• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Családi 60P

Update így szűk 1 hónap után:
Akvárium készen van, de még nem hoztam haza - amint készen lesz a szekrény és helyére kerül, jön az üveg is.
Szekrény végül kissé industrial stílusban készül: vas állvány, diófa borítással.
Szűrés tekintetében a szívem a OASE Biomaster 250 felé húz, férjem is azt mondta inkább rendeljem azt az egyszerűbb karbantartás miatt.
Itt nálunk az országban csak vörös lávakövet találtam, ezt semmiképpen nem szeretnék, ezért úgy döntöttem rendelek a GA-ból feketét. Rögtön egy kérdés: 7-8 kg elég lehet? Egy kedves munkatársammal megbeszéltem, hogy rendelhetem hozzá MO-ra amit szeretnék, elhozza nekem - ezért most kattogok, mire lenne még szükségem, amit nálunk nem tudnék beszerezni.
Tápozás kérdésében arra jutottam, hogy legcélszerűbb lenne számomra a TF tapcsalád mivel low vonalon szeretnék maradni. Esetleg még Tropicát néztem, de a tapasztalatok elég megosztóak.
 
Szia!
Hát nem tudom, mennyire éri meg Magyarországról Szerbiába lávakövet szállítani, de azért nagyjából úgy számolj, hogy egy ökölnyi lávakó tömege a sűrűségétől függően 1-2kg.
Azaz, 60 literbe 7-8kg még nem túl sok mindenre elég. Inkább minimum 20kg kell szerintem, ha csak nem full fás scape-ben gondolkozol. Azt pedig ugye már nem olcsó szállítani sem.
Persze, ha valaki erre jár, és elviszi neked, akkor az más tészta. :)
Ugyanakkor a vörös lávakő sem ördögtől való ám, ha nem az a meghatározó az akváriumban!
Nekem pl. volt már dioritból, vörös lávakőből, bazaltból is akváriumom, de mindegyikből sikerült nekem tetsző dolgot összehoznom.
Persze most épp fekete lávakő van nekem is, így lebeszélni sem akarlak róla, de azért a logisztikai költség fényében gondold még át majd!
Sok sikert!
 
Tápozás kérdésében arra jutottam, hogy legcélszerűbb lenne számomra a TF tapcsalád mivel low vonalon szeretnék maradni. Esetleg még Tropicát néztem, de a tapasztalatok elég megosztóak.
Nem rossz a TF, csak itt vadászni kell a fórumon, hogy ki használja. A Green Aqua Micro-macro itt gyakrabban használt, nagyobb a tapasztalat vele. Persze én is azt venném elsőre, amit odaát is könnyen megkapok. :)
 
Itt nálunk az országban csak vörös lávakövet találtam, ezt semmiképpen nem szeretnék, ezért úgy döntöttem rendelek a GA-ból feketét. Rögtön egy kérdés: 7-8 kg elég lehet? Egy kedves munkatársammal megbeszéltem, hogy rendelhetem hozzá MO-ra amit szeretnék, elhozza nekem - ezért most kattogok, mire lenne még szükségem, amit nálunk nem tudnék beszerezni.
Arra számíts, hogy a lyukacsos lávakövet elég nehéz tisztítani. Ha bealgásodik, nem egyszerű róla leszedni, emiatt a színe egy idő után más lesz, mint új korában. Ez nem feltétlenül probléma.
Tápozás kérdésében arra jutottam, hogy legcélszerűbb lenne számomra a TF tapcsalád mivel low vonalon szeretnék maradni. Esetleg még Tropicát néztem, de a tapasztalatok elég megosztóak.
Évek óta használok TF tápokat, nálam bevált (nekem elsősorban a halak fontosak, a növények kevésbé). Az adagolását ki kell tapasztalni, mert a gyári ajánlás valószínűleg nem lesz megfelelő. Low-techben a GA táp is jó, az egyik akváriumban ezt használom. Bizonyos növények borzasztó gyorsan fejlődnek tőle, de piros színekre ne számíts :)
 
Szia!
Hát nem tudom, mennyire éri meg Magyarországról Szerbiába lávakövet szállítani
Semmilyen plusz költségbe nem kerülne, mivel magyarországi címre rendelnèm, onnan pedig eljutna hozzám. Csak ez miatt gondolkodok ezen a lehetőségen, amúgy semmiképpen sem érnè meg x kg követ szállítani EU-n kívülre.
Egyelőre nem tudom elképzelni a scape-et vörös lávakővel, plusz kaptam pár képet a boltból a kövekről.. hát, azt kell mondjam botrányos. Nem tetszik a formája, a színe, szóval abszolút semmi. Az biztos, hogy lassan lèpnem kellene valamerre az ügyben. :)

Nem rossz a TF, csak itt vadászni kell a fórumon, hogy ki használja. A Green Aqua Micro-macro itt gyakrabban használt, nagyobb a tapasztalat vele. Persze én is azt venném elsőre, amit odaát is könnyen megkapok. :)

Low-techben a GA táp is jó, az egyik akváriumban ezt használom. Bizonyos növények borzasztó gyorsan fejlődnek tőle, de piros színekre ne számíts :)
Beszerzés szempontjából kb tök mindegy melyik tápot választom (GA/TF), a kétely az miatt van bennem, mert a GA-t szinte mindehol high tech-be ajánlják. Viszont most amit Rudi írt, hogy ő is használja low-ban.. elgondolkodtat. Lehet akkor már a kövekkel együtt megrendelem a GA tápokat is. 🤷🏻‍♀️
Piros színekre akkor számítok a jelenlegi tervek mellett, amikor majd befestem őket. 😁
 
Beszerzés szempontjából kb tök mindegy melyik tápot választom (GA/TF), a kétely az miatt van bennem, mert a GA-t szinte mindehol high tech-be ajánlják. Viszont most amit Rudi írt, hogy ő is használja low-ban.. elgondolkodtat. Lehet akkor már a kövekkel együtt megrendelem a GA tápokat is. 🤷🏻‍♀️
Piros színekre akkor számítok a jelenlegi tervek mellett, amikor majd befestem őket. 😁
Nem mindegyik növény szereti. A HM és a Limnophila sessiliflora csak vegetál. A bacopák viszont elképesztően gyorsan nőnek. Szerintem tökéletes a GA táp low-techbe is. Egyetlen hátránya, hogy gyorsan elfogy :) A folyékony tápozás általában önmagában nem elég. Kellene még az aljzat alá táptalajt raknod vagy pedig tápkapszulákat.
 
Semmilyen plusz költségbe nem kerülne, mivel magyarországi címre rendelnèm, onnan pedig eljutna hozzám.

Van egy szerb barátunk aki szinte hetente jár hozzánk és visz cuccokat kifelé. Tőle bármikor tudsz rendelni ha kellene. Ha érdekel, dobj egy emailt az info kukacra és a többiek elküldik a kontaktot.
 
Ez így ebben a formában, nem igaz.... minden féle formátumban használható. A dobozon rajta is van az adagolási útmutató a különböző világításokhoz. De egyébként a weboldal is írja.
Igen, ebben igazad van, rosszul fogalmaztam: kevesebb a low tech tapasztalat, legalábbis amivel eddig találkoztam.
 
Nem mindegyik növény szereti. A HM és a Limnophila sessiliflora csak vegetál. A bacopák viszont elképesztően gyorsan nőnek. Szerintem tökéletes a GA táp low-techbe is. Egyetlen hátránya, hogy gyorsan elfogy :) A folyékony tápozás általában önmagában nem elég. Kellene még az aljzat alá táptalajt raknod vagy pedig tápkapszulákat.
Nem túl sok stem növényt tervezek, ezért úgy gondoltam tápkapszulát fogok tenni.
Meggyőztetek, kipróbálom a GA tápokat.
 
Kedden megèrkezett a GA csomag, egy nagy adag fekete lávakő, tápok és egy Chichiros csipesz. Ihlet sajnos nem érkezett a csomaggal együtt :)
Próbálgatom a köveket így is, úgy is, de semmi sem tetszik eddig. Úgy érzem elakadtam, vagy az akvárium mèlysège nem elég ahhoz amit összerakok, vagy nem tetszik a látvány.
Megpróbálok feltölteni egy képet flickr segítségével:
Nos, ezekből kellene gazdálkodnom és kihozni valami értelmeset.
 
Nézegessél lávaköves akváriumokat. A köveidből meg építs hegyet/szigetet, tehát rakd össze őket egy vagy két kupacba. Ha van otthon homok, akkor a homok legyen az alap és abban legózz a kövekkel. Merülj el benne, ne agyalgass, inkább szórakozz közben. Ha belefáradsz, akkor meg tarts szünetet.

Persze sokkal nehezebb olyan kövekből építeni, amit nem te választasz ki egy boltban. Viszont nem lehetetlenség. Ha meg kell még vagy már tudod milyen formájú és textúrájú kő hiányzik, akkor olyat kell kérni.

Jaaa és persze lehet törni/zúzni is. A nagyobból tudsz csinalni kisebbet, estleg formázhatod is.

Ui.: Lágy vízzel indítsd az akvát. Az az alapja mindennek. Inkább várj mindennel, ha ehhez több időre van szükséged. Légy türelmes, ez a hobbi türelemre tanít :) Sokkal többet fogsz vele nyerni még anyagilag is, ha már az első pillanattól kezdve szépen visszasózott RO vizet használsz. Tengeri akvarisztikában ez sohasem kérdés. Jó lenne, ha már az édesvizi akvarisztika is eljutna erre a szintre.
 
Csak kiegészítve, amit malor írt, nem kell ám nagyon túlgondolni ezt a scape kérdést. A növényeket úgy is a kövek találkozásához fogod tenni, szóval nem igen fog látszani, hogyan illeszkednek. Inkább arra figyelj, hogy a kontur legyen olyan ami neked tetszik. Egy-két követ mindenképp törj szét kalapáccsal, hogy legyen apróbb köved az előtérbe, illetve a scape vonalait megtörni. Ha keskeny az akva, nyugodtan rakosgathatod a főbb köveket a hátoldalukra fektetve is. Aztán ha azokat összeragasztottad, akkor alul megtámasztva fel lehet állítani a talpára, más kövekkel kiegészíteni. A jelenlegi akvám szintén fekete lávakőből van, és hát nem gondoltam nagyon túl, mégis néz ki valahogy, most hogy ellepték a köveket a növények. :)
Hajrá!
 
Kedden megèrkezett a GA csomag, egy nagy adag fekete lávakő, tápok és egy Chichiros csipesz. Ihlet sajnos nem érkezett a csomaggal együtt :)
Próbálgatom a köveket így is, úgy is, de semmi sem tetszik eddig. Úgy érzem elakadtam, vagy az akvárium mèlysège nem elég ahhoz amit összerakok, vagy nem tetszik a látvány.
Megpróbálok feltölteni egy képet flickr segítségével:
Nos, ezekből kellene gazdálkodnom és kihozni valami értelmeset.
Ha nem versenyakvárium az elsődleges cél, akkor nagyon nehéz elrontani. A természet sem rendezgeti a köveket, és nézi, hogy mikor állnak az aranymetszés szabályai szeirint? Mégis onnét merítünk ihletet. Úgy gondolom, két módon lehet elrontani a berendzést:
- ha szépen, egysorba vannak rakva a kövek
- ha úgy vannak összeragasztva egymásra, ahogy a természetben sohasem lehetnének (statikai okokból).
Persze mindkettőre lehet ellenpéldát mondani (tele van vele a youtube), amikor a természet alkot hihetetlen formákat. No, de, pont a Te akváriumodban...? :unsure:
 
Rengeteget segítenek ezek a válaszok, köszönöm!
A köveidből meg építs hegyet/szigetet, tehát rakd össze őket egy vagy két kupacba.

Jaaa és persze lehet törni/zúzni is. A nagyobból tudsz csinalni kisebbet, estleg formázhatod is.

Inkább arra figyelj, hogy a kontur legyen olyan ami neked tetszik. Egy-két követ mindenképp törj szét kalapáccsal, hogy legyen apróbb köved az előtérbe, illetve a scape vonalait megtörni.

Hegy/sziget építés ötlete tetszik, megpróbálok innen elindulni. Meg persze nézegetem a láva köves scapecet, ahogy többen is ajánlottátok :)
Törni/zúzni mindenkèppen fogok, van egy pár kő aminek a textúrája nem illik a többi közé, valószínűleg ők lesznek az "áldozatok".
Ha nem versenyakvárium az elsődleges cél, akkor nagyon nehéz elrontani.
Határozottan nem az a cél, kiindulópontnak és tanulásnak/kísèrletezèsnek szánom.
 
Jó régen posztoltam már, azonban még október folyamán beszereztem a szükséges technikát. Egészen mostanáig pihent a projekt... kicsi családunk hamarosan bővülni fog és egy váratlan egészségügyi probléma miatt több, mint 1 hónapra ágyba kényszerültem. Na de ennyit indokláskènt, remélem mostmár lassan elindulhat az akvárium.
Ami a technikát illeti, a következőket szereztem be:
- OASE Biomaster Thermo 250 (Thermo lett, mivel kifogtam egy akciót és ugyanannyiba jött ki, mintha külön vettem volna a fűtőt. Télen meg úgyis kelleni fog, kb 20 fok van a házban)
-Twinstar B line 60B

Ugyanezzel a vásárlással érkezett még k 4-5 kg driftwood, Seachem matrix a szűrőbe, Seachem Stability, Easy life Aquamaker, Chichiros Garden mat. Azt hiszem kb ennyi 🤷🏻‍♀️
Ami még kelleni fog indulásra, az az aljzat, dekorhomok, növények és még pár apróság. Aljzatnak fekete Oase scapersoil-t szeretnék, dekorhomok pedig Jbl Sansibar River. Nem ezt szerettem volna, de a közeli boltban jelenleg nincs Ada, Wio-t ígértèk, hogy érkezik hamarosan, de még annak se semmi híre.
Jelenleg a növényeken gondolkodok és rakom össze fejben, hogy mit, hova, mennyit kellene venni, de azért elérhető is legyen a közelben, ne kelljen GA-ba utaznom értük 🙂 Helyi boltok pedig ilyen időben egyáltalán nem vállalnak postázást. Úgyhogy egyelőre ennyi, kicsit meg van kötve a kezem, de igyekszem mindenből a legjobbat kihozni a lehetőségekhez mérten.
 
Back
Oldal tetejére