• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Családi 60P

batan

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

A bemutkozóban már leírtam röviden a történetemet, miért szeretnék most akváriumot, milyen tapasztalattal rendelkezem. Kezdèsnek itt a naplóban még leírnèk olyan információkat, ami véleményem szerint fontos lehet a továbbiakban.
Mint ahogy már említettem a bemutatkozásban, kicsi családommal Vajdaságban élünk, Szegedtől kb 40 km-re. Itt nálunk még nagyon gyerekcipőben jár az akvarisztika, mint hobbi, épp ezért az alapfelszerelès beszerzése/felkutatása is nagyobb munkát kíván. Nálunk még az egész országban sincs GA szintű üzlet, nem, hogy a környéken. 🙂 Szerencsére, tőlem kb 40 percnyi autózásra található egy gyönyörű, színvonalas kis stúdió, ahol ugyan nem lehet Ada, Eheim, Dennerle és társai termékeket kapni, nincs 100 felé hal és növény, viszont az alap kínálat kiváló, minőség szintén, a tulaj segítőkèsz - ha ez az üzlet nem létezne, nem is hiszem, hogy akvárium berendezésère adtam volna a fejemet.
Egy olyan kis vízi paradicsomot szeretnék kialakítani, amely karbantartása nem jelent túl nagy terhet sem anyagilag, sem időben. Egy 2 éves gyerkőc, falusi kertes ház és munka mellett korlátozottak a lehetőségeim. 🙂

Ami a technikai adatokat illeti, jelenleg eddig jutottam:
- 60P, 60x30x36 Opti white üveg (megrendelve)
- Oase Filtosmart 200 szűrő
- Twinstar B line 60B lámpa, 1900 lumen
- CO2 nincs tervben

Bútort a férjem fogja készíteni - van már tapasztalata konyhabútor és gardrób szekrény készítésében, ezért rá bíztam az akvárium alá valót is. Kb elmondtam már neki mit szeretnék, amint elkészült a tervekkel, mutatom őket. Számításaim szerint szeptember végére elkészül, előbb nem is terveztem indítani az akváriumot.
 
Első dolog, ami aggodalomra adott okot: vízkemènysèget mértem. (RO-t nem tervezek) Arra számítottam, hogy borzasztó kemény víz lesz az eredmény, de ezzel szemben:
GH 13
KH 13
Jobban örültem volna egy kemènyebb, nem szikes víznek... Itt már jön is az első kérdésem: szetintetek mit lenne ideális tenni ebben a helyzetben? Desztillált vízzel lágyítani, majd GH+ visszasózni? Teljesen tanácstalan vagyok.
Ami a növényeket illeti, elég alapban gondolkodom: buce, mohák, microsorum, crypto. Halak tekintetében valamilyen nano hal lesz biztosan, talán Amanda lazac.
 
Első dolog, ami aggodalomra adott okot: vízkemènysèget mértem. (RO-t nem tervezek) Arra számítottam, hogy borzasztó kemény víz lesz az eredmény, de ezzel szemben:
GH 13
KH 13
Jobban örültem volna egy kemènyebb, nem szikes víznek... Itt már jön is az első kérdésem: szetintetek mit lenne ideális tenni ebben a helyzetben? Desztillált vízzel lágyítani, majd GH+ visszasózni? Teljesen tanácstalan vagyok.
Ami a növényeket illeti, elég alapban gondolkodom: buce, mohák, microsorum, crypto. Halak tekintetében valamilyen nano hal lesz biztosan, talán Amanda lazac.
Szia!
Ezek a növények simán elvannak ilyen keménységű vízben. Nálunk, Pesten is ilyen víz van. Talán a kH még több is. A helyedben csak akkor pancsolnék desztillált vízzel, ha igényesebb növények lennének az akváriumban. De akkor már sok egyéb feltételnek is teljesülnie kellene, ami nálad egyelőre nem cél.
 
Üdv a naplózók között Noémi :)
Osztom elektrorudi véleményét, kis propagandával kiegészítve:
Egy olyan kis vízi paradicsomot szeretnék kialakítani, amely karbantartása nem jelent túl nagy terhet anyagilag
RO-t nem tervezek
Desztillált vízzel lágyítani, majd GH+ visszasózni? Teljesen tanácstalan vagyok.
Egy gazdaságos RO-t (szűrőházas, tartozékokkal) össze lehet rakni 40k-ból és rá kell költeni mondjuk évente 6-8k-t (forintban írom, bocsi). Vagy alap RO készüléket kapsz akár 20k-ért is, de itt mondjuk évente 10-12k-ráköltéssel érdemes számolni.
Ezzel szemben desztillált vizet meg tudsz venni - jó esetben - 120 forintért, amivel egyetlen vízcseréd kerül 1-3k-ba. A sok petpalackról meg cipekedésről nem is beszélve, vagy hogy éppen nincs amikor kellene, mindig foglalkozni a beszerzéssel...
És nem, ez nem ugyanaz a kategória, mint amikor azt mondogatják, hogy nem gazdaságos lakást bérelni, miért nem veszel inkább egyet :) Ha belevágtál a hobbiba, ezekkel a költségekkel - ill. a hosszabb távú megtérülési lehetőségekkel - érdemes számolni, feltéve ha nem csak hónapokra tervezel. És nem, olyan lakást sem tudok elképzelni, ahol - megfelelő felkészültséggel - egy RO beüzemelése nem megoldható praktikusan és/vagy esztétikusan (értsd:elrejtve) :)
Bármilyen tiszta vizet csapvízzel keverni pedig - szerintem - badarság, kivéve ha a full tisztavíz használata túl költséges/macerás, a lágyítás viszont nagyon indokolt.

És hát ugye amivel kezdtem is, szerintem sem kell neked lágy víz, jó az a kissé szikes "félkemény" indulásnak :) Ha majd lesz okod lágyítani (vágyott növény/garnéla miatt, vagy utolsó mentsvárként), addigra úgyis belátod a fentieket. Tudod, amikor majd nem akarsz vízkőcsíkokat az üvegen... ;)
 
Szia!
Csak nem erre a boltra gondoltál aquascape.rs Szabadkán? Régóta tervezem, hogy megnézem de valahogy sosem jutottam át :)
A határ Magyar oldalán lakom úgy, hogy félig meddig szomszédok vagyunk 😁😁 csak az a fránya határ ne lenne :(
Nagy érdeklődéssel fogom követni a naplódat!
 
Utoljára módosított moderátor által:
Első dolog, ami aggodalomra adott okot: vízkemènysèget mértem. (RO-t nem tervezek) Arra számítottam, hogy borzasztó kemény víz lesz az eredmény, de ezzel szemben:
GH 13
KH 13
Jobban örültem volna egy kemènyebb, nem szikes víznek... Itt már jön is az első kérdésem: szetintetek mit lenne ideális tenni ebben a helyzetben? Desztillált vízzel lágyítani, majd GH+ visszasózni? Teljesen tanácstalan vagyok.
Ami a növényeket illeti, elég alapban gondolkodom: buce, mohák, microsorum, crypto. Halak tekintetében valamilyen nano hal lesz biztosan, talán Amanda lazac.
Szerintem emiatt nem lesz gond. Ha nagyon aggaszt, GH Plus sóval tudsz változtatni az arányokon, de szerintem felesleges. Csak tájékoztatásul: a budapesti csapvíz GH 20, KH 16 körül szokott lenni, ez megfelel sokféle növény és állat tartásához.
A helyi boltban biztosan fogsz találni olyan növényeket, amelyek bírják az enyhén szikes vizet (valószínűleg ott sem használnak RO vizet). Ha normális az eladó, nem fog olyan növényt ajánlani, ami a helyi viszonyok között nem marad meg.
Halak esetében pedig olyat javasolnék, ami szereti a sós(abb) vizet. Például az elevenszülő halak ilyenek, de ezeknél figyelni kell a túlszaporodásra. A lágy vizes halakat, például a dél-amerikai pontylazacokat ebben az esetben kerülném.
 
@elektrorudi @Jopet
Tehát túlgondoltam egy kicsit ezt a víz dolgot. Mondjuk szokásom. 😀
Igazatok van egyértelműen, én sem szívesen pancsolnèk csapvizet bármilyen tiszta vízzel, plusz hosszú távon persze, hogy a RO lenne az ideális megoldás. Ezt még otthon majd "meg kell etetnem", de jó érv lesz a plusz lágyvíz vasalóba és egyebekbe. Azt hiszem eldőlt, mit is kérek karácsonyra a családtól. Táskák, ruhák,cipők és èkszerek ideje lejárt. 😄
 
Szia!
Csak nem erre a boltra gondoltál aquascape.rs Szabadkán? Régóta tervezem, hogy megnézem de valahogy sosem jutottam át :)
A határ Magyar oldalán lakom úgy, hogy félig meddig szomszédok vagyunk 😁😁 csak az a fránya határ ne lenne :(
Nagy érdeklődéssel fogom követni a naplódat!
Pacsi szomszèd 🙃
De igen, rá gondoltam. Tényleg úgy gondolom, hogy itt nálunk ők képviselnek egyedül minőséget, plusz rengeteget segítenek. Ebben a hónapban még tervezek ellátogatni, kicsit legózni a hardscape-el és megbeszélni pár dolgot.
Köszönöm, remélem nem nagy leègès lesz az egész. Tudjátok, vannak az expectation vs reality mèmek.. na, jelenleg ez nagy félelmem. 🙂
 
Pacsi szomszèd 🙃
De igen, rá gondoltam. Tényleg úgy gondolom, hogy itt nálunk ők képviselnek egyedül minőséget, plusz rengeteget segítenek. Ebben a hónapban még tervezek ellátogatni, kicsit legózni a hardscape-el és megbeszélni pár dolgot.
Köszönöm, remélem nem nagy leègès lesz az egész. Tudjátok, vannak az expectation vs reality mèmek.. na, jelenleg ez nagy félelmem. 🙂
Szia!
Na akkor valamikor az ősz folyamán, mindenképp meglátogatom őket :)
Szerintem leégni nem lehet, egyszerűen csinálni kell! Itt jó helyen jársz kérdezz bátran!
Bár te sokkal meg fontoltabb vagy mint én előbb kérdezel aztán csinálod azt hiszem ez sokat segít én pont fordítva csináltam :)
 
Szerintem emiatt nem lesz gond. Ha nagyon aggaszt, GH Plus sóval tudsz változtatni az arányokon, de szerintem felesleges. Csak tájékoztatásul: a budapesti csapvíz GH 20, KH 16 körül szokott lenni, ez megfelel sokféle növény és állat tartásához.
A helyi boltban biztosan fogsz találni olyan növényeket, amelyek bírják az enyhén szikes vizet (valószínűleg ott sem használnak RO vizet). Ha normális az eladó, nem fog olyan növényt ajánlani, ami a helyi viszonyok között nem marad meg.
Halak esetében pedig olyat javasolnék, ami szereti a sós(abb) vizet. Például az elevenszülő halak ilyenek, de ezeknél figyelni kell a túlszaporodásra. A lágy vizes halakat, például a dél-amerikai pontylazacokat ebben az esetben kerülném.

Az világos számomra, hogy lágy víz nélkül kompromisszumot kell magammal kötnöm, nem lehet minden olyan, ahogyan először elképzeltem. Elevenszülőket kerülnèm ha lehet, máskor voltak guppijaim, molly, platti. Meglátom még, mit ajánlanak a boltban is. Nem tudom, hogy RO-t használnak-e, de lágyvizes üvegjeik vannak, többek között egy diszkoszos is.
Most azon gondolkodom, vajon jó megoldás lenne-e KH-t csökkenteni pl Seachem Acid Buffer-el, aktív talajt használni (tudom, sokkal hamarabb kimerülne ebben az esetben).
 
Most azon gondolkodom, vajon jó megoldás lenne-e KH-t csökkenteni pl Seachem Acid Buffer-el, aktív talajt használni (tudom, sokkal hamarabb kimerülne ebben az esetben).
A kemény vízbe kémiailag nem könnyű belepiszkálni. Nem javasolnám. Kénsav, stb...
Ráadásul a biztonságosan használható akvarisztikai használatra készült szerek nem egy RO helyettesítésére lettek kitalálva. És nem is olcsóbbak heti vízcserékkel gondolva. 🙂
 
És miből következtettek arra, hogy szikes a víz?
Már Szegednél is az. Ahogy megyünk egyre lejjebb a tengerszint közelébe, úgy egyre növekszik, hiszen a talajvizek innen is oda folynak. Amúgy meg lehetetlennek tartom, hogy gh13 kálcium és magnézium ionjai kizárólag a karbonátokból legyen a Kárpát medencében úgy, hogy ugyanezen ionok szulfátos formában hiányozzanak. Van benne 13gh-nyi kálcium és magnézium - szulfátos és karbonátos formában. A 13 Kh-nyi karbonát egy része a kálciumhoz és magnéziumhoz tartozik dehidratált formában, a maradék nátrium karbonát (szóda). Nem tudjuk, hogy mennyi, de biztosan több, mint a Pesti vízben, hiszen ott azért magasabb a GH, mint a Kh.
 
Már Szegednél is az. Ahogy megyünk egyre lejjebb a tengerszint közelébe, úgy egyre növekszik, hiszen a talajvizek innen is oda folynak. Amúgy meg lehetetlennek tartom, hogy gh13 kálcium és magnézium ionjai kizárólag a karbonátokból legyen a Kárpát medencében úgy, hogy ugyanezen ionok szulfátos formában hiányozzanak. Van benne 13gh-nyi kálcium és magnézium - szulfátos és karbonátos formában. A 13 Kh-nyi karbonát egy része a kálciumhoz és magnéziumhoz tartozik dehidratált formában, a maradék nátrium karbonát (szóda). Nem tudjuk, hogy mennyi, de biztosan több, mint a Pesti vízben, hiszen ott azért magasabb a GH, mint a Kh.
Tök jó, hogy ismét van valaki a csapatban, aki ért a kémiához. Időről-időre felbukkan egy-egy vegyész beütésű fórumtárs, akitől lehet kérdezni ilyen ügyekben, de sajnos előbb-utóbb el is tűnnek. :confused: Vagy megunják a hobbit, vagy csak a fórumozásról szoknak le. A lényeg, hogy mindig legyen valaki segítség! ;)
 
Utoljára módosított:
Már Szegednél is az. Ahogy megyünk egyre lejjebb a tengerszint közelébe, úgy egyre növekszik, hiszen a talajvizek innen is oda folynak. Amúgy meg lehetetlennek tartom, hogy gh13 kálcium és magnézium ionjai kizárólag a karbonátokból legyen a Kárpát medencében úgy, hogy ugyanezen ionok szulfátos formában hiányozzanak. Van benne 13gh-nyi kálcium és magnézium - szulfátos és karbonátos formában. A 13 Kh-nyi karbonát egy része a kálciumhoz és magnéziumhoz tartozik dehidratált formában, a maradék nátrium karbonát (szóda). Nem tudjuk, hogy mennyi, de biztosan több, mint a Pesti vízben, hiszen ott azért magasabb a GH, mint a Kh.
Istenem, ha nekem egyszer ennyire világos lenne a kémia.. 😁 mostmár tudom kit kell kérdezni, ha hasonló kérdésem akad.
Most kezdtem olvasni a naplódat, látom te sem lágy vízben kezdtél. Kezdek megbékélni egyelőre a csapvízzel, látom, hogy nem reménytelen valami élvezhetőt kihozni belőle.
 
Ma meglátogattam a helyi boltot, amit már említettem. Arra jártam és inkább csak benèztem, beszélgettünk kicsit, nem kifejezett céllal mentem. Röviden, amiről szó esett:
- nem ajánlotta a tulajdonos a Filtosmart 200-at, mivel nincs előszűrője és bonyolultabb ez miatt a karbantartás. OASE Biomaster Thermo 250-et ajánlott helyette (ezt még nagyon át kell gondolnom, mivel a költségvetès véges, és majd dupla annyiba kerül, mint a Filtosmart. Tényleg, kell az a fűtő a szűrőbe, vagy majd veszek ha szükség lesz rá?)
- láva köve nem volt raktáron, szeptemberben már valószínű lesz, de a seiryu/manten köveket ajánlotta. Szerinte kh 13-nál semmi buffer hatása nem lenne. (Én még mindig a lávakő felé hajlok)
- lakókról is szó volt, valószínű megpróbálkozok majd először egy kisebb csapat Amano garnèlával és Otocinclus-al. Később pedig jöhetnek rajhalak (Amanda lazacot és Corydoras pygmi-t néztem, de szeretnèm ha otthonosan éreznèk magukat, ezért 2 rajhalnak már kicsi lenne a 60p. Meglátjuk még)
Diszkoszokon csak ámultam, eddig élőben még nem láttam őket. Nèzelődtem és beszélgettem volna még, de a 2 éves főnöknek már mehetnèke volt.😀 Nem baj, majd szeptemberben amikor megyek az akváriumèrt egyedül megyek, és több időm lesz eszmecserère.
Mai látogatást összegezve: sokkal okosabb nem lettem, de már abban is kételkedni kezdtem amit biztosnak gondoltam. 😀
 
Ma meglátogattam a helyi boltot, amit már említettem. Arra jártam és inkább csak benèztem, beszélgettünk kicsit, nem kifejezett céllal mentem. Röviden, amiről szó esett:
- nem ajánlotta a tulajdonos a Filtosmart 200-at, mivel nincs előszűrője és bonyolultabb ez miatt a karbantartás. OASE Biomaster Thermo 250-et ajánlott helyette (ezt még nagyon át kell gondolnom, mivel a költségvetès véges, és majd dupla annyiba kerül, mint a Filtosmart. Tényleg, kell az a fűtő a szűrőbe, vagy majd veszek ha szükség lesz rá?)
- láva köve nem volt raktáron, szeptemberben már valószínű lesz, de a seiryu/manten köveket ajánlotta. Szerinte kh 13-nál semmi buffer hatása nem lenne. (Én még mindig a lávakő felé hajlok)
- lakókról is szó volt, valószínű megpróbálkozok majd először egy kisebb csapat Amano garnèlával és Otocinclus-al. Később pedig jöhetnek rajhalak (Amanda lazacot és Corydoras pygmi-t néztem, de szeretnèm ha otthonosan éreznèk magukat, ezért 2 rajhalnak már kicsi lenne a 60p. Meglátjuk még)
Diszkoszokon csak ámultam, eddig élőben még nem láttam őket. Nèzelődtem és beszélgettem volna még, de a 2 éves főnöknek már mehetnèke volt.😀 Nem baj, majd szeptemberben amikor megyek az akváriumèrt egyedül megyek, és több időm lesz eszmecserère.
Mai látogatást összegezve: sokkal okosabb nem lettem, de már abban is kételkedni kezdtem amit biztosnak gondoltam. 😀
felesleges thermo-sat venni, ha kell fűtő utólag is meg lehet venni, de 20fokban is simán elvannak a halak...
60l-be kistermetű (nano) halak 30db. mehet simán, nekem is két faj van 15-15 elosztásban... 2cm.-nél kisebb halakból mehet több is...
viszont így színben amit te néztél magadnak eléggé ütik egymást... milyen jellegű lesz az akvárium, mennyi növénnyel, ahhoz a színvilághoz válasz halakat, ha látni is akarod őket.
 
felesleges thermo-sat venni, ha kell fűtő utólag is meg lehet venni, de 20fokban is simán elvannak a halak...
60l-be kistermetű (nano) halak 30db. mehet simán, nekem is két faj van 15-15 elosztásban... 2cm.-nél kisebb halakból mehet több is...
viszont így színben amit te néztél magadnak eléggé ütik egymást... milyen jellegű lesz az akvárium, mennyi növénnyel, ahhoz a színvilághoz válasz halakat, ha látni is akarod őket.
Igen, valahogy így gondoltam én is a fűtőt, még olcsóbb is ha külön veszem meg.
Halak még nagy kérdés, lehet majd inkább 20-25 nanohal lesz, plusz otok, amanok.
Alapvetően sötét aljzat, lávakő (lehetőség szerint fekete), kevès vasfa, főleg páfrányok, epifiták és moha a terv. Ebbe így nem illene bele az amanda lazac? Szerintem szépen kiemelné a dekor és a növények a halak színét.
Először az előtérbe Ada colorado homokot néztem, de ezt az amandák miatt elvetettem.
 
Halak még nagy kérdés, lehet majd inkább 20-25 nanohal lesz, plusz otok, amanok.
Neonok 60 literes akváriumban nem éreznék jól magugat. Ök nagyobb mozgásterü halak, több hely kell nekik*; továbbá 20-25 darab az otok és amanok mellett túlterhelnék a vizet. A diszhal. info sokszor jó kiindulási also, érdemes lenne ott is szétnézned, hogy melyik hal passzolna az akváriumodba. Persze itt is nyugodtan kérdezhetsz.
 
Back
Oldal tetejére