• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Low-tech garnélás nano

endru

Nézelődő
Sziasztok!

A fórumot olvasgatva úgy döntöttem én is megosztom veletek első garnélás nano akváriumomat.

Az akvárium adatai a következők:
Üzembehelyezés: 2012.10.27.
Méret: 13,4 liter (31x18x24 cm)
Szűrés: Haqos Flex-200 akasztós szűrő (jelenleg a gyári szűrőanyagokkal, később szeretnék bele Eheim Subastrat Pro-t)
Fűtés: Sera 25W (jelenleg 24 fokra állítva)
Világítás: Haqos Stellars 13 csiptetős lámpa 13W (napi 9 óra)
Aljzat: Aquatic Nature Shrimp-Soil (kb. 2-2,5 liter)
Dekoráció: lávakő
Háttér: fekete kartonlap
Növények: Pogostemon helferi, Hemianthus micranthemoides, Glossostigma elatinoides, Taxyphyllum barbieri
Növények tápozása: Naponta Easy Life Profito 0,4 ml, Easy Life Carbo 0,4 ml
Vízcsere: Első alkalommal a beállt akváriumom vízéből illetve kezelt csapvízből 50-50%-ban töltöttem fel, majd az első héten 2 naponta 50%, utána 3 naponta 40% és ha minden jól megy hetente 40%-ra fogom csökkenteni.

Az akvárium jelenleg garnélák nélkül üzemel. Később szeretnék bele vagy RC-t vagy Yellow-fire-t. Még nem tudom, hogy melyik mutatna jól.
Előre elnézést kérek a kép minőségéért. Sajnos telefonnal készült.
Szerk.: fotó
DSC_0179.jpg


Szerk.: még egy kép
DSC_0183.jpg


Szívesen fogadok mindenféle észrevételt, kritikát, stb.
 
Először is üdv az akvakertészek világában. :)
Ez most az eleje az akváriumnak, vagy az oldala? :) Gondolom az eleje a glossobol, bár fekete kartont írtál és nem látszik. Amúgy rendben van, kezdésnek nem rossz. A szűrőt majd lehet takarítani az tuti. Írtad, hogy garnikat szeretnél, az rendben is van. :) Halakat nem is ajánlanám bele.
Figyelni kell, hogy algásodsz e, 13 W 13 literhez azért nem kevés. :) A mohát kicsit eldugtad hátra. A glosso helyett én a Marsilea hirsuta Green Aqua -t javasoltam volna, kevésbé igényes mint a másik. Na majd kiderül. Sok sikert! :)
 
Szia!
Ügyes start! Grat!
CO2-ről nem írtál, így gondolom nincs. Dobtival egyetértek, a glosso szenvedni fog CO2 nélkül...
 
Először is üdv az akvakertészek világában. :)
Ez most az eleje az akváriumnak, vagy az oldala? :) Gondolom az eleje a glossobol, bár fekete kartont írtál és nem látszik. Amúgy rendben van, kezdésnek nem rossz. A szűrőt majd lehet takarítani az tuti. Írtad, hogy garnikat szeretnél, az rendben is van. :) Halakat nem is ajánlanám bele.
Figyelni kell, hogy algásodsz e, 13 W 13 literhez azért nem kevés. :) A mohát kicsit eldugtad hátra. A glosso helyett én a Marsilea hirsuta Green Aqua -t javasoltam volna, kevésbé igényes mint a másik. Na majd kiderül. Sok sikert! :)
Szia!
Köszönöm a hozzászólást. Javítottam a képet, vagyis az első helyett raktam fel két újat. Így talán kicsit jobban látszik, hogy mégis miről is van szó :)
A "nagy" aksimba (72l) a terraplázán sikerült pár Yellow-fire garnélát vennem. Azóta egyszerűen megveszek értük. Plusz nagyon megtetszettek itt a fórumon a kis garnélás nano-k, így jött az ötlet! :)
Marsilea hirsutan is gondolkodtam, de végül elvettem. Többen írták hogy viszonylag lassan növő típus. Glosso-t láttam pár low-tech nanoban elég szép állapotban, így gondoltam először ezzel próbálkozok. De mint ahogy írtad, majd kiderül.
Moha inkább a szükség miatt van benne, később jó szolgálatot tesz az erős fénnyel szemben a garnélák számára.

Maci: CO2 nincs. Kiderül majd mennyire lesz életképes nélküle.
 
Szia!
Köszönöm a hozzászólást. Javítottam a képet, vagyis az első helyett raktam fel két újat. Így talán kicsit jobban látszik, hogy mégis miről is van szó :)
A "nagy" aksimba (72l) a terraplázán sikerült pár Yellow-fire garnélát vennem. Azóta egyszerűen megveszek értük. Plusz nagyon megtetszettek itt a fórumon a kis garnélás nano-k, így jött az ötlet! :)
Marsilea hirsutan is gondolkodtam, de végül elvettem. Többen írták hogy viszonylag lassan növő típus. Glosso-t láttam pár low-tech nanoban elég szép állapotban, így gondoltam először ezzel próbálkozok. De mint ahogy írtad, majd kiderül.
Moha inkább a szükség miatt van benne, később jó szolgálatot tesz az erős fénnyel szemben a garnélák számára.

Maci: CO2 nincs. Kiderül majd mennyire lesz életképes nélküle.
A lelkesedéssel nincs gond, maradjon is meg ;) akkor minden rendben lesz.
Minden moha nagyon klasz növény, legfőképp azért mert minden féle akváriumban megállja a helyét. A másik, hogy szerintem iszonyat dekoratív, és nagyon jól mutatnak rajta a garnélák. Szeretnek is benne matatni :D A fény miatt meg nem hiszem, hogy félni kell. Az RC-k meg Yellow-fire garnélák nem nagyon foglalkoznak a fénnyel, első a kaja. :D
Kíváncsi vagyok, mit tudsz ebből kihozni, van benne lehetőség. Én még talán egy két apróbb lávakövet használtam volna a nagy környékén egy kis mohával. Később jól néznének ki nagyon. :)
Technikailag tervezel valami változást vagy minden marad így? :)
 
Ezt rejtegetted endru? De hát miért?! Teljesen rendben van, mihelyt beindulnak a növények, rendkívül pofás lesz! (y)
1-2 kisebb lávakő még tényleg elférne, óvatosan a glosso "mezőt" megtörve vele, mert így egy kicsit steril a scape...
 
A lelkesedéssel nincs gond, maradjon is meg ;) akkor minden rendben lesz.
Minden moha nagyon klasz növény, legfőképp azért mert minden féle akváriumban megállja a helyét. A másik, hogy szerintem iszonyat dekoratív, és nagyon jól mutatnak rajta a garnélák. Szeretnek is benne matatni :D A fény miatt meg nem hiszem, hogy félni kell. Az RC-k meg Yellow-fire garnélák nem nagyon foglalkoznak a fénnyel, első a kaja. :D
Kíváncsi vagyok, mit tudsz ebből kihozni, van benne lehetőség. Én még talán egy két apróbb lávakövet használtam volna a nagy környékén egy kis mohával. Később jól néznének ki nagyon. :)
Technikailag tervezel valami változást vagy minden marad így? :)
Dobti: Moha csak a régebbi tapasztalataim miatt nem jön be igazán. Nekem anno halas akváriumban elég gyorsan koszolódott. De talán itt majd a garnélák "kezelésbe" veszik. Úgyhogy lehet változni fog a véleményem :D
A scape-nél kifogyott az ötlet, így elsőre. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez egyben az első növényes aksim is. Szóval fogok majd változtatni, pláne ha valamelyik növény nem válik be.
Technikailag mit értesz magasnyomású CO2, ilyesmi?

Beni: Nem rejtegettem, csak miután megnéztem itt egy-két akváriumot és összeszedtem az álam nem gondoltam, hogy abban a formában megállja itt a helyét, így kicsit átrendeztem tegnap.
 
A mohát azért nem árt vízcserekor porszívózni, mert össze tudja szedni valóban, bár azért egy megfelelő szűréssel kevésbé koszolódik. Ha meg nincs a vízben ami koszolja akkor meg nincs vele gond ;)
Konkrétan külső szűrőre gondoltam, de ha már felhoztad a CO2-t :)
 
A legkisebb eheim szűrőt eltudnám képzelni egy ilyen kis aki mellé :), de persze az már pénzes megoldás... Elboldogulsz az akasztóssal is, csak nem szabad túltelepíteni az akváriumot. ;)
 
A legkisebb eheim szűrőt eltudnám képzelni egy ilyen kis aki mellé :), de persze az már pénzes megoldás... Elboldogulsz az akasztóssal is, csak nem szabad túltelepíteni az akváriumot. ;)
Garnélákkal nehéz túltelepíteni egy akváriumot, mert egyszerűen egy idő után nem petésednek be. :)
 
Na de azért van ám ott is mulm, még ha nem is látszik normálisan :D Ha már van benne egy jó 100 db termelnek, igaz picit, de sokat :D Egy külső szűrő meg sose árt. ;) Kevesebb a macera vele mint az akasztóssal. Ha megengedheti magának én javaslom, ha nem akkor ellehet az akasztóssal is lenni. :)
 
Egyenlőre maradok az akasztósnál. Illetve azt szeretném kicsit "feltuningolni". A gyári perlonvatta töltet nekem nem az igazi. Gondoltam, hogy a tartályba töltenék egy kis Eheim Substrat Pro-t (mint ahogy az elején írtam). És a perlonvatta töltet helyett vágnék méretre valami rendes szivacsot. Viszont ebben bizonytalan vagyok. Közvetlenül az akváriumba visszafolyás előtt lenne a szivacs, szóval nem mindegy hogy milyen finomságú. Vmi olyan kéne ami nem fogná nagyon vissza a flow-t. TM30 talán vagy finomabb? Valakinek ötlet???
 
Én az eheim porlenvattájából egy vastagabb darabot szoktam vágni, nem fogja nagyon vissza az áramlást. Lehet kapni mini siporax-ot az pont belefér. Jó a Substrat Pro, csak az macerásabb belerakni.
 
Én az eheim porlenvattájából egy vastagabb darabot szoktam vágni, nem fogja nagyon vissza az áramlást. Lehet kapni mini siporax-ot az pont belefér. Jó a Substrat Pro, csak az macerásabb belerakni.
Igen néztem én is a Siporax mini-t, ha jól emlékszem a Sera gyártja. De ha minden jól megy akkor holnap kapok egy marék Substrat pro-t, ami bőven elég lenne indulásnak. Perlonvatta neked nem tömődik nagyon hamar el?
 
Sikerült ma szereznem egy jó nagy marék Eheim Substrat Pro-t. Átöblítettem langyos vízben és ment is bele az akasztós szűrő tartályába. A szűrő kazettából kibányáztam a perlonvattát, ami szinte eltömődött a másfél hét alatt amióta üzemel a szűrő. Vágtam még bele egy sűrű szivacsot, közvetlen a visszafolyás elé. Így most jelenleg így néz ki a szűrés: befolyó ágra ritkább sűrűségű szivacsot húztam (a másik végét "ledugóztam"), ezután következik a jó nagy adag substrat pro, majd végül a sűrű szivacs. Első bekapcsolást követően rendesen elkezdett zörögni az egész szűrő. Rájöttem, hogy a rotor kamrájába is betudnak menni az apróbb szemű golyók és ez okozza a zörgést. Ezt úgy orvosoltam, hogy a kamra elé raktam egy darab elég ritka szivacsot ami pont elég arra, hogy a legkisebb szem se tudjon átférni, így megszűnt a zörgés teljesen. A víz áramlással teljes elégedett vagyok, láthatóan jobban forgatja a vizet mint "új" korában.
És végül jöjjön egy kép álá Beni :D
DSC_0185.jpg

Ha már beáll az akvárium akkor tervezem, hogy teljesen kiveszem a tartályból a szivacsot és a szívó ágon lévő szivacsot sűrűbbre cserélem.
 
írd majd le a tapasztalatodat, mert kiváncsi vagyok rá! nekem is van elfekvőben egy flex-200as és szeretném jövő héten beüzemelni egy kis garnis aksiba, hasonló szűrési körülmények között! :)
 
Szia!
Nekem most úgy megy az akasztós, hogy sűrű háló van a szívócsonkon, a "tartályban" kerámia gyűrű, a kifolyónál meg hydor sytethic fiber. Egyelőre bevált... Ja és van 6 centi aktív talaj is, azt se hagyjuk ki!

A glosso nekem kezd beválni, igaz nálam kb 8 liter vízre jut ez a világítás. Profito helyett lehet érdemes lenne benevezni egy wellness csomagra. Nálam kevésnek bizonyult.

Sok sikert az akihoz!



Tapatalk 2-vel küldve az én GT-I9001-ről
 
Szia!
Nekem most úgy megy az akasztós, hogy sűrű háló van a szívócsonkon, a "tartályban" kerámia gyűrű, a kifolyónál meg hydor sytethic fiber. Egyelőre bevált... Ja és van 6 centi aktív talaj is, azt se hagyjuk ki!

A glosso nekem kezd beválni, igaz nálam kb 8 liter vízre jut ez a világítás. Profito helyett lehet érdemes lenne benevezni egy wellness csomagra. Nálam kevésnek bizonyult.

Sok sikert az akihoz!

Tapatalk 2-vel küldve az én GT-I9001-ről
Molroth: Esztétikailag mindenképpen jobb ha egy háló van húzva a szívócsonkra. Nekem semmi nem volt ott "gyárilag", ezért az Aquatic Nature Flow szériájának szivacsát raktam rá (3db.-s csomagban kapni). De nem merek rá megesküdni, hogy nem fogja majd beszívni a kisebb garnikat.Elég ritka szerekezetű.
Hydor szűrőanyagát nem ismerem. Ilyen vatta szerű cucc? Gondolom ha eltömődik akkor nem lehet tisztítani, csak cserélni. Naplódban írd majd meg a tapasztalatokat erről, érdekel!
Glosso-dnak örülök. Remélem nálam is életben marad! Wellness csomagon mit értesz?

Tibóka: Egyenlőre jó. Hosszútávon majd kiderül hogy teljesít. Tapasztalatok később... :)
 
Back
Oldal tetejére