarokban a Corymbosát kicseréltem Rotala H'Ra-ra (kell oda a piros címszóval).
- 1 évvel ezelőtti egyik baklövésem termékét most felhasználom. Anno vettem egy Odyssea Beamworks 400-as led világítást.
A jelenlegi DIY led világítást nem tudom tovább bővíteni, 5 sor fért bele...fullon van és 75%-on pörögnek. Úgyhogy hátulra a stemek fölé beraktam ezt az Ody-t. Semmilyen infot nem találtam róla, hogy vajon ez mennyi lument ad, ezt a plusz fényt napi 4 órában kapja az akva. Őrült módon bubizik a hátsó szekció, a Wallichii konkrétan úgy néz ki, mintha havas lenne. És az H'Ra is örülni fog neki azt hiszem...

IMG_20201031_132749.jpg
IMG_20201031_152442.jpg
IMG_20201031_173220.jpg
IMG_20201031_173136.jpg


Side Project:

Ott kezdődött, hogy nem volt szívem lehúzni a wc-n a kiszedett Corymbosát.
Az erkélyről összeszedtem egy virágtartót, az évek óta nem működő csobogóból meg kiszedtem a kis vízpumpát (teljesítmény hivatalosan 150l/h, optimista becsléssel jó ha 50, de mindegy, erre az is elég).
A tál közepére egy henger alakú műanyag dobozt raktam, bele a pumpa, körbeszórtam kerámiagyűrűvel, rá egy szivacs, kivezetés 12/16-os cső+ könyökkel és már kész is. Kis virágföld alulra, rá Manado, mehetnek bele a növények.

Hygrophila Corymbosa, Anubias nana petite, Ludwigia sp White, Lobelia Cardinalis mini...szóval minden olyan, aminek elvileg vízből kinőve is működnie kéne.
Aztán meglátjuk mi lesz belőle, a lényeg hogy megmentettem a nagy akvából kiszedett, vágott növényeket:)

IMG_20201031_182530.jpg
 
Heti update

Fogyóban a macrotáp, kipróbáltam a saját keverést. 4 napja már a sajátot locsolom bele, napi 8ml-t. Úgy lőttem be, hogy a heti 50% vízcsere napjára elméletben a nitrátom 20ppm legyen, aztán lehet ebből még faragok le a piros növények miatt. A micro továbbra is GA-s. Meglátom hogy alakul, az újonnan telepített H'Ra-t fogom használni kontrollnak. Ha nem akar pirosodni, akkor elkezdek adagolni vasat is. Szépen fejlődik, 1 hét alatt bőven megduplázta magát és elkezdett sárgásodni, szerintem jó irányba halad.
IMG_20201107_182151.jpg

Sűríteni már csak a Pantanalt kell, de vele nehezebb. A levágott és bent hagyott szárrészek nagyon nehezen regenerálódnak, a 2 héttel ezelőtti vágásból még csak most kezdett kinőni pár friss vékony szál és azok se valami meggyőzőek, 1 tövet ki is szedtem, mert inkább rohadni látszott. Lehet inkább az oldalhajtásokat próbálom majd leszedni és leültetni, de azok meg még túl picik.


IMG_20201108_123041.jpg
 
Szépen fut minden, lassan kezd olyannak kialakulni, mint ahogy indításkor elgondoltam.
A saját keverésű táp is bevált azt hiszem, nem látok se hiánytünetet, se algásodást.
Pár apróság van csak, ami nem tetszik.
1. A Rotala Wallichii középen nem egyenletesen nő. Néhány szál 1 hét alatt kb 3-4 centivel magasabb lesz, mint a többi. Nincs szép csokorszerű összhatása.
Talán középen a merevítő megtöri a fényt és nem egyenletesen szórja alatta? Vagy ez hülyeség?
2. A Pantanal felkopaszodik:confused: ...előtte a Lobelia meg nem nő elég magasra, ezért betettem közéjük a középtérbe Bacopa Caroliniana-t kicsit félkör alakban, a bal hátsó részig ültetve a szívóágig.
3. Az H'ra inkább narancssárgába megy, mint pirosba egyelőre. 2 naponta adagolok 2ml vasat, remélem segíteni fog.

IMG_20201113_201924.jpg

4. Be kéne szerezni egy rendes DSLR fényképezőt....talán karácsonyra.
 
Szia!

Ha az ott a jobb oldalon HRA, és biztos nem Rotundifolia, akkor szerintem vagy a fényed kevés, vagy a micro tápod, esetleg mindkettő.
Előbbit könnyen tudod tesztelni akár egy a telefonodra telepített lux meterrel is (tedd fel valahova a lámpát 36cm magasra, és rakd be alá a telót...)
Viszont talán a Wallichi keszekuszasága, és a felkopaszodás alapján is inkább az elsőre tippelnék...
Amúgy a projektet támogatom. Kellenek a Hollandok... :)
 
Szia!

Ha az ott a jobb oldalon HRA, és biztos nem Rotundifolia, akkor szerintem vagy a fényed kevés, vagy a micro tápod, esetleg mindkettő.
Előbbit könnyen tudod tesztelni akár egy a telefonodra telepített lux meterrel is (tedd fel valahova a lámpát 36cm magasra, és rakd be alá a telót...)
Viszont talán a Wallichi keszekuszasága, és a felkopaszodás alapján is inkább az elsőre tippelnék...
Amúgy a projektet támogatom. Kellenek a Hollandok... :)
Tuti H'ra, GA zselés volt.
Köszönöm a tippeket, a fényt megmérem holnap. Fogalmam se volt, hogy van ilyen telefonos alkalmazás.
Elméletileg 3,2m 5730-as fehér és további 1m 5050 SMD piros led van felette. 75%-on megy mind kb 8 órát.
Az 5730-asok méterenként ~2500 lumen, az 5050 kb 800 lumen, tehát összesen van durván 8300 lumen. 75%-on 6225, 84liter esetén az literenként durván 75. Erre jön még rá az Ody beamworks, ami fogalmam sincs mennyi, de összesen literenként 80 lumen meg kéne legyen...
Lehet ez kevés az H'ra pirosodáshoz?
 
Tuti H'ra, GA zselés volt.
Köszönöm a tippeket, a fényt megmérem holnap. Fogalmam se volt, hogy van ilyen telefonos alkalmazás.
Elméletileg 3,2m 5730-as fehér és további 1m 5050 SMD piros led van felette. 75%-on megy mind kb 8 órát.
Az 5730-asok méterenként ~2500 lumen, az 5050 kb 800 lumen, tehát összesen van durván 8300 lumen. 75%-on 6225, 84liter esetén az literenként durván 75. Erre jön még rá az Ody beamworks, ami fogalmam sincs mennyi, de összesen literenként 80 lumen meg kéne legyen...
Lehet ez kevés az H'ra pirosodáshoz?

Szia!

Csak összehasonlítás végett, mi anno csináltunk egy lámpa tesztet:
A teszten az általam vitt Chihiros A601 lámpa volt az egyik leggyengébb. Ez 36+5cm magasról víz nélkül ~9800 lux fényt ad.
Saját tapasztalatom szerint ebből egy darab még nem elég a legtöbb növény piros színeihez, ezért vettem még egyet.
Kettő alatt már sok növényből lehet szép színeket kicsalni, de valójában most hogy lecseréltem őket, már látom, hogy van még sokkal feljebb... ;)
 
Szia!

Csak összehasonlítás végett, mi anno csináltunk egy lámpa tesztet:
A teszten az általam vitt Chihiros A601 lámpa volt az egyik leggyengébb. Ez 36+5cm magasról víz nélkül ~9800 lux fényt ad.
Saját tapasztalatom szerint ebből egy darab még nem elég a legtöbb növény piros színeihez, ezért vettem még egyet.
Kettő alatt már sok növényből lehet szép színeket kicsalni, de valójában most hogy lecseréltem őket, már látom, hogy van még sokkal feljebb... ;)
Pont egy ilyen összehasonlító tesztet kerestem volna. Köszönöm!
 
Szia!

Csak összehasonlítás végett, mi anno csináltunk egy lámpa tesztet:
A teszten az általam vitt Chihiros A601 lámpa volt az egyik leggyengébb. Ez 36+5cm magasról víz nélkül ~9800 lux fényt ad.
Saját tapasztalatom szerint ebből egy darab még nem elég a legtöbb növény piros színeihez, ezért vettem még egyet.
Kettő alatt már sok növényből lehet szép színeket kicsalni, de valójában most hogy lecseréltem őket, már látom, hogy van még sokkal feljebb... ;)
Megcsináltam én is a tesztet...
Én is 15 cm magasra emeltem a lámpatestet, alapból nálam kb 10cm-re volt. A mérés idejére az akva tetejére rátettem az eltolós üveglapokat, így a mobilt nem kellett tartani, csak simán rátettem.
Nyilván a mobilos mérés miatt nem pontos a történet (és a vízalatti méréseket sem próbáltam ki érthető okokból:)), de a felszínen mért értékek az alábbiak:

Közép-közép: 16.700-17.000 lux
Közép-front: 9.000-10.000 lux
Közép-oldalt: 6.500-7.000 lux
Front-oldalt (front-sarok): 3.200-4.000 lux

Pár mm is sokat számított, a telefon szenzorának pozíciója függvényében a búra alatt.
A hétvégi vízcserekor még mérni fogok a középső üveg merevítő alatt is egyet. Most nem akartam leengedni a vizet, bohóckodni a telóval a víz és az üveg közt meg főleg nem.

Az oldalon mért értékek nagyon gyengék (a sarokban meg főleg). Azt gondolom, hogy a nagy bumszli világítótest miatt nem jó az egész. Ugye ez alapból egy fénycsöves test, aminek a belsejébe raktam bele az aluprofilokat, azokban a led-szalagokkal és nagyon "mélyen ülnek bent". Az oldalfal árnyékolhat, nincs kihasználva a teljes fényerő.

A végső megoldás szerintem az lesz, hogy beszerzek szélesebb aluprofilt (40mm x 2) és abba pakolok bele mindent. Könnyebb is lesz, igényesebben is fog kinézni és +1 sor led fér bele.

Még egyszer köszi a linket a tesztről!
Így már van viszonyítási alapom, még ha a mért értékeim valószínűleg nem is pontosak.
 
Megcsináltam én is a tesztet...
Én is 15 cm magasra emeltem a lámpatestet, alapból nálam kb 10cm-re volt. A mérés idejére az akva tetejére rátettem az eltolós üveglapokat, így a mobilt nem kellett tartani, csak simán rátettem.
Nyilván a mobilos mérés miatt nem pontos a történet (és a vízalatti méréseket sem próbáltam ki érthető okokból:)), de a felszínen mért értékek az alábbiak:

Közép-közép: 16.700-17.000 lux
Közép-front: 9.000-10.000 lux
Közép-oldalt: 6.500-7.000 lux
Front-oldalt (front-sarok): 3.200-4.000 lux

Pár mm is sokat számított, a telefon szenzorának pozíciója függvényében a búra alatt.
A hétvégi vízcserekor még mérni fogok a középső üveg merevítő alatt is egyet. Most nem akartam leengedni a vizet, bohóckodni a telóval a víz és az üveg közt meg főleg nem.

Az oldalon mért értékek nagyon gyengék (a sarokban meg főleg). Azt gondolom, hogy a nagy bumszli világítótest miatt nem jó az egész. Ugye ez alapból egy fénycsöves test, aminek a belsejébe raktam bele az aluprofilokat, azokban a led-szalagokkal és nagyon "mélyen ülnek bent". Az oldalfal árnyékolhat, nincs kihasználva a teljes fényerő.

A végső megoldás szerintem az lesz, hogy beszerzek szélesebb aluprofilt (40mm x 2) és abba pakolok bele mindent. Könnyebb is lesz, igényesebben is fog kinézni és +1 sor led fér bele.

Még egyszer köszi a linket a tesztről!
Így már van viszonyítási alapom, még ha a mért értékeim valószínűleg nem is pontosak.
Kíváncsiságból én is mértem. Az egyik akva 16-17000lux 15cm-re a lámpától. Itt csak zöld növények vannak, és 45 cm magas az akva. A másik 26-27000lux 15cm-re a lámpától. Itt a hétvégén emeltem a fényerőn a hra, a reinickii, és a holnap érkező wallichii miatt.
Ahol gyengébb a világításom ott is a blxya zöld helyett inkább vöröses.
 
Kíváncsiságból én is mértem. Az egyik akva 16-17000lux 15cm-re a lámpától. Itt csak zöld növények vannak, és 45 cm magas az akva. A másik 26-27000lux 15cm-re a lámpától. Itt a hétvégén emeltem a fényerőn a hra, a reinickii, és a holnap érkező wallichii miatt.
Ahol gyengébb a világításom ott is a blxya zöld helyett inkább vöröses.
Ha jól emlékszek Neked is DIY világításod van, 5730 ledszalagokkal. A 26-27000 luxost hány méternyi szalaggal csináltad?
 
Ha jól emlékszek Neked is DIY világításod van, 5730 ledszalagokkal. A 26-27000 luxost hány méternyi szalaggal csináltad?
Igen, jól emlékszel nekem is magas színhűségű szalagból készűlt világításom volt.. jelenleg T5 fénycsöves lámpáim vannak, 6x24w és 4x39w, az egyik 50%, a másik 60%-on teljesíti az írt értékeket.
A lednél számolj azzal, hogy nem tudja a gyári adatokat, és elég rövid használati idő után veszít a teljesítményéből.
A naplómban láthatod miként fog reagálni a hra és a többi növény az erősebb fényre.
 
Igen, jól emlékszel nekem is magas színhűségű szalagból készűlt világításom volt.. jelenleg T5 fénycsöves lámpáim vannak, 6x24w és 4x39w, az egyik 50%, a másik 60%-on teljesíti az írt értékeket.
A lednél számolj azzal, hogy nem tudja a gyári adatokat, és elég rövid használati idő után veszít a teljesítményéből.
A naplómban láthatod miként fog reagálni a hra és a többi növény az erősebb fényre.
Köszi.

A gyári adat szerint méterenként 3.000 lumen/litert tud a V-tac 5730-as, de több helyen is olvastam, hogy igazából 2.500 körül van, szóval én is ennyivel számoltam eddig is.
 
Ideírom, remélem nem ütközik fórumszabályzatba, de másnak is hasznos lehet.
Anrodiszlec
Kb minden van náluk, ami egy DIY világításhoz kell, profil-ledszalag-táp...
Egyedül a TC420-at rendeltem Kínából, az sokkal olcsóbb, mint itthon.
 
Köszi.

A gyári adat szerint méterenként 3.000 lumen/litert tud a V-tac 5730-as, de több helyen is olvastam, hogy igazából 2.500 körül van, szóval én is ennyivel számoltam eddig is.
Egy gobdolat, ha már lámpa tuning elött állsz... feltételezem, hogy csak cri95 szalagból áll a világításod. Amennyiben így van, mindenképp érdemes lenne piros szalagot is beépíteni 1/3, de akár 1/2 arányban. A növények nem fognak pirosabbra nőni, viszont a meglévő színét másképp fogja visszaadni egy piros szìnt is tartalmazó világítás. Ugyan ez érvényes a csöves lámpákra is, ha nem csak zöld növények vannak, akkor szükség van a "rózsaszín" csőre is, különben a szép vörös növények színe fakó és élettelen lesz.
 
Egy gobdolat, ha már lámpa tuning elött állsz... feltételezem, hogy csak cri95 szalagból áll a világításod. Amennyiben így van, mindenképp érdemes lenne piros szalagot is beépíteni 1/3, de akár 1/2 arányban. A növények nem fognak pirosabbra nőni, viszont a meglévő színét másképp fogja visszaadni egy piros szìnt is tartalmazó világítás. Ugyan ez érvényes a csöves lámpákra is, ha nem csak zöld növények vannak, akkor szükség van a "rózsaszín" csőre is, különben a szép vörös növények színe fakó és élettelen lesz.
Nem csak cri95 van benne, van benne egy sor 5050 piros is. Az volt a terv, hogy ugyanúgy egy sort teszek az újba is...de ezek alapján lehet elgondolkodok, hogy inkább 2 piros sor legyen.
Most így nézne ki az új:
- 3x80cm 5730 6500K
- 2x80cm 5050 piros
- 1x80cm 5730 4000K (Ezt mindenképp meghagynám, tetszik az a pici sárgás tónus)

Ez kb amúgy is a teteje, amit a 100W-os tápom elbír.

Köszi a javaslatot!:)

Ui.: jövő héttől home office-ban vagyok...már előre félek, hogy fogok így dolgozni, hogy az alapanyagok itt lesznek a másik szobában:ROFLMAO:
 
Nem csak cri95 van benne, van benne egy sor 5050 piros is. Az volt a terv, hogy ugyanúgy egy sort teszek az újba is...de ezek alapján lehet elgondolkodok, hogy inkább 2 piros sor legyen.
Most így nézne ki az új:
- 3x80cm 5730 6500K
- 2x80cm 5050 piros
- 1x80cm 5730 4000K (Ezt mindenképp meghagynám, tetszik az a pici sárgás tónus)

Ez kb amúgy is a teteje, amit a 100W-os tápom elbír.

Köszi a javaslatot!:)

Ui.: jövő héttől home office-ban vagyok...már előre félek, hogy fogok így dolgozni, hogy az alapanyagok itt lesznek a másik szobában:ROFLMAO:
Hasonló méretű akvánk van. Nekem 3csík 6500k, 2csík 4000k, 3csík pirosból állt a világítás, 65-70%-ra volt dimmelve, kb 20cm-re volt a felszintől, és napi 7órát világított. Nekem is tetszett a 4000k szalag melegebb hatása, szép színe volt a növényeknek.
 
Elkészültem az új világítással, kicsit több időbe telt, mint azt terveztem és még van mit "csiszolni rajta".
A nyers végeredmény:
IMG_20201128_100558.jpg
2 centi széles aluprofilokba berakva bő 6 méternyi ledszalag (1,30m piros, 1m 4000K, 4m 6500K). Összlumen 12.000 körül.
Egy picit rövidebb lett maga a test, viszont sokkal szélesebb. Sajnos már a kábelezés közben voltam, mikor rájöttem, hogy a forrasztgatás helyett sokkal egyszerűbb és szebb is lett volna, ha a szalagokat gyorscsatikkal kötöm össze. Ezt majd később megcsinálom, de nem akartam már tovább húzni az időt, így is majdnem egy hétig ment az akva a kis Ody Beamworks semmi fényével.

Mindent 70%-ra dimmelve mértem újra fényerőt.

Közép-közép: 26-28.000 lux
Közép-front: 13-14.000 lux
Közép-oldalt: 10-11.000 lux
Sarokban: 7-9.000 lux

Szóval másfélszerese az eddiginek, a sarokban meg kb kétszeres a javulás.
Mértem egyet az üvegmerevítés alatt is. Rosszabbra számítottam, 24.000 környékén van közép-középen, 12.000 a frontnál. Nem vészes, de na...a következő nagy újratelepítésnél cserélni fogom az egész üveget (amúgy is öreg és karcos is).

A profilok melegednek azért, lehet rá fogok rakni egy ventit.
IMG_20201128_171720.jpg

Belül semmi extra, él minden.

IMG_20201128_174150.jpg
 
Back
Oldal tetejére