• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

Ma 3 hetes az akvárium, 72 liter, 2x24 w (T5, 6500k) világítás (0.8 w/l - ezt a kb nettó 60 literes térfogattal számoltam)
4 órával indítottam, most 5 órát megy, 10-15 óráig. A tápozás micro-macro-easy carbo, nagynyomású co2 egyelőre nincs, de remélhetőleg 1-2 hónapon belül lesz.
Több kérdésem is lenne :)
1. Szeretném emelni a világítás időtartamát, milyen "jelei" lehetnek, ha túl sok a fény? Jelenleg algamentes az aki, hetente 1 órát emelhetek? (co2 nélkül max 8 órára emelném)
2. Azt hiszem Viktor írta, hogy nála a növények vele együtt ébrednek, reggel kapcsol a világítás, reggel megy a tápozás. És nekem is szimpatikusabb, hogy reggel/délelőtt indul a világítás, így viszont pont semmit nem látok belőle, mire hazaérek melóból. Szeretném úgy állítani az időkapcsolót, hogy délben kapcsolja fel, és akkor 8 óra világítás mellett már nekem is jutna belőle egy kicsi :)
De ez nincs túl későn a növényeknek? Egy viszonylag sötét sarokban van, szűrt fény megy a helyiségbe, de az erős fény elkerüli.
3. Hogy időzítsem a tápozást? Ha jól értem, akkor a micro-macro bármikor mehet, az easy carbot kellene a világítás ideje alatt adagolni?
4. Nagynyomású co2 mellé elég lesz ez a fényerősség?
 
Ma 3 hetes az akvárium, 72 liter, 2x24 w (T5, 6500k) világítás (0.8 w/l - ezt a kb nettó 60 literes térfogattal számoltam)
4 órával indítottam, most 5 órát megy, 10-15 óráig. A tápozás micro-macro-easy carbo, nagynyomású co2 egyelőre nincs, de remélhetőleg 1-2 hónapon belül lesz.
Több kérdésem is lenne :)
1. Szeretném emelni a világítás időtartamát, milyen "jelei" lehetnek, ha túl sok a fény? Jelenleg algamentes az aki, hetente 1 órát emelhetek? (co2 nélkül max 8 órára emelném)
2. Azt hiszem Viktor írta, hogy nála a növények vele együtt ébrednek, reggel kapcsol a világítás, reggel megy a tápozás. És nekem is szimpatikusabb, hogy reggel/délelőtt indul a világítás, így viszont pont semmit nem látok belőle, mire hazaérek melóból. Szeretném úgy állítani az időkapcsolót, hogy délben kapcsolja fel, és akkor 8 óra világítás mellett már nekem is jutna belőle egy kicsi :)
De ez nincs túl későn a növényeknek? Egy viszonylag sötét sarokban van, szűrt fény megy a helyiségbe, de az erős fény elkerüli.
3. Hogy időzítsem a tápozást? Ha jól értem, akkor a micro-macro bármikor mehet, az easy carbot kellene a világítás ideje alatt adagolni?4. Nagynyomású co2 mellé elég lesz ez a fényerősség?


Szia Kicsivihar!
1.Szerintem amíg nincs CO2 adagolás, addig ne, vagy csak nagyon keveset emelj a világítás időtartamán (max. 6 óra). 0,8 w/l elég sok CO2 nélkül, szóval óvatosan emelj, mert el fog önteni az alga.
2. A világítás nyugodtan indulhat délben, vagy akár később is. Nálam pl. 14:00-22:00-ig megy (az általad is leírt okok miatt :) )
3. Igen, micro-macro bármikor mehet, carboval úgy időzits, hogy 5-6 óra alatt lebomlik.
4. Igen, elég lesz ez a fénymennyiség.

ÜDv:Racoon
 
Szia Petra!

1, rá érsz heti 1/2 órát emelni (akkor kisebb lépésekben figyelheted a változást és ha még is algásodás jeleit látod csak egy fél órát kell visszavenned),
2, a növényeknek mindegy mikor megy a fény, csak viszonylag állandó ritmusban legyen, kelhetsz 20 perccel korábban is és akkor jól indul a napod:rolleyes:,
3, a Carbo miatt is jobb a reggeltől indítás a 6 órás lebomlási idő miatt (vagy ha későn fekszel akkor délutántól),
4, elég lehet, de ezt majd a nálam tapasztaltabbak megmondják.

A.ttila
 
Sziasztok!
Szeretném kikérni a véleményetek arról, hogy egy bruttó 85 l-es, nem túl sűrű, nem igényes növényekkel beültetett akváriumon mekkora időtartamban mehetne a világítás?
A lámpa compact 55 W, 8000 K-es. Élesztős CO2-t használok. Tápozás Carbo és Profito a gyári előírás szerint.
 
Sziasztok!
Szeretném kikérni a véleményetek arról, hogy egy bruttó 85 l-es, nem túl sűrű, nem igényes növényekkel beültetett akváriumon mekkora időtartamban mehetne a világítás?
A lámpa compact 55 W, 8000 K-es. Élesztős CO2-t használok. Tápozás Carbo és Profito a gyári előírás szerint.

Szia!
Olvass vissza, az 1. oldalon találod Nigro bejegyzését.
 
Sziasztok!

Tanácstalan vagyok, hogy hogyan állíthatnám meg az akimban a BBA inváziót. Az akvárium mérete 60x30x30 54L kezelt csapvít, harangos co2 rendszer, atman 3335 (600l/h), talaj, amazonia, világítás 2x24W 5,5 órában, tápozás 2ml micro macro és carbo. Aon gondolkozom, hogy az armatúrából kicsavarom a növényes csövet, hogy csak a daylight maradjon. Meg fog maradni a parvulám ennyi fény mellett? Mennyit lenne érdemes világítanom így? Mehet kezdésnek a 8 óra, vagy fokozatosan emeljem a mostaniról 8-9 órára?
 
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Mennyire lehet problémás a halakra, garnikra nézve, ha hétvégére eltolom a világítást? Tehát pl. H-P 13:00-21:00 majd SZO-V mondjuk 11:00-19:00. Tudom, hogy a természetben is vannak borúsabb stb. napok, de nem zavarom meg nagyon a biosz órájukat? o_O
 
Esetleg tippek, vélemények? :rolleyes:
Hát, tippre a növényeknek nem hiszem, hogy gondja lenne. Ők, ha fényt kapnak elkezdenek "működni" Kb olyanok, mint egy villanykapcsoló. Az élőlények esetleg megkergülhetnek kicsit a dologtól, de nem hinném, hogy komolyabb problémát jelentene.
 
Köszi a választ, növényekre sejtettem, hogy nem lehet különösebb hatással, halacsokra, garnicsokra nem tudom mi lehet a hatás, de úgy látom a puding próbája az evés lesz.
 
Feltételezem eddig sem aludtak a halaid és a garnélák délután 1-ig:) Én pl. azt figyeltem meg, hogy emberi mozgas/környezeti hatás a halak többségére nagyobb hatással van mint a mesterséges fény. Pl. ha reggel korábban mászkálok az akvárium körül, akkor már ők is izgatottabbak lesznek. A természetes fényviszonyok is fontosak persze. Mire a fény felkapcsol (10:15), addigra már javában zajlik az élet náluk. Persze vannak fényre érzékenyebb halak, mint pl. a törpe gurámi, de ő napközben is tud aladuni :) Egyszer teljesen megrémültem, hogy a nősténynek valami baja van, mert nagyon furán tartotta magát a növények között. Kiderült, hogy csak pihent szegényke. Ő rémült meg, hogy mit piszkálom alvás közben:p

Ha előbb kapcsol le a fény sincs semmi, mert a halak a környezethez igazodnak. Ha van a szobában fény (nálam pl. kapnak hangulatvilágítást egy sólámpával este villanyoltás után még 3 órig, amit villanyotás előtt kapcsolok be) és mozgás, akkor ahhoz igazodnak úgy is.

Ha pedig rendszer van a világításban és nem össze vissza ad hoc jellegű, akkor abból baj nem lehet.
 
Szuper! Köszi a segítséget, a hozzászólásod olvasva már logikus is a dolog. ;) Hétköznap reggel elég kevés ideig zavarom őket, mert elég jó az alvókám és emiatt reggel mindig kapkodás van. Viszont a redőnyök le vannak eresztve, szóval teljes a sötétség 1-ig. Hétvégére ez már persze nem igaz. Na, ha hazaérek be is pötyögöm az időkapcsolóba az új időzítést. (y)
 
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy odaküldenék az akinak 4,9 wpg világítást, akkor le kellene vennem a világítás időtartamát 5 órányira. Az nem gond, hogy ilyen kevés időtartammal világítanám csak meg az akit? Vagy próbáljam meg megemelni az armatúrát és megpróbálni 6 órányit világítani legalább? Előre is köszönöm a válaszaitokat!
 
Üdv!

Egy 30W-os 90 cm-es fénycsőre felrakott alu tükör növeli-e a teljesítményét, vagy csak termékkapcsolás az egész. Illetve milyen mértékben nöeli, ha növeli? (A tükör hossza is 90 cm)
 
Szia aquAta!

Üdv!

Egy 30W-os 90 cm-es fénycsőre felrakott alu tükör növeli-e a teljesítményét, vagy csak termékkapcsolás az egész. Illetve milyen mértékben nöeli, ha növeli? (A tükör hossza is 90 cm)
Rengeteget számít egy jó reflektor!
Hiszen a felfele sugárzott fényt egy részét ami egyébként pocsékba menne, visszairányítja az akváriumba.
Pontos %-ot nem tudok mondani (talán valamelyik elektromos szaki megírja).

A.ttila
 
Sziasztok!

Van egy 150x40x45mély 275 l-es akváriumom. Mostanáig 2x T8 36W 6500 K-es csövekkel világítottam.
Nincsenek nagy fényigényű növényeim (echinodorusok, microsoru, hygrophila) , eddig easy carbot adagoltam CO2 beadagolást nem tervezek.

Tervezem a világítást lecserélni 2x T5 49W 6500 K-es csövekre, mert ezek pontosan végigérnek a 150 cm-es akváriumon.

Szerintetek ez megfelelő lesz ilyen feltételekkel?
 
Szia Szilvi!

Köszönöm válaszodat.

Low tech marad. Nem tervezek nagynyomású CO2 beoldást és nagy fényigényű növényeket sem.
 
Back
Oldal tetejére