• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes No hardscape, no problem? -> Dutch-like

Jobb oldali növényednek mi a neve? Olyan kis dekoratív...
Lobelia Cardinalis mini. Bent van a nagyban is előtérben, csak abban megint csontra van vágva.
Kis oldalhajtásokat hoz, majd nő újra felfele, ezeket szétszedve lehet újraültetni, sűríteni. Viszont baromi pepecs munka, ezért a nagyban most hétvégén nem szaroztam vele, csak lenyírtam mintha gyep lenne :)
 
Update

Ahogy ma felkapcsolt a villany és nézegettem a növényeket azt néztem, hogy az H'ra friss hajtásai megint világosabbak.
IMG_20210108_125648.jpg
IMG_20210108_125939.jpg
Gondoltam rámérek a vízre...
NO3: 20 körüli, JBL cseppteszt színe alapján
PO4: alig mérhetően, épp egy halvány színt mintha felvett volna.

Az adagolás alapján 10 alatt kéne legyen, szóval valami masszívan tolja a nitrátot a vízben. Halak 2 naponta kajálnak vagy granulátumot, vagy fagyasztottat. De a kaja soha nem jut le az aljára. 7 neon, 7 pontylazac és 3 sziámi algázó van benne.
Holnap vízcsere nap, utána csak foszfátot és káliumot fog kapni egy hétig. Aztán újra mérek.
 
Update

Ahogy ma felkapcsolt a villany és nézegettem a növényeket azt néztem, hogy az H'ra friss hajtásai megint világosabbak.
View attachment 99985
View attachment 99986
Gondoltam rámérek a vízre...
NO3: 20 körüli, JBL cseppteszt színe alapján
PO4: alig mérhetően, épp egy halvány színt mintha felvett volna.

Az adagolás alapján 10 alatt kéne legyen, szóval valami masszívan tolja a nitrátot a vízben. Halak 2 naponta kajálnak vagy granulátumot, vagy fagyasztottat. De a kaja soha nem jut le az aljára. 7 neon, 7 pontylazac és 3 sziámi algázó van benne.
Holnap vízcsere nap, utána csak foszfátot és káliumot fog kapni egy hétig. Aztán újra mérek.

Azt nem írtad, hogy az újra indításkor a talaj is új volt-e, ha igen, az elején nagyon durván el tudja szipkázni a foszfátot. Ha nagyon kevés a foszfát, a többi tápanyagot sem tudják felvenni a gazok, így simán fel tudnak dúsulni a vízben. Szerintem a foszfátot emeld fel a vízben 1 ppm-ig, utána sűrű mérésekkel ki kell titrálni, mekkora adag tartja fenn ezt az állapotot. Ha porból keversz foszfát lötyit, akkor van egy egyszerű, jól adagolható receptem: 7g KH2PO4 500 ml vízhez, ebből 1 ml 0,1 ppm-mel emeli 100 l víz foszfát tartalmát.
 
Azt nem írtad, hogy az újra indításkor a talaj is új volt-e, ha igen, az elején nagyon durván el tudja szipkázni a foszfátot. Ha nagyon kevés a foszfát, a többi tápanyagot sem tudják felvenni a gazok, így simán fel tudnak dúsulni a vízben. Szerintem a foszfátot emeld fel a vízben 1 ppm-ig, utána sűrű mérésekkel ki kell titrálni, mekkora adag tartja fenn ezt az állapotot. Ha porból keversz foszfát lötyit, akkor van egy egyszerű, jól adagolható receptem: 7g KH2PO4 500 ml vízhez, ebből 1 ml 0,1 ppm-mel emeli 100 l víz foszfát tartalmát.
Kb. 12-13 liter talaj van benne (ISTA Premium), ebből kb 9 liter volt a régi, amit alaposan átmostam. Szóval igazad van, valószínűleg bekavar az is.
A folyékony tápokat porból keverem igen. A receptünk hasonló, nálam kicsit töményebb, a 250ml-hez lett keverve 4,5gr. Elég sokat exceleztem (a microsoftos, nem a seachemes:ROFLMAO:) mostanában a tápanyag kalkulátor táblázattal. Bármennyire is szeretném ha minden pontosan úgy működne, ahogy azt elgondolom és megtervezem papíron, bent az üvegben meg más értékek köszönnek vissza.
Arra nem gondoltam, hogy a foszfát hiány ilyen mértékben visszadúsíthatja a nitrátot is.
Köszi az észrevételt!
 
Egy kis összehasonlítás az 1 hónappal ezelőtti állapothoz képest, kihegyezve a Rotala H'ra színére. Telefonos GERONIMO képek, de amennyire emlékszek mindig próbáltam ugyanolyan beállításokkal.
Bal oldalt az 1 hónappal ezelőtti, a jobb oldalon a friss. Akkor még 20 ppm körül volt a nitrát a vízben, mostanra ez 5 körül (JBL cseppteszt).

IMG_20210102_192252.jpgIMG_20210131_165743.jpg
IMG_20210102_192557.jpgIMG_20210201_195025.jpg
IMG_20210108_125648.jpgIMG_20210201_195443.jpg

Ami a tápozást illeti. Jelenleg a heti 50% vízcsere mellett felváltva kap saját keverésű macrot (2 naponta), minden második napon pedig GA microt.
Van külön bekeverve foszfát, heti 1x megy bele.
 
Fent írtam is, hogy az 5ppm körül tarott tápot kifejezetten ajánlják, egyes növények vörös színének érdekében, szóval az ő szempontjukból biztos jó az irány, de szerintem ez majdnem 0 közelébe is levihető, ha napi szinten adagol az ember, és az éhes stemmek egyből felszippantják az algák elől.
Itt még kiegészíteném, hogy ne offoljam szét a Te naplódat :)

Szóval a vékony tápozás sok stem esetén...
Azzal, hogy 5ppm a nitrát a vízben elég vékony jégre kerültem a gyorsabban növő és igényesebb stemekkel (Ludwigia sp. White, Ludwigia Incl. 'Pantanal', Tonina sp. Belem). Ők egyértelműen szebbek voltak magasabb nitrátszint mellett. És ez egy kicsit meg is magyarázná, hogy a holland akvában miért is mellőzik pl a Rotala H'ra-t. Legalábbis én konkrétan nem emlékszek rá, hogy láttam volna klasszikus holland scape-ben (versenyszintűekben meg főleg nem), pedig a gyönyörű vörös színe szép fókuszpontot adhatna. Csakhogy az H'ra 0 nitrát mellett hozza a legszebb vörös színt, a többi stemnek meg ez nem annyira jön be (feltételezésem szerint). Ezért inkább használják a szokásos Ludwigia sp. red, Ludwigia Glandulosa, Althernanthera Rosafolia/Reineckii...stb féléket, amik viszont szépen kiadják a színüket magasabb nitrát mellett is. Ha meg Rotala, akkor inkább narancsos irányban Rotundifolia, Orange juice, Yao Yai.
Az ADA vékony tápozásos rendszere meg szintén nem a holland irányra van kitalálva, persze jó növényválasztással biztos működhet, csak baromi sok tényezőre kell figyelni.

...Vagy csak én gondolom túl az egészet:D
 
Itt még kiegészíteném, hogy ne offoljam szét a Te naplódat :)

Szóval a vékony tápozás sok stem esetén...
Azzal, hogy 5ppm a nitrát a vízben elég vékony jégre kerültem a gyorsabban növő és igényesebb stemekkel (Ludwigia sp. White, Ludwigia Incl. 'Pantanal', Tonina sp. Belem). Ők egyértelműen szebbek voltak magasabb nitrátszint mellett. És ez egy kicsit meg is magyarázná, hogy a holland akvában miért is mellőzik pl a Rotala H'ra-t. Legalábbis én konkrétan nem emlékszek rá, hogy láttam volna klasszikus holland scape-ben (versenyszintűekben meg főleg nem), pedig a gyönyörű vörös színe szép fókuszpontot adhatna. Csakhogy az H'ra 0 nitrát mellett hozza a legszebb vörös színt, a többi stemnek meg ez nem annyira jön be (feltételezésem szerint). Ezért inkább használják a szokásos Ludwigia sp. red, Ludwigia Glandulosa, Althernanthera Rosafolia/Reineckii...stb féléket, amik viszont szépen kiadják a színüket magasabb nitrát mellett is. Ha meg Rotala, akkor inkább narancsos irányban Rotundifolia, Orange juice, Yao Yai.
Az ADA vékony tápozásos rendszere meg szintén nem a holland irányra van kitalálva, persze jó növényválasztással biztos működhet, csak baromi sok tényezőre kell figyelni.

...Vagy csak én gondolom túl az egészet:D

Hát igen. Ahogy szokták mondani, nehéz mindenkit egyszerre boldoggá tenni.
Viszont próbálni azt szabad. :)
Szerintem van az a köztes vízoszlop táp mennyiség, amit a HRA még mindig kevésnek érez, de esetleg a többi stem meg már épp elégnek.
Viszont egy Holland akvában talán tényleg nem kell(ene) lemondanod a szép bokrosodásról a HRA vörös színe miatt.
Meg azt persze nem mondtam, hogy a visszafogott nitrátra csak mint egyik okra hivatkoztak a HRA vörös színét illetően, szóval azért magasabb táp mennyiség esetén sincs minden veszve.
Ha meg veszik, hát hadd vesszen!
Ahogy Bástya elvtárs mondaná: Kicsit sárgább lesz, kicsit savanyúbb, de legalább a miénk! 😁
Sok sikert! És jó kísérletezést neked (is)!
 
Szép lassan kialakul a tápozásom, ami most úgy látom minden növénynek jó lesz.
Összességében 5-10ppm közt a nitrát, foszfát 0,5-1ppm közt.
IMG_20210210_200206.jpg

Az RO szűrőben cseréltem az előszűrőket. Úgy számoltam kb 6.000 liter víz folyt át rajtuk idáig, kíváncsi is voltam mennyire lesz koszos. Patronos előszűrőim vannak, így kb 10 percet fűrészeltem a burkolatot, mire szétvágtam.:ROFLMAO: Nagy meglepődésemre egyáltalán nem volt vészesen retkes, azt gondoltam tiszta barna vagy fekete lesz az 5 mikronos. Kb 10 TDS-es vizet csinál még mindig, úgyhogy a membrán maradt a régi.
 
Múlt héten volt egy nagyobb nyírás és újratelepítés, azóta nem tetszik. Nehezen regenerálódnak a növények, inkább ne nyúltam volna hozzá. Csak annyira sűrű volt már az egész előtér, hogy baromi nehéz volt takarítani...azt hittem jobb lesz ha kiszedem és újraültetem. Legközelebb inkább mulmozok pár órát...

IMG_20210307_185111.jpg

A kicsi jobban tetszik, pedig ahhoz a vízcseréken kívül kb havonta egyszer nyúlok hozzá (amikor kifogy a citromsavas CO2 és tölteni kell).
Tápozás úgy néz ki, hogy a heti vízcserénél belenyomok 1-1ml micmac-ot 'oszt csókolom.
IMG_20210307_193055.jpg
 
Nálam a 40 literben 2x24 watt fény mellett, nagynyomású CO2 és napi 1-1ml micmac, excell adagolással semmit nem nő a montecarlo gyepem.
Szóval, mélyen meghajlok a teljesítményed előtt!
Cubával próbálkoztál már?
 
Nálam a 40 literben 2x24 watt fény mellett, nagynyomású CO2 és napi 1-1ml micmac, excell adagolással semmit nem nő a montecarlo gyepem.
Szóval, mélyen meghajlok a teljesítményed előtt!
Cubával próbálkoztál már?
A vicc az, hogy semmit nem csinálok vele, de tényleg.
Világítás valami kínai noname 15w (14.00-21.00), 50% vízcsere hétvégén (ha van kedvem...van hogy kimarad), 1-1ml micmac vízcsere után, 0-24 pötyög bele a citromsavas kb 1 bubi / 2 másodperccel. A szűrő egy Eheim Classic 150, van benne mindenféle szűrőanyag, ami épp megmaradt (matrix, substrat, kerámiagyűrű, ilyen-olyan szivacsok összedarabolva, perlon), talán 1x takarítottam idén...
Cubával mindig szemeztem, de sose próbáltam.
 
Nálam a 40 literben 2x24 watt fény mellett, nagynyomású CO2 és napi 1-1ml micmac, excell adagolással semmit nem nő a montecarlo gyepem.
Szóval, mélyen meghajlok a teljesítményed előtt!
Cubával próbálkoztál már?
A vicc az, hogy semmit nem csinálok vele, de tényleg.
Világítás valami kínai noname 15w (14.00-21.00), 50% vízcsere hétvégén (ha van kedvem...van hogy kimarad), 1-1ml micmac vízcsere után, 0-24 pötyög bele a citromsavas kb 1 bubi / 2 másodperccel. A szűrő egy Eheim Classic 150, van benne mindenféle szűrőanyag, ami épp megmaradt (matrix, substrat, kerámiagyűrű, ilyen-olyan szivacsok összedarabolva, perlon), talán 1x takarítottam idén...
Cubával mindig szemeztem, de sose próbáltam.
A monte carlo szereti a jó sok tápot, persze elég fény és co2 is kell, de a lényeg, hogy legyen neki táp bőven, akkor nő, mint a gomba. Ha ez a 16literes akvád, akkor az 1-1ml táp elegendő az intenzív növekedéshez. Csilla, nálad a 40liter vízhez valószínű kevés lesz az 1-1ml táp. Ha jól emlékszem én 2ml microt és 3ml macrot adagoltam.a 45literes akvába, és brutál gyep nőtt.
 
A monte carlo szereti a jó sok tápot, persze elég fény és co2 is kell, de a lényeg, hogy legyen neki táp bőven, akkor nő, mint a gomba. Ha ez a 16literes akvád, akkor az 1-1ml táp elegendő az intenzív növekedéshez. Csilla, nálad a 40liter vízhez valószínű kevés lesz az 1-1ml táp. Ha jól emlékszem én 2ml microt és 3ml macrot adagoltam.a 45literes akvába, és brutál gyep nőtt.
Heti! 1-1 ml micmac megy bele, közvetlen a vízcsere után.
Viszont az aljzat nagyon vékony. Az üveg magassága csak 16 cm, nagyon hülyén nézett ki 4-5 cm magas aljzattal. Így indításkor csak 1-2 cm vastagon terítettem el a táptalajon. Táptalajnak ha jól emlékszek megmaradt JBL Aquabasis Plus-t kevertem össze egy kis virágfölddel. Szerintem helyenként majdnem ugyanolyan vastag, mint a fedőtalaj.
Persze ez nem volt tudatos, de a MC gyökerei így nagyon gyorsan elérik a tápanyagot, nem úgy mint egy nagyobb akvában jellemző 4-5 cm-es talajjal. Gondolom vízből így nem is igényel annyit, ha igényel egyáltalán...
IMG_20210326_171154.jpg

A montecarlo tetején az meg egy H'ra, ami nem fölfelé nő, hanem "kúszó üzemmódban" terjeszkedik.

IMG_20210326_170010.jpg
 
Update

IMG_20210410_173014.jpg

Talán a Monte Carloból itt is lesz valami gyep.
Ma mulmoztam először egy normális eszközzel (Dennerle). Eddig egy félbevágott Cappy flakonnal és annak kupakjába nyomott 12/16-os csővel végeztem ezt😂 (DIY foreva')
Hát a Dennerlével egy kicsit könnyebb volt, meg hatékonyabb is:rolleyes:
 
Back
Oldal tetejére