• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Cseppnyi természet

kipser

Főkertész
Sziasztok!
Sajnos az utóbbi években nem sok sikerélményem volt a növényes akvarisztikában. Állandó alga gondokkal küzdöttem (küzdök) és év elején már majdnem feladtam ezt a csodás hobbit, de 3 hete úgy döntöttem, hogy még teszek egy próbát.

A technikai adatok az alábbiak:

Akvárium: 60 x 40 x 40 cm Green Aqua Opti White Üveg
Szűrés: Eheim 2275 Seacheam Matrix szűrőanyaggal, illetve 100 ml Seachem Purigen. A szűrő nincsen fojtva.,
Világítás: ONF Flat One+ 60 cm 100%-on kb. 40 cm-re a vízfelszíntől. Napi 7 órát világít.
Co2: Nagynyomású rendszer diffúzor beoldásával. Zöld - lime a drop checker.
Víz: Teljesen ozmó víz Green Aqua GH/KH+-al visszasózva kb. 130 TDS-re. Már csak heti 1 alkalommal 50%-os vízcsere. A víz hőmérséklete 22 - 24 fok között ingadozik.
Tápozás: Masterline I + Masterline II kb. 3 ml naponta.
Talaj: 9 liter ADA amazonia Ver. 2 (táprudakat beleraktam), illetve némi ADA La Plata Sand.

Egy kép az akváriumról indításkor - 2023.06.23. :
IMG_2031.JPG
Egy hetesen az akvárium - 2023.06.29.:
IMG_2086.JPG

Itt még látszólag minden rendben volt.

Mostanra az alábbi problémák vannak:

A növényeim egy része elmállott, a többi stagnál.
Diatom alga van mindenhol szinte, illetve megjelent az üvegen a Zöld por alga is...

Sajnos hiába csinálom régóta ezt a hobbit, el kell fogadnom, hogy a az alapokkal nem vagyok valószínűleg tisztában, mert elképzelésem sincsen, hogy mi lehet a probléma.
Abban kérem a tanácsaitokat, hogy mit kellene érdemes első körben megnézni az alga szempontjából?

A mostani állapotról fogok felrakni képet.
 
Szia!
Nagyon kevés ez a növény mennyiség a 9l Amazonia-hoz, főleg, hogy a táprudakat is beleraktad és még tápozol is. Túl sok a tápanyag a vízben, növény viszont nincs elég, hogy hasznosítsa azt, így az alga nő, sajnos. Egy nagy takarítás kell (akvárium, fa, homok, szűrő, skimmer, csövek, ki-be folyók, minden, minden), hogy minél több alga spórától megszabadulj, egyértelműen vízcsere is. Nem lesz könnyű, de nem lehetetlen :). Nekem egy 10l henger (20cm átmérőjű és 30cm magas) nano-m van, szűrő és co2 nélkül, lámpa egy Chihiros CII (nem RGB) kb. 5 centire a víztől és 7 doboz növényt pakoltam bele :D. A vízcserét én úgy csináltam, hogy az 1. héten naponta cseréltem 50% vizet, 2. és 3. héten 3 naponta, 4. héten 2-szer hetente (ekkor kezdtem el tápozni is), majd az 5. héttől ment a heti 1 alkalom. Persze volt nekem is algám, de szerencsére csak minimális 😊.
 
Szia!

Először is hajrá! :D Mindent el kell kezdeni valahol. És senki sem születik akvakertész diplomával. ;)
Kiegészítve az @A.S.O.N. kolléga által írottakat:
Ahogy azt nagyon sok helyen leírtam/leírták már, az akvakertész legjobb szövetségese a türelem.
Amikor egy pár hetes akváriumnál stagnálásról írsz, az nagyon nem helyénvaló. Ilyenkor még a növények nagy része a gyökereit erősítgeti.
Hogy pár növény elmállik, az is normális, hiszen a legtöbb növény emmers állapotban kerül ültetésre, és nem mindegyiknek megy az átállás, illetve amelyiknek igen, az is lecseréli előbb-utóbb az összes levelét.
Két-három hét után a diatom még bejáratott szűrő mellett is gyakori vendég. A zöld por pedig nem túl problematikus alga, és szinte minden akváriumban van. Takarítani kell.
Illetve igen, azért van belőle sok, mert erős fény mellett valószínűleg van bőven táp, amit felvegyen. (bár az általad használt tápot nem ismerem)
Ahol a táprudak sekély talaj (kevesebb, mint 4 cm) alatt vannak, onnan is bőven oldódhat ki tápanyag.
Kell ide még növény, vagy sok türelem, amíg a jelenlegiek felszaporodnak.
Ilyen fedettségű talaj mellett persze 1-2 hónapon belül az ecset is meg fog jelenni, de az sem igazán nagy gond.
A talajt a dekorhomoktól némi kővel javaslom elválasztani, mert szépen lassan egyre lejjebb fog csúszni, ami duplán is problémát fog okozni.
Részint telekoszolja majd a dekorhomokot, másrészt még inkább vékonyodik a réteg a tápkapszulák felett.
E mellett gyakori vízcsere, picit (de tényleg csak picit) kevesebb fény, a kezdeti időben, a fára is még pár darab növény.
A tápot mint írtam, nem ismerem, de ha gyakran cserélsz vízet, akkor bármilyen brutál is, azzal nem lesz gond.
Ha nagyon zavar a zöld pont, némi foszfát hozzáadásával csökkenthető, de tényleg nem érdemes túlfondolni!
Egyébként szép kis akva lesz ez ha egyszer beindul, szóval kitartást! :)
 
Bár lehet, hogy valaki megcáfolja, nem használtam még, de a poppy szerintem nem igazán tartja lent a co2-t, így az akván belüli keringésbe se vagyok biztos, hogy jó e... ez inkább nanó akvában jó ahol nem jó ha nagy az áramlat.
És víz paraméterek tesztelése is jól jöhet, hogy jobban rá lehessen látni miből mi a sok vagy kevés. A co2-t erre nem nyomnám 24 órában...
 
Back
Oldal tetejére