• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Kövek, és sziklák

Hali!

"A kagylók héja kalcium-karbonátból (CaCO3) van főként, ami nem más mint mész."


A mész nem kalcium-oxid, CaO vagyis égetett mész,vagy esetleg oltott mész kalcium-hidroxid, Ca(OH)2 ?

(kérlek ne vedd kötözködésnek, rég tanultam kémiát.)


Van egy egyszerű teszt még, amit én dokumentáltam is.Tedd be RO vízbe, és dobj össze egy élesztős cuccot vagyis adagoljCO2-t és mérjél rá 2-3 nap múlva.
 
jojo said:
Hali!

"A kagylók héja kalcium-karbonátból (CaCO3) van főként, ami nem más mint mész."


A mész nem kalcium-oxid, CaO vagyis égetett mész,vagy esetleg oltott mész kalcium-hidroxid, Ca(OH)2 ?

(kérlek ne vedd kötözködésnek, rég tanultam kémiát.)
...

Látszik reggel volt még nekem! :lol:
Igazad van nem meszet akartam írni hanem mészkövet (pl.: triász mészkő, permi fekete bitumenes mészkő kalcit erekkel stb.). A mészkövek kalcitból is vannak az pedig CaCO3.
 
Szerintem ez ugyanolyan kristályos mészkő, mint tibicuk akváriumában (98l Iwagumi). Csak ez nem olyan "szálkás" kinézetű. A tibicuké pedig nem mesterségesen van ilyenre csinálva, hanem olyan helyről való ahol két kőzetlemez elmozdult egymás mellett egy törésvonal mentén és ilyen érdekes "karmolásos", "csikart" felületet hozott létre.
 
Hello!
Megnéztem tibicuk kövének közelijét tényleg hasonlít az enyémhez. Mindenesetre elhasználtam egy csomó sósavat rendes pezsgés egyiken se volt egy két kőnek volt nagyon kicsi hangja nagyon rövid ideig... Szóval megy az akiba. Egyébként némelyik kövemen olyan mintha vízből való lenne (a kopásaiból formájából ítélve) És köszi az infót!
 
A félreértések elkerülése végett írom,hogy nem erről a kőről van szó,amit most emlegettek Laci,Eqinox.Régebben tényleg vettem próbára pár darab mesterségesen csiszolt követ,ami hasonlít a Tiedre Laci.Mikor megnéztem az új képeket,akkor láttam,hogy ez nem teljesen olyan.A sósav ezt úgy kimarta,hogy a rétegek mentén szétmállott.Gondoltam,ha már van a sósav,ráöntök egy csomót,ugyan mi történik.Mint a gejzír,elkezdett ködöt eregetni,sisteregni és mintha forrna, olyan hangot adni.Kicsit meg is ijedtem tőle. :D
 
tibicuk said:
A félreértések elkerülése végett írom,hogy nem erről a kőről van szó,amit most emlegettek Laci,Eqinox.Régebben tényleg vettem próbára pár darab mesterségesen csiszolt követ,ami hasonlít a Tiedre Laci.Mikor megnéztem az új képeket,akkor láttam,hogy ez nem teljesen olyan.A sósav ezt úgy kimarta,hogy a rétegek mentén szétmállott.Gondoltam,ha már van a sósav,ráöntök egy csomót,ugyan mi történik.Mint a gejzír,elkezdett ködöt eregetni,sisteregni és mintha forrna, olyan hangot adni.Kicsit meg is ijedtem tőle. :D

Akkor tényleg félreértettelek. Bocsánat! :oops:

DLaci said:
Hello!
Megnéztem tibicuk kövének közelijét tényleg hasonlít az enyémhez. Mindenesetre elhasználtam egy csomó sósavat rendes pezsgés egyiken se volt egy két kőnek volt nagyon kicsi hangja nagyon rövid ideig... Szóval megy az akiba. Egyébként némelyik kövemen olyan mintha vízből való lenne (a kopásaiból formájából ítélve) És köszi az infót!

Igen vízből van, mert kavics. Víz által gömbölyűre koptatott. Igaz még nem teljesen sikerült befejeznie a víznek a munkáját, de már látszik rajta. :ugeek:
 
Üdv,
Kérdezném attól, aki ért hozzá, hogy összeraktam egy 30l nano akváriumot.
Van benne úgy 3-4 kiló seyriu kő, és egy kis shirakura mineral stone.
Meglepődve tapasztaltam, hogy kb. napi 3NK -t nő a keménység.
Melyik lehet érte a felelős?
Köszi
 
Én a shirakura mineral stone-ra szavazok! Elvégre az tartalmazza a garnélák számára fontos tápanyagokat. A garnéláknak pedig kell a viszonylag kemény víz, hogy minél hamarabb megszilárdulhasson a páncéljuk.
 
Ja, bocs, nem írtam, hogy CRS garniknak készült az akvárium, azért lenne fontos a lágy víz. A Shirakura 10% ecetben nem pezsgett.
Utólag a maradék Seyriun is csináltam egy tesztet, az a fehér részeken pezsgett. Előre meg sem néztem, mivel szinte minden növényesbe azt tesznek.
Na mindegy, marad a sűrű vízcsere.
 
A Seiryu valóban növeli a víz keménységét. Amano mester a következő megoldásokat javasolja:

AquaJournal said:
Annak ellenére, hogy vízlágyító készülék alkalmazása is megfelelő lett volna a víz keménységének csökkentésére, ennél az akváriumnál a vízcseréknél használt lágy víz - melyet tőzeg segítségével állítottunk elő - is elegendő volt a víz keménységének csökkentéséhez.

A sziklák által növelt víz keménység pozitívumai és negatívumai

Érdemes lehet szerintem pl a fent említett tőzeggel próbálkoznod, így a garniknak is jó lesz, a megfelelő vízminőséggel, neked is, a szép Seiryu-kkal. :)
A garniknak egyébként nem a víz keménysége a jó, nekik a vízben jelenlévő Kalciumra van szükségük. A víz keménységét viszont a magnéziumsók, szulfátok, kloridok is befolyásolják.
Kíváncsiságból: a csapvizes értékek mennyire tolódnak el nálad a Seiryu-tól?
 
A csapvíz nálunk Solymárom úgy 25Nk körül van, úgyhogy szóba sem jöhet.
Durván 1/10 arányban főleg RO víz van benne. 6Nk-val indult az aki. Rá egy nappal mértem 9-et.
Cserénél pedig csak tiszta RO megy bele, így többnyire épphogy 10NK alatt marad.
 
Most mértem, az utolsó vízcserénél 6-ra sikerült levinni (vasárnap) most 9Nk.
Úgy látszik csökken a keményedés mértéke, vagy fixen 9-re emeli?
Majd tesztelgetem.
 
Pár napja jártam Tokaj hegyalján, és sikerült egész pofás köveket begyűjteni, az induló iwagumi projecthez.
Ipari sósavval teszteltem 1 napig, és semmi reakció.

100_2147.JPG
 
Én Szarvaskőn gyűjtöttem pár szép követ.
Színük sötét bordós-vöröses-barnás.
Képeket majd hozok, mert ki sem pakoltam még a kocsiból. :p
 
Sityesz!
A köveid neve még mindig fluidális riolit, szokták még szalagos riolitnak is nevezni néha. Nem más, mint vulkanikus üveg (SiO2), sósavra nem reagál. A sötét csíkokat pedig a riolit egyik variációja az obszidián adja. Azok a sávok már obszidiálódni kezdtek. Már korábban is mutattál ilyen követ, ha jól emlékszem! :oops: Egyébként Tokaj környékén lehet a legszebb riolitféléket találni hazánkban.

Thaiteek!

Ha Szarvaskőről van akkor könnyen lehet, hogy wherlitet gyűjtöttél. Az egy titánércet tartalmazó kőzet. Például a Denevértáróban is ilyen van. De kép alapján többet tudok, mondani róla. Persze csak, ha nem baj?! :oops:
 
Eqinox, már megkaphatnád a "kőszakértő" titulust,petíciót kellene ez ügyben benyújtani a moderátorokhoz.
Mutass egy követ,megmondom "hány lába van".
 
tibicuk said:
Eqinox, már megkaphatnád a "kőszakértő" titulust,petíciót kellene ez ügyben benyújtani a moderátorokhoz.
Mutass egy követ,megmondom "hány lába van".
Amúgy, szerintem az se véletlen, hol lakik... Mezővesd :lol:
 
tibicuk said:
Eqinox, már megkaphatnád a "kőszakértő" titulust,petíciót kellene ez ügyben benyújtani a moderátorokhoz.
Mutass egy követ,megmondom "hány lába van".

:oops: Én még csak kezdő vagyok! Most fogok szakdolgozati témát választani, de valószínűleg ásványtanból lesz.

stevo said:
Amúgy, szerintem az se véletlen, hol lakik... Mezővesd :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ez még eszembe se jutott! :oops:
 
Back
Oldal tetejére