• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Kövek, és sziklák

Üdv!
1, A bazalt orgonák tényleg bazaltból vannak és a köveid is bazaltok. ;) Az andezit világosabb árnyalatú. :ugeek:
2, Mondj szőrszálhasogatónak meg kötözködőnek, de a neven Eqinox "u" nélkül... :oops:
Az akváriumban tényleg jól mutatnak, de előtte azért nézd meg mit kezd azzal a barna bekérgezéssel egy kis sósav! Könnyen lehet, hogy nehézfémtartalmú!
Kíváncsian várom az akit! :thumbup:
 
Sziasztok!

Megkövetek mindenkit! Eqinox elnézést, a nagy sietségben elírtam.

Az andezitet abból gondoltam, hogy elvben azt bányásznak ott, márpedig a kövek egy része jól láthatóan a bányából jött.

A barna részt is néztem, azon se pezsgett kicsit sem. Persze nyilván a nehézfémeket nem fogom tudni megállapítani. Kezeljem inkább egy kicsit flexszel a barnás részeket? Úgysem akartam kifelé fordítani...
 
Üdv!
Ha barna rész a savra sem reagált akkor nem kell flexelgetni. Sőt még akár dekoratív is lehet! :thumbup:
Az meg, hogy andezit vagy bazalt esetünkben mindegy, mert mindkettő tökéletesen jó akvarisztikai célokra! :ugeek:
 
Az én design elképzeléseimbe nem fér bele a barna folt. Azt hiszem. :D

Potenciális nehézfémekre mit javasolsz? A nálam lévő Easy Life FFM-ből kapjanak egy dupla dózist? Vagy az első héten a napi vízcserék a nagyját kioldák?

Vannak nagyobb darabok is, csak azok olyan nehezek, hogy nem merem berakni. Egy ilyen 20kgs éles kavics perlonvattán keresztül is kinyomja az üveget... Háttéremelésnek már vettem Bauhausos lávakövet, az bezzeg könnyű mint a pillecukor.
 
LGA said:
Potenciális nehézfémekre mit javasolsz? A nálam lévő Easy Life FFM-ből kapjanak egy dupla dózist? Vagy az első héten a napi vízcserék a nagyját kioldák?
.

Ha a sav nem oldja akkor a vízben sem fog oldódni csak úgy, gondolom.
 
Már nem emlékszem rá, de szerintem nem felcserélhető egyik irányba sem mondjuk a sósav meg a víz, mint oldószer. Másfelől az, hogy nincs heves pezsgés, még nem jelenti azt, hogy nem oldja, csak azt, hogy nincs heves reakció. De ez csak az én 2 fillérem.

Na, de nem aggódom tovább ezen, találtam egy csomó új területet, amin tök jókat lehet aggódni... ;)
 
Sziasztok
Kicsit körülnéztem mamánál és találtam pár "ilyen" követ. Csináltam rajta ecet tesztet, és nem pezsgett. Esetleg valaki több infót tudna róla mondani, csináltam róla képet is de csak telefonnal tudtam mert az volt a közelben.
13154313_15b5be229da17bd454f2fc47dfe0d01f_m.jpg

https://img1.indafoto.hu/5/3/107433_bdb3 ... 01f_xl.jpg

Vizesen:
13154315_eee3e67dfbacfa4e776fee0c0380830c_m.jpg

https://img2.indafoto.hu/5/3/107433_bdb3 ... 30c_xl.jpg

13154319_09b2c926a5daf41b47e7273be2ae81e8_m.jpg

https://img2.indafoto.hu/5/3/107433_bdb3 ... 1e8_xl.jpg

Esetleg Eqinox vagy valaki? :) köszönöm előre is. :roll:
 
inadsz said:
LGA said:
Potenciális nehézfémekre mit javasolsz? A nálam lévő Easy Life FFM-ből kapjanak egy dupla dózist? Vagy az első héten a napi vízcserék a nagyját kioldák?
.

Ha a sav nem oldja akkor a vízben sem fog oldódni csak úgy, gondolom.

Pontosan!

LGA said:
Már nem emlékszem rá, de szerintem nem felcserélhető egyik irányba sem mondjuk a sósav meg a víz, mint oldószer. Másfelől az, hogy nincs heves pezsgés, még nem jelenti azt, hogy nem oldja, csak azt, hogy nincs heves reakció. De ez csak az én 2 fillérem.
...

A heves reakcióban igazad van, viszont az akvárium vize is idővel savas kémhatású lesz. Legalább is kéne lennie. Többek közt ezért lesz lyukas a csigák háza is idővel.

Daníí!
Kéne pár jobb kép. Ami lehetőleg élesebb mint ezek, de nagyon hasonlít az andezit egyik hólyagos változatára...
 
Nem egészen értek egyet. :)

:ugeek: Több okból sem, először is az, hogy nem jelentkezik heves gázképződéssel járó reakció, még nem jelenti azt, hogy nincs oldódás. A nehézfémek nyilván nem nagy koncentrációban vannak jelen, ha vannak. (Ha igen, akkor meg be se rakom az érceket az akiba, többet ér a piacon. :lol: ) Nehézfémekből meg egész kicsi is elég, hogy hazavágjon egy pici ökoszisztémát.

A második fontos elem az idő, ami tesztet végeztem az kb. 1-2 perc lehetett mintánként. Az akváriumban ennél jelentősen hosszabban tervezem tartani... ;)

Aztán persze itt van az is, hogy nem teljesen ugyanaz a reakcióba lép, meg az oldódik - meg hát a víz nem ugyanaz az oldószer, mint a sósav. Utóbbi már csak azért sem, a sósav egy vizes oldat eleve. Ami azért még mindig nem azt jelenti, hogy amit a sósav nem old, azt nem oldja a víz sem. Legjobb példa erre a klórgáz, amint bizony a legtöményebb sósav nem old, a víz meg igen. ;) A kolligatív oldatokra meg már nem is emlékszem... pedig az is érdekes lehet, mert a csapvíz nem tiszta.

Szóval kap a nyakába előkészítőt meg aktívszenet.
 
Közben itt látszik, hogy azért szép lassan (napok alatt) megette azért a 20-as sósav a zárványokat - valamilyen amfibiol lehet gondolom. A középső világos foltok nem voltak, ha nem csillant meg rajta a nap, majdnem egyöntetű fekete volt. Az alapkőzetet úgy láttam nem kezdte ki.

IMG_3066_ss.jpg

IMG_3067_ss.jpg
 
Tisztelt Eqinox!

Szeretném megtudni milyen anyag lehet az alábbi kavicsokon?
Sóderbányában szedett kavicsokra voltak szervülve, éles szerszámmal eltávolítható!
Gipszre gondoltam, apró kavicsokat is tartalmaz.

IMG_2387.JPG


IMG_2388.JPG



A következő kérdés: a narancsos elszineződés lehet vasoxid?

IMG_2392.JPG


IMG_2401.JPG


Ha az okozhat-e problémát heti vízcserék mellett?

Az utolsó kérdésem:
Meg tudod állapítani milyen kőzetből koptak ezek a kavicsok?
A színüket nem igazán adja vissza a kép, az alapszín fekete, sötétszürke, fehér csíkokkal:

IMG_2393.JPG



IMG_2397.JPG


IMG_2398.JPG


IMG_2395.JPG


Előlre is köszönöm! A.ttila
 
Az utolsó két képen látható köveket/kavicsokat merre találtad/vetted? Ha üzlet, akkor légyszi PÜ-ben küldd el a linket. Köszi szépen.
 
Szia stevo!

Saját gyüjtésű!
Küldtem egy Pü.-t.


Nagy tiszteletű Eqinox!

Ismételten kérdéssel fordulok hozzád!
Azt szeretném megtudni mitől lehet az egyik kavicsnak ugyan olyan a belseje mint a külseje és látszólag egy azon anyagú társainak pedig vöröses a törött felszíne?

Képek:

IMG_2403.JPG


IMG_2404.JPG


IMG_2405.JPG


IMG_2407.JPG


IMG_2408.JPG


Köszönöm! A.ttila
 
Üdv A.ttila!

Az első hsz-re válaszolva, a fehéres lerakodás a köveken valószínű kalcitos homok/sóder lerakódás. A kavicsok lelőhelyére én is kíváncsi lennék... :oops:
Leginkább a permi fekete bitumenes mészkő kalciterekkel nevezetű kőzetre hasonlít. Ha sósav/ecet hatására a fehér erek elkezdenek pezsegni/kioldódni akkor tuti az. Ha nem, akkor hidrokvarcit kavicsok lesznek amik akváriumba tökéletesek. :geek:
A vörös lerakódás lehet vasoxid, én előbb egy-két csigával tesztelném, hogy nehogy bajt okozzon... :oops:

A második hsz-re válaszolva pedig, a negyedik képeden a jobb szélső kavics azért olyan vöröses, mert valószínű egy hajszálrepedés mentén tört el amit már kitöltött korábban egy vas-oxid (limonit) tartalmú anyag.
A másik kettő szimpla kvarcit kavics, azoknál ez a sárgás-barnás-vöröses szín elég gyakori. A külső fekete színt pedig eredményezhette mangán lerakódás, vagy valamilyen szerves eredetű anyag is. Nekem pl régebben voltak fehér kvarcitkavicsok a akváriumomban, de a talaj szint alatti részük egy idő után befeketedett. Azt hittem alga miatt van, de nem tudtam leszedni róla. :?

LGA!
Szerintem már megfelelőek lesznek azok a bazaltok az akidba. Egyébként nem meglepő, hogy volt mit kikezdenie a sósavnak idővel a köveken. A természetben nagyon ritkán fordul elő olyan kőzet amibe ne lenne valamilyen más kőzet/ásvány zárvány formájában. ;)
 
Kedves Eqinox mester!

Köszönöm a precíz választ!
Ma savaztam!
Örömömre szolgált, hogy a lerakódáson kívül semmi nem pezsgett!

Eqinox írta:"A kavicsok lelőhelyére én is kíváncsi lennék... :oops:"
Nem gondoltam hogy mezei kavicsok is lázba hoznak, ennyi szép szikla után!

Újjabb kérdésem a következő:
Milyen kövek lehetnek ezek?

Kép:

IMG_2416.JPG


IMG_2424.JPG


IMG_2435.JPG



IMG_2436.JPG


Néhány érdekesség:

IMG_2434.JPG


IMG_2432.JPG


Mi lehet belül?
IMG_2425.JPG


Befordítom..
IMG_2421.JPG


Kifordítom...
IMG_2422.JPG


Tejfeles kövek:

IMG_2420.JPG


IMG_2414.JPG


Kopási fázisok:

IMG_2409.JPG


IMG_2410.JPG


IMG_2411.JPG


IMG_2412.JPG


Köszönettel! A,ttila
 
Az utolsók tisztára olyanok, mintha valami kovavázas kövületgyűjtemény lenne. :D

Eqinox igazad lehet, leeresztettem a vizet a kövekről és kiült rájuk, meg a malterosláda szélére a klór. :) Cseréltem rajta kétszer vizet, meg kapott a 80 literre 30ml Prime-ot. De akkor lehet, ezek már nem fognak autoklávba kerülni... ;) :lol:
 
Szia!
A mester jelző még túlzás, majd június végén kb. (akkorra várható a szakdogavédés/államvizsga). :oops: Mindenesetre köszönöm! :D :cool:
A. Kavicsos said:
Kedves Eqinox mester!
...
Újjabb kérdésem a következő:
Milyen kövek lehetnek ezek?

Kép:

IMG_2416.JPG


IMG_2424.JPG

Mintha fúrókagylók nyomait látnám rajta, talán a nagyobbik kőben még a kagyló vázát is látnám...
A. Kavicsos said:

Ezek is kvarcitkavicsok.

A. Kavicsos said:
Néhány érdekesség:

IMG_2434.JPG

A következőn pedig gyönyörűen megőrződött bioturbációs nyomokat láthatunk.

A. Kavicsos said:
IMG_2432.JPG


Mi lehet belül?
IMG_2425.JPG


Befordítom..
IMG_2421.JPG


Kifordítom...
IMG_2422.JPG

Szintén kvarcitkavicsokank tűnnek.

A. Kavicsos said:
Tejfeles kövek:

IMG_2420.JPG


IMG_2414.JPG


Kopási fázisok:

IMG_2409.JPG


IMG_2410.JPG


IMG_2411.JPG


IMG_2412.JPG


Köszönettel! A,ttila

Az utolsó köveiden pedig nummulites vázak vannak kissé eldeformálódva. Ez egy óriásegysejtű volt még az eocénban (55,8 millió évvel ezelőtt kezdődött és 33,9 lett vége) élt ha jól emlékszem. :ugeek: :ugeek: :ugeek:
 
Back
Oldal tetejére