• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

Én a párolgáskor keletkező vízkőcsíkra az a megoldást találtam, hogy mindig utánatöltöm az akváriumot.
Már kiderült, hogy kb naponta 1 liter víz párolok el. Minden este egy műanyag mérőedénybe teszek vizet. Ezt másnap reggel tápozás után öntöm bele az aksiba. Pont a korábbi vízszintre. Így a vízkőcsík nem nagyon alakul ki, ami meg van is azt meg eltüntetni az utántöltés. Az utántöltő vízből meg az éjszaka folyamán távozik is a klór.
 
Én a párolgáskor keletkező vízkőcsíkra az a megoldást találtam, hogy mindig utánatöltöm az akváriumot.
Már kiderült, hogy kb naponta 1 liter víz párolok el. Minden este egy műanyag mérőedénybe teszek vizet. Ezt másnap reggel tápozás után öntöm bele az aksiba. Pont a korábbi vízszintre. Így a vízkőcsík nem nagyon alakul ki, ami meg van is azt meg eltüntetni az utántöltés. Az utántöltő vízből meg az éjszaka folyamán távozik is a klór.
Köszi szépen, jó ötlet!
Akkor továbbra is a nyitott aksin agyalok! :)
 
Én a párolgáskor keletkező vízkőcsíkra az a megoldást találtam, hogy mindig utánatöltöm az akváriumot.
Már kiderült, hogy kb naponta 1 liter víz párolok el. Minden este egy műanyag mérőedénybe teszek vizet. Ezt másnap reggel tápozás után öntöm bele az aksiba. Pont a korábbi vízszintre. Így a vízkőcsík nem nagyon alakul ki, ami meg van is azt meg eltüntetni az utántöltés. Az utántöltő vízből meg az éjszaka folyamán távozik is a klór.
Ennek örülök, hogy egy tapasztalt emberke is így csinálja- magamtól én is ezt találtam ki. Én is nyitott fedővel járatom!
 
Sziasztok!

Bár nem idő, hanem mennyiségi kérdésem lenne, talán itt van a legjobb helyen.

Sikerült szert tennem két darab elektronikus előtétre.
Tridonic márka, dimmelhető, így később tudok majd esetleg szebb megoldást is a 2*2 külön kapcsolgatásánál csinálni.
HTML:
http://www.tridonic.com/com/en/products/8758.asp#tab2

A lényeg. Tudok 4*21W; 2*21W és 2*39W; 4*39W világítást is csinálni ezzel a két előtéttel.
A 4*21W kevésnek tűnik. 0,46W/l lenne.
A 3*39W meg már brutális lenne szerintem. 156W-al már 0,86W/l.
Az arany középútra gondoltam. Két 21W-os és két 39 W-os csővel.
Ez 120W lenne, ami 0,66W/l.
Minden csőnél 8500K-re gondoltam.

Először a felkapcsoláskor 42W kezdene, aztán mellé jönne mondjuk fél óra után a két 39W-os is.
Este pedig fordítva menne.

Ami miatt a közepes megoldásra gondoltam, hogy a növényeim nem iszonyat fényigényesek.
Anubiasok, Cryptok, Echinodorusok, Mircosorium.
Talán a Parva és a Parvula, illetve a Rotala ami szeretné a többlet fényt, de a 120W is elég jó már szerintem.
Illetve azokat tudom úgy ültetni, hogy ne legyen fölöttük semmi árnyékoló.
Vagy vegyek nyugodtan 39W-os csöveket? Attól tartok, hogy a lassabban növő növények,
amik ráadásul jóval magasabban is vannak, mint a Parvula pl. lealgásodnának ennyi fény alatt.

Illetve elektromos áram és növénytáp spórolás is bejátszik, ha nem lövöm szét fotonokkal az akváriumot. :)

Mit javasoltok? A csövek még a boltban, így még tudok változtatni az elképzelésen.
 
Sziasztok!

Bár nem idő, hanem mennyiségi kérdésem lenne, talán itt van a legjobb helyen.

Sikerült szert tennem két darab elektronikus előtétre.
Tridonic márka, dimmelhető, így később tudok majd esetleg szebb megoldást is a 2*2 külön kapcsolgatásánál csinálni.
HTML:
http://www.tridonic.com/com/en/products/8758.asp#tab2

A lényeg. Tudok 4*21W; 2*21W és 2*39W; 4*39W világítást is csinálni ezzel a két előtéttel.
A 4*21W kevésnek tűnik. 0,46W/l lenne.
A 3*39W meg már brutális lenne szerintem. 156W-al már 0,86W/l.
Az arany középútra gondoltam. Két 21W-os és két 39 W-os csővel.
Ez 120W lenne, ami 0,66W/l.
Minden csőnél 6500K-re gondoltam.

Először a felkapcsoláskor 42W kezdene, aztán mellé jönne mondjuk fél óra után a két 39W-os is.
Este pedig fordítva menne.

Ami miatt a közepes megoldásra gondoltam, hogy a növényeim nem iszonyat fényigényesek.
Anubiasok, Cryptocorynek, Echinodorusok, Microsorium.
Talán a Parva és a Parvula, illetve a Rotala ami szeretné a többlet fényt, de a 120W is elég jó már szerintem.
Illetve azokat tudom úgy ültetni, hogy ne legyen fölöttük semmi árnyékoló.
Vagy vegyek nyugodtan 39W-os csöveket? Attól tartok, hogy a lassabban növő növények,
amik ráadásul jóval magasabban is vannak, mint a Parvula pl. lealgásodnának ennyi fény alatt.

Illetve elektromos áram és növénytáp spórolás is bejátszik, ha nem lövöm szét fotonokkal az akváriumot. :)

Mit javasoltok? A csövek még a boltban, így még tudok változtatni az elképzelésen.
 
Sziasztok!

Bár nem idő, hanem mennyiségi kérdésem lenne, talán itt van a legjobb helyen.

Sikerült szert tennem két darab elektronikus előtétre.
Tridonic márka, dimmelhető, így később tudok majd esetleg szebb megoldást is a 2*2 külön kapcsolgatásánál csinálni.
HTML:
http://www.tridonic.com/com/en/products/8758.asp#tab2

A lényeg. Tudok 4*21W; 2*21W és 2*39W; 4*39W világítást is csinálni ezzel a két előtéttel.
A 4*21W kevésnek tűnik. 0,46W/l lenne.
A 3*39W meg már brutális lenne szerintem. 156W-al már 0,86W/l.
Az arany középútra gondoltam. Két 21W-os és két 39 W-os csővel.
Ez 120W lenne, ami 0,66W/l.
Minden csőnél 6500K-re gondoltam.

Először a felkapcsoláskor 42W kezdene, aztán mellé jönne mondjuk fél óra után a két 39W-os is.
Este pedig fordítva menne.

Ami miatt a közepes megoldásra gondoltam, hogy a növényeim nem iszonyat fényigényesek.
Anubiasok, Cryptocorynek, Echinodorusok, Microsorium.
Talán a Parva és a Parvula, illetve a Rotala ami szeretné a többlet fényt, de a 120W is elég jó már szerintem.
Illetve azokat tudom úgy ültetni, hogy ne legyen fölöttük semmi árnyékoló.
Vagy vegyek nyugodtan 39W-os csöveket? Attól tartok, hogy a lassabban növő növények,
amik ráadásul jóval magasabban is vannak, mint a Parvula pl. lealgásodnának ennyi fény alatt.

Illetve elektromos áram és növénytáp spórolás is bejátszik, ha nem lövöm szét fotonokkal az akváriumot. :)

Mit javasoltok? A csövek még a boltban, így még tudok változtatni az elképzelésen.
Én úgy érzem, hogy még nem is döntötted el, hogy milyen akváriumot is akarsz csinálni pontosan. Jelenleg low-tech, de erősen vonzódsz a mid- és a high-tech felé is.
A helyedben megcsinálnám a 4x39 Wattos lámpát, de már most az elején meg kellene építeni hozzá a dimmelhető vezérlést is. Így nem lenne gond egyik verzió sem. Ráadásul indításnál nagyon finoman vissza tudnál venni a fényből, így jó eséllyel lenne sokkal kevesebb az algád.
 
Én úgy érzem, hogy még nem is döntötted el, hogy milyen akváriumot is akarsz csinálni pontosan. Jelenleg low-tech, de erősen vonzódsz a mid- és a high-tech felé is.
A helyedben megcsinálnám a 4x39 Wattos lámpát, de már most az elején meg kellene építeni hozzá a dimmelhető vezérlést is. Így nem lenne gond egyik verzió sem. Ráadásul indításnál nagyon finoman vissza tudnál venni a fényből, így jó eséllyel lenne sokkal kevesebb az algád.

Igen, van két Tetra EX 1200, Nagynyomású CO2, GA tápok, már csak a fény hiányzik a high tech akváriumhoz kb.
Meg a talaj tudom. :) Alapvetően egy jól működő akváriumot szeretnék. (y) Olyat, amiben a halaim és a növények is jól érzik magukat.
Ennek folyományaként pedig én is jól érezném magam.

A növényeim nem tipikus high-tech növények, emiatt agyalok a közepes megvilágítás belövésén.
Meg a fentebb már említett növénytáp és elektromos energián való spórolás.

Dimmelhető vezérlésbe bele kellene másznom most a DALI/DSI vezérlésbe,
ami sajnos negyed-fél évvel tolná a nagyon esedékes 60W-nyi T8 cseréjét. :( Miért is nem DMX-es ez az előtét.
 
8 napja indítottam egy piko akváriumot, ahol kb 9l vízre van 450lm világításom (8W), a vízfelszíntől kb 10 cm-re, a felszíntől pedig 14-15 cm van az aljzatig. A tápozás 2 naponta 1-1 ml GA makro-mikro, és napi ~0,375 ml (5 csepp) EL carbo. Eddig napi 5 órát világítottam, ma emeltem 6-ra. Szerintetek hol kéne megállnom, hány óránál?
 
Szia! Ezt nettó vagy bruttoval kell számolni ?
Lelkes kezdő akvakertészek az elsők közt teszik fel a kérdést: Mennyi ideig világítsak? Erre a kérdésre csípőből szokták rávágni, hogy 10-12 órát. Pedig ez egyáltalán nem ilyen egyszerű.

A Tropica tudományos kísérletei kiderítették, hogy 10-12 óránál tovább nem érdemes világítani, mivel a trópusi vízinövények ennél több ideig nem fognak fotoszintetizálni.

A saját akváriumomban tapasztaltam és számomra megmagyarázhatatlan volt, hogy ha túl sokáig világítottam, akkor látszott a növényeken, hogy szenvednek. Olyan, mintha ébren tartanám őket, de már rég aludni szeretnének. :)

Nos a válaszra külföldi növényfejek fórumán leltem. Ők alkották meg a 24 WPG szabályt. Nem érdemes watt/literbe átszámolni, mert így sokkal könnyebb megjegyezni. (Persze ha valaki akarja, kínozhatja magát vele :) )

Tehát a legfontosabb, hogy egy gallon hány liter?
1 US gallon = 3.78541178 liter


(Legyen tehát 1 gallon megközelítőleg 3,8 liter)

Ezek után meg kell állapítani, hogy a világításunk hány watt/gallon

Nálam 200 literes az akvárium, tehát (200/3,8) 53 gallon.

Erre a vízmennyiségre van fölötte 160W világítás. Ebből az következik, hogy a fényem 3 W/gallon (160/53)

Kezd izgalmas lenni. ;)

3 wpg x világítási órák száma = 24

24/3 = 8 óra


Íme az eredmény. Ez azt jelenti, hogy ha 12 órát világítanék, akkor az utolsó 4 órában inkább csak az algákat táplálnám. De úgy is felfoghatjuk, hogy 33%-ot spórolhatok a csövek élettartamán.

Néhány példa még:

2,0 wpg 12 óra
2,2 wpg 11 óra
2,4 wpg 10 óra
2,7 wpg 9 óra
3,0 wpg 8 óra
3,4 wpg 7 óra
4,0 wpg (vagy több) 6 óra - (mély víz, csak úszóknak :) )

Lássuk, még miért zseniális ez a számolási módszer?

Sokan vannak úgy, hogy a csövek nem azonos ideig üzemelnek. Vagy azért, mert egyfajta napfelkelte – naplemente effektust szeretnének létrehozni, vagy azért, mert több ideig szeretnék csodálni az akvárium szépségét.

Íme az ilyen esetekre egy számolás.

A 4 csövem 4×39W. Ebből 2 cső többet, 2 cső kevesebbet megy.

2 cső teljesítménye: 1,5wpg

4 cső teljesítménye: 3wpg

A fény induláskor 2 órát megy 1,5wpg-al + 6 órát 3wpg-al + levezetésképp 2 órát megint 1,5 wpg-al. Az így kapott összeg ismét 24 wpg. A világított órák száma 10 óra.

Alacsony fénymennyiségnek a növényes akvarisztikában a 2 wpg alatti fényt nevezzük.(átlagos világítási idő 10-12 óra)

Közepes fénymennyiségnek a 2-3 wpg közötti értékeket nevezzük. (átlagos megvilágítási időtartam 8-10 óra)

Erős fénymennyiség a 3-4 wpg (világítási idő 7-8 óra)

Extra erős fény 4 wpg vagy több (világítási idő 6 óra)

Fontos megjegyezni, hogy bár lényeges az erős fény a növényes akvarisztikában, azonban minél erősebben világítunk, annál komolyabb technikával kell eltüntetnünk az ammóniumot (NH4+) a vízből. Érdemes tehát a középutat kikísérletezni. A fenti számolási technikával azonban még egy bizonytalansági tényezőt kiküszöbölhetünk.
 
A világításom időtartamát kéne csökkentenem.Ezt milyen gyorsan lehet?Mondjuk napi 1/4 órákat lecsipkedek az időkapcsolóból az megfelelő lehet?
 
Sziasztok!
Tervezem egy 54 literes akvárium indítását 2*24w-tal. Először mennyi órát kell világítani? A növények weeping, parvula mini.
Köszönöm
 
co2 lesz? ha igen, kezd 5 órával,aztán emeld hétről hétre 7-7,5 óráig félórákkal.
ha nem lesz co2, akkor sok a fény,elég egyszer 24W.
 
co2 lesz? ha igen, kezd 5 órával,aztán emeld hétről hétre 7-7,5 óráig félórákkal.
ha nem lesz co2, akkor sok a fény,elég egyszer 24W.

Szia.
A GA-ban mindent kinéztem,jövő héten rendelem meg. Egyenlőre a tropica co2 -t néztem kezdésnek. Használt valaki ilyet?
Köszi
 
Sziasztok!

ÓRIÁS PROBLÉMA!

Nem rég indítottam eme projektet: Buddha ösvénye (Path of Buddha) | Magyar Akvakertész Fórum
Az akvárium egy panzió recepcióján van. Most, hogy bekerült a hardscape és pár növény (Hc., Rotala sp. green, Hemiantus micranthemoides) a kollégák a csodájára járnak és a főnökség is, DE!
A vendégek csak este láthatják világítással, és anélkül a főnököm szerint pont az ellenkező hatást érjük el, mint amit terveztünk. Tehát "randa", nem javítja a reci összképét.:cry:
Közölte velem, hogy ha kész lesz (most még érti, hogy berendezés, bejáratás fázis van), akkor 8-22-ig világítani kell!!:eek::mad: (Hiába mondtam neki, hogy algás lesz. A válasz: Máshol is megy egész nap, az algát pedig le lehet takarítani!)
Mivel Ő a boss, és én nem szeretném kidobni az ablakon a pár napos akit ezért megoldást kell találnom! Találnunk, ha benne vagytok.

Mivel ez az aki más tekintetben is kísérlet (lásd naplóm), nem rettenek meg egy újabb elemtől.

Aki adatok:
  • méret: bruttó 200 L, nettó 160 L (rengeteg föld + háttér)
  • világítás: 4x39 w T5 6500k (2 db 1x39 és 1 db 2x39 el. előtét)
  • tápozás: Green Aqua Micro & macro, Easy Carbo, nagynyomású CO2
  • szűrés: össz 1650 l/óra

A topik áttanulmányozása után elvetettem a napi 2x-i világítást, amit még talán be tudtam volna adni a górénak, mert a vendégek aktivitása reggelre és estére tehető.
Ahogy olvastam 10-12 óra még mehetne, de ha azt nézzük, hogy a természetben mennyit süt a nap kijön az átlag 14-16.

Ami ötletem lenne (Ha már csak egy cső is világít, szerintem a laikusok (vendégek, főni) már élvezhetik a látványt):
  1. 8-14-ig menne a teljes világítás, utána csak 1 cső mondjuk 21-ig (talán 1 órát le tudok alkudni;))
  2. Vagy ez fordítva.
Ötletek, vélemények jöhetnek! Ne kíméljetek!

Köszi!
 
8-10-ig 1 cső, 10-15-ig full fény és 15-21-ig 1 cső, nekem ez szimpatikusabb lenne meg talán az állatkáknak és a növényeknek is. De még így is egy kicsit sok a fény a 12 óra világítást próbáld belőni. Egy kicsi félóra innen, egy kicsi onnan.
 
8-10-ig 1 cső, 10-15-ig full fény és 15-21-ig 1 cső, nekem ez szimpatikusabb lenne meg talán az állatkáknak és a növényeknek is. De még így is egy kicsit sok a fény a 12 óra világítást próbáld belőni. Egy kicsi félóra innen, egy kicsi onnan.
Igaza van Daninak, valahogy így kellene megoldani, esetleg feljebb emelni az armatúrát, bár nem tudom most hogy van megoldva...
 
Sajna a világítás DIY bútorlapban van az aki tetején.:( Ezért lett a 2 db 1x39 w előtét dimmelhető, hogy azzal tudjak játszani, ha már az emelgetéssel nem megy.
Köszi a gyors válaszokat. Az biztos, hogy sok lesz a fény, egyáltalán nem ezt terveztem, de az "élet" közbeszólt.:devil::cry:
Kipróbálom amit írtatok, de még lenne egy kérdésem.
A teljes fény 4x39 w vagy 3x 39 w legyen?
 
Back
Oldal tetejére