• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes No hardscape, no problem? -> Dutch-like

Elkészültem az új világítással, kicsit több időbe telt, mint azt terveztem és még van mit "csiszolni rajta".
A nyers végeredmény:
View attachment 98403
2 centi széles aluprofilokba berakva bő 6 méternyi ledszalag (1,30m piros, 1m 4000K, 4m 6500K). Összlumen 12.000 körül.
Egy picit rövidebb lett maga a test, viszont sokkal szélesebb. Sajnos már a kábelezés közben voltam, mikor rájöttem, hogy a forrasztgatás helyett sokkal egyszerűbb és szebb is lett volna, ha a szalagokat gyorscsatikkal kötöm össze. Ezt majd később megcsinálom, de nem akartam már tovább húzni az időt, így is majdnem egy hétig ment az akva a kis Ody Beamworks semmi fényével.

Mindent 70%-ra dimmelve mértem újra fényerőt.

Közép-közép: 26-28.000 lux
Közép-front: 13-14.000 lux
Közép-oldalt: 10-11.000 lux
Sarokban: 7-9.000 lux

Szóval másfélszerese az eddiginek, a sarokban meg kb kétszeres a javulás.
Mértem egyet az üvegmerevítés alatt is. Rosszabbra számítottam, 24.000 környékén van közép-középen, 12.000 a frontnál. Nem vészes, de na...a következő nagy újratelepítésnél cserélni fogom az egész üveget (amúgy is öreg és karcos is).

A profilok melegednek azért, lehet rá fogok rakni egy ventit.
View attachment 98412

Belül semmi extra, él minden.

View attachment 98413
Meg szabad kérdezni, hogy milyen kütyüvel méred a luxot?
 
IMG_20201206_203939.jpg

Valami megborult sajnos. Több növényen is zöld poralga szerű valami van és az üvegen is. Főleg az előtér hanyatlik, a reineckii mini látványosan sz@rul néz ki, de a pogo se sokkal jobb.
IMG_20201206_205618.jpg

IMG_20201206_205648.jpg

Napi 8ml macro, 6ml micro ment bele + 2 naponta 2ml vas.
A vasat csak kb 2-3 hete nyomom bele, lehet ez gátolja a foszfátot. Vagy az emelt fény miatt eleve kevés neki a 8ml macro.
Persze ez már így is a Green Aqua Macro ajánlott adagjának a duplája (a saját macromat is ugyanerre kevertem).
A vasat egy időre most elhagyom, aztán meglátom javul-e a helyzet.
 
Napi káromkodás...

Reggel melóba indulás előtt elindítottam a CO2-t, ahogy szoktam.
Hazaérve ránéztem a DC-re, totál kék...mi a p'csa???? Egy pillanatra azt hittem megállt a szűrő és nincs áramlás.
Aztán ránéztem a diffúzorra:

IMG_20201207_165805.jpg
2Uat.gif

Tapsvihar!
Szép volt hülyegyerek, megemelted a szoba CO2 szintjét 0,000000000000006 ppm-el.
Mostanában rászoktam, hogy este a beoldás leállítása után kiveszem a diffúzort, így nem koszosodik le. Cserébe ha reggel elfelejtem visszatenni, akkor ez lesz.
 
Napi káromkodás...

Reggel melóba indulás előtt elindítottam a CO2-t, ahogy szoktam.
Hazaérve ránéztem a DC-re, totál kék...mi a p'csa???? Egy pillanatra azt hittem megállt a szűrő és nincs áramlás.
Aztán ránéztem a diffúzorra:

View attachment 98688
View attachment 98689

Tapsvihar!
Szép volt hülyegyerek, megemelted a szoba CO2 szintjét 0,000000000000006 ppm-el.
Mostanában rászoktam, hogy este a beoldás leállítása után kiveszem a diffúzort, így nem koszosodik le. Cserébe ha reggel elfelejtem visszatenni, akkor ez lesz.
Akkor rossz helyre raktad a DCt. :D a szobába kellet volna.
 
View attachment 98671

Valami megborult sajnos. Több növényen is zöld poralga szerű valami van és az üvegen is. Főleg az előtér hanyatlik, a reineckii mini látványosan sz@rul néz ki, de a pogo se sokkal jobb.
View attachment 98673

View attachment 98674

Napi 8ml macro, 6ml micro ment bele + 2 naponta 2ml vas.
A vasat csak kb 2-3 hete nyomom bele, lehet ez gátolja a foszfátot. Vagy az emelt fény miatt eleve kevés neki a 8ml macro.
Persze ez már így is a Green Aqua Macro ajánlott adagjának a duplája (a saját macromat is ugyanerre kevertem).
A vasat egy időre most elhagyom, aztán meglátom javul-e a helyzet.
Itt az ideje pár csepptesztnek 😉
 
Napi káromkodás...

Reggel melóba indulás előtt elindítottam a CO2-t, ahogy szoktam.
Hazaérve ránéztem a DC-re, totál kék...mi a p'csa???? Egy pillanatra azt hittem megállt a szűrő és nincs áramlás.
Aztán ránéztem a diffúzorra:

View attachment 98688
View attachment 98689

Tapsvihar!
Szép volt hülyegyerek, megemelted a szoba CO2 szintjét 0,000000000000006 ppm-el.
Mostanában rászoktam, hogy este a beoldás leállítása után kiveszem a diffúzort, így nem koszosodik le. Cserébe ha reggel elfelejtem visszatenni, akkor ez lesz.
De minek veszed ki? Ilyet még nem is hallottam...
Jó kis tanulòpénz volt.
A zöld porszerű alga nem lehet, hogy a túl sok fény miatt van?
 
De minek veszed ki? Ilyet még nem is hallottam...
Jó kis tanulòpénz volt.
A zöld porszerű alga nem lehet, hogy a túl sok fény miatt van?
A porlasztókőre így nem tud lerakódni semmi, mert éjszaka szárazon van (lehet ez nagy marhaság). Amúgy 2-3 hét után ilyen barnás-zöldes trutyi van rajta, mint ami a ki-befolyó üvegekben is megjelenik.

A zöld por simán lehet a fény miatt is, ez is benne van a pakliban. De ez önmagában még nem magyarázná miért kezdett foszlani pl a Pogo Helferi és a Stau is. Az emelt fény miatt a tápozás is megborulhatott. Hátul a Rotalák és a Ludwigiák miatt küldeném inkább a fényt neki tovább és a tápozásba nyúlok bele. Egyelőre +vas nélkül megy és ha a friss levelek nem lesznek szépek, akkor emelni fogom a macrot.
A stemek hasítanak szerencsére.
 
A porlasztókőre így nem tud lerakódni semmi, mert éjszaka szárazon van (lehet ez nagy marhaság). Amúgy 2-3 hét után ilyen barnás-zöldes trutyi van rajta, mint ami a ki-befolyó üvegekben is megjelenik.

A zöld por simán lehet a fény miatt is, ez is benne van a pakliban. De ez önmagában még nem magyarázná miért kezdett foszlani pl a Pogo Helferi és a Stau is. Az emelt fény miatt a tápozás is megborulhatott. Hátul a Rotalák és a Ludwigiák miatt küldeném inkább a fényt neki tovább és a tápozásba nyúlok bele. Egyelőre +vas nélkül megy és ha a friss levelek nem lesznek szépek, akkor emelni fogom a macrot.
A stemek hasítanak szerencsére.
Nekem zöld pont szokta befedni 1-3 hét után.
Olyankor kiszedem, 1 csepp Domestos rá, hagyom állni 5-10 percig, és hófehér. Alapos mosás, aztán megy vissza. Ez bevált nekem.
 
Na, a vasárnapi fotón már kezdd elég Hollanddá alakulni a terep. Te, nem akarsz egy mágnesszelepet? 😂 Egyszerűbb lenne az életed.
 
View attachment 98671

Valami megborult sajnos. Több növényen is zöld poralga szerű valami van és az üvegen is. Főleg az előtér hanyatlik, a reineckii mini látványosan sz@rul néz ki, de a pogo se sokkal jobb.
View attachment 98673

View attachment 98674

Napi 8ml macro, 6ml micro ment bele + 2 naponta 2ml vas.
A vasat csak kb 2-3 hete nyomom bele, lehet ez gátolja a foszfátot. Vagy az emelt fény miatt eleve kevés neki a 8ml macro.
Persze ez már így is a Green Aqua Macro ajánlott adagjának a duplája (a saját macromat is ugyanerre kevertem).
A vasat egy időre most elhagyom, aztán meglátom javul-e a helyzet.
Mi a helyzet a növényekkel Tomi?
Helyre jönnek?
 
Mi a helyzet a növényekkel Tomi?
Helyre jönnek?
Tegnap elkezdtem szétbontani, hogy az újat minél hamarabb be tudjam üzemelni.
Az volt a terv, hogy az ünnepek előtt már nem nyúlok hozzá. De egyrészt türelmetlen vagyok, másrészt ha valami nem stimmel a régiben, akkor nem pazarlok rá se időt, se teszteket, se nem variálok a fénnyel, tápozással, ha egyszer úgyis szét lesz szedve.
A garnélák és a sziámi algázók most egy kis 16 literes akvában híznak, legalább kitakarítják.
A többiek meg a szűrővel együtt járnak egy 25 literes műanyag ládában.

A stau és a reineckii mini vacakul néz ki, de szerintem rendbe jöhetnek még. A többivel nincs gond, sőt mindet fel se tudom használni az újban.
 
Megtörtént a költöztetés, berendezés.
Pár szó a régiről...tapasztalatszerzésnek is jó darabjaira szedni az előzőt.
Sokkal alaposabban kell talajt takarítanom. Miután kiszedtem a növényeket elkezdtem leszívni szépen a talajt, rengeteg mulm volt benne.
Korábban nem mertem olyan mélyen porszívózni a talajt, mert féltem hogy felkavarom a táptalajjal. A táptalaj viszont szépen alul volt, attól simán lehetett volna. Megjegyzem a táptalaj színe sok helyen olyan volt, mint amikor beleöntöttem augusztusban, valószínűleg tök fölösleges az elején annyit talajtabizni, mint amennyit én belenyomkodtam (ha egyáltalán kell) - még akkor is ha igényesebb növények is vannak és lesznek is.

A hátsó fóliát leszedtem a régiről és akkor jöttem rá, hogy azon volt egy lehúzható védőréteg, amit elfelejtettem leszedni korábban. Naná hogy ezért nem tapadt rendesen eddig. 🤣 Sok-sok facepalm...
Mindegy, az újra sikerült szépen felrakni, buborékmentes.

A berendezés egy kellemes 8 órás mutatvány volt, talajmosással, növények vágásával, bepakolással és minden egyébbel. Sokszor reflexből az akva közepénél kiemeltem a kezem, még kerestem a középső merevítő üveget...mennyivel könnyebb így belenyúlni ☺️
Növénygárda maradt ugyanaz, mindegyik kapott egy 10 perces carbofürdőt (4l vízhez 2ml carbo), nem tetszett mindnek. A Tonina és a Pantanal levelei is fakók, sárgásak, remélem rendbejönnek.
Táptalaj Dennerle 6in1, beletördeltem pár JBL golyót, talaj maradt ISTA premium.
Az elrendezés is hasonló, mint eddig - leszámítva, hogy 5 centivel mélyebb az üveg, így a növénycsoportok kicsit szellősebbek egymás közt.
Az amanokat és a sakurákat egyelőre meghagytam a kicsiben, a halakat viszont be is raktam rögtön. Végülis a szűrő ment végig és kb 15-20 liter víz megmaradt a régiből, ezen a héten 2 naponta 50% csere.


IMG_20201214_160146.jpg
IMG_20201214_161330.jpg
 
Az indítás után pár nappal változtattam a tápozáson. Nitrogénben extra sovány tápot kevertem, foszfátot hozzáigazítva, a kálium meg arányaiban sokkal több, mint EI szerint - konkrétan a nitrát 2x-ese.
Elég sok cikket és videót átböngésztem a témában, ha valakit érdekel itt van pár érdekesebb:
https://www.2hraquarist.com/blogs/freshwater-aquarium-plants-guide/how-to-grow-red-plants
https://www.2hraquarist.com/blogs/beginners-planted-tank-101/nitrate-limitation
https://www.2hraquarist.com/blogs/f...eficiency-charts?_pos=26&_sid=de4d274d3&_ss=r
https://www.2hraquarist.com/blogs/fertilize-planted-tank/ada-approach-101
Nyilván a cikkekben a saját tápjukat illetően van marketing rizsa bőven, de a növények összehasonlítása és reakciója a különböző tápanyagszintekre nagyon érdekes szerintem. Ezen kívül Filipe Oliveira "lean" tápozásos videói nagyon tetszenek, tök érthetően és egyszerűen magyaráz.

IMG_20210105_152712.jpg

IMG_20210102_192733.jpg
Az H'ra színe kezd megjönni, de még mindig nem az igazi. Az ARM viszont sokkal jobban érzi magát most.
 
Back
Oldal tetejére