• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Családi 60P

Homokot nem sikerült vennem, a növényekkel sem vagyok túl elégedett amit sikerült beszerezni, ezért úgy döntöttem nincs más megoldás, GA-s beszerzés lesz. Még ősszel ajánlotta Viktor, hogy van egy személy aki hetente jár hozzájuk. Még akkor felvettem vele a kapcsolatot, de végül nem rendeltem semmit. Most ismét beszélek vele és rendelek Wio Himalaya homokot, valamint pár növényt és apróságot.
Ma egyébként pár cryptot, microsorumot, phyllantus fluitanst, anubiast és bucet vettem, ezeket holnap elültetem és elkezdődik az akvárium élete. Van is rögtön egy kérdèsem: milyen erősségű carbo-s fürdő nem árt a növényeknek? Van 1-2 amin algát látok, így nem kockáztatnèk. Ha van még valamilyen tippetek növényekre (vagy igazából bármire) vonatkozóan, ne tartsátok magatokban 🙂
A szűrőben egyébként 2 tálcát cserèltem matrixra, ha szükség lesz rá akkor veszek még és cserélem a többit is.
 
Ma egyébként pár cryptot, microsorumot, phyllantus fluitanst, anubiast és bucet vettem, ezeket holnap elültetem és elkezdődik az akvárium élete. Van is rögtön egy kérdèsem: milyen erősségű carbo-s fürdő nem árt a növényeknek? Van 1-2 amin algát látok, így nem kockáztatnèk. Ha van még valamilyen tippetek növényekre (vagy igazából bármire) vonatkozóan, ne tartsátok magatokban 🙂
A kíméletes megoldás @Fungus69 ajánlásával:
1:100 arányú karbós víz, áztatni 10-15percre.
A brutál:
1:10 arányú ugyanez, 1-1,5perc áztatás. Itt az időt nem szabad túllépni, mert szétégeti a kemény levelűeket is.
Lágyabb növényeknek a kíméletesebb kell, mohákat az is kinyírja. 🙂
 
Nos, megtörtént a beültetès még múlt vasárnap. A teljesség igénye nélkül a következő fajok kaptak helyet:
- Anubias nana mini
- Bucephaladra Rainbow illetve Kedagang
- Rotala colorata és sp. Hong Kong
- Hygrophila polysperma
- Hydrocotyle tripartita
- Microsorum trident
- Cryptocorine wendtii brown és fancy pink

Nyomokban pár szál Hedyotis salzmannii és Bacopa lanigera, valamint Phyllanthus fluitans és pár "betelepült" bèkalencse. Gondolkodtam rajta, hogy rögtön kidobjam-e vagy hagyjam, egyelőre maradt. Phyllantus fluitansból nagyon csenevèszeket kaptam, nagy részük nem is maradt meg, azonban a maradék úgy tűnik fejlődik, hozzák az új leveleket.
Alapjáraton nem szerettem volna túl sok stem növényt, azonban a kezdetekre szerettem volna gyorsan növő növényeket és rájuk esett a választás. Későbbiekben majd kukázom őket, ha túl soknak bizonyulnak.
4. Napon már látszódott a rotalán az új hajtás (ami egyébként zöld színű - ez már vashiány lehet, vagy csak simán a co2 és erős fény hiánya miatt?), a crypto fancy pink elkezdett hisztizni és több, mint fele levelét leolvasztotta, a többi cryptonak semmi baja. Ma van a 11. Nap és azóta már hozza az összes az új leveleket.
A növények egyébként 2 rèszletben kerültek be: második körben mindegyik emers növény volt, múlt pénteken ültettem őket. Rajtuk egyelőre semmi változás nem látszik, viszont megjelentek a gyökerek, tehát csak történik valami.
A buce rainbow már új levelet hozott, a Kedagang tegnap került be, ő még nagyon kis csoffadtnak néz ki, elég szorosan volt a kosárban. Anubiasok is köszönik jól megvannak, pár új levelet már látok.
Egyelőre azt mondanám nincs nagy baj 🙏🏻 minden másnap tápozok, 1-1 pumpa Green Aqua Micro és macro, 3 pumpa carbo. Igazából tanácstalan vagyok ezzel kapcsolatban, próbálok biztosra menni és nem az algákat etetni.
 
Hardscape: a kép készülte után még alakítottam ezt-azt, kikerült egyik fa, túl soknak éreztem a háromat. Nagyon sok helyet elfoglaltak, már most is sok a növény. Féltem, hogy nem lesz elég úszótèr a halaknak.
Perlonnal tömítettem persze a rèseket, plusz a homok feltöltése után bekerültek a kisebb, kiegészítő kövek is. Egyébként igen, a geotextília nagyon jó ötlet. Azt szerettem volna használni, de férjem az őszi kerti karbantartáskor mindet elhasználta, és persze nem volt itthon. 🙂
Seachem Stability-t adagolom az előírás szerint. Tegnap pucoltam először az előszűrőt, mivel jelentősen leesett a flow. Igaz, nem maxon működik mert akkor cunami lenne az üvegben, de ebből már látszódott, hogy itt az ideje egy kis öblítèsnek. Kb 5 perc alatt megvoltam vele így utólag sem bántam meg, hogy a Biomasterre esett a választás 🙏🏻
Olyan igazi "akvárium szaga" volt a víznek, amiben a szivacsokat kimostam, tiszta nosztalgia volt 🙂
Szerk.: amit még kifelejtettem, az a világítás. Egyelőre 8 órát megy naponta, 70%-on. 1900 lument tud a lámpa, kellene emelni mondjuk 10 órára a megvilágítást, vagy az erősséget?

Mit gondoltok, hétvégén jöhetnènek az első lakók? Lehetőségem van apró pènzèrt Sakura garnèlákhoz jutni, belőlük egy 20-as csapat kezdésnek milyen lenne?
Ja igen, lakók. Akaratomon kívül már vannak csigáim. Biztosan az első túra növénnyel érkeztek.. láttam egy postakürtöt, plusz nagyon pici, pár mm-es valamilyeneket, gondolom ők is azok lesznek.
A kép olyan amilyen, telefonos:
 
Utoljára módosított:
Napon már látszódott a rotalán az új hajtás (ami egyébként zöld színű - ez már vashiány lehet, vagy csak simán a co2 és erős fény hiánya miatt?), a
Meg kéne várni, amíg megszokja a helyét. Ha tettél alá táptalajt, akkor folyékony tápozás nélkül sem lesz vele gond. Egyébként colorata nekem is van, induláskor zöld, aztán a felszín felé törve rózsaszínesedik. Türelem.
Mit gondoltok, hétvégén jöhetnènek az első lakók?
Csücskös. Ha nem tesztelsz ammóniát, illetve nitritet(N02), akkor kivárnám a 4 hetet. Ha tesztelsz, akkor ezek értéke nullás kell legyen. A szűrőbacik telepedéséhez idő kell. Létezik azonnalfeltöltős, telepítős stílus, viszont nem ezekkel az anyagokkal. 🙂
 
Táptalajt nem tettem alá, Tropica kapszulákat tervezek. Egyelőre még nem vettem, majd a következő rendelèsemnèl ami amúgy is esedékes lesz nemsokára. Néznem kellene valami normális, de nem csillagászati áru talajporszívót. Èèès igen, már nem is zöldek a hajtások. 🙂

Nem terveztem tesztelni, inkább várunk még a telepítéssel. Ma 2 hetes 🙂
 
Megérkeztek a lakók ☺️ 5 oto, 5 amano snow és 20 amanda lazac. Utóbbiak borzasztóan félnek... amint észreveszik, hogy mozgás van a szobában már rohannak a növények közé. Azt hittem bátrabbak lesznek ekkora rajban. Az otok és a garnèlák nagyon jó fejek, ők nem félnek egyáltalán. Takarítanak szorgosan, a barna alga már kb eltűnt ☺️
 

Attachments

  • IMG_20240211_153326.jpg
    IMG_20240211_153326.jpg
    276.9 KB · Megtekintések: 13
  • IMG_20240211_133739.jpg
    IMG_20240211_133739.jpg
    279.5 KB · Megtekintések: 11
  • IMG_20240213_174658.jpg
    IMG_20240213_174658.jpg
    338.8 KB · Megtekintések: 11
Egyelőre minden szuperül halad, jól vannak a lakók. Mindenki megvan, már amennyire az amandákat számon tudom tartani. Az amanok már 2x vedlettek. Első alkalommal nagy ijedtség lett belőle, kisfiam szaladt oda hozzám: "Anya, ennek a garnèlának baja van" - hirtelen megijedtem amikor megláttam a fejjel lefelé, kövek közé ékelődött páncélt, aztán rájöttem, hogy ez csak vedlès. Plusz lett egy meglepetés lakónk egy valamilyen vadas garnèla személyében. Gondolom a halakkal érkezhetett még, mivel abban az akváriumban voltak garnèlák is. Most kb 2 cm lehet. Sakurákat miatta még nem hoztam, mert gondolom lenne minden féle változat így... viszont "eltüntetni" se szeretném, ő lett kisfiam kedvence.
Amandák még mindig nagyon fèlènkek, továbbra is csak etetèskor látjuk őket illetve akkor, ha a szobában mozgást nem észlelnek és meglessük őket. Ez ügyben tenni kellene valamit, már arra gondoltam veszek pár egyszerű endler guppit. Hátha miattuk az amandák is bátrabbak lennènek, illetve legalább látnánk halakat is az akváriumban. Így olyan, mintha csak garnèlás lenne. Férjem már azt mondta, adjam el őket és szerezzek valami normális halat, mint a platti, guppi és a black molly 😀
Növényeket már 2x metszettem, utoljára 1 hete. Ekkor egy kicsit rendezkedtem is: a jobb hátsó sarkot kiszabadítottam - innen teszek majd be képet is -, előkerült pár szép crypto és a stau is, ez utóbbi igencsak megviselt állapotban. Remélem mostmár lesz elegendő fény neki és kialakul. Megszabadultam a hygrophila polysperma nagy részétől is, 1 szálat hagytam, azt is csak azért, hogy na, ne dobijam ki mindet. Minden más növényt leuralt, nem tetszett már így. Vele eredetileg is az volt a tervem, hogy száműzöm amint soknak találom. A bèkalencse kb 2/3-át 3 naponta leszedem, borzasztó gyorsan szaporodik. Phyllantus fluitans végre kezd pirosodni. 🙂
IMG_20240322_125738.jpgIMG_20240322_131851.jpg
Egy pár adat:
- heti 50%-os vízcsere
- napi 1 ml Green Aqua Micro, 1 ml macro, 3 ml carbo
- 8 óra világítás kb 75 %-on
- 3 hetente előszűrő takarítás
Eleinte minden héten takarítottam az előszűrőt, utána rájöttem, hogy teljesen felesleges. Mióta nem piszkálom heti szinten azóta alig van alga probléma, előtte azért a fekete szakáll alga befigyelt itt-ott. Nem tudom van-e összefüggés, de egyelőre ez így bevált.
Hamarosan be kell fognom a férjemet is a karbantartásba, ugyanis 2 hónap múlva érkezik az újabb tró
nörökös.
 
Jól látom amit látok? 🧐
IMG_20240325_161455.jpg
Tudom, sós víz és egyebek... de ha ezek tényleg petèk, akkor legalább mostmár tudom, hogy jól érzik magukat.
 
5 amano snow
Tudom, sós víz és egyebek... de ha ezek tényleg petèk, akkor legalább mostmár tudom, hogy jól érzik magukat.
Szerintem vmi keveredés lehet a fejedben :)
Az amano és a snowball garnéla két nagyon különböző faj. Amanót nem láttam a fotóidon, nekik egyébként valóban sós víz stb. kell, nehéz szaporítani.
A fotón a petés egy hógolyó garnéla. Ő a Neocaridina családba tartozik, mint pl. a Sakura is. Tehát velük párosodik is, abból lesznek a vadas garnélák :)
A jó hír viszont, hogy szaporák és szívósak, szóval hamarosan valóban bővül a létszám. Addig is próbálj meg készülni a szívóág védelmével, hogy ne szippantsa fel a kicsiket - már akik túlélik az amandákat :) (nyugi, van elég búvóhely, vsz lesznek bőven túlélők)
 
Szerintem vmi keveredés lehet a fejedben :)
Az amano és a snowball garnéla két nagyon különböző faj. Amanót nem láttam a fotóidon, nekik egyébként valóban sós víz stb. kell, nehéz szaporítani.
A fotón a petés egy hógolyó garnéla. Ő a Neocaridina családba tartozik, mint pl. a Sakura is. Tehát velük párosodik is, abból lesznek a vadas garnélák :)
A jó hír viszont, hogy szaporák és szívósak, szóval hamarosan valóban bővül a létszám. Addig is próbálj meg készülni a szívóág védelmével, hogy ne szippantsa fel a kicsiket - már akik túlélik az amandákat :) (nyugi, van elég búvóhely, vsz lesznek bőven túlélők)
Biztos? Nagyon kicsi petéket látok tömegével a képen, ami nem neo-ra vall. 🙂
 
Biztos? Nagyon kicsi petéket látok tömegével a képen, ami nem neo-ra vall. 🙂
Simán lehetséges, hogy tévedtem. Most rákerestem és valóban létezik ilyen, hogy "Caridina multidentata var. Snow". Ha tényleg róluk van szó, @batan biztosan tud róla, nem egy gyakori garnéla. És egyben bocs a feltételezésért, hiszen jól is írta: "5 amano snow".
 
Amanót nem láttam a fotóidon
Most rákerestem és valóban létezik ilyen, hogy "Caridina multidentata var. Snow".
Nem vagyok (mèg) szakértője a dolgoknak, de valóban Caridina multidentata var. Snow néven vettem őket. Ha jól emlékszem, Németországból érkeztek az eladóhoz. Egyébként hatalmasak, az 5-ből 3 már elérte a 4.5-5 cm hosszt, kettő pedig olyan 3.5 cm körül lehet. Mellettük az egy kis vadas garnèla törpe. 🙂
Nagyon kicsi petéket látok tömegével a képen, ami nem neo-ra vall. 🙂
Tényleg nagyon picik a petèk, rengeteg van belőlük. Kerestem petès neocaridina képeket, így szemre kb 10x nagyobbak a petèk.
 
Szia!
Szép akva lett! Mennyire nő gyorsan a többi rotalahoz képest a colorata? Szeretnék én is majd a kövi scapebe, (még sosem tartottam) de a heti nyírás nem férne bele.
 
Szia Balázs!
Köszi, igyekeztem úgy alakítani, hogy a család igényeinek megfeleljen. 🙂
Nálam colorata és sp. Hong kong van, de a colorata sokkal lassabban nő. CO2 nélkül nálam bőven elég 3-4 hetente igazítani rajta.
 
A jövő generációja próbálja kiimádkozni az amandákat a susnyásból:
IMG_20240424_173841.jpg
Nem tudom hol hibázok, de alig látjuk őket. Kb naponta 10 percre etetès ideje alatt - szépek, elevenek, élénk színűek, lètszámra is megvannak kb. Úgy döntöttem, hogy hamarosan bővülni fog a lakók száma pár újabb hallal, még nem tudom milyen fajtával. (Remèlhetőleg valami bátrabb fajtával, aztán hátha kedvet kapnak majd tőlük az amandák is) A szűrèsnek bírnia kellene, remélem nem lesz túltelepített miattuk az üveg.
Ottók egyébként megvannak mind az 5-en, ennek kifejezetten örülök.
Megfordult már az is a fejemben, hogy tovább adom az amandákat, ám bontás nélkül elképzelhetetlennek tartom kifogni őket, arra pedig most nincs már "erőm". Nyáron valószínű egyébként, hogy lesz majd egy kisebb átalakítás. Homokot száműzöm, előre hozom a kisebb cryptokat (akkor nyugodtan terjeszkedhetnek majd a stemek), oldalról elveszem a köveket és inkább felfelè próbálok èpítkezni. Ebben a 2 sarokban vannak a cryptok, stau, őket szeretném jobban kiemelni. Már így pár hónap után is látom mit rontottam el nagyon, de nem baj, majd lassan elkezdem alakítani. 🙂 egy nyírás már nagyon ráfèrne, de leghamarabb hétvégén lesz rá időm. IMG_20240424_174025.jpgIMG_20240424_174004.jpg
 
Back
Oldal tetejére