• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Kövek, és sziklák

Találtam egy nagyon szép, formás, érdekes zöldes alapon fehéren erezett sziklát a közeli patakban, egyből ki is pattant az ötlet, ez kell az akváriumba!
Viszont tisztítás közben elbizonytalanodtam hogy bele merjem-e tenni. Ahogy dörzsölgettem vizes kefével, fehéres színű lett a víz és a kezem is megfogta picit.
Megkarcoltam egy vasdarabbal, a fehér részek teljesen lágyak(kőhöz képest). Sósavtól nem pezseg. Ahogy neten utánanéztem valószínű valami talkum tartalmú kőzet lehet(végül is elég közel van hozzánk tudtommal egyik lelőhely, Vaskeresztes). http://hu.wikipedia.org/wiki/Zsírkő
A kérdés az lenne hogy bele lehet-e tenni ilyen követ az akváriumba komolyabb következmények nélkül?
 
Üdv!
Érdekes egy ásvány a talk. Kevesen tudják, de még a Sport szeletben is van. Ez volt a reklám helye! Bocs! :D
Engem egyébként ennél az ásványnál, és a belőle képződött kőzeteknél, nem az zavarna, hogy esetleg beoldódik belőle valami, hanem, hogy szétmállik az akiban. Abból pedig minden lesz csak dekoratív díszítés nem, legalábbis szerintem. :ugeek: De, ha valaki tud cáfoljon meg!
 
Eqinox said:
Üdv!
Érdekes egy ásvány a talk. Kevesen tudják, de még a Sport szeletben is van. Ez volt a reklám helye! Bocs! :D
Engem egyébként ennél az ásványnál, és a belőle képződött kőzeteknél, nem az zavarna, hogy esetleg beoldódik belőle valami, hanem, hogy szétmállik az akiban. Abból pedig minden lesz csak dekoratív díszítés nem, legalábbis szerintem. :ugeek: De, ha valaki tud cáfoljon meg!

Köszi!
Hmmm, a Sport szeletes dolgot nem gondoltam volna... :eek:
Annyira a szétmállástól nem tartok, mivel eddig is vízben volt, egész gyors folyású kis patakban, kitudja mióta...
Így néz ki egyébként szárazon(vizesen több zöldes szín látszik), nem túl jó minőség, a telefonom nem tud autófókuszt:
http://kepfeltoltes.hu/view/110602/20110602465_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Visitor said:
Köszi!
Hmmm, a Sport szeletes dolgot nem gondoltam volna... :eek:
Annyira a szétmállástól nem tartok, mivel eddig is vízben volt, egész gyors folyású kis patakban, kitudja mióta...
Így néz ki egyébként szárazon(vizesen több zöldes szín látszik), nem túl jó minőség, a telefonom nem tud autófókuszt:
http://kepfeltoltes.hu/view/110602/20110602465_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

De nemcsak a csokiban van, hanem a kozmetikumokban, púderekben, gyógyszerekben, permetezőszerekben vivőanyagként, de még a szárított ételekben is jó vízmegkötő tulajdonsága miatt. :ugeek:
Arra azért kíváncsi lennék, hogy pár évvel korábban mekkora volt az a kő. Egyébként a világos színe miatt könnyen algásodik és, ha algázókat tartasz majd az akiban akkor azok egy idő után elkoptathatják, ugyanis a keménységi foka csupán csak 1 azon a 10-es skálán amin a 10-esnek a természetes gyémánt felel meg (Mohs-féle skála). :ugeek: Még körömmel is könnyen karcolható/koptatható. Egyébként tényleg mutatós darab lenne. Valamilyen színtelen, vékony lakkozás segíthet rajta, de ebben nem vagyok járatos. :oops: :roll: :shifty:
 
Kedves Eqinox!

Lenne egy butus kérdésem: mivel én így első látásra nem tolom, hogy "ez itt kérem egy biotit amphibiol andezit, kitörés kezdetet után másfél órával, északi lejtős" - mit javasolnál inkább, andezites vagy bazaltos kőfejtőt nézzek, ha akváriumbarát fekete-sötétszürke követ szeretnék? (Nyilván nem cél az ország felleltározása sem. :) )
 
Üdv!
Inkább a bazaltot ajánlanám. Homogénebb a szövete és a színe is sötétebb egy kicsivel.
Bocsánat a késői válasz miatt! :oops:
 
Equinox köszi! Egyátalán nem kései. A jelen állás szerint éveken belül lesz bútorom amire rakhatom az akváriumot... ;)

Vapega ok, de Te vezetsz, én meg mondom hova menjünk! :twisted:
 
Szarvaskő?
Csak vigyázzatok, mert védett terület! ;)
Egyébként a régi fekete macskakövek is bazaltból vannak... :thumbup: :wave:
 
Somoskőre gondoltam. De ha tudsz esetleg Gödöllőhöz közelebb van tuti lelőhelyet, már keresem is elő Kézi Sámuelt, a másfelest, hogy segítsen gyűjteni. :D

A kockakővel az a gond - már gondoltam rá - hogy még törni kell. Ráadásul ha a 18x18x18-ast töröm (ami a legnagyobb átlalános méret) akkor elég kicsi kövekhez jutok.
 
Kedves Eqinox !
Szerinted milyen kövek ezek?

12609143_dac940c08bee1e091e37af7618d4d3c8_l.jpg


12609145_c0532ae83c8e847e7b1669f31645b9d2_l.jpg


12609147_9fb2700365ad2f3d15192535ab3988b1_m.jpg


Előre is köszi!
 
Üdv!
Én amondó vagyok, hogy ez rózsapátos granodiorit. Plutoni kőzet, fő alkotói a kvarc, rózsapát esetleg biotit. Savazd le, mert előfordulhat benne plagioklász földpát is az meg oldódik a savas közegben! Ha háztartási sósav (1l kb 200Ft) vagy ecet hatására pezseg akkor felejtős. Ha nem akkor mehet be az akiba!
 
Lehet nincs jelentősége,de bevizeztem,szárazon világosabb.Kockakövek alá rakták legalulra,utána egyre kisebb más fajta kőzeteket,murvát.Hoztam(elemeltem) belőle egy csomót,de sajnos nem eleget.Azért egy projektre elég lesz.(már úsznak ;) )
 
Mardelboy,

A másodikat nem nagyon javaslom, mert ahogy kiveszem, egy mészkővel állsz szemben, ami köztudottan elég rendesen keményíti a vizet (növényes fejjel ez nem túl előnyös, ha afrikai sügéreznél, akkor már építhetnéd belőle a búvóhelyeket :thumbup: )
A másik háromnál nem látok kivetnivalót, de majd szakavatottabb kollégák véleményezik!
üdv,
 
Üdv!
Hogy őszinte legyek én egyikre sem szavaznék.
Az első képen lévő köveket sajnos nem tudom beazonosítani azt viszont látom, hogy valamilyen limonitos (vasérces) esetleg cinnabaritos (higanyásvány) bekérgezés van rajta ami tuti beoldódik a vízbe és az nem lenne jó senkinek sem.
A második képen egy forrásmészkő van. Nagyon szép és dekoratív, de tulajdonképpen ez "vízkő", keményítené a vizet folyamatosan és idővel mállani kezdene...
A harmadik és negyedik kép sajnos eléggé homályos/bemozdult, de mintha triászmészkő lenne. Szintén oldódik és keményít!

Remélem tudtam segíteni!
 
Re: Kövek, és sziklák - bazalt és andezit

Sziasztok!

Úgy néz ki, hogy sikerült követ lelni a "környéken". Nógrádkövesden illetve Szandavár aljában. Igaz, hogy az andezit, de nagy előnye, hogy nem védett területen van. Mivel a gondosan bekészített gps-t az asszony gondosan kivette az autóból ezért hasra ütésszerűen mentem, műholdképek alapján közelebb is vannak használható kövek. Nógrádkövesden a vasútállomásnál kell lekanyarodni - Pest felől jövet jobbra -, ki is van írva, hogy Colas bánya. Itt elindulva addig kell menni, amíg jobbra nincs a bányatelep, egy Y jellegű elágazás lesz, még jó messze autóval az állomástól. Itt balra le kell hajtani, az elsőre nem túl bizalomgerjesztő úton. Pár száz méter után van egy olyan rész, ahol a teherautók fordulnak, itt elég sok kő le van szórva, kupacba az út szélére, meg az útra. Itt erodáltabb, meg barnás foltos darabok gyűjthetőek jól. A zöme ökölnyi, de van olyan amit nem biztos, hogy ketten meg tudnánk emelni.

Innen tovább haladva az úton, meg erdészúton Szandavár felé, egy 10-15 perc autókázás (ültetett autóval nem érdemes rápróbálni) után elértem arra a részre, ahol egy szép kék laminált lap hirdeti, hogy vár 1000m. Amúgy is szeretek várat nézni, felmentem - érdemes másnak is, akár kőgyűjtés nélkül is. Majdnem 360-as körpanoráma van a romoktól illetve szépek a "bazalt-orgonák" (még ha andezitből is vannak :)). Az út is a helyi kővel van kirakva, ami néhol nagyon szépen le van koptatva, de ebből nem csak azért nem célszerű szedni, mert az utánatok jövők nem tudnak feljutni, hanem mert láttam rajta Nivát végigmenni - és nem akarjátok az akiba azt, ami abból kicsöpögött. ;) Fenn a hegyen, a táblától meg fentebb nagyon szép fekete kövek találhatóak az erdőben, ezek zömmel, éles, "friss" törésűek. A kék táblától - most már tudom - balra van a régi kőfejtő, ott biztos még jobban lehet gyűjteni.

Na, először is, kedvcsinálónak Szandavár - sajnos csak mobil volt nálam:

IMAG0896_ss.jpg

IMAG0900_ss.jpg


Illetve pár kép a kövekről, amikről Equinox véleményét kérném:






Sósav nem hatotta meg. 0.5-0.5ml került néhányra, fekete ill. barna felületre. Mintha víz került volna rá. A betonra illetve földre spriccelt kontroll pezsgett, mint a frissen csapolt sör. Hosszabb idő után sem láttam érdemi változást, az egyiket letöröltem, mintha talán egy picit strukturáltabb lett volna - viszont a zárványokat sem bántotta látványosan. Vízben nagyon szépek egyébként. 2,75 g/cm3 állítólag.
 
Szerintem ezek andezitek, de én nem értek hozzá. :D Ami lényeges, hogy jól fognak mutatni az akváriumban.
 
Back
Oldal tetejére