• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Mennyit világítsunk?

Szia aquAta!


Rengeteget számít egy jó reflektor!
Hiszen a felfele sugárzott fényt egy részét ami egyébként pocsékba menne, visszairányítja az akváriumba.
Pontos %-ot nem tudok mondani (talán valamelyik elektromos szaki megírja).

A.ttila

Köszi A.ttila válaszát. Esetleg valaki még tudna infóval szolgálni?
 
Lelkes kezdő akvakertészek az elsők közt teszik fel a kérdést: Mennyi ideig világítsak? Erre a kérdésre csípőből szokták rávágni, hogy 10-12 órát. Pedig ez egyáltalán nem ilyen egyszerű.

A Tropica tudományos kísérletei kiderítették, hogy 10-12 óránál tovább nem érdemes világítani, mivel a trópusi vízinövények ennél több ideig nem fognak fotoszintetizálni.

A saját akváriumomban tapasztaltam és számomra megmagyarázhatatlan volt, hogy ha túl sokáig világítottam, akkor látszott a növényeken, hogy szenvednek. Olyan, mintha ébren tartanám őket, de már rég aludni szeretnének. :)

Nos a válaszra külföldi növényfejek fórumán leltem. Ők alkották meg a 24 WPG szabályt. Nem érdemes watt/literbe átszámolni, mert így sokkal könnyebb megjegyezni. (Persze ha valaki akarja, kínozhatja magát vele :) )

Tehát a legfontosabb, hogy egy gallon hány liter?
1 US gallon = 3.78541178 liter

(Legyen tehát 1 gallon megközelítőleg 3,8 liter)

Ezek után meg kell állapítani, hogy a világításunk hány watt/gallon

Nálam 200 literes az akvárium, tehát (200/3,8) 53 gallon.

Erre a vízmennyiségre van fölötte 160W világítás. Ebből az következik, hogy a fényem 3 W/gallon (160/53)

Kezd izgalmas lenni. ;)

3 wpg x világítási órák száma = 24

24/3 = 8 óra

Íme az eredmény. Ez azt jelenti, hogy ha 12 órát világítanék, akkor az utolsó 4 órában inkább csak az algákat táplálnám. De úgy is felfoghatjuk, hogy 33%-ot spórolhatok a csövek élettartamán.

Néhány példa még:

2,0 wpg 12 óra
2,2 wpg 11 óra
2,4 wpg 10 óra
2,7 wpg 9 óra
3,0 wpg 8 óra
3,4 wpg 7 óra
4,0 wpg (vagy több) 6 óra - (mély víz, csak úszóknak :) )

Lássuk, még miért zseniális ez a számolási módszer?

Sokan vannak úgy, hogy a csövek nem azonos ideig üzemelnek. Vagy azért, mert egyfajta napfelkelte – naplemente effektust szeretnének létrehozni, vagy azért, mert több ideig szeretnék csodálni az akvárium szépségét.

Íme az ilyen esetekre egy számolás.

A 4 csövem 4×39W. Ebből 2 cső többet, 2 cső kevesebbet megy.

2 cső teljesítménye: 1,5wpg

4 cső teljesítménye: 3wpg

A fény induláskor 2 órát megy 1,5wpg-al + 6 órát 3wpg-al + levezetésképp 2 órát megint 1,5 wpg-al. Az így kapott összeg ismét 24 wpg. A világított órák száma 10 óra.

Alacsony fénymennyiségnek a növényes akvarisztikában a 2 wpg alatti fényt nevezzük.(átlagos világítási idő 10-12 óra)

Közepes fénymennyiségnek a 2-3 wpg közötti értékeket nevezzük. (átlagos megvilágítási időtartam 8-10 óra)

Erős fénymennyiség a 3-4 wpg (világítási idő 7-8 óra)

Extra erős fény 4 wpg vagy több (világítási idő 6 óra)

Fontos megjegyezni, hogy bár lényeges az erős fény a növényes akvarisztikában, azonban minél erősebben világítunk, annál komolyabb technikával kell eltüntetnünk az ammóniumot (NH4+) a vízből. Érdemes tehát a középutat kikísérletezni. A fenti számolási technikával azonban még egy bizonytalansági tényezőt kiküszöbölhetünk.


Helló!
A megvilágításom 8-10h/nap lenne jó a leírtak szerint. Én,ha 6h/nap világítok, a "steam növények másfél hét alatt 20-25cm-t nőnek" kicsit algásodom zöld folt alga meg kis bolyhos algák vannak.
Nekem 0,65w/L megvilágítás van ,és így tökéletes a növények növekedése .
Kérdés , az algák kialakulásának oka lehet a kevesebb megvilágítási idő? Co2 van adagolva , táp GA 10ml/nap carbo 5ml/nap.
 
Egy ideje már kering bennem egy kérdés amelyre nem igazán találtam választ... Arról lenne szó ,hogy még is mennyire magasan legyen a lámpám az akvárium vízfelszínétől? Van e valami akvarista aranyszabály e rá?
 
Szia Dominik!

Van e valami akvarista aranyszabály
Sajnos nincs!
Ez is olyan amit minden akváriumnál Magadnak kell kikísérletezni!
(sok tényezős, mint az akvárium magassága, növényfajták igényei, világított órák száma, szűrés, áramlás, tápozás, CO2, stb....-ez mind egyedivé teszi, ezért nincs tökéletes recept (cm))

A.ttila
 
Szia Dominik!


Sajnos nincs!
Ez is olyan amit minden akváriumnál Magadnak kell kikísérletezni!
(sok tényezős, mint az akvárium magassága, növényfajták igényei, világított órák száma, szűrés, áramlás, tápozás, CO2, stb....-ez mind egyedivé teszi, ezért nincs tökéletes recept (cm))

A.ttila

Köszönöm Atis ! Mhhh tartottam tőle.. nem merem feljebb emelni mert akkor lehet ,hogy nem lesz elég a fény ... pedig nem ártana mert nehezen férek a víz felszínhez :D na majd ha elkészítem a világítás álványát akkor könnyebben tudok majd kísérletezni...
 
Moonlight leddel mi a helyzet? Valószínüleg nem számít alga/növekedés vonalon, de mennyit menjen?

Nekem szinte egész nap megy mert nincs kedvem még egy időkapcsolót beszerelni ,de szerintem úgy van értelme ,hogy akkor működik mikor a normál világítás nem üzemel.
 
Nekem szinte egész nap megy mert nincs kedvem még egy időkapcsolót beszerelni ,de szerintem úgy van értelme ,hogy akkor működik mikor a normál világítás nem üzemel.

Na pont itt tartok én is :D Gondolkodom mindenfélén, csak azt nem tudom, hogy a növények és a halak minek örülnének...
 
Na pont itt tartok én is :D Gondolkodom mindenfélén, csak azt nem tudom, hogy a növények és a halak minek örülnének...
Én úgy gondolom ,hogy azért jobb ha egész éjszaka megy mert akkor is látnak valamicskét a halak és akkor talán nem lesznek annyira ilyedősek és nem ugranak ki a butusok... Mióta nekem van azóta nincs ilyen jellegű probléma ,de szerintem a természetes élővizekben sincs éjszaka tejlesen sötét ,de ha hülyeséget mondok nyugodtan javítsatok ki.
 
Durni kell valahonan egy tápot + venni ledet + ellenállást és össze kell rakni :D Persze kell egy kis számítást elvégezni és mükszik. Ha elfekvőben van otthon valami tápod akkor fillérekből ki lehet hozni !
 
Sziasztok!

Ha a növények levelei (levelek széle) barnul, pl. Hirsuta széle, az lehet a rövid világítási idő miatt? Más ötletem nincs. Paraméterek: 18l nano, 0,7w/l, napi 1 spricc GA tápok, 0,5 ml carbo, 6 óra világítás naponta, CO nincs. 13w-os Haqos lámpa adja a fényt. Emeljem fokozatosan kb. 8 órára? Ja, a szűrés egy eheim ecco 130.
 
Annyit még megfigyeltem ma újdonságképpen, h. minimális zöldalga kezd a köveken látszani. Ez eddig még nem volt...
 
Lelkes kezdő akvakertészek az elsők közt teszik fel a kérdést: Mennyi ideig világítsak? Erre a kérdésre csípőből szokták rávágni, hogy 10-12 órát. Pedig ez egyáltalán nem ilyen egyszerű.

A Tropica tudományos kísérletei kiderítették, hogy 10-12 óránál tovább nem érdemes világítani, mivel a trópusi vízinövények ennél több ideig nem fognak fotoszintetizálni.

A saját akváriumomban tapasztaltam és számomra megmagyarázhatatlan volt, hogy ha túl sokáig világítottam, akkor látszott a növényeken, hogy szenvednek. Olyan, mintha ébren tartanám őket, de már rég aludni szeretnének. :)

Nos a válaszra külföldi növényfejek fórumán leltem. Ők alkották meg a 24 WPG szabályt. Nem érdemes watt/literbe átszámolni, mert így sokkal könnyebb megjegyezni. (Persze ha valaki akarja, kínozhatja magát vele :) )

Tehát a legfontosabb, hogy egy gallon hány liter?
1 US gallon = 3.78541178 liter

(Legyen tehát 1 gallon megközelítőleg 3,8 liter)

Ezek után meg kell állapítani, hogy a világításunk hány watt/gallon

Nálam 200 literes az akvárium, tehát (200/3,8) 53 gallon.

Erre a vízmennyiségre van fölötte 160W világítás. Ebből az következik, hogy a fényem 3 W/gallon (160/53)

Kezd izgalmas lenni. ;)

3 wpg x világítási órák száma = 24

24/3 = 8 óra

Íme az eredmény. Ez azt jelenti, hogy ha 12 órát világítanék, akkor az utolsó 4 órában inkább csak az algákat táplálnám. De úgy is felfoghatjuk, hogy 33%-ot spórolhatok a csövek élettartamán.

Néhány példa még:

2,0 wpg 12 óra
2,2 wpg 11 óra
2,4 wpg 10 óra
2,7 wpg 9 óra
3,0 wpg 8 óra
3,4 wpg 7 óra
4,0 wpg (vagy több) 6 óra - (mély víz, csak úszóknak :) )

Lássuk, még miért zseniális ez a számolási módszer?

Sokan vannak úgy, hogy a csövek nem azonos ideig üzemelnek. Vagy azért, mert egyfajta napfelkelte – naplemente effektust szeretnének létrehozni, vagy azért, mert több ideig szeretnék csodálni az akvárium szépségét.

Íme az ilyen esetekre egy számolás.

A 4 csövem 4×39W. Ebből 2 cső többet, 2 cső kevesebbet megy.

2 cső teljesítménye: 1,5wpg

4 cső teljesítménye: 3wpg

A fény induláskor 2 órát megy 1,5wpg-al + 6 órát 3wpg-al + levezetésképp 2 órát megint 1,5 wpg-al. Az így kapott összeg ismét 24 wpg. A világított órák száma 10 óra.

Alacsony fénymennyiségnek a növényes akvarisztikában a 2 wpg alatti fényt nevezzük.(átlagos világítási idő 10-12 óra)

Közepes fénymennyiségnek a 2-3 wpg közötti értékeket nevezzük. (átlagos megvilágítási időtartam 8-10 óra)

Erős fénymennyiség a 3-4 wpg (világítási idő 7-8 óra)

Extra erős fény 4 wpg vagy több (világítási idő 6 óra)

Fontos megjegyezni, hogy bár lényeges az erős fény a növényes akvarisztikában, azonban minél erősebben világítunk, annál komolyabb technikával kell eltüntetnünk az ammóniumot (NH4+) a vízből. Érdemes tehát a középutat kikísérletezni. A fenti számolási technikával azonban még egy bizonytalansági tényezőt kiküszöbölhetünk.


Nagyon sokat segítettél köszi :))
 
Sziasztok,

most indítottam az első akimat, olyan kérdésem van, hogy milyen mértékben emeljem a világításomat? most 3,5et megy, szombaton ez emelni fogom, de nem tudom, hogy 1órával vagy csak féllel, 6órát szeretném elérni a legvégére (co2m nincs)
 
Sziasztok,

most indítottam az első akimat, olyan kérdésem van, hogy milyen mértékben emeljem a világításomat? most 3,5et megy, szombaton ez emelni fogom, de nem tudom, hogy 1órával vagy csak féllel, 6órát szeretném elérni a legvégére (co2m nincs)


Hallod, Te sem olvastál sokat. Ebben a topikban kb. a hatodik bejegyzés. Nigro megírta a frankót.
 
Back
Oldal tetejére