• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 60l kocka

Rég jártam erre, gondoltam összefoglalom mi történt:

  • A fenti fákat valahogy az első elképzelés szerint összeraktam (a bal oldali ketté lett vágva és más szögben összeragasztva)
  • Na ez a ragasztás a világ szívása volt, a vattás-pillanatragasztós történet semmit nem ért, nem fogta meg a fát. Fekete JBL szilikonos ragasztóval sikerült úgy-ahogy - legközelebb a papírtörlős módszert próbálom
  • Csak 3 darab fa, de mire megtaláltam egy olyan beállítást ami néz is ki valahogy az én művészi analfabéta szememmel (tehát ami szerintem nem jó az tényleg katasztrófa lehet) és meg is marad hosszabb távon szétborulás nélkül, na az sem volt egyszerű.
  • Elindult az akva a bejáratott szűrővel meg 90%-ban a régi növényekkel - nem igazán sikerült belőni a dolgot, algásodott, tele lettem BBA-val meg zöldalgával az üvegen.
  • Kicsit el is hanyagoltam a nyáron, kimaradtak vízcserék, elmaradt a tápozás, visszavettem a fényt és a CO2-t minimálisra. BBA nem szorult vissza, de legalább kezelhető szinten maradt.
  • Kb. két hete nekiveselkedtem és elhatároztam hogy rendbeteszem - megnyírtam a növényeket kicsit, elkezdtem carbo-zni a BBA-t, illetve a LiquidNature srácok tanácsára átálltam az "all in one" Tropica tápról egyelőre csak makro+Carbora (MasterLine) napi adagolással. BBA mintha kezdene visszaszorulni, zöld alga is kevesebb van. Fényt növeltem, CO2-t belőttem, heti minimum 1x, de néha 2x 1/3-nyi vízcserével ketyeg az akvárium.
Szóval most itt tartunk, van még vele teendő hogy szebb legyen, de kezd talán valami alakulni. Igazából a hardscape szívás miatt sosem nőtt a szívemhez ez a berendezés, de megbarátkoztam vele, jó lesz ez 1-2 hónap múlva.

Jah, a Cory-k megint elkezdtek ikrázgatni, lehet indítok majd újra egy nevelőakksit és megpróbákozom egy csapat felnevelésével a legutóbbi tapasztalatok alapján.
Kép hamarosan - még nem szép, de talán már nem is annyira csúnya.

Viszont maga az üveg borzasztó karcos (eddig se volt hibátlan), és nem is jön igazán be a kocka arány, szóval a következő már biztos nem ebbe épül - 80x35x35-nek van hely, de lehet csak 60 hosszú lesz... (szép az az Oase Scaperline) de az kicsit odébb van még.

Jelenlegi lakók:
  • 7x fostos zöld neon, még az eredeti csapat BP-ről 3 évvel ezelőttről
  • 9x Cory Nanus, részben az eredeti csapat, részben saját nevelés
  • 3x Amano, ezek nálam nyaranta a klíma nélküli 27-28 fokban rendre kinyiffannak, most 3an túlélték
  • 3x fekete Neritina
  • Egy marék red cherry, az eredeti csapatból, már nem emlékszem kitől kaptam ajándékba, az Astoriánál halásztuk őket egy irodai akvából :D
Érkezik majd egy kisebb csapat oto, meg 1-2 koronacsiga és akkor szerintem rendben leszek alga fronton, + vagy a zöld neonokat erősíteném meg +5db-al vagy egy kisebb csapat galaxyt tennék még be, ennyit talán elbír az akva. Jó lenne pár RCS is vérfrissítésnek.
 
Hát így állunk. Van még bőven BBA, meg a bucéknak kell egy nagy nyírás valószínűleg. A bal alsó földcsuszamlást is jó lenne helyrehozni. A Cyperus szinte teljesen le lett csupaszítva, most kezd magához térni.
Azon gondolkodom jó-e így a fa csupaszon, vagy tegyek a hátsó ágra Pinnatifidát...
91241D77-09D6-4A2D-8B3B-93050F855C69.jpeg
 
Utoljára módosított:
Szerintem abszolút nem olyan vészes, ahogy a beszámolód alapján gondoltam.
Sőt!
Pinnatifidát nem tennék, meg az nagyon elnyomna mindent, de ciperusból tehetnél még hátra, mert az ágak között olyan lenne, mint egy függöny.
Elöl, a fák tövébe pár bokor stau esetleg jól mutatna.
A homok most patyolat, de a coryk pikk-pakk telehordják a földszemcsékkel, ugye tudod?
A főágak közé varázsolhatsz pár vékonyka redmoor ágacskát.
Jó lesz ez!👍🏻
 
Szerintem abszolút nem olyan vészes, ahogy a beszámolód alapján gondoltam.
Sőt!
Pinnatifidát nem tennék, meg az nagyon elnyomna mindent, de ciperusból tehetnél még hátra, mert az ágak között olyan lenne, mint egy függöny.
Elöl, a fák tövébe pár bokor stau esetleg jól mutatna.
A homok most patyolat, de a coryk pikk-pakk telehordják a földszemcsékkel, ugye tudod?
A főágak közé varázsolhatsz pár vékonyka redmoor ágacskát.
Jó lesz ez!👍🏻
köszi! Cyperus van bent több tő csak tövig nyírtam mindet mert öreg algás leveleik voltak.
A homokhoz még nem nyúltam, a bal alsó sarok omlott le, amúgy elég jó el van választva a talajtól ha eddig nem szórták máshol tele a coryk :)
 
Szokásos vízcsere+karbantartás...

Metszegetem az Anubiast meg a Buce-erdőt tovább - anubiasról a régi, csúnya, algás leveleket vagdosom szépen apránként - remélem hamarosan hoz újat helyettük és nem marad csupaszon a szára :rolleyes:
Buce-kat meg kicsit erőteljesebben kezdtem nyesegetni próbaképp az egyik oldalon, jobban tetszene ha kicsit apróbb, bokrosabb lenne nem ilyen felfelé törekvő... meg rengeteg BBA van ám az alsó leveleken ami elsőre nem is látszik... lehet egy blackout kellene.

A lámpát is lejjebb raktam (még mindig Chihiros A401+, V-TAC 95CRI ledekkel), elég mély az akvárium és az alján vannak a növények. + az egyik sor led alig pislákol, rá kellene néznem mi lehet vele.
 
Próbálok szerezni az Aquario mini skimmeres nyomóágra egy lilyt, mert ezzel a pogácsával nem tudok rendes áramlást csinálni... most levettem róla és a csövel elfordítottam, így a hátsó falon megy végig és utána fordul előre és vissza a szívóághoz.

Már megrendelve az esőerdőből, csak kell pár hét mire ideér, természetesen ezt is csak csájnából lehet beszerezni :(

Eddig a bal oldalon jött előre az áramlat és fordult jobbra-hátra, de rájöttem hogy ott aztán könnyen megreked és nem forog olyan jól vissza a szívóághoz mint most, fordított irányú áramlással. Hátha ez is segít kicsit a BBA-helyzeten.

Tettem be egy Catappa levelet meg kapnak az oto-k folyamatosan valami zöldséget mert szegények elég lesoványodva érkeztek a bolti kristálytiszta aksiból.
 
Néhány napot távol voltam, közben barátnőm intézte a napi tápozást, etetés nem volt.

Ma került be 25 malawi garnéla @ezsolt80 jóvoltából (ezúton is köszönet).

Ránézésre úgy tűnik a BBA visszaszorulóban, viszont cserébe jött helyette valami szálas csúnyaság - ilyen fura világosszürkés színű, talán staghorn lehet :unsure:. a buce leveleken látok kis mennyiséget, egy crypto levélen kicsit többet, meg az üvegen lengedezik jópár kisebb szál.

Szerzek majd cseppteszteket és megmérem a fonosabb dolgokat mert valami még mindig nem ok...
Vagy jön majd a blackout ha semmi nem segít.
 
Az egyik Anubias mintha hiánytünetet mutatna, sárgul a levél de az erezetnél zöld marad... ha megérkezik a teszt szett jövő héten többet tudok talán, egyelőre kap az akvárium egy minimális mikrót is a vízcsere után a napi makró+carbo mellé.
 
Utoljára módosított:
Tegnap este 50% vízcsere (+ szokásos nyírás és algapucolás). Több növényen is láttam hiánytüneteket, de egyelőre tesztelni nem tudom, tippre vas lehet (fiatal levelek sárgulnak, az erezet zöld marad) Ma a szokásos fél adag helyett teljes adag (2ml) makró ment bele, meg egy fél adag (1 pumpa, ~1ml) mikró is.

Ma reggelre a cory-k teljesen beindultak, megint ikráznak - viszont mivel nem igazán találnak megfelelő növényt (nincs nagy levelű fajta az akvában most) így főleg az üvegre, ahol aztán hamar megtalálják és megeszik... lehet majd hozok valami nagyobb levelű cryptot vagy Ludwigiat(legutóbb erre szívesen ikráztak) ha megint nevelgetni támad kedvem.
 
Itthon talált tesztek szerint:

Tegnap volt 50% vízcsere tiszta RO vízzel, sózás nélkül, bár a membrán már kezd gyengélkedni (14TDS jön belőle)

KH cseppteszttel: 4 dKH
GH tesztcsíkkal: 4-7 között, a csepptesztem halott, nem pirosból megy zöldbe hanem csak pisisárga és úgy marad...
PO4 cseppteszttel: 0,5 körül
NO3: passz, tesztcsíkon alig látni valamit, 5-15 között talán valahol
PH: tesztcsík szerint neutrál közelében, 6,8-7,2
TDS 230 körül

Dropcheckerből raktam be egy másodikat, az egyik a felszínhez közelebb van a nyomóággal szemben, ez lime; a másik a szívóág mellett a talajnál ahol az agancs megjelent -> ez inkább világoszöld, ezek szerint hatalmas gond nincs a flow-al most. (20mg/l-re kalibrált oldat van benne)
 
Utoljára módosított:
Csepptesztek:

PH: 6.5 körül, inkább alatta (a JBL dobozban a 0.5 lépésközű PH3-10 teszt volt :mad: ) - nap vége van, és még megy a CO2, DC világos lime/lime 👍
KH: 6 👍 (ez most friss teszttel, a tegnapi több éves volt - vagy egyszerűen ennyit keményít a seiryu)
NO2: gyakorlatilag 0 👍 nem is kell töbet tesztelni szerintem
NO3: ez a teszt se túl jó felbontású (5-15-30 a lépésköz), de kb. 15 👍
PO4: 0.2 👍
Fe: 0 👎 tolni kell egy kis microt, ezek szerint tényleg vashiány lehet a sárgulás oka

+ hoztam a Garnelaxia-ból 5db red sakura garnélát, mert van bent 2 öreg, hatalmas és elég szép telt színű nőstényem (+ talán 2 hím), hátha marad némi szaporulat...

Tegnap tettem be forrázott cukkinit is, ma reggel alig tudtam levakarni az otokat róla.
 
10ml - fele akva fele ro-val tudsz pontosabban mérni (kapott eredmény x2 a valós).
szerintem felesleges pontosabb mérés... Az arányok fontosak, ahhoz ezek a tesztek is tökéletesek.

NO3: ez a teszt se túl jó felbontású (5-15-30 a lépésköz), de kb. 15 👍
PO4: 0.2 👍
kevés a foszfát nagyon. Amennyiben 15 a nitrát 10:1-15-1-hez is nagyon kevés. emelni kéne minimum 1-1,5 ml/l-re.

A szakura szép példány :) viszont a buceról az alga csomókat elvileg körömmel le tudod kaparni, vagy carboval kezeld, mert terjedni fog :( nehéz kiírtani ezt a fajtát.
 
kevés a foszfát nagyon. Amennyiben 15 a nitrát 10:1-15-1-hez is nagyon kevés. emelni kéne minimum 1-1,5 ml/l-re.
Köszi!
Ez amúgy mitől lehet? A táp amit használok 6:1 arányú - ezek szerint túl sok a bomló anyag az akváriumban amit a szűrőbacik nitráttá alakítanak és ezért borul meg az egyensúly?
Nem feltétlenül EI alapján szeretnék tápozni...

Carbozás már egy ideje folyamatban, BBA visszaszorulóban.
 
Köszi!
Ez amúgy mitől lehet? A táp amit használok 6:1 arányú - ezek szerint túl sok a bomló anyag az akváriumban amit a szűrőbacik nitráttá alakítanak és ezért borul meg az egyensúly?
Nem feltétlenül EI alapján szeretnék tápozni...

Carbozás már egy ideje folyamatban, BBA visszaszorulóban.
ha jól emlékszem csapvízet használsz. Abban is van nitrát valamennyi, helységtől függ mennyi. Be is mérheted, de sokra nem mész vele, mert általában váltózó a mértéke... ezért érdemes ro masinát szerezni, az állandó fix értéket ad :) illetve az élőlények is 'beleadhatnak az értékbe' XD, ezért nem szabad a heti vízcserét elfelejteni.
 
Back
Oldal tetejére